Γαλλία Παρίσι 5 ημέρες

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Αρχαία πνεύματα του κακού μεταμορφώστε αυτό το σάπιο σώμα στο ΜΑΑΑΑΑΑΑΜ-ΡΑ ΤΟΝ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΟΟΟΟΟΟ

Ώπα. Λάθος. Πάμε ξανά.

Αρχαία πνεύματα του φόρουμ, χρειάζομται την βοήθειά σας στο παρακάτω όχι και τόσο πανανθρώπινο ερώτημα .

Έχω πάει στο παρίσι 4 φορές. Έχω δει σχεδόν τα πάντα (τρόπος του λέγειν , το Παρίσι δεν τελειώνει ποτέ) και σε κάποια έχω πάει και δύο φορές. Ωστόσο το έτερον ήμισι δεν έχει πάει ποτέ, οπότε κι εγώ αποφάσισα να διορθώσω αυτή την αδικία προσφέροντας της ένα 5 ήμερο μέσα στο Πάσχα στο Παρίσι.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι το εξής:

Λόγω του ότι πολλά από τα αξιοθέατα τα έχω δει και δεν είναι το ίδιο "συγκινητικά" για εμένα, εσείς τι θα προτείνατε σε κάποια που πηγαίνει για πρώτη φορά;

Δηλαδή χρειάζομαι μια οπτική γωνία διαφορετική από την δική μου, για να μπορέσω να ευχαριστήσω τον άλλον που θα έχω μαζί μου.

Προφανώς έχω σκεφτεί ότι Πρέπει

1)Πύργος Άιφελ
2)Sacre Coer /Montmarte
3)Arc De Triomphe
4)Louvre
5)Versailles

Αλλά από εκεί και πέρα τι;

Κατακόμβες; Λέω όχι.
Centre Pompidou; Καλό, αλλά απαραίτητο για πρώτη φορά;
Βαστίλη; Μάλλον όχι.
Μουσείο Orsay; Μάλλον ναι;
Dinseyland; Όχι σας παρακαλώ, δεν μου είχε αρέσει ούτε όταν ήμουν παιδάκι.
Πάρκο Αστερίξ; Ούτε εγώ έχω πάει εκεί.
Κάτι άλλο;

Για βοηθήστε λίγο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αν σας ενδιαφέρουν οι πολιτιστικοί χώροι γενικά, θα πρότεινα σίγουρα το Pompidou. Αλλά μόνο και μόνο ως κτήριο είναι εντυπωσιακό γιατί είναι αρκετά διαφορετικό, και επίσης έχει ωραία θέα από μερικά σημεία.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
σε αντίστοιχη περίπτωση το πρόγραμμα είχε ως εξής:
την πρώτη μέρα ξεκινάμε από το σημείο αψιδα του θριάμβου κατεβαίνουμε την διάσημη λεωφόρο και χαζεύουμε την πλατεία Concorde, περνάς απο madeleine και μπορείς για λίγη ώρα να μπεις μέσα, κερνάς ενα γλυκάκι στο la duree, φτανεις opera garnier*, προχωράς προς πλατεία vendome όπου δεσπόζουν το ξενοδοχείο ritz και το αξιοθεατο Ναπολέοντα (στην ερώτηση γιατί δεν μείναμε στο ritz θα πεις δεν είχε δωμάτια ποτέ δεν λέμε ότι είναι πανακριβο) φτάνεις μετά στο λούβρο όπου το επισκεπτεσαι.
δεύτερη μέρα ξεκιναμε από πλατεία της Βαστίλης (αν σε απειλησει ότι εδώ εκτελούν όσους δεν έχουν επισκεφτεί ακόμη την gallerie lafayette να ξέρεις είναι ψέματα) φτάνεις place des Vosges, με εξαιρετικούς ελιγμούς και αποφεύγοντας τις μπουτικ ρούχων διασχίζεις την rue de rivoli και κάποια στιγμή στρίβεις νότια για να επισκεφτείς το παλιό και πρώτο παρίσι το νησάκι δλδ, εκεί όπως καλά γνωρίζεις βρίσκεται η υπέροχη st Chapelle και η παναγία των παρισίων η οποία να με συμπαθάτε δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται αλλά όπως και να έχει θα πας έστω από έξω, βγαίνεις από την γεφυρα pont Saint-michel και κατευθύνεσαι στην λεωφόρο της κατω όχθης Σαιν ζερμεν, όπου σας αρέσει στάση για καφέ...δεν προτείνω τα διασημα καφε γιατι έχουν εξωφρενικές τιμές χωρίς λόγο, αλλά περί ορέξεως.... ρότα για μέγαρο των απομάχων και στρίβουμε προς την γέφυρα του Αλέξανδρου Γ' , αν περισσεύει χρόνος πας είτε μουσείο Ορσέ είτε καλύτερα λόγω κουρασης πύργο Άιφελ.
τρίτη μέρα συμπληρώνουμε ότι δεν έχουμε κάνει τυχόν από τα πριν... ξεκινάμε από την σταση blanche έξω απο το moulin rouge, συνεχίζουμε πλατεια Pigalle φτάνοντας στην σταση anvers ανηφορίζουμε για Μονμαρτη κάτω απο την Βασιλική ανεβαίνουμε από τις σκάλες κι όχι με το μινι τραμ, μπαινουμε στην εκκλησία κάνουμε βόλτες στην γειτονιά και καταλήγουμε στην πλατεια με τους ζωγράφους (το αγαπημενο μου μέρος) στάση για καφε-μπυρα-κρασι, συνεχίζουμε στο σημείο με την θέα προς το Παρίσι. Αν μείνει χρόνος (που αλίμονο σου αν δεν μείνει) πάμε στην galleries lafayette αφηνεις για ψώνια (δεν δινεις την κάρτα σου γιατί την ξέχασες στο ξενοδοχείο) και στο απέναντι κτηριο ειναι όλο το ενδιαφερον για κάθε σοβαρο άνθρωπο με τα γκουρμε της Γαλλίας φρουτα, λαχανικα, γλυκα φαγητα κτλ.
τέταρτη μέρα επίσκεψη στις Βερσαλλίες , η επίσκεψη στις Βερσαλλίες θα γίνει την ημέρα με τα καλύτερα προγνωστικά καιρού σίγουρα θα πρέπει να μην δίνει βροχές καλό ειναι να αποφυγουμε τα σ/κ, μετα τις βερσαλλίες και κατα την ώρα της δύσης του ηλίου μπορείτε να επισκεφτείτε το μπαρ του Hyatt Regency Etoile με καταπληκτική θεα στον Πυργο για πολλά χρόνια τα απογευματα το μπαρ πρόσφερε το δευτερο ίδιο ποτο δωρεαν δεν ξερω αν ισχύει ακόμη, εναλλακτικά ωραια θεα εχει και ο πυργος του montparnasse, στο μπαρ πάντα για να πιουμε και κατι.
αυτά θεωρώ ότι πρέπει να δει κάποιος πρώτη φορά στο Παρίσι για 4 ολόκληρες μέρες, υποθέτω τα έχεις δει όλα αλλά τα έχω βάλει σε μία σειρά, επίσης θεωρώ μέγα λάθος αν κάποιος έχει λιγότερο χρόνο ή αντοχές και κόψει κάτι από όλα αυτα για να παει στην Disneyland.
ελπίζω να βοηθησα
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
αξίζει να κόψω μια μέρα και να μην πάω π.χ. Versailles για να πάω μονοήμερη Mont Saint Michel?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
αξίζει να κόψω μια μέρα και να μην πάω π.χ. Versailles για να πάω μονοήμερη Mont Saint Michel?
θα ξοδέψεις πόσες ώρες σε μεταφορικό μέσο και θα χάσεις τις υπέροχες-φανταστικές-ανυπέρβλητες Βερσαλλίες, από μένα είναι ένα μεγάλο όχι (την γνώμη μου λέω μη με φάτε) το ανάκτορο των Βερσαλλιών είναι κάτι που θα θυμάσαι για πάντα, πριν πάω στις βερσαλλίες έχοντας επισκεφτεί ανάκτορα σε : βιεννη, μονακό, μαδρίτη, πότσδαμ, αγία πετρούπολη έλεγα μία από τα ίδια αλλά τελικά αξιζε με το παραπάνω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
αξίζει να κόψω μια μέρα και να μην πάω π.χ. Versailles για να πάω μονοήμερη Mont Saint Michel?
Εγώ θα έκοβα τις Βερσαλλίες έτσι κι αλλιώς, αν είχα 5 μέρες στο Παρίσι. Μετά από 3 επισκέψεις, ακόμα δεν έχω πάει. Δεν είμαι καθόλου των ανακτόρων όμως. Το Mont Saint Michel είναι αρκετά μακριά για μονοήμερη. Κάποια κοντινή πόλη του Λίγηρα ενδείκνυται καλύτερα. Αλλά όχι με 5 μόνο μέρες στη διάθεσή σου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
αξίζει να κόψω μια μέρα και να μην πάω π.χ. Versailles για να πάω μονοήμερη Mont Saint Michel?
Η Mont Saint Michel είναι απ'τα ωραιότερα μέρη που έχω δει στη Γαλλία, είναι λόγος για να κάνεις ταξίδι. Αν πας με τα μέσα (συνδυασμό τρένου-λεωφορείου) είναι 4 ώρες απόσταση. Ιδανικά θέλει διανυκτέρευση κάπου κοντά. Το καλό είναι ότι η τιμή είναι στάνταρ 54ε πήγαινε-έλα άρα μπορείς να πας στο Παρίσι κι αν έχεις όρεξη βάζεις την εκδρομή.

Για Versailles δεν ξέρω πόσο κοντά θα μείνεις, απ'το κέντρο είναι μια ώρα απόσταση. Ωραία είναι όχι κάτι τόσο εντυπωσιακό όσο η Mont Saint Michel κατά τη γνώμη μου. Με βόλτα στα ανάκτορα και στους κήπους θα φας μισή μέρα. Το καλό είναι ότι πας με rer που περιλαμβάνεται στην κάρτα διαδρομών για τις ζώνες 1-5. Άρα κι αυτό μπορείς να το αποφασίσεις όσο θα είσαι στο Παρίσι.

Είναι απλωμένη πόλη το Παρίσι κι έτσι κι αλλιως θα φας πολλά μισάωρα+ στα μμμ για να πας απ'το ένα σημείο ενδιαφέροντος στο άλλο. Καλύτερα λοιπόν να πας πρώτα στην πόλη και βλέποντας και κάνοντας.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Η Mont Saint Michel είναι απ'τα ωραιότερα μέρη που έχω δει στη Γαλλία, είναι λόγος για να κάνεις ταξίδι. Αν πας με τα μέσα (συνδυασμό τρένου-λεωφορείου) είναι 4 ώρες απόσταση. Ιδανικά θέλει διανυκτέρευση κάπου κοντά. Το καλό είναι ότι η τιμή είναι στάνταρ 54ε πήγαινε-έλα άρα μπορείς να πας στο Παρίσι κι αν έχεις όρεξη βάζεις την εκδρομή.

Για Versailles δεν ξέρω πόσο κοντά θα μείνεις, απ'το κέντρο είναι μια ώρα απόσταση. Ωραία είναι όχι κάτι τόσο εντυπωσιακό όσο η Mont Saint Michel κατά τη γνώμη μου. Με βόλτα στα ανάκτορα και στους κήπους θα φας μισή μέρα. Το καλό είναι ότι πας με rer που περιλαμβάνεται στην κάρτα διαδρομών για τις ζώνες 1-5. Άρα κι αυτό μπορείς να το αποφασίσεις όσο θα είσαι στο Παρίσι.

Είναι απλωμένη πόλη το Παρίσι κι έτσι κι αλλιως θα φας πολλά μισάωρα+ στα μμμ για να πας απ'το ένα σημείο ενδιαφέροντος στο άλλο. Καλύτερα λοιπόν να πας πρώτα στην πόλη και βλέποντας και κάνοντας.
συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν είναι πολύ κρίμα να χαραμίσεις 8-10 ωρες πηγαινε ελα σε ενα 5μερο ταξιδι για να δεις αυτό το υπέροχο μέρος? μηπως καλύτερα να εκμεταλλευτεις αυτο το 10ωρο και το πενηνταρικο στο Παρίσι οπουδηποτε?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν είναι πολύ κρίμα να χαραμίσεις 8-10 ωρες πηγαινε ελα σε ενα 5μερο ταξιδι για να δεις αυτό το υπέροχο μέρος? μηπως καλύτερα να εκμεταλλευτεις αυτο το 10ωρο και το πενηνταρικο στο Παρίσι οπουδηποτε?

Συμφωνώ και δεν υπήρχε περίπτωση να έκανα τέτοια μονοήμερη αν πήγαινα πρώτη φορά στην πόλη. Υποθέτω ότι το μέλος για να ρωτάει έχει ήδη σκεφτεί τα μειονεκτήματα.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι λίγες οι μέρες και αν πάω θα χάσω ολόκληρη μέρα...
Μάλλον θα μείνω Παρίσι ώστε να πάω Βερσαλλίες & βόλτες στα υπόλοιπα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι λίγες οι μέρες και αν πάω θα χάσω ολόκληρη μέρα...
Μάλλον θα μείνω Παρίσι ώστε να πάω Βερσαλλίες & βόλτες στα υπόλοιπα.
Καλησπέρα! Σου απαντώ εδώ γιατί δεν μπορώ να σου στείλω φώτο σε προσωπικό μήνυμα και για να το δουν όσοι μπορεί να ενδιαφέρονται.

Η τιμή για Mont Saint Michel είναι στάνταρ απ'το επίσημο site των τρένων https://en.oui.sncf/en/

Ακόμα και για αύριο να κλείσεις η τιμή είναι ίδια.

Mont_train.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom