Παραλίες Κορινθιακού

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούριος στο Forum και απ'ότι είδα μέχρι στιγμής οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες. Εγώ θα ήθελα πληροφορίες για παραλίες στο νομό κορίνθου διότι πρόσφατα αγοράσαμε ένα εξοχικό σε χωριό της Κορίνθου και δυστυχώς δεν έχουμε δει κάτι να μας ξετρελλάνει από πλευρά θάλασσας.. :( Είμαστε κοντά στην παραλία των Κεχριών (για όποιον γνωρίζει) και έχουμε ήδη επισκεφτεί Λουτράκι, Καλάμια, Σχοίνο, Ωραία Ελένη και Αλμυρή. Ωραία ήταν στη λίμνη Ηραίου όπου τα νερά ήταν πολύ καθαρά αλλά μετά χαθήκαμε και δεν μπορέσαμε να βρουμε πως πας στο Φάρο που υπάρχει εκεί και στον αρχαιολογικό χώρο του Ηραίου που λένε πως η θέα είναι φανταστική. Θα ήθελα επίσης να μάθω πληροφορίες για τον Κόρφο γιατί θα πάω με την κοπέλα μου το επόμενο διήμερο και έλεγα μήπως το επισκεφτούμε για μια βουτιά,
Ευχαριστώ πολύ!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μεις εξοχικο εχουμε στο Κιατο ..οκ δεν εχει η περιοχη γενικοτερα και τις φοβερες παραλιες.Δες και απο την αλλη μερια απο το Ηραιο ..δηλ Αλεποχωρι -Ψαθα.
Σε ολη τη γραμμη παντως Λεχαιο-Ξυλοκαστρο η θαλασσα ειναι ιδια να ξερεις.Ψιλο βοτσαλακι και βαθαινει αποτομα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η Ψάθα, κυρίως προς τα δεξιά όπως κοιτάς την παραλία έχει ωραία θάλασσα αλλά ΠΟΛΥ κρύα. Ο Κόρφος καλός κυρίως στη μεριά που είναι όταν πρωτομπαίνεις και έχει ένα πολύ καλό ψαρομάγαζο στο τέλος του πάνω στην προβλήτα.
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Για την Ψάθα έχω ακούσει αλλά δεν έχω πάει ακόμα.. Αν είναι πιο κοντά στην Κόρινθο από τον Κόρφο μήπως πάμε εκεί για μπάνιο τελικά.. Ούτως ή άλλως τέτοια περίοδο όλες οι θάλασσες θα μας φανούν κρύες οπότε δε χάνουμε τίποτα.. Ευχαριστώ πολύ!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Λοιπόν για τον Κόρφο τουλάχιστον από μένα θ ακούσεις
τα χειρότερα.
Έχω πάει Ιούνιο και Ιούλιο ,κατακαλόκαιρο απ ότι κατάλαβες.
Αποπνικτική ζέστη εξαιτίας της θέσης του,στον κόρφο δηλαδή των βουνών
που υψώνονται από πάνω του.
Φύσαγε καυτό αέρα και συνεχώς είχες την αίσθηση,τη βγάζω δεν τη βγάζω.Η θάλασσα τουλάχιστον μπροστά στο χωριό απαράδεκτη,
ανύπαρκτη παραλία και η άμμος μέσα γινόταν λάσπη.Νόμιζες ότι κάνεις μπάνιο με ανοικτό θερμοσίφωνα.
Εφιαλτικές στιγμές και τις δύο φορές,και να φανταστείς πήγαμε για να δροσιστούμε.:haha:
Μόνο μια παραλία στην αρχή του χωριού λέει κάτι εξαιτίας του ότι είναι σε πιο ανοικτό μέρος και όχι μέσα στον κόλπο.
Αν πας από κει, κουράγιο:haha:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλώς ήρθες και στο travelstories και στην Κορινθία.
Μην περιμένεις να βρεις εντυπωσιακές παραλίες στο νομό Κορινθίας. Αν υπήρχαν θα τις είχες ήδη ακουστά!
Εξάλλου, το πρόβλημα σου κατά τα Σαββατοκύριακα που υποθέτω ότι θα βρίσκεσαι στο εξοχικό σου δεν θα είναι που θα βρεις την καλή παραλία αλλά που θα βρεις γενικά παραλία ν' αράξεις! Ειδικά στην παραλία των Κεχριών πρέπει να στέλνεις κάποιον από νωρίς το πρωί να στρώνει τις πετσέτες σας!:haha::haha: Να έχεις υπ' όψιν σου ότι όταν φυσάει στον Κορινθιακό οι περισσότεροι έρχονται προς την πλευρά του Σαρωνικού.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αν μένεις Κεχριές ,είσαι αρκετά μακριά απ την Ψάθα.
Θα πρεπει να πας Μέγαρα και από κει Αλεποχώρι,γυρνάς δηλαδή πίσω
προς Αθήνα.
Ο Κόρφος είναι σαφώς πιο κοντά σου ,αλλά τα είπαμε πιο πάνω,τουλάχιστον γι αυτή την πλευρά, η οποία δεν είναι Κορινθιακός αλλά Σαρωνικός.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ο Κόρφος είναι ένα απλό ψαροχώρι που πριν την οικιστική ανάπτυξή του ήταν και όμορφο. Ενδεικνύεται κυρίως για μονοήμερη εκδρομή κατά την περίοδο της Άνοιξης. Το καλοκαίρι κάνει αποπνικτική ζέστη και επιπλέον έχει πολύ κουνούπι.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλώς ήρθες και στο travelstories και στην Κορινθία.
Μην περιμένεις να βρεις εντυπωσιακές παραλίες στο νομό Κορινθίας. Αν υπήρχαν θα τις είχες ήδη ακουστά!
Εξάλλου, το πρόβλημα σου κατά τα Σαββατοκύριακα που υποθέτω ότι θα βρίσκεσαι στο εξοχικό σου δεν θα είναι που θα βρεις την καλή παραλία αλλά που θα βρεις γενικά παραλία ν' αράξεις! Ειδικά στην παραλία των Κεχριών πρέπει να στέλνεις κάποιον από νωρίς το πρωί να στρώνει τις πετσέτες σας!:haha::haha: Να έχεις υπ' όψιν σου ότι όταν φυσάει στον Κορινθιακό οι περισσότεροι έρχονται προς την πλευρά του Σαρωνικού.
Δεδομένου του ότι είμαι από την Κόρινθο (μέσα) μπορώ να πω και εγώ την γνώμη μου. Πιστεύω λοιπόν ότι η ευρύτερη περιοχή της Κορίνθου έχει απίστευτο αριθμό παραλιών, τόσο μεγάλο όσο δεν φαντάζεσαι. Αλλες αξίζουν, άλλες όχι. Ο φίλος μας πάντως ας αρχίσει από τον Σχοινιά περιοχή Λουτρακίου (tip). Φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο για το όταν φυσάει. Φεύγουν όλοι και πάνε Σαρωνικό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για την Ψάθα έχω ακούσει αλλά δεν έχω πάει ακόμα.. Αν είναι πιο κοντά στην Κόρινθο από τον Κόρφο μήπως πάμε εκεί για μπάνιο τελικά.. Ούτως ή άλλως τέτοια περίοδο όλες οι θάλασσες θα μας φανούν κρύες οπότε δε χάνουμε τίποτα.. Ευχαριστώ πολύ!!
Αν μένεις Κεχριές ,είσαι αρκετά μακριά απ την Ψάθα.
Θα πρεπει να πας Μέγαρα και από κει Αλεποχώρι,γυρνάς δηλαδή πίσω
προς Αθήνα.
Ο Κόρφος είναι σαφώς πιο κοντά σου ,αλλά τα είπαμε πιο πάνω,τουλάχιστον γι αυτή την πλευρά, η οποία δεν είναι Κορινθιακός αλλά Σαρωνικός.
Ακριβώς, όπως τα λέει η Ντίνα. Η Ψάθα είναι περίπου μιάμιση ώρα (μπορεί και δύο ανάλογα την οδήγηση) από τις Κεχριές. Η διαδρομή είναι πανέμορφη αλλά έχει πολλές στροφές.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
H λιμνη του Ηραιου ειναι ενα απο τα ωραιοτερα μερη που υπαρχουν στην Κορινθια,να μην σου πω το ωραιοτερο!
Ειναι κοντα στην Αθηνα αν και καθε σαββατοκυριακο συνηθως γινεται πανικος!Τα νερα εκει ειναι παρα πολυ καθαρα.Το περιβαλλον ειδυλλιακο και ο αρχαιολογικος χωρος ακουμπα σχεδον στην θαλασσα.
Να βρεις το δρομο για το φαρο δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο.Στην πανω πλευρα της λιμνης ενας μοναδικος δρομος υπαρχει(προς τα δεξια).Στο τελος,ακολουθωντας το δρομο αυτο φθανεις σε ενα πλατωμα οπου και αφηνεις το αυτοκινητο...Αρκετος ποδαροδρομος στα βραχια...:shock:Και μετα ο φαρος...Που μολις το αντικρισεις ξεχνας τον κοπο που εκανες!!Στο απεναντι βραχακι μαλιστα υπαρχει και μια φρυκτωρια..Εγγυημενα το καλυτερο ηλιοβασιλεμα ακομα και απ'της Σαντορινης!
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Σας ευχαριστώ όλους.. γενικά δεν ψάχνω παραλία μόνο στον Κορινθιακό κόλπο αλλά σε όλο το νομό..

@NTINA:μάλλον με γλύτωσες από πολύ γκρίνια.. :) ευχαριστώ για τις πληροφορίες..

@marydim: προσπαθώ όσο μπορώ να αποφεύγω τις Κεχριές .. πολύ βρώμικη παραλία και ΠΟΛΥ κόσμο έχεις δίκιο για την πετσέτα..

@dim kyr: μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο για την παραλία "Σχοινιάς"; έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα πληροφορίες, ούτε διαδρομή..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom