Παράξενοι χάρτες

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Εχουμε καμια ερμηνεια για την Κρητη? Και πως επιβιωνουν οταν μετακινουνται απο νομο σε νομο?
Η εμπειρία μου λέει ότι μόνο στην αττική αν ζητήσεις σουβλάκι παίρνεις πίτα, μάπα ο χάρτης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Η εμπειρία μου λέει ότι μόνο στην αττική αν ζητήσεις σουβλάκι παίρνεις πίτα, μάπα ο χάρτης.
Ο ορος "πιτογυρο" στη νεα γενια εχει βαλει τα πραγματα στη σωστη τους θεση και μια μαχη δεκαετιων θα χαθει στη ληθη. Γιατι η γλωσσα ειναι ζωντανος οργανισμος και προσαρμοζεται στις κοινωνικες αναγκες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η εμπειρία μου λέει ότι μόνο στην αττική αν ζητήσεις σουβλάκι παίρνεις πίτα, μάπα ο χάρτης.

Κι εύχομαι η μαχητικη Αττική να συνεχίσει έτσι! Ιδανικά να απαγορεύσει την χρήση της λέξης "πιτογυρο" μαζί με την χρήση της λέξης "αλοιφή" για τις σάλτσες. Βαστατε γερά αδέρφια της Αττικής✊
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
@paefstra Με έβαλες σε σκέψη για το αν υπήρχε ο παρακάτω χάρτης και με ένα googlarisma διαπίστωσα ότι υπάρχει..

View attachment 376552
Νομίζω πως ο χάρτης είναι λάθος. Στη Ρόδο και γενικά στα Δωδεκάνησα σουβλάκι λέμε το ξυλαράκι με το κρέας ,αυτό που στην Αθήνα λένε καλαμάκι. Το καλαμάκι είναι για να πίνουμε το φραπέ μας μπροστά στη θάλασσα ! 😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom