Γαλλία Παρίσι, Τουρς, Βρετανη

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγώ είχα κάνει το ταξίδι αυτό στα τέλη Μαρτίου του 2010. Το αυτοκίνητο δεν είχα πρόβλημα να το παρκάρω στην Dinan και στην πάνω πόλη και κάτω στο ποτάμι. Στο Μοντ Σεν Μισέλ είχε σχετικό κόσμο αλλά όχι κάτι ενοχλητικό, και δεν έιχαμε παει και πολύ νωρίς. Όλες οι πόλεις της περιοχής είναι υπέροχες. Και το Vitre και η Fougeres. Φαίνεται πως ίσως το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της Βρετάνης είναι τα χωριά του Φινιστέρ. Δυστυχώς δεν είχα μπορέσει να πάω. Έμενα στη Ρεν και έπεφτε λίγο μακριά για ημερήσια. Αν και δεν είναι Βρετάνη έχει μεγάλο ενδοαφέρον σαν πόλη η Ναντ.
Δες και το ταξιδιωτικό που είχα γράψει για εκείνο το ταξίδι http://www.travelstories.gr/community/threads/Με-ένα-αυτοκίνητο-στους-δρόμους-της-Γαλλίας.35371/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, η Νάντ δεν είναι Βρεττάνη, αλλά με βάση τη σημερινή μόνο διοικητική διαίρεση της Γαλλίας. Ιστορικά, ήταν η πρωτεύουσα της Βρεττάνης (και το κάστρο των Δουκών της Βρεττάνης βρίσκεται εκεί). Εγώ πάλι θεωρώ πως εξαντλείται πολύ γρήγορα ως πόλη (σε σχέση π.χ. με τη μικρότερη αλλά πιο ενδιαφέρουσα Angers).

Εκτός από τα παραπάνω, δώσε κάποιο χρόνο και για το Dol-de-Bretagne και για τη Rennes. Και βρες κατάλλυμα από το link που ανέβασα παραπάνω, δε θα το μετανιώσεις.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εάν γυρίσεις απο πάνω (δες την ιστορία του dimosf) μπορείς να περάσεις απο Deauville,Trouville (αν και για Οκτώβριο δεν είμαι σίγουρος) , να κάνεις μια μικρή παύση στην Rouen (όχι απαραίτητα) ή να περάσεις απο Giverny, Vernon πριν καταλήξεις στο Παρίσι.
Μάλιστα, μέχρι και 31/10 είναι ανοιχτό το σπίτι του Monet στο Giverny αν και ο κήπος δεν θα είναι στα ντουζένια του.
http://giverny.org/gardens/fcm/visitgb.htm
http://giverny.org/gardens/fcm/calendar.htm

Κλείνω με τον τρισμέγιστο...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ναι, η Νάντ δεν είναι Βρεττάνη, αλλά με βάση τη σημερινή μόνο διοικητική διαίρεση της Γαλλίας. Ιστορικά, ήταν η πρωτεύουσα της Βρεττάνης (και το κάστρο των Δουκών της Βρεττάνης βρίσκεται εκεί). Εγώ πάλι θεωρώ πως εξαντλείται πολύ γρήγορα ως πόλη (σε σχέση π.χ. με τη μικρότερη αλλά πιο ενδιαφέρουσα Angers).
Εκτός από τα παραπάνω, δώσε κάποιο χρόνο και για το Dol-de-Bretagne και για τη Rennes. Και βρες κατάλλυμα από το link που ανέβασα παραπάνω, δε θα το μετανιώσεις.
Εγώ λυπάμαι που δεν γράφεις τακτικότερα και μπορείς να μοιραστείς τέτοιο πλούτο πληροφοριών…. :mad:
Το ταξίδι στη Βρεττάνη το έχω στο μυαλό μου και βλέποντας τις τιμές στα καταλύμματα θεωρώ ότι είναι πολύ εφικτό, ειδικά αν αυτά παρέχουν τη δυνατότητα να μαγειρεύεις κιόλας (ανατρίχιασες το βλέπω στη ιδέα να μην τρως εκτός). Αλλά με αυτό το τρόπο μπορεί κανείς να κάνει οικονομικότατες διακοπές.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μου έχετε δώσει μπόλικη τροφή για σκέψη.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Kαλησπέρα,

Επανέρχομαι στο θέμα για να κάνω την εξής ερώτηση. Για ενοικίαση αυτοκινήτου που να κοιτάξω; Το πλάνο είναι να το νοικιάσω 24/10 από το αεροδρόμιο και να το επιστρέψω στο Παρίσι (πόλη όχι αεροδρόμιο) στις 31/10. Από Παρίσι φεύγω στις 2/11 οπότε δεν αξίζει να τρέχω μεχρι το αεροδρόμιο για επιστροφή, ούτε και να το κρατήσω 2 μέρες παραπάνω στο Παρίσι. Μιά ματιά που έριξα στην avis δίνει πρόστιμο επιστροφής σε άλλο location 42 ευρώ.

Να κοιτάξω τις γνωστές εταιρείες ή υπάρχουν και πιο οικονομικές; Υπάρχει κάποιο search engine φερέγγυο; Και με diesel τι γίνετε; υπάρχει δυνατότητα μιας και θα είναι πολλά τα χιλιόμετρα που θα διανύσω;

Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom