Γαλλία Παρίσι

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
απο τις 26-31 μαρτιου θα βρισκομαι στο παρισι.παρακατω εχω φτιαξει ενα μινι προγραμμα για αυτες τις 6 μερες.θελω να μου πειτε τη γνωμη σας η αν εχω ξεχασει κατι απο τα βασικα.

1η μερα:νοτρ νταμ, ιλ ντε λα σιτε, πομπιντου , σεντ σαπελ και κρουαζιερα βραδυνη στο σικουανα
2η μερα:λουβρο, πανθεον, βοτανικος κηπος, συνοικια λουξεμβουργου,μονπαρνας
3η μερα:βερσαλιες, μουσειο ορσε
4η μερα:ντιζνειλαντ
5η μερα:πυργος αιφελ,ηλυσια πεδια,ντεφανς, πολη των επιστημων,μονμαρτη
6η μερα:πυργος βινσεν και επιστροφη

μηπως πρεπει να χωσω καπου και το δασος της βουλωνης?:roll:

φυσικα καθε μερα απο αυτες που περιγραφω με 2-3 λεξεις περιλαμβανει και αλλα λιγοτερο βασικα αξξιοθετα.απλα δεν τα αναφερω ολα.πχ αν υπαρχει χρονος θα επισκεφτουμε και το μουσειο κλινι η τις κατακομβες της παναγιας των παρισιων και φυσικα τη γκαλερι λαφαγιετ κλπ.
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Θεωρώ καλές επιλογές αυτές που έχεις κάνει, κατά την γνώμη μου λίγο εξαντλητικό πρόγραμμα όμως, γιατί για παράδειγμα Λούβρο αν θες να το δεις καλά να χρειαστείς αρκετές ώρες. Να υπολογίσεις και την ώρα που κάνεις μέχρι να μπεις σε κάποια από αυτά.
Μια δική μου πρόταση είναι τα κάστρα του Λίγηρα αξίζει αρκετά τον κόπο. Θα σου έλεγα και Disneyland αφού θα πας Γαλλία, αλλά ίσως είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει καν όποτε αστό από έξω λόγο πίεσης χρόνου.
Καλό ταξίδι
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Θεωρώ καλές επιλογές αυτές που έχεις κάνει, κατά την γνώμη μου λίγο εξαντλητικό πρόγραμμα όμως, γιατί για παράδειγμα Λούβρο αν θες να το δεις καλά να χρειαστείς αρκετές ώρες. Να υπολογίσεις και την ώρα που κάνεις μέχρι να μπεις σε κάποια από αυτά.
Μια δική μου πρόταση είναι τα κάστρα του Λίγηρα αξίζει αρκετά τον κόπο. Θα σου έλεγα και Disneylandαφού θα πας Γαλλία, αλλά ίσως είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει καν όποτε αστό από έξω λόγο πίεσης χρόνου.
Καλό ταξίδι
disneyland την εχει ηδη στο προγραμμα!!
καστρα του λιγηρα αξιζουν σιγουρα, αλλα με 6 μερες και μια απο αυτες χαμενη στην disneyland, εγω θα εμενα τις αλλες 5 μονο στο παρισι!!

εγω το προγραμμα δεν το βρισκω εξαντλητικο, ισα ισα, μου φαινεται εφικτο, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
στις Βερσαλίες θα ξεθεωθείς και δε θα έχεις όρεξη για το ορσέ
βερσαλιες μπορει αν δεν ειναι φαν των παλατιων να μην μπει, να κανει απλως μια βολτα στους κηπους!!
το ορσε ειναι ολα τα λεφτα, οποτε κεγω προτεινω να ξεκινησετε την μερα σας απο εκει για να ειστε ξεκουραστοι!!
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Συγγνώμη δεν είδα την Disneyland, αλλά όπως λένε όλοι λίγες μέρες εξαντλητικό πρόγραμμα. Σίγουρα όμως είναι αν μπεις σε κάποια η απλά θα τα δεις με μια βόλτα από έξω. Αλλά οι Βερσαλλίες ήταν εξαντλητικές για μένα τόσο που εκείνη την μέρα άλλαξα πρόγραμμα
 

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
οσων αφορα στην εξαντληση δεν υπαρχει θεμα καθως ειμαστε 23 ετων.ας πουμε νεα υορκη ειχαμε προγραμμα 7 το πρωι με 1 τη νυχτα.δεν θεωρα απο αυτα που εγραψα οτι σε καποια απλα θα περασω απεξω.δηλαδη :οι βερσαλιες ανοιγουν 9.σας βαζω 5 ωρες εκει.4 το μεσημερι θα μαι πισω στο παρισι.μην πω και νωριτερα.γενικα η παρεα μου αντεχει. :p

ok μονο καστρα λιγηρα δεν προλαβαινω.αλλα αφου παμε ως μεμονομενοι θα ναι δυσκολο να φτασουμε εκει και προτιμω να δω λιγο παραπανω παρισι.
ο πυργος βινσεν αξιζει?
ειναι σχετικα κοντα και την τελευταια μερα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

θα σας ενημερωσω αν τελικα εκανα ολα οσα αναφερω.

:p
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
εγω θα την πω την απορια μου: τι ακριβως θελετε να δειτε στο montparnasse?
κατα τ αλλα το προγραμματακι το βρισκω μια χαρα, μονο η 5η μερα μου φαινεται λιγο φορτωμενη. Oι κατακομβες στο denfert-rochereau πιστευω αξιζουν μια επισκεψη. Καλα να περασετε!:)

edit: τον πυργο vincennes μονο εξωτερικα τον ειδα, εχει ομως ενα ωραιο δασακι εκει διπλα με μικρες λιμνες οπου μπορειτε να κανετε κ βαρκαδα (λεμε τωρα!) Καλυτερα να πατε εκει παρα στη βουλωνη κατ εμε.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Είστε 23 και δεν βλέπω πουθενά την περιοχή Oberkampf για νυχτερινή διασκέδαση και ανησυχώ!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
- Αν μετράω καλά τις μέρες, έχεις βάλει το Musse d' Orsay για Δευτέρα, που είναι κλειστό.
- Απέφυγε πάντως τις Βερσαλλίες Σαββατοκύριακο.
- Το Λούβρο δε χωράει μαζί με τίποτε άλλο στην ίδια μέρα, ακόμη και η πιο επιφανειακή επίσκεψη θα είναι ολοήμερη.
- Για τα θρησκευτικά μνημεία, λάβε υπόψη σου και το θρησκευτικό ημερολόγιο, καθώς τη μεγάλη εβδομάδα μπορεί πολλά να είναι κλειστά.

Επίσης, έχεις λογαριάσει χωρίς τον ξενοδόχο (καιρό). Προγραμμάτισε πράγματα σε "ημέρες", πχ. ημέρα 1, ημέρα 2 κλπ, αλλά μην τα κάνεις "assign" σε συγκεκριμένες ημερομηνίες πρωτού ξέρεις τον καιρό. Μάζεψε πολλά μουσεία σε μια μέρα και αστην "μπαλαντέρ" για να κάνεις το πρόγραμμα αυτό μια μέρα που θα βρέχει.

Έχεις αφήσει εκτός προγράμματος πολλά SOS μέρη που είναι ανοικτά για να τα περπατήσεις, και που είναι η Νο.1 εμπειρία στο Παρίσι, π.χ. Ile St-Louis, βόλτα στη μεσαιωνική marais, place des vosges, Bastille, port d' arsenal, promenade plantee, grandes boulevards/opera/lafayette, magdalene, vendome, concorde, όχθες Σηκουάνα, st-germain de pres.
Όχι ότι από μουσεία είστε OK, δεν είδα το Invalides πουθενά, ούτε το Musee Rodin, ούτε το Musee du Quai Branly (για να μην πω για μικρότερα μουσεία, π.χ. musee du Moyen Age, musee carnavalet κλπ). Κι αυτά είναι μόνο όσα μου ήρθαν στο μυαλό όση ώρα γράφω αυτό το μύνημα, πόσα ακόμη θα ξεχνάω...

Οι μέρες που έχετε στη διάθεσή σας είναι εξαιρετικά σούπερ λιγες, και καλύτερα να μην τις περάσετε από μουσείο σε μουσείο κι από αξιοθέατο σ' αξιοθέατο. Δε θα δείτε Παρίσι.

Εγώ θα άφηνα και τη Disneyland εκτός. Χάνετε από το μαγικό, ιστορικό μέρος για να δείτε ένα τεχνητό παραμυθάκι.

Α, και την πόλη των επιστημών, δε θα μάθετε τίποτα που δεν το ξέρετε ήδη (και είναι και στα Γαλλικά, και είναι και γεμάτο παιδάκια)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συμφωνω με taver και επισης θα σου ελεγα να ξεκινησεις την ημερα απο το Orsay! Επιβαλλεται να δεις τα εργα τεχνης με το φως της ημερας.
Δεν πρεπει να το βγαλεις απο την λιστα σου.
Λατρεμενος χωρος!!!
Απο εκει μπορεις να κατευθυνθεις προς Invalides και κατοπιν προς τον πυργο του Αιφελ.
Μην πνιγειτε με τα μουσεια. Διασκεδαστε στο Marais, καντε μια βολτα στην Μονμαρτη, απολαυστε την θεα απο το sacre coeur.

Υ.Γ. το Centre Pompidou γιατι δεν ειναι στην λιστα??? θα σε μαλωσω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.243
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom