Παξοί Παξοί - τι ξέρουμε??

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
και εκεί που χάζευα στο ιντερνετ έπεσα πάνω σε φωτο από τους Παξούς και γοητεύτηκα.
- Τι ξέρουμε για το νησί?
- λέει για καλοκαιρινές διακοπές? έχει ενδιαφέροντα μέρη?
- που μένουμε?
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παξοί!!!!!!!!Λατρεμένο νησί!!!!
Πήγα πριν 5 χρόνια περίπου, μονοήμερη από την Κέρκυρα, αλλά το ερωτεύτηκα.Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα νησιά μας.
Καταγάλανα νερά,ένα λιμάνι αριστερά και δεξιά με πολύ πράσινο, απλά υπέροχο.
Δυστυχώς δεν έμεινα, οπότε δεν έχω κάτι να σου προτείνω, απλά από το λίγο που είδα, δεν είναι για ξεφάντωμα, είναι ήσυχο,μικρό και αρκετά γραφικό νησί.
Πριν 5 χρόνια τουλάχιστον έτσι ήταν,τώρα δεν ξέρω...
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Το ιδιο.. μονοημερη απο Παργα. Το λιμανακι τελειο. Ακουσα πως εχει λιγα καταλυμματα στα οποια ειναι σχετικα λιγο δυσκολο να βρεις
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η πρωτευουσα του ο Γαιος ειναι κουκλιστικος και γραφικοτατος. Αν θελεις night life ομως δεν εχει. Εξαιρετικες παραλιες με καταπληκτικα, μαγεμενα, νερα, μονο τοτε που ειχα παει υπηρχαν πολλοι ανεγκεφαλοι ελληνες (αλλα και ιταλοι) με jet ski οι οποιοι ετρεχαν με αυτα τα διαβολεμενα μηχανηματα πολυ κοντα στην ακτη. Τις δυο ημερες που μειναμε εκει ζουσαμε με την αγωνια να μην μας κτυπησει κανεις απο αυτους τους βλαμμενους. Κριμα.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω: Παξοί - Αντίπαξοι
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Ενοικιαζομενα εχει σιγουρα ...πανεμορφο μερος ..θα πηγαινα ξανα ξανα ..το θεμα ειναι τι θελεις!! Αν αναζητας ηρεμια θα μεινεις ικανοποιημενη !! Να δοκιμασεις οπωσδηποτε ντοματοκεφτεδες!!!!Συνδυασε το με Παργα για να ολοκληρωθει η μαγεια!! :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και με φερυ μποατ (αν θελεις να παρεις αυτοκινητο μαζι σου) μεσω Ηγουμενιτσας.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι Παξοί είναι απέναντι από την Ηγουμενίτσα και την Κέρκυρα και συνδέεται μαζί τους με φέρυ μποτ. Παλιότερα συνδεόταν και με δελφίνι από Πάργα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.

Έχει φοβερή ομορφιά το νησί και πολύ ωραίους κολπίσκους για μπάνιο και τους ακόμα καλύτερους Αντίπαξους που είναι απέναντι και τα νέρα τους έιναι σαν της καλύτερης πισίνας... Από νυχτερινή ζωή έχει λίγα ήρεμα μπαράκια για ποτό δίπλα στη θάλασσα και μόνο ένα club αλλά δε νομίζω ότι το club είναι κάτι που σου λείπει σε αυτό το μέρος... Μπορεί να είστε τυχεροί και να πετύχετε κανένα beach party που διοργανώνουν διάφοροι ανά διαστήματα! Το νησί χρειάζεται μεταφορικό μέσο για να το γυρίσετε, και μάλλον καλύτερα είναι με κανένα ενοικιαζόμενο μηχανάκι. Αν κατέχετε το άθλημα, παλιότερα νοικιάζονταν και βαρκούλες που μπορούσατε να εξερευνήσετε και σημεία του νησιού (μοναδικά) που δεν έχουν πρόσβαση με αυτοκίνητο.

Είναι λίγο ακριβό νησί και γι' αυτό το λόγο δε συναντάτε τουρισμό του στυλ φοιτητές κτλ. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για 4-5 μέρες αλλά κυρίως για ζευγάρι γιατί για παρέα ίσως είναι λίγο μονότονο! Μπορείτε επίσης να το συνδυάσετε με διακοπές στην Κέρκυρα από όπου αξίζει να ξεκλέψετε 2-3 μερούλες και για τους Παξούς!

ΥΓ. Μη μοιραστείτε τις εμπειρίες σας με πολλούς γιατί θα το μάθουν όλοι!!!!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
καλή περίπτωση μου ακούγεται έτσι όπως μου το περιγράφετε.
εμείς θέλουμε να υπάρχει κανένα μπαράκι να τα πίνουμε το βράδυ, αλλά αυτό που ζητάμε κυρίως είναι μεσημεριανές καταστάσεις του τύπου "ουζάκι δίπλα στη θάλασσα". υπάρχουν ψαροταβέρνες και ταβερνάκια δίπλα στη θάλασσα ή έχει μόνο κυριλέ εστιατόρια γιατί κάπου διάβαζα΄οτι το φαγητό είναι ιδιαίτερα ακριβό...
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
λοιπον alexandra στους παξους εχω βρει τον πιο τελειο καφενε στο
συμπαν ολο!!!!!!!.οπως και ο τυπος ειναι απιστευτος.καπου ξεκαρφωτα
στο δρομο θα το βρεις ΄μπουρναος΄ για καφε γλυκο τ κουταλιου κτλ
αν πας μη το χασεις...θα με θυμηθεις
α!!!ειναι μικρο,πρασινο! με μια μεγαλη κληματαρια που χαριζει την σκια της
με τα γατακια να παιζουν στα ποδια σου!!!!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Στα υπόψην και αυτό.
θα ρίξω και μαι ματιά σε δωμάτια να δω τι παίζει. 9 μέρες είναι too much για το νησί? θα βαρεθούμε τρελά??
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω 9 μέρες είναι πάρα πολλές, κοίταξε να το συνδυάσεις με κάτι άλλο! Και μην ξεχάσεις να πας βόλτα στους Αντιπαξους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom