Γαλλία Παρίσι το Πάσχα

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Καλησπέρα!
Σκεφτόμαστε με το ταίρι μου να πάμε το Πάσχα στο Παρίσι, και επειδή δεν έχουμε καμία ιδέα τι να ψάξουμε και πώς να κινηθούμε θα θέλαμε την πολύτιμη βοήθειά σας. Λέμε για 6 μέρες-5 βράδια. Αεροπορικά βρίσκουμε στα 200 κάτι ευρώ. Καλά είναι; Στο ξενοδοχείο έχουμε ένα πρόβλημα, θα θέλαμε κάτι οικονομικό, αξιοπρεπές (χωρίς πολυτέλειες, αλλά όχι με κοινόχρηστη τουαλέτα κλπ) και σε περιοχή που να βολεύει στα μεταφορικά, μην φάμε τον χρόνο και τα χρήματά μας στα δρομολόγια. Έχουμε κι άλλες πολλές απορίες, αλλά για αρχή θα θέλαμε βοήθεια με αυτά τα 2 βασικά θέματα. Μήπως να προτιμούσαμε κάτι σε γκρουπ για πιο οικονομικά;
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Γειά σου ... SG!
Σχετικά με τα εισιτήρια να σου πω ότι ... δεν είναι και άσχημα. Χρειάζεσαι αρκετή τύχη για να βρεις κάτι που να βολεύει στις ημερομηνίες που θέλεις με κάτω από 200 €.
Σχετικά με το ξενοδοχείο, σαν τοποθεσία θα σου πρότεινα το Καρτιέ Λατέν, από όπου με ... άνετα παπούτσια έχεις πρόσβαση στα περισσότερα αξιοθέατα χωρίς να χρειαστείς καν μετρό (1,70 € ). Μόνο η Μονμάρτη ουσιαστικά θα χρειαστεί μετρό και ίσως και η Όπερα με την Γκαλερί Λαφαγιέτ, αν δεν ... σηκωνεις άλλο περπάτημα. :) Για τις Βερσαλίες βεβαια θα χρειαστείς τρενο.
Επίσης λάβε υποψιν σου ότι τα περισσότερα δωμάτια είναι στενά και οι τιμές συνήθως είναι χωρίς πρωινό.
Φιλικά, Νέστωρ
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Νέστορα, στην Καρτιέ Λατέν που λες, τι ποσό θεωρούμε οικονομικό-λογικό για το βράδυ;
Με μια ματιά που έριξα στα ξενοδοχεία, είδα πράγματι ότι είναι μικρά τα δωμάτια αλλά αυτό δεν μας πειράζει καθόλου. Όταν έλεγα αξιοπρεπές, εννοούσα περισσότερο να είναι καθαρό και να μην χρειαστεί να μοιραστούμε τουαλέτα με τρίτους. Βρήκαμε ένα ξενοδοχείο στην περιοχή rue Brancion, 15. Eiffel Tower - Porte de Versailles, λέει καθόλου;;
Καρφίτσα, έχω κάνει μια μίνι εξερεύνηση εδώ μέσα, αλλά πραγματικά χάνεσαια από τα πολλά θέματα και τις πληροφορίες που υπάρχουν, και δυστυχώς αυτές τις μέρες ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, και με αγχώνει λίγο το κλείσιμο των εισιτηρίων για να μην τα πληρώσουμε διπλά αργότερα. Ωστόσο, μόλις ευκαιρέσω θα τα κοιτάξω περισσότερο για να αποφασίσουμε και σε ποια μέρη θα πάμε, τι αξίζει από φαγητό κλπ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Νομιζω,οτι η τιμη στα αεροπορικα,ειναι καλη,γιατι μη ξεχνας οτι φετος Πασχα εχουν τις ιδιες μερες και οι καθολικοι...οποτε μη το αργεις.
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Ευελπιστούμε μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας να έχουμε κλείσει τα αεροπορικά, απλώς χωρίς ένα μπούσουλα στα ξενοδοχεία είναι λίγο ριψοκίνδυνο. Επίσης, παίζει σημαντικό ρόλο σε ποιο αεροδρόμιο θα πάμε;
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Σχετικά με το αεροδρομιο, λογικά θα πεταξετε για το Σαρλ Ντε Γκωλ. Από κει θα πάρεις τον "προαστιακό" RER για κέντρο (ή με μετεπιβίβαση για την περιοχή που θα είναι το ξενοδοχείο σας). Απόσταση 30-40 λεπτα.
Σχετικά με το ξενοδοχείο, αυτό που είδες είναι το Hôtel du Home Moderne; Συμπαθητικό είναι, αλλά βρίσκεται πισω από το Μονπαρνας και αρκετα μακρια από συγκοινωνία, (μετρό κλπ 10 λεπτα). Και θα χρειαστεις σιγουρα το μετρό , γιατί ειναι αρκετα μακρια απο τα αξιοθεατα. Εγώ θα σου πρότεινα και πάλι την περιοχή του Καρτιέ Λατεν για να είσαι πιο κεντρικά. Τιμές ανάλογα με το τι ψαχνεις. Κοιτα αν θελεις κι εδώ για ξενοδοχεία: Οι τιμές που ειδα εγω ήταν καλές.
Φιλικά,
Νέστωρ
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Καλημέρα!
Ναι το Hotel du Home Moderne έλεγα... Το ότι είναι πίσω από το Μοντπαρνάς σημαίνει κάτι;
Επίσης πώς σου φαίνεταi το My hotel in France σαν περιοχή; Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση με κριτήριο Quartier Latin αλλά κάτι μάλλον δεν έκανα σωστά γιατί δεν μου το έβρισκε σαν περιοχή, αλλά μου έβγαζε είτε ξενοδοχεία που το έχουν στο όνομά τους ή το Πάνθεον σαν περιοχή. Όσο για τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε είναι γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ, κι αυτά μετά κόπων...
Επίσης, κοιτούσα για πτήσεις και βρήκα με την AirFrance, με 177, αλλά λέει ότι δεν περιλαμβάνεται βαλίτσα στο πήγαινε... Άλλο και τούτο... Πάνω που είχα χαρεί! Χαχα!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα!
Ναι το Hotel du Home Moderne έλεγα... Το ότι είναι πίσω από το Μοντπαρνάς σημαίνει κάτι;
Επίσης πώς σου φαίνεταi το My hotel in France σαν περιοχή; Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση με κριτήριο Quartier Latin αλλά κάτι μάλλον δεν έκανα σωστά γιατί δεν μου το έβρισκε σαν περιοχή, αλλά μου έβγαζε είτε ξενοδοχεία που το έχουν στο όνομά τους ή το Πάνθεον σαν περιοχή. Όσο για τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε είναι γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ, κι αυτά μετά κόπων...
Επίσης, κοιτούσα για πτήσεις και βρήκα με την AirFrance, με 177, αλλά λέει ότι δεν περιλαμβάνεται βαλίτσα στο πήγαινε... Άλλο και τούτο... Πάνω που είχα χαρεί! Χαχα!
Το πρώτο ξενοδοχείο είναι μακριά από το κέντρο και από σταθμό του μετρό οπότε θα το απέκλεια. Για το άλλο, πρόκειται για αλυσίδα οπότε αν δε δώσεις το ακριβές όνομα δύσκολο να καταλάβουμε σε ποιο αναφέρεσαι. Το Πάνθεον βρίσκεται πολύ κοντά στο Καρτιε Λατεν γι αυτό και σου εμφάνιζε ξενοδοχεία εκεί.

Το ξέρω ότι δεν είναι κεντρικό, αλλά βρίσκεται σε καλή περιοχή και έχει το μετρό απέξω. Στα 80 ευρώ φαίνεται καλή λύση http://www.secure-hotel-booking.com...=0c1fc8d5-a61e-48e7-95e2-f404f57c2365&adult=2

Όσο για την Air France, αν πάτε μόνο με χειραποσκευές δε θα χετε κανένα πρόβλημα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Ναι το Hotel du Home Moderne έλεγα... Το ότι είναι πίσω από το Μοντπαρνάς σημαίνει κάτι;
Επίσης πώς σου φαίνεταi το My hotel in France σαν περιοχή; Προσπάθησα να κάνω αναζήτηση με κριτήριο Quartier Latin αλλά κάτι μάλλον δεν έκανα σωστά γιατί δεν μου το έβρισκε σαν περιοχή, αλλά μου έβγαζε είτε ξενοδοχεία που το έχουν στο όνομά τους ή το Πάνθεον σαν περιοχή. Όσο για τα χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε είναι γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ, κι αυτά μετά κόπων...
Επίσης, κοιτούσα για πτήσεις και βρήκα με την AirFrance, με 177, αλλά λέει ότι δεν περιλαμβάνεται βαλίτσα στο πήγαινε... Άλλο και τούτο... Πάνω που είχα χαρεί! Χαχα!
Για το My hotel In France: αναφέρεσαι σε αυτό; http://www.booking.com/hotel/fr/comfort-paris-18eme-sacre-coeur.html Αν ναι, η περιοχή λέγεται Monmarte και σίγουρα θα μπει στο πρόγραμμα του ταξιδιού σου λόγω της Sacre Coeur και των γραφικών αν και τουριστικών στενών τριγύρω. Εγώ θα έμενα σε αυτήν την περιοχή, αλλά δεν θεωρείται και πολύ κεντρική. Στην αναζήτηση του booking στην επιλογή "περιοχή" επέλεξε Κέντρο Παρισιού και θα είσαι σίγουρα σε κεντρική τοποθεσία. Βάλε 06 Saint Germain, 05 Pantheon για Quartier Latin. Επίσης ψάξε στο 09 Opera όπου θα βρεις πολλά ξενοδοχεία και σε πιο οικονομικές τιμές. Τα νούμερα μπροστά από τις ονομασίες είναι τα arrondissements (δήμοι; )του Παρισιού, όσο πιο μικρό το νούμερο τόσο καλύτερα!
Για τα αεροπορικά: Πρόσεξε αυτό το θέμα με τις βαλίτσες (αν τις χρειάζεστε) γιατί και η aegean στον φθηνό ναύλο επιτρέπει μόνο χειραποσκευή. Να κοιτάξετε και easy jet, που είναι πιο φθηνή (και εδώ βέβαια "αγοράζετε" τις βαλίτσες έξτρα)
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Λοιπόν, κλείσαμε αεροπορικά με AirFrance για 11/4 με 17/4. Και τώρα ο άλλος μεγάλος μας καημός, το ξενοδοχείο. Δυστυχώς δεν μας παίρνει για πάνω από 80-100 ευρώ το βράδυ. Άρα αναγκαστικά ξεχνάμε Καρτιέ Λατέν, Σεν Ζερμέν Ντε Πρε, Μαρέ κλπ... Δεν βρίσκω σε αυτά κάτι στις τιμές αυτές... Κάποια περιοχή που θα μας βγει σε αυτά τα χρήματα και να μας εξυπηρετεί το μετρό;; Και να είναι ασφαλής αν θέλουμε να γυρίσουμε βράδυ. Επίσης, η λύση του aparthotel μήπως μας βγει πιο οικονομική και κεντρική;;
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Το Νοέμβριο έμεινα εδώ http://www.booking.com/hotel/fr/esthotelparis.html με άλλους 2 φίλους. Το ξενοδοχείο δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο είναι ψιλό μικρό το δωμάτιο αλλά καθαρό αλλαγή σεντονιών και πετσετών κάθε μέρα και πολύ κοντά σε μετρό. Δεν είναι πολύ κοντά στο κέντρο αλλά εμείς φτάσαμε σε αρκετά σημεία ποδαράτοι, άμα θες όποια άλλη βοήθεια πες μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom