Παρίσι με αυτοκίνητο ή rer_metro ?

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
οι περισσοτεροι ντοπιοι που ζουν στα περιχωρα η και πιο εξω,κινουντε με μεσα και δεν περνουν αυτοκινητο,η το παρκαρουν για μερικες ωρες σε δωρεαν παρκινγ εξω απο την πολη.φυσικα παλι με μεσα κινουντε.οσες φορες συγγενεις με πηγαν στο κεντρο με αμαξι,νοσταλγησα την κινηση της αθηνας..
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Αυτό που θα σου γλυτώσει η εννοικίαση είναι το λεωφορείο από/προς Beauvais. Τα άλλα μεταφορικά θα τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς. Βάλε και το κόστος της βενζίνης στην εξίσωση, και τα διόδια (€3.30 στη συντομότερη διαδρομή), θα δεις ότι δε συμφέρει. Αν επιχειρήσεις να το κινήσεις μέσα στο Παρίσι θα δώσεις πολλαπλάσια στα πάρκιγκ, ενώ η κίνηση, παρότι έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια, παραμένει απερίγραπτη. Άσε που το να έχεις αυτοκίνητο σε ένα αφύλακτο πάρκιγκ τόσες μέρες είναι και ρίσκο (αν κάποιος π.χ. το τρακάρει).

Αυτοκίνητο θα ήταν χρήσιμο αν θες να κινηθείς πιο μακριά έξω από το Παρίσι, σε μέρη όπου η συγκοινωνία δεν είναι συχνή ή/και βολική (π.χ. Chantilly, Senlis, Compiegne, Beauvais town κ.ο.κ.). Για κάποιον που θέλει να δει τα αξιοθέατα του Παρισιού, δεν είναι καλή επιλογή.
Το σπιτι που εκλεισα ειναι στο bussy saint georges. Οι επιλογες μου ειναι δυο. Η navigo για πεντε ατομα η αυτοκινητο και παρκαρισμα στο vincennes και εξερευνιση της πολης με μετρο ( πακετακια εισητηριων). Το αυτοκινητο στην ουσια θα το αφηνα εκει απο το πρωι εως το απογευμα περιπου... Νομιζω οτι πιο οικονομικο μου βγαινει το αυτοκινητο με αυτο το τροπο απλα δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να παρκαρω εκει στο ελευθερο παρκο και ποσο επικινδυνο. Παντως με εχετε βοηθησει πολυ ηδη παιδια. Ευχαριστω πολυ ολους σας....

οι περισσοτεροι ντοπιοι που ζουν στα περιχωρα η και πιο εξω,κινουντε με μεσα και δεν περνουν αυτοκινητο,η το παρκαρουν για μερικες ωρες σε δωρεαν παρκινγ εξω απο την πολη.φυσικα παλι με μεσα κινουντε.οσες φορες συγγενεις με πηγαν στο κεντρο με αμαξι,νοσταλγησα την κινηση της αθηνας..
Εχεις να μου προτεινεις δωρεαν παρκινγκ αν γνωριζεις φυσικα στα ανατολικα της πολης (vincennes κτλ, εντος 2,3 ζωνης) εκτος απο αυτο που ηδη γνωριζω?
 
Last edited by a moderator:

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλησπέρα.
Σε μια εβδομαδα αναχωρούμε για Παρισι οικογενειακως (2 ενηλικες και 3 παιδια).
Αυτό που με απασχολει πολύ και δεν εχω παρει ακομα την αποφαση μου, είναι το μεσο μεταφορας από αεροδρομιο για το ξενοδοχειο της eurodisney. Από εκει για Παρισι (12 διαμερισμα) και μετα παλι για αεροδρομιο.
Πεντε λοιπον στο συνολο ( τα 3 παιδια) και αρκετες οι μετακινήσεις με αποσκευες.
Σκέφτομαι να ενοικιασω αυτοκινητο στο αεροδρομιο και να το χρησιμοποιησω για αυτές τις διαδρομες.
Όχι για μετακινήσεις μεσα στο Παρισι.
Τα ξενοδοχεια και τα δυο εχουνε ιδιωτικο παρκινγκ.
Θα ηθελα τις γνωμες σας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα παιδιά τι ηλικίας είναι?
Για πόσες μέρες είναι η (πιθανή) ενοικίαση?
Πάρτε προσφορές για αυτοκίνητο και δείτε αν σας συμφέρει.
Επίσης, αν έχετε 5 αποσκευές για παράδειγμα, λίγο δύσκολο να χωρέσουν. Και σίγουρα θα χρειαστείτε μεγάλο σε χώρους αυτοκίνητο (πιο μεγάλο κόστος ενοικίασης). Κι αν είναι να καθίσετε π.χ. 10 μέρες, ξέχνα το
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Eυχαριστω για την απαντηση.
Τα παιδια ειναι 9-11-14.
Οι πεντε αποσκευες που θα εχουμε (cabin size) χωρανε σε αμαξι τυπου yaris.
Eπισης στην ιδια τιμη (περιπου 55ευρω/ημερα) βρισκω kαι fabia s/w.
Οι μερες στο συνολο ειναι πεντε.
Σκεφτομαι το αυτοκινητο διοτι το θεωρω λιγο δυσκολο να μπαινοβγαινουμε 5 ατομα με τις βαλιτσες στα ΜΜΜ.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Έχω ενοικιάσει yaris και τις 5 βαλίτσες μας cabin size τις πήρε τέλεια.
Φοβερό αυτοκίνητο. Το μικρό με τους μεγαλύτερους χώρους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κοίτα, για να πάτε από το αεροδρόμιο (CDG) στη Disneyland θα σας βγει περίπου 90 ευρώ συνολικά με το Magical shuttle. Από κει στην πόλη μπορείτε να πάτε εύκολα με συγκοινωνία (RER) με κόστος κοντά στα 35 ευρώ, αλλά εξαρτάται και πού είναι το ξενοδοχείο (αν είναι κοντά σε στάση μετρό κλπ.). Μετά για να ξαναπάτε στο αεροδρόμιο έχετε αρκετές επιλογές (συγκοινωνία και shuttle) με διάφορες τιμές. Όπως θα σας είναι πιο άνετα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom