Παρίσι με αυτοκίνητο ή rer_metro ?

Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Λοιπόν....έχω διαβάσει ότι το Παρίσι με αυτοκίνητο δεν λέει λόγω κίνησης-μποτιλιαρίσματα κτλ.....

Σύμφωνα όμως με τον υπολογισμό που έκανα οσα χρήματα θέλω για τις μετακινήσεις μιας οικογένειας τα ίδια ή και λιγότερα ακόμα θέλω για ενοικίαση αυτοκινήτου... εξηγούμε και παρακαλώ εαν κάπου εχω λάθος στους υπολογισμούς να με διορθώσει κάποιος/α που γνωρίζει το θέμα......

Από το αεροδρόμιο CDG έως το κέντρο του Παρισιού θέλω 9 x 4 = 36 euro και άλλα τόσα όταν θα επιστρέψω στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής......άρα 36+36= 72

Στο μετρό για την κάρτα των 3 ημερών Paris Visit Pass και μόνο για το κέντρο ζώνες 1-3 θέλω 25 x 4 = 100 euro....(+ άλλη μια μέρα μετακινήσεις,γιατί θα μείνουμε 4 μέρες αλλά η κάρτα είναι για 1,2,3,ή 5 μέρες)

Την ημέρα που θα πάμε disneyland θέλω στο rer 7 x 4 = 28 να πάμε και άλλα τόσα να γυρίσουμε ....56 euro

Σύνολο.....228 euro
Kαι την μεγάλη Paris Visit Pass να διαλέξω που είναι όλες οι γραμμές μέσα Zone 1 to 5 - Paris+Subs+Versailles είναι για 5 μέρες 252,88 euro ενώ για τις 3 μέρες 206,72 euro

Και μπαίνω τώρα στο δίλημμα.....Οταν για το αυτοκίνητο θέλω για τις ίδιες μέρες 160 euro δεν είναι χαζομάρα να δώσω τόσα χρήματα για να μετακινούμε με τρένα και μετρό ?
Το αμαξάκι θα με περιμένει στο terminal 2B μόλις κατέβω,θα βάλω μέσα τις βαλιτσούλες μου,θα δώσω την διεύθυνση στο gps και θα πάω στο ξενοδοχείο.....το ίδιο και η επιστροφή.....χωρίς ταλαιπωρίες κατευθείαν στο αεροδρόμιο....παράδοση αυτοκινήτου εκεί και γεια σας.

Επίσης αν επιλέξω το αυτοκίνητο πιστεύω ότι μπορώ να ψαχτώ για ξενοδοχείο και λίγο παραέξω από Παρίσι ,Ας πούμε για παράδειγμα στον άξονα για disneyland....που βλέπω καλύτερες τιμές και καλύτερα ξενοδοχεία με κήπους-λίμνες-γκαζόν σε σχέση με αυτά τα ερείπια που βλέπω εντός πόλεως

Το θέμα είναι αν οι μετακινήσεις μου από αυτές τις περιοχές είναι χρονικά πολύ μεγάλες έως το κέντρο του Παρισιού και δεν ξέρω και τι παίζει με το παρκάρισμα......Γιαυτό θα ήθελα τις γνώμες σας

Επίσης να σας πω ότι η περίοδος του ταξιδιού θα είναι 18 με 22 Ιουλίου 2012.Το λέω από την άποψη της κίνησης και του μποτιλιαρισματος που ακούω για Παρίσι...Μήπως επειδή θα είναι μέσα Ιουλίου ,καλοκαίρι δηλαδή,θα είναι ποιο χαλαρά? δεν θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα με αυτοκίνητο?......ή το αυτοκίνητο είναι μια επιλογή για το Παρίσι που δεν το συζητάτε καν και είναι μια άστοχη και λάθος κίνηση......

Τι λέτε ?....Πως το κρίνετε ?....τι θα κάνατε εσείς που έχετε πάει ΙΟΥΛΙΟ μήνα και έχετε άποψη ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο του Παρισιού, και σπαρμένα σε τεράστιες αποστάσεις μεταξύ τους. Αν εξαιρέσουμε την κίνηση, υπάρχει και το θέμα πάρκιγκ. Που και πως σκοπεύεις να το παρκάρεις? Γιατί το βλέπω να καταλήγεις να περνάς τη μέρα σου ψάχνοντας για πάρκιγκ και παρκάροντας. Επίσης, το πάρκιγκ μέσα στο παρίσι ΚΟΣΤΙΖΕΙ - είτε είναι παρκόμετρα, είτε γκαράζ, είτε οτιδήποτε.
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ένα πραγμα που δεν ειναι πολυ διαδεδομένο και το έχει μόνο στο γαλλικό σαιτ του ratp είναι η εβδομαδία κάρτα μετακινησεων που καλύπτει ζώνες 1-5 και είναι στα 34 ευρώ δηλαδή καλύπτει και την disneyland.Απλά ισχύει απο δευτέρα ως κυριακή βγαίνει κατευθείαν με μια φωτογραφία και μπορεί να υπάρχει χρέωση 2-3 ευρώ για την καρτα που σου δίνουν (σαν τηλεκαρτα είναι) όπως και επίσης καλύπτει την μετακίνηση απο αεροδρόμιο. Οπότε αν πας απο δευτερα συμφερει παρα πολύ και το συνολικο κόστος για όλες τις μετακινήσεις (disneyland,CDG περιλαμβάνονται) θα ναι 4x34 για 7 ημερες και όχι για 5 όπως η Parisvisite. Είναι μόνο στο γαλλίκο site Forfaits Navigo Mois et Semaine και γω που το είχα κάνει έμεινα πολυ ευχαριστημένος.Αν σου πουν οτι δεν γινεται είναι ψέμα (δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα) είναι η καρτες που χρησιμοποιούν οι γάλλοι απλά δεν έχει για μουσεία και τέτοια.Μην ξεχασεις μόνο φωτογραφιες και στην βγαζουν κατευθειαν απο τον σταθμο τραίνων στο CDG.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Επίσης, το πάρκιγκ μέσα στο παρίσι ΚΟΣΤΙΖΕΙ - είτε είναι παρκόμετρα, είτε γκαράζ, είτε οτιδήποτε.
Αυτό να πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα....Εάν είναι τόσο ακριβά,όντως είναι μία η άλλη
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Ένα πραγμα που δεν ειναι πολυ διαδεδομένο και το έχει μόνο στο γαλλικό σαιτ του ratp είναι η εβδομαδία κάρτα μετακινησεων που καλύπτει ζώνες 1-5 και είναι στα 34 ευρώ δηλαδή καλύπτει και την disneyland.Απλά ισχύει απο δευτέρα ως κυριακή βγαίνει κατευθείαν με μια φωτογραφία και μπορεί να υπάρχει χρέωση 2-3 ευρώ για την καρτα που σου δίνουν (σαν τηλεκαρτα είναι) όπως και επίσης καλύπτει την μετακίνηση απο αεροδρόμιο. Οπότε αν πας απο δευτερα συμφερει παρα πολύ και το συνολικο κόστος για όλες τις μετακινήσεις (disneyland,CDG περιλαμβάνονται) θα ναι 4x34 για 7 ημερες και όχι για 5 όπως η Parisvisite.
Ούτε αυτό το είδα κάπου....Αν είναι έτσι , έχεις δίκιο...συμφέρει πολύ άσχετα με το ότι εγώ θα βρίσκομαι εκεί από τετάρτη έως κυριακή και όχι από δευτέρα που λες.....αλλά και πάλι είναι πολύ ποιο συμφέρουσα η τιμή .......
Απλά δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι διαδεδομένη και γιατί να μου πουν ψέματα ότι δεν γίνετε να την βγάλω.....Εννοείς επειδή θα καταλάβουν ότι είμαι τουρίστας θα μου προτείνουν να αγοράσω την ακριβή γιατί αυτή την κάρτα την χρησιμοποιούν οι Γάλλοι ?
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δεν είναι διαδεδομένη πολυ για τουρίστες,γιατί στο αγγλικό σαιτ των γαλλικων σιδηροδρόμων προμοτάρουν την parisvisite.Λογικα δεν θα σου πουν ψέματα απλά το γραφω σε περίπτωση που το κάνουν.Λοιπόν στο link που εχω πανω Forfaits Navigo Mois et Semaine και εδώ αν ανοιξεις τα + λέει τις πληροφορίες.Αν τα παιδιά είναι ως 10 νομιζω υπαρχει και εκπτωση και θα ρωτήσεις και για οικογένεια αν βγαίνει κάρτα.Πάντως τα πιο πάνω ισχύουν σίγουρα και μην ξεχάσεις μικρές φωτογραφίες για όλους σας.Σίγουρα ενας γαλλομαθής θα σε βοηθήσει με το site.Τέλος νομίζω ότι δεν χρεώνεσαι για την καρτα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Δεν είναι διαδεδομένη πολυ για τουρίστες,γιατί στο αγγλικό σαιτ των γαλλικων σιδηροδρόμων προμοτάρουν την parisvisite.Λογικα δεν θα σου πουν ψέματα απλά το γραφω σε περίπτωση που το κάνουν.Λοιπόν στο link που εχω πανω Forfaits Navigo Mois et Semaine και εδώ αν ανοιξεις τα + λέει τις πληροφορίες.Αν τα παιδιά είναι ως 10 νομιζω υπαρχει και εκπτωση και θα ρωτήσεις και για οικογένεια αν βγαίνει κάρτα.Πάντως τα πιο πάνω ισχύουν σίγουρα και μην ξεχάσεις μικρές φωτογραφίες για όλους σας.Σίγουρα ενας γαλλομαθής θα σε βοηθήσει με το site.Τέλος νομίζω ότι δεν χρεώνεσαι για την καρτα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
απο που την βγαζεις ομως? μπορεις να τη βγαλεις στο αεροδρομειο?
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
απο που την βγαζεις ομως? μπορεις να τη βγαλεις στο αεροδρομειο?
Ναι απ΄ότι θυμάμαι με το που πας να πάρεις το τραίνο απο CDG υπαρχει γκισέ απο όπου την βγάζεις κατευθείαν σου δίνουν μια χαρτινη κάρτα που έχει το όνομα σου και την φωτογραφία και μια σαν τηλεκαρτα για να περνάς απο τις πόρτες του metro. Παντού μπορείς να την βγάλεις (Vous pouvez acheter votre forfait Navigo Mois et Semaine dans tous les guichets de vente,sur tous les appareils automatiques,dans plus de 1500 commerces de proximité agrées par la RATP,sur plus de 200 distributeurs automatiques bancaires.) http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_21137/forfaits-navigo-mois-et-semaine/
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Πολύ καλή περίπτωση φίλε liolios αλλά δεν νομίζω να γίνετε ....Από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι για αυτούς που εργάζονται ή μένουν μόνιμα σε συγκεκριμένες περιοχές και χρησιμοποιούν καθημερινά τα μέσα μεταφοράς.....Μιλάει και για ένα ποσό αποζημίωσης από τους εργοδότες κτλ....Μάλλον θα σε πέρασαν για εργαζόμενο και στην έδωσαν.....Εγώ θα είμαι οικογενειακά με γυναίκα και παιδιά ....χλωμό το βλέπω.....

Τελικά από ότι βλέπω θα πρέπει να βάλω το χέρι βαθειααααα στην τσέπη για μετρο-τραμ-rer-λεωφορεια,διότι την σκέψη του αυτοκινήτου την παράτησα για διαφορους λόγους.Πάντως δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια σε άλλες ευρωπαικες πρωτευουσες αλλά το Παρίσι έχει πανάκριβες μετακινήσεις....είναι και κουτσουρουμένες οι μέρες μου ....εννοώ 2 μισές και 3 ολόκληρες οπότε αναγκαστικά επειδή χρειάζομαι και τα πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο+1 μέρα στη eurodisney + βερσαλλίες.....Πρέπει να πάρω την Paris Visite με ζώνες 1-6 και για 5 μέρες στην τιμή των 200 ευρώ....
Ε....εντάξει.....παιδιά....θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά :xmas_evil:
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δεν νομίζω να μην γίνεται.Είναι μια κάρτα πολλαπλών διαδρομών και νομίζω σε όλες τις χώρες οι τουρίστες μπορούν να τις αγοράζουν. Εγω μιλάω για αυτήν Forfaits Navigo Mois et Semaine όχι γι αυτή Forfait Solidarité Transport Mois et Semaine. Τελοσπάντων προσπάθησε στο σταθμο του CDG δεν έχεις τπτ να χάσεις. Λέει διαμένουν όχι μένουν μόνιμα. Το ότι είχα μιλ'ησει γαλλικά με την βλαχοελληνική προφορα (χαχαχα) δεν πιστευω να βοήθησε.Στην τελική πάρε photos και ίσως κερδισεις γύρω στα 80 euros...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ καλή περίπτωση φίλε liolios αλλά δεν νομίζω να γίνετε ....Από ότι κατάλαβα πρέπει να είναι για αυτούς που εργάζονται ή μένουν μόνιμα σε συγκεκριμένες περιοχές και χρησιμοποιούν καθημερινά τα μέσα μεταφοράς.....Μιλάει και για ένα ποσό αποζημίωσης από τους εργοδότες κτλ....Μάλλον θα σε πέρασαν για εργαζόμενο και στην έδωσαν.....Εγώ θα είμαι οικογενειακά με γυναίκα και παιδιά ....χλωμό το βλέπω.....

Τελικά από ότι βλέπω θα πρέπει να βάλω το χέρι βαθειααααα στην τσέπη για μετρο-τραμ-rer-λεωφορεια,διότι την σκέψη του αυτοκινήτου την παράτησα για διαφορους λόγους.Πάντως δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια σε άλλες ευρωπαικες πρωτευουσες αλλά το Παρίσι έχει πανάκριβες μετακινήσεις....είναι και κουτσουρουμένες οι μέρες μου ....εννοώ 2 μισές και 3 ολόκληρες οπότε αναγκαστικά επειδή χρειάζομαι και τα πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο+1 μέρα στη eurodisney + βερσαλλίες.....Πρέπει να πάρω την Paris Visite με ζώνες 1-6 και για 5 μέρες στην τιμή των 200 ευρώ....
Ε....εντάξει.....παιδιά....θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά :xmas_evil:
Μπορείς και ως τουρίστας να βγάλεις Navigo Semaine. Κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Paris Visite ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα με ζώνες 1-6 έχει νόημα μόνο αν μένεις στη ζώνη 6 και μετακινείσαι καθημερινά στο Παρίσι. Αλλιώς βγάλε ένα απλό εισιτήριο από το αεροδρόμιο για το πήγαινε, άλλο ένα απλό εισιτήριο για το έλα, και κάρτα για ζώνες 1-2 για τις υπόλοιπες μετακινήσεις σου.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Μάλλον έχετε δίκιο,πρέπει να τις μπέρδεψα.Εξάλλου είναι ολόιδιες.
Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν έχω να χάσω τίποτα.Θα έχω μαζί μου τις φώτο που ζητάει (20χ30) , θα ρωτήσω στο αεροδρόμιο...... και αν βγάλω καλώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom