Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Σαββατο κι εχθες είχε 35 βαθμους.
 

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
upload_2018-6-11_20-30-38.png

upload_2018-6-11_20-30-38.png help!!!:cry::cry: τι λεει βρε παιδια ?? θελω να κλεισω για τα μουσεια αλλα δεν καταλαβαινω .για ατομα ,!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Pergamon museum_FAST PASS.JPG
@MAGGI10 τι ειδους εισιτήριο θέλεις να βγάλεις; Ημερήσιο μονο για το νησί των μουσείων ή την τριημερη κάρτα;
Δες το παρακατω μήνυμα που θα βοηθήσει να βγαλεις το free pass για το μουσείο της Περγάμου.
Πήγαινε στην σελιδα 133 -134 του παροντος θεματος και θα βρεις αναλυτικες οδηγίες για την αγορά του εισιτηρίου.


View attachment 219981

Επειδή την πάτησα πρόσφατα με αυτήν την ιστορία, θα σου πως τα εξής. Πρώτα βρες ποια μέρα και ώρα έχει κενό για είσοδο στο Μουσείο της Περγάμου συγκεκριμένη ώρα και μετά αγόρασε το museumsinsel ticket για εκείνη την ημέρα.
Εγώ έκανα το λάθος και αγόρασα πρώτα ηλεκτρονικά το museumsinsel ticket και μετά δεν έβρισκα διαθέσιμη είσοδο με fast pass για το μουσείο.
Σου αντιγράφω την απάντηση που έλαβα με οδηγίες από το γραφείο πληροφοριών "Info-Service der SMB-Besucher-Dienste". Αφορά την περίπτωση που έχεις το museumsinsel ticket και θέλεις να εκδώσεις το free ticket για την είσοδο στο μουσείο της Περγάμου την ίδια μέρα.
 
Last edited:

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
@Elena2508 καλημερα , σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ,,μια ερωτηση σε παρακαλω αν μπορεις να με βοηθησεις ,
αν βγαλω την welcome card , πρεπει να κλεισω και εισητηρια για τα μουσεια με βαση την προηγουμενη εφαρμογη η με καλυπτει η καρτα ?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Elena2508 καλημερα , σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ,,μια ερωτηση σε παρακαλω αν μπορεις να με βοηθησεις ,
αν βγαλω την welcome card , πρεπει να κλεισω και εισητηρια για τα μουσεια με βαση την προηγουμενη εφαρμογη η με καλυπτει η καρτα ?
Καλημέρα! Δεν ξέρω πως λειτουργεί η welcome card, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εάν περιλαμβάνει δωρεάν είσοδο στο μουσείο της Περγάμου, τότε μπορείς να βγάλεις να βγάλεις το εισιτήριο της γρήγορης πρόσβασης (free pass) με τον τρόπο που σου πρότεινα παραπάνω.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Επειδή προτίθεμαι και εγώ να βγάλω τη Berlin Welcome Card, κατέβασα από το site της το συνοδευτικό βιβλιαράκι με το ποιές εκπτώσεις παρέχει η κάρτα. Κανένα από τα μουσεία του Νησιού των Μουσείων δεν περιλαμβάνεται σε αυτές.
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
καλημέρα σας ,,Λοιπόν έχουμε κλείσει για Βερολίνο ,,20/6 με 25/6 ..Θελω αν μπορεί κάποιος να μου δωσει πληροφορίες .!!
1) ποια πειριοχη ειναι καλύτερη για ξενοδοχείο ,απο θέμα ασφάλειας , μετακίνησης ,,αλλα ταυτόχρονα κ οικονομική :lol: πολλά ζητάω εε ??
2) θα προσγειωθούμε στο Schonefel χρειάζεται αυτοκινητο για να παω κεντρο η ξενοδοχείο ή γενικά για την πόλη μερχι αργα το βραδυ?
3) με βάση αυτα που διάβασα για τα μουσεία ,ψιλομπερδευτηκα ,,πρεπει να κλείσω απο εδω εισιτήρια .για θεμα ουράς ?? η βγαίνει πιο φτηνο ,,,
4) ποια μουσεία με σειρά προτεραιοτητας θα μου προτείνατε ?? ο ζωολογικός κήπος ,,ενδείκνυται για εμάς η μόνο για μικρά παιδάκια?
σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων ,,συγνώμη αν σας κούρασα :)
1) Εγω προτείνω σίγουρα το Mitte και αναλόγως το budget σου. Εγώ έχω πάει 4 φορές και μου αρέσει πολύ η περιοχή hackescher markt αν και έχει λίγο πιο ακριβές επιλογές. Έχω μείνει όμως και στο Ibis Budget που ειναι δίπλα στην Potsdamer platz και έμεινα πολυ ευχαριστημένος από το Location.
2) ακόμα και όταν σταματάει το μετρό, υπάρχουν λεωφορεία (τα N Lines) που περνάνε από τις περισσότερες στάσεις μετρό και κάνουν παρόμοια δρομολόγια. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι αμάξι η ταξί.
3) Για μένα θα ήταν καλό να έχεις κλείσει τα μουσεία σου από πριν, για να αποφύγεις ουρές. Ειδικά το Pergamon. Πολύ προσοχή στην Βουλή, που θα πρέπει να έχεις κλείσει από πριν πότε θα πας, γιατι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην σε αφήσουν να μπεις
4) Reichstag, Φυσικής Ιστορίας, Pergmanon, Holocaust memorial Museum, DDR Museum. Για μένα αυτά ειναι τα καλύτερα. Αν δεν έχεις ξαναπάει σε ζωολογικό κήπο να πας, αλλά να υπολογίσεις σίγουρα 4-5 ώρες μέσα.
 

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
επίσκεψη στην βουλη κλείσαμε και ειμασταν τυχεροι γιατι ειχε διαθεσιμες ωρες παρασκευη και πεμπτη ,..για σκ ουτε για αστειο , ειχαν μεινει μονο οι πρωινες ωρες ,.
ζωολογικο κηπο θα παμε και λεμε να το συνδιασουμε με
Sanssouci Palace (Πότσνταμ, Γερμανία) ..ειναι καλη ιδεα ??
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Τα μουσεία που η Berlin Welcome Card δίνει έκπτωση και πόσο είναι αυτή:

1. Berliner DDR-Motorradmuseum 26 %
Anne Frank Zentrum 25 %
asisi Panorama Berlin 25 %
Berlin Story Museum 25 %
Berliner Dom 28 %
Berlinische Galerie 37,5 %
Brandenburger Tor Museum 25 %
Bröhan-Museum 25 %
C/O Berlin 25 %
Computerspielemuseum 25 %
Dalí – Die Ausstellung am Potsdamer Platz 25 %
DDR Museum 25 %
Denkmal für die ermordeten Juden Europas 50 %
Deutsches Currywurst Museum Berlin 25 %
Deutsches Historisches Museum 25 %
Deutsches Spionagemuseum | German Spy Museum 25 %
Deutsches Technikmuseum 37,5 %
Hitler – wie konnte es geschehen | Hitler – How could it happen 25 %
Jüdisches Museum Berlin 25 %
Kunstgewerbemuseum Schloss Köpenick 25 %
MACHmit! Museum für Kinder 28 %
Märkisches Museum | Stadtmuseum Berlin 40 %
Mauermuseum – Haus am Checkpoint Charlie 25 %
me Collectors Room Berlin / Stiftung Olbricht 50 %
MeMu Menschen Museum 30 %
Museum Europäischer Kulturen 25 %
Museum für Kommunikation Berlin 50 %
Museum für Naturkunde Berlin 38 %
Museum im Alten Wasserwerk Friedrichshagen 30 %
Museum Nikolaikirche | Stadtmuseum Berlin 40 %
Museum THE KENNEDYS 30 %
Sammlung Scharf-Gerstenberg 25 %
Schwules Museum* 33 %
Stasi-Museum Berlin 25 %
The Story of Berlin 25 %
The Wall Museum East Side Gallery 25 %
Trabi-Museum 50 %
Zeiss-Großplanetarium 25 %
Zitadelle 25 %
Zille-Museum 50%
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
επίσκεψη στην βουλη κλείσαμε και ειμασταν τυχεροι γιατι ειχε διαθεσιμες ωρες παρασκευη και πεμπτη ,..για σκ ουτε για αστειο , ειχαν μεινει μονο οι πρωινες ωρες ,.
ζωολογικο κηπο θα παμε και λεμε να το συνδιασουμε με
Sanssouci Palace (Πότσνταμ, Γερμανία) ..ειναι καλη ιδεα ??
Κοιτα μέσα το charlottenburg palace δεν ειναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά έχει πολύ ωραίους κήπους. Εγώ αυτό που αναφέρεις το κάνω κάθε φορά με ποδήλατο (δεν ξέρω αν είστε φαν). Σίγουρα να πάτε να κάνετε μια βόλτα στους Κήπους. Μετά βγείτε στην Kufurstendam για βόλτα και θα καταλήξετε στο Zoo.

Αν έχετε χρόνο αρκετό, είναι ωραία ίδεα να πάτε στο Potsdam με το μεγάλα θερινά ανάκτορα (Sanssouci)! Είναι μισή ώρα από Βερολίνο και σε καλύπτει η κάρτα του μετρό αν την βγάλεις.
Μόνο όμως αν έχετε χρόνο!

Επίσης αφού τα είπαμε όλα αυτα...Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις και το αυτό το tour (http://www.neweuropetours.eu/Berlin/en/home?date=13/06/2018&tour=418)
Είναι Tip based (δηλαδή δωρεάν και στο τέλος αν θες δίνεις ότι θες). Σε πάει σε πολλά βασικά σημεία σε 2,5 ώρες και σου εξηγεί πράγματα της σύχρονης ιστορίας, που μόνος σου ίσως να μην τα μάθεις ποτέ!

Και οπωσδήποτε east side gallery ΜΕΡΑ.
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
επίσκεψη στην βουλη κλείσαμε και ειμασταν τυχεροι γιατι ειχε διαθεσιμες ωρες παρασκευη και πεμπτη ,..για σκ ουτε για αστειο , ειχαν μεινει μονο οι πρωινες ωρες ,.
ζωολογικο κηπο θα παμε και λεμε να το συνδιασουμε με
Sanssouci Palace (Πότσνταμ, Γερμανία) ..ειναι καλη ιδεα ??
Λαθος έκανα!
Το Sanssouci που αναφέρεις ειναι στο Potsdam, οπότε δεν μπορεις να το συνδιάσεις. Είναι σε άλλη πολή. Νόμιζα εννοεις το charlottenburg palace
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom