Παράκληση για Βοήθεια

A7PILOT

Member
Μηνύματα
12
Likes
44
Καλησπέρα.

Παρακαλώ ζητώ τα φώτα σας.

Είχα κλείσει ενα ταξίδι Θεσνικη-Βερολίνο-Μπαρτσελόνα-Μιλάνο-Αθήνα με την Easy Jet. Δυστηχως το πρώτο σκέλος του ταξιδιού μου στις 20/4 από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο ματαιώθηκε πριν από λίγες ώρες και μου δίνει το δικαίωμα για Free Transfer ή refund. Mε την εξής προυπόθεση

"Please be aware that the free transfer option is only available for the disrupted flight/s. For any related flights in the booking, which are not affected by the disruption, the free transfer facility will not be available."

Μπαίνοντας όμως στο site της EasyJet για να κάνω FREE transfer για μετα 20 ή 30 ημέρες το "σύστημα" μου δινει FREE μονο για το πρώτο σκέλος. Διοτι το "συστημα" προφανώς δέχεται ότι τα επόμενα σκελη για Βαρκελώνη - Μιλάνο - Αθήνα δεν επειρεάζονται....!!! Πως όμως να πάω στις 22/4 από Βερολίνο στη Βαρκελώνη αν πρώτα δεν φτάσω Βερολίνο???? Ενημερωτικώς στις 21 δεν έχει πτήσεις και στις 22 φτάνει στο Βερολίνο αφού έχει κλείσει το check in.

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ??? Mήπως ακόμη και γι' αυτές τις πτήσεις που σου δίνει free transfer πληρώνεις την επί πλέον διαφορά με τις τρέχουσες τιμές ??? Διότι δεν θέλω κατ αρχήν να πάρω πίσω τα λεφτά μου γιατί όλο αυτό το πακέτο για 2 άτομα το είχα κλείσει για 303 Ευρω αλλα ούτε να πληρώσω επι πλέον....

Σημειώνω ότι όλες οι κρατήσεις ανοφέρονται με ΕΝΑΝ κωδικο και η ιδια η Easy Jet το αναφαίρει ως "trip" . Τους έστειλα από προχθές email αλλα δεν περιμένω γρήγορα απάντηση...

Ευχαριστώ για την ανοχή σας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σημειώνω ότι όλες οι κρατήσεις ανοφέρονται με ΕΝΑΝ κωδικο και η ιδια η Easy Jet το αναφαίρει ως "trip" . Τους έστειλα από προχθές email αλλα δεν περιμένω γρήγορα απάντηση...
Τι εννοείς? Απ' ότι γνωρίζω, στην Easyjet δεν υπάρχουν συνδυασμένες πτήσεις, είναι όλες αυτοτελείς (και το ρίσκο που αναλαμβάνεις είναι ένα μέρος από το τίμημα που πληρώνεις επιλέγοντας να ταξιδέψεις με την Easyjet).
 

A7PILOT

Member
Μηνύματα
12
Likes
44
Πράγματι δεν ειναι συνδιασμένες με την εννοια "ανταποκρισης" . Ειναι τόσο συνδιασμενες όσο μια "πτηση με επιστροφή". Απλα έχει επι πλέον στάσεις με χρονικό όριο κάποιων ημερων απο την Π/Γ στην επόμενη Α/Γ. Γνωρίζει δηλ ο αερομεταφορέας και αποδέχεται όταν κάνεις κρατηση ότι σε πάει κάπου και από εκει σε παραλαμβάνει για καπου αλλου κ.ο.κ. με την έκφραση "προσθέστε και αλλη πτηση".
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Mήπως ακόμη και γι' αυτές τις πτήσεις που σου δίνει free transfer πληρώνεις την επί πλέον διαφορά με τις τρέχουσες τιμές ???

όχι, είναι δωρεάν. Μου έτυχε κι εμενα με την easyjet, οταν άλλαξαν τις ημερομηνιες των πτήσεών τους το Δεκέμβριο
 

A7PILOT

Member
Μηνύματα
12
Likes
44
Τι εννοείς? Απ' ότι γνωρίζω, στην Easyjet δεν υπάρχουν συνδυασμένες πτήσεις, είναι όλες αυτοτελείς (και το ρίσκο που αναλαμβάνεις είναι ένα μέρος από το τίμημα που πληρώνεις επιλέγοντας να ταξιδέψεις με την Easyjet).

Φιλε taver εχεις δίκιο. Παρα το γεγονός ότι μεσολαβούν μέρες (3 έως 5) και όχι ώρες από πτήση σε πτήση , και παρα το γεγονός ότι αναφερεται ως "trip" , η πρώτη τηλεφωνική αντίδραση ήταν ότι είναι " connected flights ". Εστειλα email και περιμένω . Θα το προχωρήσω. Θα σας κρατήσω ενήμερους γιατι μας ενδιαφέρει όλους
 

A7PILOT

Member
Μηνύματα
12
Likes
44
Φιλε taver εχεις δίκιο. Παρα το γεγονός ότι μεσολαβούν μέρες (3 έως 5) και όχι ώρες από πτήση σε πτήση , και παρα το γεγονός ότι αναφερεται ως "trip" , η πρώτη τηλεφωνική αντίδραση ήταν ότι είναι " connected flights ". Εστειλα email και περιμένω . Θα το προχωρήσω. Θα σας κρατήσω ενήμερους γιατι μας ενδιαφέρει όλους
Ειχα δεσμευτεί να απαντησω γιατί μας ενδιαφέρει όλους. Λοιπόν στο δεύτερο τηλεφώνημα μετα μια εβδομάδα (που είχαν ηρεμήσει τα πράγματα) στον ελληνικό αριθμό της Easy Jet (210-3530300 ), αφού ενημέρωσα για το πρόβλημα σε μια ευγενέστατη κυρία, μετά από ένα λεπτό αναμονή έδωσαν ΑΜΕΣΗ λύση. Δηλαδή είτε να μου επιστρέψουν όλα τα χρήματα, είτε να επιλέξω μέσα σε έξι (6) μήνες ένα άλλο ταξίδι χρησιμοποιόντας και αυτά τα χρήματα ( το ταξίδι θα μπορούσε να ήταν οποτεδήποτε). Επέλεξα το δεύτερο και ήδη έχω κλείσει με ΜΗΔΕΝ κοστος "μεταφοράς" .

Συμπέρασμα. Δεν είναι τυχαίο ότι η Easy Jet είναι μια από τις σοβαρότερες εταιρείες σε όλους τους τομείς. Σημειώστε ότι είμαι πιλότος και ξέρω τι σημαίνουν αυτά που λέω.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Ειχα δεσμευτεί να απαντησω γιατί μας ενδιαφέρει όλους. Λοιπόν στο δεύτερο τηλεφώνημα μετα μια εβδομάδα (που είχαν ηρεμήσει τα πράγματα) στον ελληνικό αριθμό της Easy Jet (210-3530300 ), αφού ενημέρωσα για το πρόβλημα σε μια ευγενέστατη κυρία, μετά από ένα λεπτό αναμονή έδωσαν ΑΜΕΣΗ λύση. Δηλαδή είτε να μου επιστρέψουν όλα τα χρήματα, είτε να επιλέξω μέσα σε έξι (6) μήνες ένα άλλο ταξίδι χρησιμοποιόντας και αυτά τα χρήματα ( το ταξίδι θα μπορούσε να ήταν οποτεδήποτε). Επέλεξα το δεύτερο και ήδη έχω κλείσει με ΜΗΔΕΝ κοστος "μεταφοράς" .

Συμπέρασμα. Δεν είναι τυχαίο ότι η Easy Jet είναι μια από τις σοβαρότερες εταιρείες σε όλους τους τομείς. Σημειώστε ότι είμαι πιλότος και ξέρω τι σημαίνουν αυτά που λέω.

συμφωνω και γω οτι ειναι πολυ εξυπηρετικοι ανθρωποι.εκλεισα και γω πριν λιγες μερες και χρειαστηκε να επικοινωνησω 2 φορες μαζι τους εκτος οτι απαντησαν αμεσως ητανε πολυ ευγενικοι και προθυμοι να με βοηθησουν στα παντα. μπραβο τους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom