Πανελλήνια κοπή Πίτας 2011 Travelstories

Σε ποιο ξενοδοχείο θελετε να γίνει η κοπή της πιτας 2011 ?


  • Total voters
    27
  • Poll closed .
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ωχ ωχ ωχ - βλέπω να στενάζουν τα τσιτσίραβλα! :bleh:
Κάνε και μια μετάφραση για μας που δεν ξέρουμε πολλές ξένες γλώσσες :haha::haha::haha:
Εκείνο που είναι σίγουρο είναι πως θα στενάξουν τα τσιπουράδικα,αυτό μπορώ να το βεβαιώσω.:bleh::bleh::bleh:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κάνε και μια μετάφραση για μας που δεν ξέρουμε πολλές ξένες γλώσσες :haha::haha::haha:
Εκείνο που είναι σίγουρο είναι πως θα στενάξουν τα στιπουράδικα,αυτό μπορώ να το βεβαιώσω.:bleh::bleh::bleh:

Τσιτσίραυλα* Πηλίου


Την άνοιξη στο Πήλιο μαζεύουν τα τρυφερά βλαστάρια από θάμνους, τα βράζουν με λίγο σέλινο και σκόρδο, σουρώνουν το νερό και τα κρατούν στο ξίδι ή στην άρμη.
Τα σερβίρουν για μεζέ με λάδι και ψωμί τηγανητό.
Έχουν μια γεύση ιδιάζουσα, εντελώς ξεχωριστή, αλησμόνητη.
* Αν ρωτήσετε τους Πηλιορείτες από τι δέντρο προέρχονται τα τσιτσίραυλα, θα σας πουν «Από την τσιτσιραυλιά». Άλλα λαϊκά ονόματα του φυτού αυτού είναι χρυσόξυλο, βέντζα ή σύννεφο και το επιστημονικό ρους.
Ηomefood.gr
 
Last edited by a moderator:

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Τσιτσίραυλα* Πηλίου


Την άνοιξη στο Πήλιο μαζεύουν τα τρυφερά βλαστάρια από θάμνους, τα βράζουν με λίγο σέλινο και σκόρδο, σουρώνουν το νερό και τα κρατούν στο ξίδι ή στην άρμη.
Τα σερβίρουν για μεζέ με λάδι και ψωμί τηγανητό.
Έχουν μια γεύση ιδιάζουσα, εντελώς ξεχωριστή, αλησμόνητη.
* Αν ρωτήσετε τους Πηλιορείτες από τι δέντρο προέρχονται τα τσιτσίραυλα, θα σας πουν «Από την τσιτσιραυλιά». Άλλα λαϊκά ονόματα του φυτού αυτού είναι χρυσόξυλο, βέντζα ή σύννεφο και το επιστημονικό ρους.
Ηomefood.gr
Απίστευτο !!!!! :shock::shock::shock:
Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη ενημέρωση .
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ωχ ωχ ωχ - βλέπω να στενάζουν τα τσιτσίραβλα! :bleh:
Ωωωω ναι , μιας και βοηθάνε και στη χώνεψη (μετά από τα χιλιάδες λοιπά μεζεκλίκια που θα συνοδεύουν τα τσίπουρα) :haha::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάνε και μια μετάφραση για μας που δεν ξέρουμε πολλές ξένες γλώσσες :haha::haha::haha:
Εκείνο που είναι σίγουρο είναι πως θα στενάξουν τα στιπουράδικα,αυτό μπορώ να το βεβαιώσω.:bleh::bleh::bleh:
Μα αυτό ακριβώς εννοώ:



Τσιτσίραβλα πηλιορείτικα

edit... Βρε βρε βρε σπουδή για τα τσιτσίραβλα! χεχε
Συνταγή του Μαμαλάκη όμως, μόνο ένας έδωσε! ;-)

HomeFood.gr - Συνταγές

Elias Mamalakis
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βαγγέλη άρχοντά μου, ένα προκαταβολικό ευχαριστώ για τις προσπάθειες που καταβάλεις (ξέρω πόσο τρέξιμο έχεις κάνει !) προκειμένου να μας ευχαριστήσεις όλους :hug:
Μην έχεις καμιά αμφιβολία, ότι πάλι θα περάσουμε τέλεια και θα τα δώσουμε όλα :haha::clap:

ΥΓ. hydronetta, merci για τα τσιτσίραυλα...ούτε κι εγώ τα΄ξερα...θα τα τσακίσουμε όμως...:bleh:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Βαγγέλη άρχοντά μου, ένα προκαταβολικό ευχαριστώ για τις προσπάθειες που καταβάλεις (ξέρω πόσο τρέξιμο έχεις κάνει !) προκειμένου να μας ευχαριστήσεις όλους :hug:
Μην έχεις καμιά αμφιβολία, ότι πάλι θα περάσουμε τέλεια και θα τα δώσουμε όλα :haha::clap:

ΥΓ. hydronetta, merci για τα τσιτσίραυλα...ούτε κι εγώ τα΄ξερα...θα τα τσακίσουμε όμως...:bleh:
Να το θεωρήσω σαν επιβεβαίωση της συμμετοχής σου ?
Συνεπώς θα τα τσακίσουμε μαζί τα τσιτσίραβλα :haha::haha::haha:.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εδώ να πώ και κάτι άλλο σχετικά με το δείπνο του Σαββάτου.Δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση να κανονίσουμε μενού (το πήρα ενδεικτικά) αλλά μπορούμε και αλα κάρτ και ότι πάρει ο καθένας το πληρώνει ξεχωριστά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ είμαι πάντα φαν του μπουφέ. Τρως όσο θες και ότι θες.
Άσε που δεν παλουκώνεσαι να περιμένεις να σε σερβίρουν, να μαζεύουν και φτου κι από την αρχή.
Προτείνω μπουφέ. Σαλάτες, μεζεδάκια και ποικιλίες κρεατικών και μη. Τσιτσίραβλα υποχρεωτικά (τώρα που τα μάθαμε;)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.875
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom