Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Παρίσι η Λονδίνο??

sofia777

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά τελη Ιουλίου ετοιμαζομαστε για ταξίδι με τον άντρα μου... Έχουμε ταξιδεψει μονο στη Ρώμη η οποια μες ξετρέλανε, επομενος προορισμός Λονδίνο ή παρισι? Μας αρεσουν πολυ τα μουσεια και τα αξιοθέατα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Καλησπέρα παιδιά τελη Ιουλίου ετοιμαζομαστε για ταξίδι με τον άντρα μου... Έχουμε ταξιδεψει μονο στη Ρώμη η οποια μες ξετρέλανε, επομενος προορισμός Λονδίνο ή παρισι? Μας αρεσουν πολυ τα μουσεια και τα αξιοθέατα
Μισό βήμα μπροστά το Λονδίνο...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με τη νυφη μου καναμε μια εβδομαδα Παρισι και μετα 5 ημερες Λονδινο.η πρωτη της φορα και στα δυο.Οταν την ρωτησα μετα τι της αρεσε πιο πολυ ,μου ειπε πως αν δεν ειχε παει πρωτα παρισι θα εντυπωσιαζοταν απο το λονδινο πολυ περισσοτερο...ομως μετα το παρισι,χανει...
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Πέρυσι το Πάσχα πήγαμε οικογενειακώς Ρώμη και φέτος (πάλι το Πάσχα) ενώ σκεφτόμασταν να πάμε Παρίσι ή Μαδρίτη , προέκυψε τελικά Λονδίνο (όχι σαν πρώτη προτεραιότητα αλλά λόγω κυρίως πιο οικονομικών αεροπορικών). Το Λονδίνο με εντυπωσίασε για τις παροχές και τα αξιοθέατα που προσφέρει σε έναν επισκέπτη όπως π.χ. άρτιο δίκτυο συγκοινωνιών, ελεύθερη πρόσβαση στα περισσότερα μουσεία, γειτονιές με ιδιαίτερο στυλ, πλήθος μνημείων,εντυπωσιακών κτιρίων, πάρκων, καταστημάτων, θεάτρων κ.λ.π. . Το σίγουρο είναι ότι όποια από τις δύο πόλεις (Παρίσι ή Λονδίνο) επιλέξεις τώρα , σίγουρα θα πας αργότερα και στην άλλη.....
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Και οι δυο προορισμοί είναι αυτό που θα λέγαμε must, με ιστορία, με πολλά μουσεία, πολλές επιλογές σε όλους τους τομείς, που θα σας καλύψουν με ευκολία μια βδομάδα και θα αφήσετε κι εκκρεμότητες (ιδίως αν κάνετε και καμιά εκδρομή παραέξω). Είναι κι οι δυο αρκετά ακριβές (το Λονδίνο μου είχε φανεί ένα τικ περισσότερο, αλλά το έχω και πολύ πιο πρόσφατο), κι οι δυο συγκαταλέγονται στις πόλεις με τα καλύτερα μουσεία που έχω επισκεφτεί (στο Λονδίνο και δωρεάν τα βασικότερα), ωραίο φαγητό (αν και παίζει πολύ το έθνικ και στις δυο περιπτώσεις, εδώ ένα μικρό προβάδισμα στο Παρίσι λόγω τοπικής κουζίνας). Σηκώνουνε πολλά ταξίδια θαρρώ αν δεν σταθείς μόνο στα αξιοθέατα και πιστεύω ότι θα αλλάζει κι ο τρόπος που βλέπεις την πόλη κάθε φορά.

Το τι προτιμά ο καθένας, πάντως, είναι υποκειμενικό. Μπορεί να εξαρτάται κι από άσχετες παραμέτρους (πώς σας ακούγονται τα γαλλικά, τι γνώμη έχετε για τους Άγγλους ή τους Γάλλους και κατά πόσο αυτό μπορεί να σας δημιουργήσει αρνητική προδιάθεση). Για μένα το Λονδίνο είναι μια ωραία πόλη, με ωραία σημεία και γειτονιές, χωρίς ξεκάθαρη ταυτότητα στα μάτια μου (έχει κι αυτό τη γοητεία του, βέβαια) κι ιδανική βάση αν είσαι golden boy/girl. Εννοείται ότι θέλω να ξαναπάω, ακόμη κι αν την περίμενα καλύτερη. Πάντως σίγουρα δεν ήταν η ωραιότερη πόλη που είδα στο Ηνωμένο Βασίλειο, πιθανώς δεν ήταν καν η ομορφότερη στην Αγγλία. Το Παρίσι, από την άλλη, είναι μάλλον η ωραιότερη πόλη που έχω επισκεφτεί, για τα γούστα μου πάντα: βλέπω τυχαία φωτογραφίες από το Παρίσι και μου τρέχουνε τα σάλια, οπότε για μένα η επιλογή δεν θα μπορούσε να είναι πιο ξεκάθαρη.

Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι και όποια κι αν επιλέξετε θα περάσετε καλά και κάποια στιγμή θα δείτε και την άλλη. Αν πάλι θέλετε μια σύντομη απάντηση στο δίλημμα:
Αν θέλετε να νιώσετε πολίτες του κόσμου, Λονδίνο.
Αν θέλετε να ρομαντζάρετε και να ξαναερωτευτείτε, Παρίσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom