Παρίσι

diakou7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Σαιντ Μάρτεν
Καλημέρα σε όλους.

Ονομάζομε Σπύρος,και είμαι 39 ετών.Παρά τα χρόνια μου δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο
εξωτερικό.Έτσι αποφασίσαμε με τη σύζυγο μου, τον Ιούνιο να πάμε στο Παρίσι για 4 ήμερες.Θέλω να ρωτήσω,είναι καλύτερα να πάμε με γκρούπ ή να το οργανώσω μόνος μου.
Πείτε μου τι άλλο πρέπει να γνωρίζω για το Παρίσι.

Ευχαριστώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου Σπύρο και καλώς ήρθες.

Το Παρίσι είναι ένας προορισμός που αξίζει 150% περισσότερο αν τον επισκεφθείς μόνος σου. Επίσης δεν απαιτείται καμιά ιδιαίτερη οργάνωση, εισητήρια, άντε και ένα χοτέλ και είσαι έτοιμος.

Στο φόρουμ υπάρχουν πάρα πολλά θέματα για το Παρίσι, ρίξε μια ματιά:

http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1129
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=745
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=710
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=23
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Θα σου ελεγα να μεινετε, αν φυσικα ειναι δυνατον ,παραπανω μερες. Για το Παρισι 4 μερες νομιζω οτι ειναι λιγες.
Σιγουρα μπορητε να πατε μονοι σας, να κινηθητε στους δικους σας ρυθμους και να δειτε αυτα που εσας ενδιαφερουν, εχει καλο κι ευχριστο μετρο, καλα να περασετε.
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σπύρο γεια σου κι από εμένα,

Επειδή έχει τύχει να πάω και με γκρούπ στο Παρίσι και μόνη μου (έχω περάσει 2 χρόνια εκεί), η δική μου άποψη είναι ότι εφόσον διαθέτετε μόνο 4 μέρες ίσως είναι προτιμότερο να πάτε με γκρούπ ώστε να δείτε περισσότερα πράγματα.
Το να πάτε μόνοι σας όντως δεν είναι κάτι δύσκολο, η μετακίνηση στο Παρίσι είναι πανεύκολη με ένα μετρό που καλύπτει όλες τις περιοχές και λεωφορεία με τρομακτική συχνότητα!!
Ωστόσο αν πάτε με γκρούπ θα έχετε πουλμανάκι για τις μετακινήσεις και από το ένα αξιοθέατο στο άλλο θα σας δείχνουν και πολλά άλλα μνημεία - κτίρια κτλ. Έτσι κερδίζετε αρκετό χρόνο και βέβαια είναι πιο ξεκούραστο...
Κι αν θέλετε να κάνετε και την βόλτα σας μόνοι σας επιλέγετε μια μέρα που το πρόγραμμα του γκρούπ δεν σας λέει και πολλά και δεν ακολουθείτε αλλά κάνετε το δικό σας πρόγραμμα...
Αν αποφασίσετε να πάτε μόνοι σας πες μου τί θα θέλατε να δείτε και μπορώ αν θες να σε βοηθήσω...
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα σου ελεγα να μεινετε, αν φυσικα ειναι δυνατον ,παραπανω μερες. Για το Παρισι 4 μερες νομιζω οτι ειναι λιγες.
Σιγουρα μπορητε να πατε μονοι σας, να κινηθητε στους δικους σας ρυθμους και να δειτε αυτα που εσας ενδιαφερουν, εχει καλο κι ευχριστο μετρο, καλα να περασετε.

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι 4 μέρες είναι λίγες για το Παρίσι...παίρνεις απλά μια μικρή ιδέα από αυτήν την πόλη
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησειs τα ταξιδια στο εξωτερικο. Οσο για το ταξιδι που ετοιμαζειs , εγω δε θα πηγαινα με γκρουπ πουθενα , αλλα επειδη το μονο που ξερω για το Παρισι ειναι ποιαs χωραs ειναι πρωτευουσα αφηνω τουs γνωριζοντεs να μιλησουν :).
Καλα θα περασετε οτι κι αν επιλεξετε.
:welcome2:και καλο ξεκινημα στα ταξιδια σαs!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μήν παραλείψετε να περπατήσετε στην Μονμάρτη , να δείτε το Λούβρο , Παναγία των Παρισίων , να περπατήσετε στο Τροκαντερο και να ανεβείτε στο Πυργο του Αιφελ και φυσικά βόλτα στην όπερα και στις αγορές της πόλης.

Εάν μείνει χρόνος δείτε και την Sacre Coeur , γνωστή εκκλησία στη κορυφή ενός λόφου με θέα όλο το Παρίσι.

Εάν ξυπνάτε στις 7 και τρέχετε ώς τις 9 το βράδυ θα τα δείτε όλα αυτά....και προλαβαίνετε και μια μέρα Ντισνευλαντ. Εάν δεν το πιστεύετε μόλις σας περιέγραψα το 4ήμερο μου στο Παρίσι το Δεκέμβρη.

Δέν έχετε να ανησυχείτε για τίποτα όσον αφορά ασφάλεια και μεταφορές , είναι όλα τέλεια οργανωμένα και οι Γάλλοι είναι πολύ φιλικοί , αντιθέτως με αυτά που ακούγαμε και εμέις πριν πάμε.

Φωτογραφικό φακό ανα χείρας και καλή διασκεδάση παιδιά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom