Κύθηρα Παξοί Παξοί vs Κύθηρα για ζευγάρι.

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Υ.γ. καλα για τους ντοπιους ειναι παντα ολα απειρως ευκολότερα και πολυ συχνα σε διαφορετικες τιμες
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Υ.γ. καλα για τους ντοπιους ειναι παντα ολα απειρως ευκολότερα και πολυ συχνα σε διαφορετικες τιμες
Στο τελευταίο κάνεις λάθος.. Ότι και όσο πληρώνουν οι τουρίστες πληρώνουν και οι ντόπιοι.. Δεν ισχύει εδώ αυτό που ισχύει σε κάποια άλλα νησιά του Αιγαίου.. Άλλη τιμή οι ντόπιοι άλλη τιμή οι ξένοι.. Εσύ τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό... Χώρια ότι όποιος έχει ζητήσει βοήθεια εδώ του την έχω δώσει απλόχερα... Οπότε υπάρχει μια πηγή πληροφόρησης εδώ από εμένα
 
Last edited:
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eχοντας επισκεφτει προσφατα και τα 2 θα σου γραψω οτι και τα 2 νησια απο πλευρας παραλιων ειναι τοπ.Παξοι σιγουρα εχει μερικα απο τα ομορφοτερα τιρκουαζ νερα στην Ελλαδα ,αλλα το νησι περα απο αυτο υστερει σε αλλα αξιοθεατα.Οι καλες παραλιες θελουν σκαφακι .Αυτο ειναι οι Παξοι το Βουτουμι και ενα γραφικο λιμανι και το γυρισες το νησι.
Κυθηρα απλα ισον μαγεια.Σαφως περισσοτερα πραγματα να κανεις απο τους Παξους.Πανεμορφες παραλιες αμετρητες οργανωμενες μη οργανωμενες ,δυσπροσιτες ,προσιτες ,τιρκουαζ ,καταρραχτες ,μπανιο σε καταρραχτες,πανεμορφα σοκακια στη χωρα ισαξια Κυκλαδων.
Νυχτερινη ζωη οχι χαμος 2 κοκτειλαδικα -μπαρακια εχει ολα και ολα στη χωρα αλλα φτανουν και περισσευουν σε ποιοτητα και ατμοσφαιρα.Το νησι εχει ησυχια θα ηρεμισεις αλλα οχι νεκρα .Το νησι πηγα περυσι και δεν μπορω να καταλαβω ποιοι το λενε οικογενειακο νησι.Το νησι ειναι ολο νεολαια και το επιλεγουν θα ελεγα μεγαλες παρεες φοιτητων και ζευγαρια το πολυ 35.Σε λιγες μερες τους εχει μαθει ολους.

Το ιδιαιτερο του νησιου οτι περα απο τα πεντακαθαρα νερα καμμια παραλια δεν μοιαζει με την αλλη.Θες σπηλιες και βραχακια για βουτιες Καλαδι,θες απομονωμενη παραλια εξοτικη με δυσκολη προσβαση αλλα νερα Ταυλανδης Καλαμι,οργανωμενη με αμμο Μελιδονι και Χαλκος,σπηλιες με σκαφακι ?μονοημερη στη Χυτρα.Μπανιο σε καταρραχτη?-Καταρραχτες της Φονισσας στον Πλατανο και φαγητο στην κεντρικη ταβερνα με τον Πλατανο must.Φυσικη πισινα μεσα σε οικισμο με στοιχεια Κυκλαδιτικια με ασπρο? -Αβλεμονας must see αξιοθεατο .Τυχεροι αν πετυχετε πανηγυρι στο νησι.Απο τα καλυτερα καλοκαιρια.Απλα οι πιο πολλες παραλιες εχουν δυσκολο δρομο και ειναι σχετικα εως πολυ δυσπροσιτες αλλα αποζημιωνει το τοπιο.Φαγητο παντου καλο.Χωρις αμαξι μην πατε καθολου δεν ειδα πουθενα συγκοινωνια και αποστασεις μεγαλες.

Εγω πηγα Αυγουστο βεβαια για Ιουλη δεν περνω βεβαια ορκο.

Πας η απευθειας απο Πειραια η απο Νεαπολη Λακωνιας.

Νομιζω την απαντηση μου την πηρες που να πας απο τα 2;)
 
Last edited:

IreneSo

Member
Μηνύματα
5
Likes
10
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε για διακοπές ζευγαριού (25 χρονών), αρχές-μέσα Ιουλίου
Είμαστε μεταξύ Παξών και Κυθηρων.
Προτεραιότητα μας είναι οι παραλίες, αλλά μας ενδιαφέρει και η χώρα του νησιού.
Συγκεκριμένα, φοβόμαστε στους Παξούς μην είναι τουριστικά, γιατί στο παρελθόν είχαμε επισκεφθεί Ζάκυνθο και η χώρα της δεν μας άρεσε ιδιαίτερα.
Στα Κύθηρα από την άλλη σκεφτόμασταν μήπως εκείνη την εποχή που θέλουμε είναι πολύ ήσυχα, δεν θέλουμε προφανως νυχτερινή ζωή και ποτάρες, αλλά μην είναι και άδειο το νησί
Μεταφορικό μέσο θα υπάρχει (αυτοκίνητο).
Για Παξούς,δεν έχω πάει ακόμα οπότε δεν έχω άποψη.Περσυ όμως πήγα με τον φίλο μου Κύθηρα για 5 ημέρες κάπου στα μέσα Ιουλίου (το συνδυάσαμε με διαμονή σε Μονεμβασιά και Ελαφόνησο). Έχει πανέμορφες παραλίες, υπέροχο φαγητό και αρκετές επιλογές για ήσυχες βραδινές μπυριτσες (αν θέλετε πάρτυ, σίγουρα δεν είναι το νησί σας 😂).Το νησί όμως είχε κόσμο (αν κ πήγαμε δύσκολη χρονιά) και ενδείκνυται για νέα ζευγάρια. Θα πρότεινα να μείνετε είτε κοντά στον ποταμό είτε κοντά στις Χώρα ( φάτε και μια πίτσα στο Tony's , ότι καλύτερο) ✌
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Στο τελευταίο κάνεις λάθος.. Ότι και όσο πληρώνουν οι τουρίστες πληρώνουν και οι ντόπιοι.. Δεν ισχύει εδώ αυτό που ισχύει σε κάποια άλλα νησιά του Αιγαίου.. Άλλη τιμή οι ντόπιοι άλλη τιμή οι ξένοι.. Εσύ τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό... Χώρια ότι όποιος έχει ζητήσει βοήθεια εδώ του την έχω δώσει απλόχερα... Οπότε υπάρχει μια πηγή πληροφόρησης εδώ από εμένα
Ναι επειδη ξερω το λεω και το εχω δει με τα ματια μου ΚΑΙ στο Ιονιο φυσικα, να καθομαι, πχ ενα απο πολλα παραδειγματα που μπορω να φερω, παρεα με Κερκυραιους για καφε και να ειναι παντελως διαφορετικες οι τιμες, αφού βεβαια πρωτα τους περνουν απο προσεκτικο σκανερ. Τι να λεμε τωρα, εντελως διαφορετικα αντιμετωπιζονται οι ντοπιοι μεταξυ τους, σε ολα, και εντελως διαφορετικα αντιμετωπίζουν τους τουριστες.. οχι πάντα αλλα πολυ συχνα. Δε σας λεω κατι καινουριο ελπιζω. . Επίσης δεν εχουν σχεση αυτα που λεμε με τη δικη σου διαθεσιμοτητα αγαπητε μου παξινε, εισαι οντως διαθεσιμος και απαντας σε ολα τα νήματα εδω, δυστυχως δεν εχουν ολοι οι ταξιδιώτες προσβαση σε εσενα η εναν ντοπιο να τους καθοδηγει που και πως, οι ταξιδιωτες πανε συνηθως μη γνωρίζοντας κανεναν και εναν τοπο τον κρινουν απο αυτη την εμπειρία τους οχι απο το πως θα ηταν αν κ εφοσον γνωριζαν εναν ντοπιο..τελος πάντων για να μην παρεκλινουμε, παρα ολα αυτα, οι Πξοι εχουν μια ομορφια μοναδικη και ακομα και αν ειναι μικροτεροι απο αλλα νησια μαγευουν τον επισκέπτη οσο κανενα αλλο..( Περιττο να πω οτι αν τους συνδυασουν λιγο με Κερκυρα που ειναι απεναντι, εστω και για μια μονοημερη στην παλια Πολη της, ειτε εχουν ειτε δεν εχουν ξαναπαει εκει , ειναι το ιδανικο ταξιδι )
 

ntouni

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με βοηθήσατε πολύ :clap:
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με βοηθήσατε πολύ :clap:
Εγώ να προσθέσω οτι επικροτώ ο,τι σου είπε ο @nickostraveller. Για Ιούλιο θα σου πω οτι ειναι ιδανικά τα Κύθηρα με τόσο-οσο κόσμο. Τον Αύγουστο είναι πολύ γεμάτο (για τα δεδομένα του νησιού). Θα σου πω επίσης οτι αν αποφασίσεις να πας πρέπει πολύ έγκαιρα να κλείσεις διαμονή και φυσικά μετάβαση απο/προς. Μην το αγνοήσεις γιατί μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως.

Διαμονή σου προτείνω κάπου κοντά στο Λιβάδι, εχει πολλά και είναι σε πολύ βολικό σημείο του νησιού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom