Βιετνάμ Καμπότζη Μαλαισία Μπρουνέι Σιγκαπούρη Πέντε στάσεις στην Ασία

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ασχετο : αδημονω και αναμενω τη δικη σου ιστορια-ματια-αποψη για την Ινδια που θα πας σε λιγο.
Για να μη δημιουργώ προσδοκίες που ενδεχομένως να μην καλύψω: Το έχω δηλώσει ξανά και ξανά ότι δε μπορώ - πρακτικά - να γράφω ιστορία από κάθε ταξίδι που πηγαίνω. Μια μέρα ταξιδιού είναι 4-5 μέρες συγγραφής, επεξεργασίας φωτογραφιών κλπ, και όταν κάνω 30 ταξίδια σε ένα χρόνο όπως το 2011, απλά δε θα έπρεπε να κάνω τίποτε άλλο. Αν θα γράψω συγκεκριμένα για την Ινδία (για τα μέρη που θα πάμε), είναι κάτι που θα το αποφασίσω στην πορεία, και δεν εξαρτάται μόνο από τη διάθεσή μου και από το χρόνο μου... Πάντως έχουμε ένα σωρό καλές ιστορίες για Ινδία στο travelstories.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Όχι για το ",". Για τα "μοισθωτήρια". :bleh:

Μίσθωση -Μισθωτήριο !!! οκ τώρα ????


Δεν ξέρω αν αυτό είναι ωμός εκβιασμός αλλά θυμήθηκα Μέγιστε οτι εχω ενα μοναδικό φωτοντοκουμέντο σου απο Βόλο αλλά βλέπω οτι δεν κολλάει στην ιστορία αυτή και μάλλον θα την κρατήσω για την επόμενη φορά :cool::D:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
IMG_2301.jpg IMG_2341.jpg IMG_2388.jpg IMG_2422.jpg IMG_2429.jpg IMG_2438.jpg
Ήμουν συνεπής στο ραντεβού των 5:30. Ξεκινήσαμε αμέσως. Έπρεπε να προλάβουμε να πάρουμε θέση. Το ξημέρωμα στο Angkor Wat, είναι το αποκορύφωμα της υπερτιμημένης τουριστικής ατραξιόν. Χιλιάδες τουρίστες ξυπνάνε από τα άγρια χαράματα, και πάνε και στήνονται δίπλα σε μια λιμνούλα στο Angkor Wat, για να προλάβουν να έχουν θέα στην ανατολή του ηλίου. Ο χαμός στο ηλιοβασίλεμα στην Οία είναι πταίσμα μπροστά σ' αυτό που εκτυλίσσεται εδώ, και δεν είναι καλά καλά 6 το πρωί. Όλα για μια φωτογραφία, κι ας μην έχουν καν φωτογραφική της προκοπής. Γιαπωνέζοι, Κινέζοι, Ευρωπαίοι, Αυστραλοί, κάθε καρυδιάς καρύδι είναι στημένο με μια…. Φωτογραφική στο χέρι και περιμένει τον ήλιο να ανατείλει πίσω από το μνημείο (το οποίο, σε αντίθεση με όλους τους άλλους ναούς, έχει πρόσοψη προς τα δυτικά, και όχι τα ανατολικά).

IMG_2461.jpg IMG_2485.jpg IMG_2490.jpg IMG_2596.jpg IMG_2628.jpg IMG_2643.jpg
Το ίδιο το Angor Wat, είναι ο μεγαλύτερος σε έκταση χώρος λατρείας στον κόσμο. Πάρτε μια ιδέα από τα σχεδιαγράμματα (που βρήκα στο internet). Περικλείεται από μια φαρδιά και βαθιά τάφρο, τείχη, μεγάλους χώρους, και στο κέντρο του υπάρχει ο κυρίως ναός, σε 3 επίπεδα. Προς το παρόν, δε θα μπούμε μέσα στον κυρίως ναό. Αυτό, θα το αφήσουμε γι αργότερα, που θα έχουν φύγει όλοι αυτοί εδώ οι τουρίστες του ξημερώματος, και θα έχει ανοίξει και το 3ο επίπεδο, που έχει δικό του ωράριο. Τώρα, μετά την ανατολή του ηλίου, εμείς θα φύγουμε για άλλους ναούς, και θα επιστρέψουμε αργότερα.
awww.holiday_in_angkor_wat.com_images_angkor_wat_cambodia_aerial_view.jpg




IMG_2650.jpg IMG_2658.jpg IMG_2667.jpg
Αυτό και κάναμε. Όπως ανέφερα και πιο πριν, το Angkor Thom είναι μια αρχαία πόλη, που περικλείεται από τείχη, και βρίσκεται λίγο πιο πέρα από το Angkor Wat. Ο Βασιλιάς που την έχτισε ήταν Βουδιστής, και έτσι σε κάθε μια από τις 4 πύλες των τειχών, έφτιαξε γέφυρες (causeways) διακοσμημένες περίτεχνα, και έδωσε ένα πύργο σε κάθε πύλη, διακοσμημένο σε κάθε μία από τις τέσσερις πλευρές με το πρόσωπο του Βούδα λαξευμένο σε πέτρα. Κάναμε μια στάση στη νότια πύλη, για να τη δούμε τώρα που είναι νωρίς και δεν έχει αρχίσει ακόμα η κίνηση των τροχοφόρων.
IMG_2692.jpg IMG_2732.jpg IMG_2762.jpg

IMG_2778.jpg IMG_2794.jpg IMG_2815.jpg IMG_2819.jpg IMG_2823.jpg IMG_2827.jpg
Στο εσωτερικό του Angkor Thom βρίσκεται ένας από τους τελευταίους και πιο όμορφους ναούς που κτίστηκαν στο Angkor, ο Bayon. Είναι κι αυτός κτισμένος σε επίπεδα. Ανεβαίνουμε ως την κορυφή του, με πραγματικά ελάχιστο άλλο κόσμο (τα πλήθη είναι ακόμα στο Angkor Wat). Κι εδώ κεφάλια βούδα παντού, και όμορφοι πύργοι. Εντυπωσιακό. Και ευτυχώς, χωρίς κόσμο. Την υπόλοιπη μέρα, εδώ επικρατεί το αδιαχώρητο…

IMG_2894.jpg IMG_2904.jpg IMG_2913.jpg IMG_2930.jpg IMG_2949.jpg IMG_2958.jpg

IMG_2961.jpg IMG_2963.jpg IMG_2969.jpg IMG_2983.jpg IMG_2990.jpg IMG_3006.jpg
Μετά το Bayon, σειρά έχουν και τα υπόλοιπα αρχαία μέσα στο Angkor Thom. Bauphon (που αν έχετε παλιό οδηγό δε θα γράφει ότι εδώ και λίγους μήνες έχει ανοίξει ξανά για τους επισκέπτες μετά από πολυετείς εργασίες), Phimeanakas, Terrace of Elephants και πλατεία εκδηλώσεων, Terrace of the Leper King…

IMG_3024.jpg IMG_3027.jpg IMG_3032.jpg IMG_3052.jpg IMG_3054.jpg IMG_3062.jpg

IMG_3081.jpg IMG_3088.jpg IMG_3102.jpg IMG_3112.jpg IMG_3121.jpg IMG_3179.jpg

IMG_3197.jpg IMG_3206.jpg IMG_3233.jpg IMG_3240.jpg IMG_3318.jpg IMG_3355.jpg

IMG_3371.jpg IMG_3389.jpg IMG_3391.jpg IMG_3435.jpg IMG_3454.jpg IMG_3475.jpg

IMG_3479.jpg IMG_3491.jpg IMG_3504.jpg IMG_3514.jpg IMG_3534.jpg IMG_3538.jpg

IMG_3543.jpg IMG_3557.jpg IMG_3579.jpg IMG_3608.jpg IMG_3658.jpg IMG_3660.jpg

IMG_3727.jpg IMG_3744.jpg IMG_3796.jpg IMG_3804.jpg IMG_3819.jpg IMG_3826.jpg
Μετά από όλα αυτά, ώρα να επιστρέψουμε στο Angkor Wat. Πρωινό (καφές για μένα, ρύζια και πράματα για το Ho), και ξεκινάμε την επίσκεψη κι εκεί. Δεν έχει νόημα να σας περιγράψω το ναό, κάθε ταξιδιωτικός οδηγός που σέβεται τον εαυτό του θα το κάνει καλύτερα από μένα, απλώς να σας πω ότι είναι μια ιδιαίτερη εμπειρία, και καλώς το άφησα για το τέλος, ως αποκορύφωμα και επιστέγασμα της επίσκεψής μου στην Καμπότζη και τους ναούς του Angkor. Είναι το απαύγασμα της Ανγκοριανής τέχνης και αρχιτεκτονικής, συνδιάζοντας, σε πολλαπλασιαστικό βαθμό, χαρακτηριστικά από όλους σχεδόν τους ναούς που είδα στην περιοχή. Στέκει ψηλά και μεγαλοπρεπώς, με 3 επίπεδα στο εσωτερικό του (το τελευταίο, που "αξίζει" και περισσότερο, ανοίγει συγκεκριμένες ώρες και ΔΕΝ είναι ανοικτό τις πρώτες ώρες μετά το ξημέρωμα).

Και ήρθε πια η ώρα που ο χρόνος στο Αngkor Wat τελείωσε. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, ντουζάκι, check-out από το ξενοδοχείο, και 12:00 το μεσημέρι άφιξη στο διεθνές αεροδρόμιο. Εξόφλησα το guide, φιλοδώρησα αυτόν και τον τουκ-τουκατζή που με πηγαινόφερνε επί 3 ημέρες, και μπήκα στο αεροδρόμιο. Check-in με τη Vietnam Airlines, με τον ηλίθιο τσεκινατζή να μην αναγνωρίζει την πλατινένια Flying Blue, και να μη μου δίνει voucher για το lounge και priority καρτελάκι στη Βαλίτσα, ως όφειλε σε κάθε Skyteam Elite Plus επιβάτη. Δε βαριέσαι, λέω, βαριέμαι να ασχοληθώ. πέρασα το immigration και το security, και μπήκα στο κυρίως terminal. Το business lounge ήταν δίπλα μου, οπότε το επισκέφτηκα πάραυτα. Εκεί, φυσικά το πρόβλημα λύθηκε αμέσως, και πέρασα μια ωρίτσα περιμένοντας την πτήση μου, με καλής ποιότητας εξυπηρέτηση, ένα κόσμο ολόκληρο μακριά από τα επίπεδα φτώχειας της χώρας στην οποία βρίσκομαι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για να μη δημιουργώ προσδοκίες που ενδεχομένως να μην καλύψω: Το έχω δηλώσει ξανά και ξανά ότι δε μπορώ - πρακτικά - να γράφω ιστορία από κάθε ταξίδι που πηγαίνω. Μια μέρα ταξιδιού είναι 4-5 μέρες συγγραφής, επεξεργασίας φωτογραφιών κλπ, και όταν κάνω 30 ταξίδια σε ένα χρόνο όπως το 2011, απλά δε θα έπρεπε να κάνω τίποτε άλλο. Αν θα γράψω συγκεκριμένα για την Ινδία (για τα μέρη που θα πάμε), είναι κάτι που θα το αποφασίσω στην πορεία, και δεν εξαρτάται μόνο από τη διάθεσή μου και από το χρόνο μου... Πάντως έχουμε ένα σωρό καλές ιστορίες για Ινδία στο travelstories.
Νομιζω οτι η Ινδια ειδικα ...σαν προορισμος αξιζει να της αφιερωσεις μια ιστορια.
Ωστοσο ασχετως ιστοριας θα σε ρωτησω σε καποια επομενη συναντηση τη γνωμη σου για τη χωρα και θα σου αιτιολογησω τοτε γιατι σε ρωταω.
Νομιζω φευγεις αυριο .Καλα να περασεις!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομιζω φευγεις αυριο .Καλα να περασεις!!
Και γι αυτό να ζητήσω την ανοχή των αφοσιωμένων αναγνωστών της ιστορίας αυτής... Η περιγραφή (από Saigon πια) θα συνεχιστεί σε δυο εβδομάδες περίπου.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Για να μη δημιουργώ προσδοκίες που ενδεχομένως να μην καλύψω: Το έχω δηλώσει ξανά και ξανά ότι δε μπορώ - πρακτικά - να γράφω ιστορία από κάθε ταξίδι που πηγαίνω. Μια μέρα ταξιδιού είναι 4-5 μέρες συγγραφής, επεξεργασίας φωτογραφιών κλπ, και όταν κάνω 30 ταξίδια σε ένα χρόνο όπως το 2011, απλά δε θα έπρεπε να κάνω τίποτε άλλο. Αν θα γράψω συγκεκριμένα για την Ινδία (για τα μέρη που θα πάμε), είναι κάτι που θα το αποφασίσω στην πορεία, και δεν εξαρτάται μόνο από τη διάθεσή μου και από το χρόνο μου... Πάντως έχουμε ένα σωρό καλές ιστορίες για Ινδία στο travelstories.
ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ! ΤΕΛΟΣ... Ινδια απο σενα περιμενω πως και πως...
και μην αρχισεις τωρα να μου τη λες :bleh: να περασετε ΤΕΛΕΙΑ:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Taver μολις τωρα ανακαλυψα την ιστορια σου :oops:
(μα που ημουνα τοσο καιρο?)
και σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον δυωρο που περασα διαβαζοντας και βλεποντας φωτογραφιες απο αγνωστους και γνωριμους προορισμους.
Εισαι κατατοπιστικοτατος και κατανοητος.
Ωραιες φωτο!!!

Νασαι καλα,και παντα τετοια με περισσοτερες μερες.



Υγ.Μπας και εχεις γραψει και για Ινδονησια και δεν τοχω παρει χαμπαρι?:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υγ.Μπας και εχεις γραψει και για Ινδονησια και δεν τοχω παρει χαμπαρι?:D
Ε, εδώ καλά καλά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα αυτή η ιστορία (δηλ. είναι γραμμένη, αλλά θέλει ένα δεύτερο "χέρι" πέρασμα, και συνοδεία από φωτογραφίες που πρέπει να φτιάξω...) Να τα τελειώσω αυτά, και βλέπουμε και για Ινδονησία....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom