Γαλλία Παρίσι τον Ιανουάριο

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Λοιπόν όσον αφορά το μέρος αποφάσισα να πάω Παρίσι και πιο πολύ για την disneyland...εγώ και ο αντρας μου θα ειμαστε(μιλαμε για ηλικιεσ 21 και 25). Επειδή η easyjet δεν εχει δρομολογιο απο Θεσσαλονίκη για Παρίσι θα πάρω μια πτήση για Λονδίνο και απο εκεί με eurostar θα παω Παρίσι την ίδια μέρα. Υπάρχει ένα ξενδοχείο που λέγεται villa fenelon ξερει κανεις τιποτα?και η απορία μου ειναι η εξης.το συγκεκριμενο ξενοδοχειο λεει οτι ειναι στην περιοχη οπερα.αυτη η περιοχη δεν ειναι κεντρικα?και οτι ειναι κοντα στο gare du nord.καλα αυτο ξερω οτι δεν ειναι καμια σχεση με κεντρο ετσι?:shock:εχω μπερδευτει λιγο!

Δευτερον καπου διαβασα κατι για rer οτι αναγκαστικα παιρνεις?τι ακριβως ειναι το rer ρε παιδιά?και δεν φτανει μονο να χρησιμοποιησω το μετρο?

τριτον απο booking.com θα κλεισω ξενοδοχειο και καπου λεει σε μερικα ξενοδοχεια για μεταφορα απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο σαν παροχη.αυτην λογικα την χρεωνουν ετσι?:haha:και ποσο κυμαινονται οι τιμεσ?10,20,30 ευρω?:D

τεταρτον τι καιρο εχει τον Ιανουαριο στο Παρισι?βροχεσ η χιονια?:clap:

πεμπτο...θα βγαλω την paris visite καρτα και απο οτι βλεπω εχει -20% εκπτωση στην disneyland για το εισητηριο της μιασ μερας/2 παρκα? εγω ομωςσ εχω σκοπο να παρω τα εισητηρια των 2 ημερων/2 παρκα.δε θα γινει δηλαδη η εκπτωση?:roll:

εκτο...εχει κλεισει κανεισ εισητηρια για την disneyland μεσα απο το ιντερνετ?αξιοπιστα σιγουρα θα ειναι γιατι ειναι η επισημη ιστοσελιδα!

7ο...κανενα καλο ξενοδοχειακι ξερουμε κατα προτιμηση περιοχη οπερα(κεντρικη δεν ειναι αυτη?)...να βγαινει κανα 100 την ημερα και πιο λιγο κατα προτιμηση αλλα να μην μενουμε και στις κατσαριδες:haha:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Γειά σου φίλη Μαρία! Ετοιμάζω κι εγώ ταξίδι για Παρίσι τον Οκτώβρη(πρώτη φορά) και σίγουρα θα σε κατατοπίσουν πλήρως άλλα μέλη-ειδήμονες του Παρισιού.Με την μέχρι τώρα αναζήτηση πληροφοριών,διάβασμα οδηγών,συλλογή στοιχείων από το φόρουμ για την οργάνωση του ταξιδιού μου μπορώ να απαντήσω σε μερικές από τις ερωτήσεις.Rer είναι γραμμές τρένου που συνδέουν το Παρίσι με τα προάστια.Θα το χρησιμοποιήσεις για να πάτε disneyland(γραμμή Α).Εισητήρια για Disneyland έκλεισα από ιντερνετ(νομίζω βγαίνει πιο φθηνά).οσον αφορά ξενοδοχείο ρίξε μια ματιά εδώ.http://www.etaphotel.com/gb/booking/hotels-paris.shtml
Περισσότερες πληροφορίες όταν με το καλό γυρίσω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άμα κλείσει εγκαίρως, 50- 70 (been there, done that)

Αν όχι... :klaps:
Δε ρώτησα αν το ξέρεις ΕΣΥ, αλλά αν το ξέρει αυτός που έκλεισε να πάει Παρίσι μέσω Λονδίνου... Αν μη τι άλλο περίεργος τρόπος να πάει κανείς Θεσσαλονίκη - Παρίσι, και σίγουρα όχι ο φθηνότερος...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δε ρώτησα αν το ξέρεις ΕΣΥ, αλλά αν το ξέρει αυτός που έκλεισε να πάει Παρίσι μέσω Λονδίνου... Αν μη τι άλλο περίεργος τρόπος να πάει κανείς Θεσσαλονίκη - Παρίσι, και σίγουρα όχι ο φθηνότερος...

Ε, τώρα που το έγραψα, το ξέρει κι αυτός! :D

ΥΓ. εχεις τα δίκια σου πάντως..
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Ε, τώρα που το έγραψα, το ξέρει κι αυτός! :D

ΥΓ. εχεις τα δίκια σου πάντως..


83 ευρω μου βγαινει μια χαρα μου φαινεται 160 δηλαδη συνολικα αλλα γυρω στα 73 ειναι αμα βγαλεις και με επιστροφη!ξερω πολυ καλα οτι οσο πιο νωρις κλεισεις ειναι πολυ φτηνα.

η αλλη λυση ειναι να πεταξω για Βερολινο και απο εκει δεν ξερω πως μπορω να φτασω Παρισι:shock::roll::roll:

και αλλη επιλογη ειναι να πεταξω από Θεσσαλονικη για Αθηνα και απο εκει κατευθειαν Παρισι γιατι μονο απο Αθηνα εχει κατευθειαν...ελα ομως που βγαινει κανα 220 ευρω απο Θεσσαλονικη-αθηνα:shock:αν ειναι δυνατον...προτιμω να δωσω 150 στο τραινο να δω και λιγο το Λονδινο και να κανω και μια βολτα με τραινο:clap:
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Για δες μήπως βολεύει καλύτερα να πας Μιλάνο από Θεσσαλονίκη με easy και από εκεί Παρίσι πάλι με την easy!δεν ξέρω πότε ακριβώς θέλεις να πας τον Ιανουάριο πάντως έχει πολλές πτήσεις την ημέρα από εκεί για Παρίσι!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Από μια ματιά που ρίχνω για τον Ιανουάριο είναι πολύ φθηνά να πας και να έρθεις Μιλάνο -Παρίσι!!
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
εγω ομωςσ εχω σκοπο να παρω τα εισητηρια των 2 ημερων/2 παρκα.δε θα γινει δηλαδη η εκπτωση?:roll:

τι ακριβως θα κανεις 2 μερες στη ντισνευ??:shock::shock:
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Για δες μήπως βολεύει καλύτερα να πας Μιλάνο από Θεσσαλονίκη με easy και από εκεί Παρίσι πάλι με την easy!δεν ξέρω πότε ακριβώς θέλεις να πας τον Ιανουάριο πάντως έχει πολλές πτήσεις την ημέρα από εκεί για Παρίσι!

Aυτο θα κανωωω!!!! σε ευχαριστώ πολύύυ !!!!!μια χαρααα:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom