Γενικά Πανέμορφα νησιά της Αφρικής

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω παει στην Αφρικη , αλλα επρεπε να επιλεξω μια και μονο χωρα για να παω , δεν τιθεται ερωτημα για μενα. Μοζαμβικη :clap:
Δε μιλαω για σαφαρι , ζουγκλες και αγρια ζωη που πιθανον να υπερτερουν αλλες χωρες. Μιλαω καθαρα απο την αποψη του παραλιάκια. Το μονο ερωτημα που θα μπορουσε να τεθει εδω , ειναι αρχιπελαγος Bazaruto ή Quirimbas? Οποτε πας και στα δυο και καθαρισες!
Αμμόλοφοι στο νησι Benguerra:
awww.encompassafrica.com.au_files_content_gallery_main_1710.JPG
 
Last edited by a moderator:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου μαρτυρία; Δεν θέλω να χαλάσω τα εξωτικά όνειρα κανενός, αλλά επειδή έχω πάει σε αρκετά από τα μέρη που προαναφέρθηκαν, τολμώ να υποστηρίξω ότι γενικά από άποψη θάλασσας δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το Αιγαίο παγκοσμίως. Και, πιστέψτε με, δεν διακρίνομαι γενικά για τον πατριωτικό μου ζήλο.

Μην σας ξεγελούν οι (πράγματι) έξοχες καρποσταλικές φωτογραφίες. Στο σύνολο της ακτογραμμής της Μοζαμβίκης για παράδειγμα, το αρχιπέλαγος του Bazarutto δεν αντιστοιχεί ούτε στο 0,01% και αποτελεί στην ουσία ένα γκέτο για πλούσιους (βίλες, σεκιουρητάδες και τα σχετικά). Οι πληβείοι την βγάζουν με καμιά ημερίσια εκδρομή από το Vilanculos και πίσω. Τόσο αντέχει μια (φυσιολογική) τσέπη - αυτό κα΄ναμε κι εμείς. Στην υπόλοιπη ακτή της Μοζαμβίκης θα βρείτε βεβαίως εξωτικές παραλίες με κοκκοφοίνικες και λευκή άμμο, πλην όμως κι ένα ωκεάνιο κύμα τεράστιο, οπότε μπάνιο γκιοκ. Πανέμορφα σίγουρα, αλλά μόνο για τα μάτια. Εν κατακλείδι, αν μιλάμε για διακοπές, κολύμπι, άραγμα και τα σχετικά, μην ψάχνετε μακριά. Έχουμε την τύχη να ζούμε στο πιο προνομιούχο οικόπεδο του πλανήτη - ακόμα και σήμερα, και παρά την επίμονη και συνεχή προσπάθειά μας να το χαντακώσουμε δια παντός (άλλο πικρό κεφάλαιο αυτό). Αφρική ναι, ξανά και ξανά, για άλλους όμως λόγους.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Από το στόμα μου το πήρες.... οι κοκοφοίνικες κάνουν τη διαφορά
Προσωπικά βρήκα εξαιρετικές τις παραλίες στη Σοκότρα αλλά κι εκεί η ταραγμένη θάλασσα δεν ήταν σύμμαχος. Και το κυριότερο άδειες παραλίες, χωρίς ίχνος ομπρέλλας με τα καβούρια να τριγυρνάνε γύρω σου
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το Αιγαίο παγκοσμίως.


Αγαπητή Isabelle απλά θα συμπληρώσω,
όχι μόνο το Αιγαίο αλλά και το Ιόνιο:clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Isabelle πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου για τις παραλίες και χρήσιμες.. Βέβαια δεν ισχύει το ίδιο για την Ζανζιβάρη όπου ούτε κύμα υπάρχει ούτε ιδιωτικές παραλίες και είναι πλήρως εξωτικές...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Hydronetta για τη Σοκότρα ζηλεύω αφάνταστα. Κανόνιζα για Υεμένη τον Φλεβάρη που μας πέρασε αλλά δεδομένης της κατάστασης είπαμε να μην πάμε για πολεμικοί ανταποκριτές κι έτσι καταλήξαμε στο ... Μεξικό. Δεν βαριέσαι, κι έτσι καλά ήταν.
Υ.Γ. Άδεια παραλία χωρίς ομπρέλες; Και το θεωρείς μειονέκτημα;;;

Ντίνα, έχεις δίκιο για το Ιόνιο ως προς τη θάλασσα. Το Αιγαίο όμως έχει τις Κυκλάδες. Κι αυτός ο συνδυασμός το κάνει αχτύπητο, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Hydronetta για τη Σοκότρα ζηλεύω αφάνταστα. Κανόνιζα για Υεμένη τον Φλεβάρη που μας πέρασε αλλά δεδομένης της κατάστασης είπαμε να μην πάμε για πολεμικοί ανταποκριτές κι έτσι καταλήξαμε στο ... Μεξικό. Δεν βαριέσαι, κι έτσι καλά ήταν.
Υ.Γ. Άδεια παραλία χωρίς ομπρέλες; Και το θεωρείς μειονέκτημα;;;
Αντιθέτως το θεωρώ ΤΟ πλεονέκτημα.
Άμα πάτε Υεμένη οπωσδήποτε 1 εβδομάδα στη Σοκότρα (υπάρχει αφήγηση που γράφουμε στις υπο εξέλιξη ταξιδιωτικές ιστορίες)
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Γιαννούλα, στην Ζανζιβάρη δεν έχω πάει άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη από πρώτο χέρι. Οι πληροφορίες όμως + το ένστικτό μου λένε ότι είναι πλέον πολύ τουριστικός προορισμός. Κι αυτό αποτελεί αξεπέραστο μειονέκτημα για μένα. Γιαυτό και όταν βρέθηκα στην ευρύτερη περιοχή το 2005, προτίμησα να πάω στο Λαμού στην Κένυα (αποκαλούμενη και "μικρή Ζανζιβάρη χωρίς τουρίστες"). Η επίσκεψη αποδείχτηκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πολιτισμικά και αρχιτεκτονικά, πλην όμως από θάλασσα εντελώς βήτα (συγκρίνοντας με την Ελλάδα πάντα). Βέβαια, το τελευταίο δεν με πείραξε καθόλου γιατί εγώ προσωπικά δεν πήγα γι αυτό. Ένας άλλος όμως που θα είχε στο μυαλό του εξωτικά κλισέ και μόνο μπορεί και να απογοητευόταν.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ηydronetta μου, συγνώμη, παρερμήνευσα το μήνυμά σου. Τώρα που το ξαναδιάβασα κατάλαβα ότι εννοούσες το αντίθετο.
Τόσο ακριβώς (μια βδομάδα) είχα προγραμματίσει να μείνω στη Σοκότρα + δυο επιπλέον βδομάδες στην ηπειρωτική χώρα, όλα αυτά τον Φλεβάρη που δεν έκατσε τελικά η φάση. Γιαυτό σου λέω, σταμάτα να γυρίζεις το μαχαίρι στην πληγή. Και επειδή ρέπω προς τον μαζοχισμό πάω πάραυτα στις υπό εξέλιξη ιστορίες να διαβάσω τι έχασα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τόσο ακριβώς (μια βδομάδα) είχα προγραμματίσει να μείνω στη Σοκότρα + δυο επιπλέον βδομάδες στην ηπειρωτική χώρα, όλα αυτά τον Φλεβάρη που δεν έκατσε τελικά η φάση. Γιαυτό σου λέω, σταμάτα να γυρίζεις το μαχαίρι στην πληγή. Και επειδή ρέπω προς τον μαζοχισμό πάω πάραυτα στις υπό εξέλιξη ιστορίες να διαβάσω τι έχασα.
Και σε προτρέπω να το προγραμματίσεις πάραυτα γιατί εμείς οταν το αναπολούμε ένας στεναγμός ξεφεύγει από το στόμα μας...
Και τελη Φλεβάρη μας είπαν ότι η θάλασσα είναι λάδι οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ τη μαγεία
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Γιαννούλα, στην Ζανζιβάρη δεν έχω πάει άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη από πρώτο χέρι. Οι πληροφορίες όμως + το ένστικτό μου λένε ότι είναι πλέον πολύ τουριστικός προορισμός. Κι αυτό αποτελεί αξεπέραστο μειονέκτημα για μένα. Γιαυτό και όταν βρέθηκα στην ευρύτερη περιοχή το 2005, προτίμησα να πάω στο Λαμού στην Κένυα (αποκαλούμενη και "μικρή Ζανζιβάρη χωρίς τουρίστες"). Η επίσκεψη αποδείχτηκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πολιτισμικά και αρχιτεκτονικά, πλην όμως από θάλασσα εντελώς βήτα (συγκρίνοντας με την Ελλάδα πάντα). Βέβαια, το τελευταίο δεν με πείραξε καθόλου γιατί εγώ προσωπικά δεν πήγα γι αυτό. Ένας άλλος όμως που θα είχε στο μυαλό του εξωτικά κλισέ και μόνο μπορεί και να απογοητευόταν.

Να σου πω την αλήθεια πολύ τουριστικό δεν το είδα, ίσως γιατί πήγαμε καλοκαίρι εκεί αν και ήταν ο τέλειος καιρός.. Απλά έχει τόσο τεράστιες σε έκταση παραλίες που πραγματικά χάνονται οι τουρίστες, ούτε είναι πίτα στις ξαπλώστρες.. Το Λαμού δεν το είχα στα υπόψιν αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα σε ρωτήσω για λεπτομέρειες σχετικά και με την Μοζαμβίκη..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Η Ζανζιβαρη παντως κι εμενα μου εχει κατσει...
Τωρα για τις παραλιες μας που οντως ειναι υπεροχες,συμφωνω απολυτα(προσωπικα με μια εμμονη στο Ιονιο:D) εμεις τι χαλαμε,γιατι το τριπτυχο ξαπλώστρα,ομπρελλα,πολυκοσμια με τρελλαινει...
Αληθεια Σευχέλλες εχεις παει? Οσο αφορα καθαρα το θεμα θαλασσα-παραλια εγω εκει τρελλαθηκα!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom