Πανοραμική θέα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η θέα στον κήπο είναι ενδιαφέρουσα, όχι πανοραμική, offtopic αλλά χαριτωμένη κατά μία έννοια. Τα ανακαλύπτω κάθε χρόνο άνοιξη προς καλοκαίρι και ξανά φθινόπωρο. Άνοιξη καρποφορεί η κερασιά στο μπαλκόνι της κουζίνας και φθινόπωρο οι μηλιές στον κήπο. Τα σκιουράκια, πολλές δεκάδες, εξαφανίζουν τα καρύδια από τις τρεις καρυδιές του κήπου και η αρκούδα, περίπου 150 κιλών μία που έχω δει, τρώει τα κεράσια την άνοιξη και το καλοκαίρι και τα μήλα το φθινόπωρο. Προς τα μεσάνυχτα και πολύ νωρίς το πρωί. Μια φορά έβγαλα μια φωτό με το κινητό αλλά δεν είχε ουτε φλας, τζίφος! Αυτό που βλέπετε είναι αυτό που κάνει πάντα, φεύγοντας, αφού φάει τα κεράσια! τι μεταβολισμός είναι αυτός! ναι περιττώματα αρκούδας στην αυλή μου, σε πανοραμική-λόγω μεγάλης ποσότητας- άποψη, με τα κουκούτσια. Υπόσχομαι του χρόνου να έχω έτοιμη τη nikon coolpix 610 για την αρκούδα στο δέντρο, του οποίου τα χοντρά κλαδιά τσακίζει με απίστευτη δύναμη. Τι ρυθμίσεις βάζουμε? 11-12 το βράδυ και περίπου 5 το πρωί, απόσταση κερασιάς από την μπαλκονόπορτα, δηλαδή το σημείο λήψης, 2,5- 3 μέτρα. Υπόψιν ότι δεν καταλαβαίνει τίποτε, δεν φεύγει δηλαδή εκτός εάν ενοχληθεί ή έχει φάει την επιθυμητή ποσότητα κερασιών, άρα θα είναι σχετικά εύκολο...Το φθινόπωρο τρώει τα μήλα καθιστή, αφού κατεβάσει ένα τεράστιο κλωνάρι, επίσης ακίνητη, τρώει από ένα μήλο εναλλάξ με κάθε χέρι (μπροστινό πόδι). Like επιτρέπεται να μη βάλουν όσοι έχουν pet σκιουράκια, ελάφια και αρκούδες!!! View attachment 219786
:haha::haha::haha::haha::haha: έχε χάρη που μου αρέσουν τα ζωάκια !!!! Αλλιώς....OFF TOPIC :haha::haha::haha::haha:
Άνοιξε βρε άλλο θέμα για αυτές τις φώτο ! :)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
χαχα! ταίριαζαν με τη θέα που είχα!!! Εξάλλου εγώ σπάνια μπαίνω και γράφω, μην κοιτάς που απόψε είχα κέφια...φτιάξε εσύ ένα θέμα φωτό, ίσως με τίτλο POV δηλαδή point of view και κάτι θα κάνουμε! Το forum υποψιάζομαι ότι έχει πολλούς καλούς φωτογράφους και θα ξεστραβωθούμε και λίγο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
εντάξει λίγο Offtopic αλλά και αυτη είναι μια από τις εκπλήξεις που έχουμε εμείς οι βλάχοι σαπαν στα βνα! εστιατόριο κοντά μου έχει αυτή την αξιαγάπητη παρέα με όλους τους συγγενείς του/της View attachment 219785
Στην περιοχή της Βασιλίτσας μένεις; :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν πιστέυω νάμαστε και σόι:)
Όχι, βέβαια. :)
Εγώ είμαι από άλλη περιοχή της Βόρειας Ελλάδας αλλά μου αρέσει πολύ η περιοχή σου και την έχω επισκεφθεί πάρα πολλές φορές.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
στην περιοχή μου πρωτοπηγα στα είκοσι, είμαι γέννημα θρέμμα της τερατούπολης, αλλά τις περισσότερες απίστευτες ομορφιές ανακάλυψα πρόσφατα! 2-3 μήνες το χρόνο ξεκίνησα να μένω (μονάζω) εκεί τα τελευταία χρόνια και έχω δει φυσικό κάλλος που κοινός επισκέπτης δεν μπορεί αν δεν πάει οργανωμένα, πχ στα δυσπρόσιτα δάση, υψίπεδα, λίμνες, ποτάμια, με 4χ4 και πεζοπορία. Το ζωικό βασίλειο αντέχει, πχ υπάρχουν ακόμη βίδρες, πάρα πολλές αρκούδες και άλλα είδη, πολλά πτηνά που μετακόμισαν από τη δυτική πελοπόννησο όταν αυτή ξεπατώθηκε από τις φωτιές το 2009 κ.ά. Ίσως την επόμενη extreme εξόρμηση πρέπει να την κάνω φωτοιστορία. Την επόμενη φορά που θα επισκεφθείς στείλε μήνυμα να παραγγείλω καμιά μούρα, αν ξέρεις τί είναι:)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η θέα απο το κάστρο Rasnov-Romania
Πρός τη μικρή πόλη Rasnov




Πρός τα Καρπάθια


Και μία πανοραμική φώτο της πανοραμικής θέας :rolleyes:


Και εδώ είναι η άποψη του κάστρου, αν κάποιος ανέβει στο προμαχώνα της εισόδου του κάστρου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom