Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραζόμαστε όμορφες ιστορίες συνανθρώπων μας που μας έχουν αποδείξει ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, όλα είναι πιθανά αν κάτι το θέλεις πολύ και αν φυσικά έχεις απύθμενο θράσος. Μπορούμε να ποσταρουμε και ιστορίες από το ίντερνετ, οχι απαραίτητα να τις έχουμε δει.

Αφορμή για αυτό το τοπικ είναι ένα πρόσφατο περιστατικό που είδα στο αεροδρόμιο του Παρισιού για πτήση προς Αμστερνταμ. Μια επιβάτρια πάει να περάσει τον έλεγχο επιβίβασης με το δίπλωμα οδήγησης. Η υπάλληλος της εξηγεί ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό και θα πρέπει να δείξει ταυτότητα ή διαβατήριο. Η επιβάτρια της ξεκαθαρίζει ότι έχει ταξιδέψει μόνο με το δίπλωμα στο παρελθόν και δεν το έκαναν θέμα. Τελικά επιβιβαστηκε κανονικά στην πτήση διαψεύδοντας έτσι την δύσπιστη υπάλληλο που θεωρούσε ότι είναι αδύνατο να πετάξεις σε πτήση εξωτερικού μόνο με το δίπλωμα οδήγησης.

Το επόμενο συμβάν διαδραματιστηκε στο μαρτυρικό Ελευθέριος Βενιζέλος. Μια επιβατρια πηγαίνει στο check in με 4-5 αποσκευές. Η υπάλληλος της εξηγεί ότι το εισιτήριο της της επιτρέπει μόνο μια αποσκευή κι αν θέλει να δώσει και τις υπόλοιπες θα πρέπει να πληρώσει ένα υπέρογκο ποσό. Η επιβάτρια την αξιολογεί ως υπάλληλο που δεν ξέρει να κάνει την δουλειά της και ζητά έναν υπεύθυνο. Δυστυχώς σε εκείνο το σημείο έφυγα κι έχασα πιθανότατα το καλύτερο.

Τα υπόλοιπα τρία που ακολουθούν πρέπει να τα χω αναφέρει ήδη σε ιστορίες.

Περού - αρχαιολογικός χώρος Huaca de la Luna. Ταξιδευτές πηδουν τα φλωρικα διαχωριστικά σχοινια για να φτάσουν όσο πιο κοντά μπορούν στα αρχαία δείχνοντας τι πάει να πει πραγματική αγάπη για τα αρχαία. Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα τα θυμούνται αυτά και θα γελάνε.

Περού - αρχαιολογικός χώρος Μάτσου Πιτσου. Υπάλληλος αρνείται την είσοδο σε επισκέπτη για την γέφυρα των Ινκας επειδή δεν περιλαμβάνεται στο εισιτήριο που έχει αγοράσει. Ο επισκέπτης κουνάει επιδεικτικά ένα μάτσο λεφτά λέγοντας "here is your fucking ticket". Ο εμμονικος, θα έλεγε κανεις, υπάλληλος του αρνείται την είσοδο.

Ιαπωνία - πάρκο με μακακες στο Kyoto. Πάρα τις συνεχείς συστάσεις από τα μεγάφωνα να μην πλησιάζεις πολύ κοντά και να μην κοιτάζεις στα μάτια τις μαϊμούδες. Οι επισκέπτες επέλεγαν να ρισκάρουν. Ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται. Μια ζωή την έχουμε. Αν δεν το κάνεις τώρα πότε θα το κάνεις κλπ.

Είναι ένα θέμα στο οποίο φοβάμαι ότι θα συμπληρώνω περιστατικά συχνά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ολοι οι ταξιδιωτες απο Θεσσαλονικη που βαζουν τα τσουρεκια Τερκενλη στον χωρο αποσκευων πανω και δεν εχω που να βαλω τη βαλιτσα.
Ολοι οι ταξιδιωτες που βαζουν το μπουφαν τους και το τσαντακι και τα τσουρεκια στον χωρο αποσκευων και πιανουν χωρο για 3 ατομα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εύκολο...Αυτοί που κάνουν το κάθισμα πίσω παραπάνω από ότι πρέπει και με τη μια...Δε χωράμε κυρία μου που έλεγε και ο Ζουγανέλης, ή κάτι παρόμοιο είχε πει δε θυμάμαι...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο όταν πετάω με low cost είναι που πάντα κάποιος θα βρίζει (συνήθως έντονα) την εταιρεία για τις "γυφτιές" που κάνει με το μέγεθος της τσάντας!
Ρε άνθρωπε διάβασε τις οδηγίες κ χώνεψε το! Αλλιώς αντί για 30Ε δώσε 200Ε και πάρε μαζί όλο σου το νοικοκυριο.
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ολοι οι ταξιδιωτες απο Θεσσαλονικη που βαζουν τα τσουρεκια Τερκενλη στον χωρο αποσκευων πανω και δεν εχω που να βαλω τη βαλιτσα.
Ολοι οι ταξιδιωτες που βαζουν το μπουφαν τους και το τσαντακι και τα τσουρεκια στον χωρο αποσκευων και πιανουν χωρο για 3 ατομα.
Αυτό με τα τεράστια μπουφάν, γούνες , παλτά και τα ψώνια ειλικρινά είναι σπαστικό. Έχεις δίκιο paefstra . Πρόσφατα καθόμουν στη θέση 19c και το μοναδικό μου σακίδιο βρίσκονταν στη θέση 26. Η απάντηση της αεροσυνοδού ήταν βάλτε το σακίδιο όπου έχει λίγο χώρο. Το μπουφάν μου και ότι χρειαζόμουν κατά την πτήση το είχα στην αγκαλιά μου. Εντωμεταξύ μόλις έφτασα στη θέση μου λέω στην κυρία που ήταν πίσω μου : Δεν έχει χώρο να βάλω το σακίδιο μου μπορείτε να πάρετε τα μπουφάν σας και μου απαντάει έχω δύο παιδιά δεν μπορώ να τα στριμώξω πάρε εσύ το σακίδιο σου στα πόδια σου. Η κυρία είχε 3 τροχήλατες, 3 μπουφάν, 2 σακούλες με ψώνια και τα μαξιλαράκια τους στο ντουλάπι. Ειλικρινά σκέφτομαι να δίνω το σακίδιο μου οικειοθελώς στις παραδοτέες. Το ίδιο συμβαίνει φυσικά σε κάθε εταιρία όχι μόνο στην Aegean.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ολοι οι ταξιδιωτες απο Θεσσαλονικη που βαζουν τα τσουρεκια Τερκενλη στον χωρο αποσκευων πανω και δεν εχω που να βαλω τη βαλιτσα.
Ολοι οι ταξιδιωτες που βαζουν το μπουφαν τους και το τσαντακι και τα τσουρεκια στον χωρο αποσκευων και πιανουν χωρο για 3 ατομα.
Πωπωωω τι ειπες, δεν εχω χειροτερο, και μπουφαν και σακουλες κ τσαντακια κ σκατουλακια κ η βασικη χειραποσκευη, ολα πανω.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σε πρόσφατη πτήση από Παρίσι προς Αθήνα, Έλληνας τύπος γύρω στα 60 έκανε ολόκληρη μανούρα στην κοπέλα που έκανε τον έλεγχο στην πύλη επειδή του ζήτησε να κατεβάσει λίγο την anti-covid μάσκα που φορούσε για να δει ότι είναι αυτός στη φωτογραφία της ταυτότητας. Μιλάμε της έκανε καυγά όχι αστεία.
Μέσα στις φωνές της είπε μέχρι και ότι αν ήταν γυναίκα με μπούρκα δε θα της ζητούσε να τη βγάλει!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εγω δεν την παλευω επισης με τη χαβρα που γινεται ορισμενες φορες στην αναμονη στην πυλη. Ενα χαος, γκαριδες, βιντεοκλησεις, δυνατες ομιλιες σε στυλακι 'κοιτάχτε με' εκνευριστηκα μονο που το σκεφτηκα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με ενοχλούν πάρα πολύ οι γονείς που αφήνουν στα παιδιά τους να φέρονται με πολύ ενοχλητικό τρόπο κατά την πτήση. Πχ μου έχει τύχει σε πτήση Αθήνα-Καταρ να κάθεται πίσω μου ένα νήπιο που φώναζε και κλωτσαγε με μανία το κάθισμά μου. Οι γονείς του δεν του έδωσαν καμία σημασία και απλά σταματησε κάποια στιγμή που κουράστηκε και ξεράθηκε στον ύπνο.

Επίσης με τρελαίνουν κάποιοι γονείς που μπορεί τα παιδιά τους να διαλύουν το σύμπαν και λένε στο άτομο δίπλα τους με δυνατή φωνή με στόχο να τους ακούσουν όλοι "παιδια είναι και φωνάζουν, αν κάποιος έχει θέμα πρόβλημά του".
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
5.445
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Με ενοχλούν πάρα πολύ οι γονείς που αφήνουν στα παιδιά τους να φέρονται με πολύ ενοχλητικό τρόπο κατά την πτήση. Πχ μου έχει τύχει σε πτήση Αθήνα-Καταρ να κάθεται πίσω μου ένα νήπιο που φώναζε και κλωτσαγε με μανία το κάθισμά μου. Οι γονείς του δεν του έδωσαν καμία σημασία και απλά σταματησε κάποια στιγμή που κουράστηκε και ξεράθηκε στον ύπνο.

Επίσης με τρελαίνουν κάποιοι γονείς που μπορεί τα παιδιά τους να διαλύουν το σύμπαν και λένε στο άτομο δίπλα τους με δυνατή φωνή με στόχο να τους ακούσουν όλοι "παιδια είναι και φωνάζουν, αν κάποιος έχει θέμα πρόβλημά του".
Να γινοτανε μονο στο αεροπλανο, θα ημουν ευτυχισμενος ...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
@underwater σε ολόκληρη συναυλία γινόταν αυτό, έκανα παρατήρηση και ξέρεις ποιο ήταν το χειρότερο; Έλαβα ως απάντηση παρατήρηση από τον ίδιο τον καλλιτέχνη 'παιδιά είναι' και κάτι άλλα ηθικοπλαστικά δασκαλίστικα που δεν θυμάμαι, το κοινό έλεγε μπράβο..Παράνοια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ολοι οι ταξιδιωτες που βαζουν το μπουφαν τους και το τσαντακι και τα τσουρεκια στον χωρο αποσκευων και πιανουν χωρο για 3 ατομα.
Ταξιδιώτες που επιστρέφουν με πτήση από Μπέργκαμο και από δύο σακουλάρες με ψώνια από το Μιλάνο κι έχουν την απαίτηση να τις βάλουν στον χώρο αποσκευών με ύφος «ξέρεις ποιος ειμ' εγώ;».
(ποιος να είσαι ρε κακομοίρη στην 27D της Ryan; ).

Με ενοχλούν πάρα πολύ οι γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους
Αυτό και μόνο αρκεί.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom