Παραλίες Κορινθιακού

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Ψάθα, κυρίως προς τα δεξιά όπως κοιτάς την παραλία έχει ωραία θάλασσα αλλά ΠΟΛΥ κρύα. Ο Κόρφος καλός κυρίως στη μεριά που είναι όταν πρωτομπαίνεις και έχει ένα πολύ καλό ψαρομάγαζο στο τέλος του πάνω στην προβλήτα.
Κρυυυαααα δε λες τιποτα!
Φαντασου ειχα μπει περσι στις 28 Νοεμβριου.Μπρρρρρ...:shock:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Κορινθία : Ενας πολύ όμορφος προορισμός που το μεγάλο κάποτε πλεονέκτημα του, της γειτνίασης δηλαδή με την Αθήνα, σήμερα έγινε μειονέκτημα. Γιατί απέχει μόλις μία ώρα από Αθήνα και έτσι όλοι τον προσπερνάνε <ψάχνοντας> για κάτι <πιο πέρα>.
Ομορφος και σε παραθαλάσσια μέρη αλλά και ορεινά.
Αλλά μιας και ψάχνεις για ομορφη παραλία να κολυμπήσεις, στην Κορινθία θα βρεις ό,τι παραλία μπορείς να επιθυμήσεις κάθε στιγμή.
Κοσμική, ξαπλώστρες και βαβούρα ? Λουτράκι και Καλάμια.
Κοινωνικό τουρισμό και Μιχαλάκη μην πας στα βαθιά ? Κεχριές, Λουτρά.
Βότσαλο ? Κοκκώνι, Βραχάτι.
Αμμο και ρηχά ? Λέχαιο, Περιγιάλι.
Κάτι διαφορετικό ? Λίμνη Βουλιαγμένης, Ηραίο.
Ανετο πάρκινκ και καθαρά ? Παντού.
Ατελείωτη και ψιλοβαθειά ? Βραχάτι, Κ. Διμηνιό.
Ισκιο από Πεύκο για ξάπλα ? Ξυλόκαστρο.
Για μένα η καλύτερη (και όχι μόνο στην Κορινθία) είναι στα σύνορα Βραχατίου - Κοκκωνίου. Απλά τα έχει ό λ α . :bleh:
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Κορινθία : Ενας πολύ όμορφος προορισμός που το μεγάλο κάποτε πλεονέκτημα του, της γειτνίασης δηλαδή με την Αθήνα, σήμερα έγινε μειονέκτημα. Γιατί απέχει μόλις μία ώρα από Αθήνα και έτσι όλοι τον προσπερνάνε <ψάχνοντας> για κάτι <πιο πέρα>.
Ομορφος και σε παραθαλάσσια μέρη αλλά και ορεινά.
Αλλά μιας και ψάχνεις για ομορφη παραλία να κολυμπήσεις, στην Κορινθία θα βρεις ό,τι παραλία μπορείς να επιθυμήσεις κάθε στιγμή.
Κοσμική, ξαπλώστρες και βαβούρα ? Λουτράκι και Καλάμια.
Κοινωνικό τουρισμό και Μιχαλάκη μην πας στα βαθιά ? Κεχριές, Λουτρά.
Βότσαλο ? Κοκκώνι, Βραχάτι.
Αμμο και ρηχά ? Λέχαιο, Περιγιάλι.
Κάτι διαφορετικό ? Λίμνη Βουλιαγμένης, Ηραίο.
Ανετο πάρκινκ και καθαρά ? Παντού.
Ατελείωτη και ψιλοβαθειά ? Βραχάτι, Κ. Διμηνιό.
Ισκιο από Πεύκο για ξάπλα ? Ξυλόκαστρο.
Για μένα η καλύτερη (και όχι μόνο στην Κορινθία) είναι στα σύνορα Βραχατίου - Κοκκωνίου. Απλά τα έχει ό λ α . :bleh:
Συμφωνώ απόλυτα! Η απάντηση του danen κάλυψε όλες τις πλευρές! Ζήτω ο Κορινθιακός! :clap:
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μόνο εκεί απολαμβάνω το μπάνιο. Στο Κιάτο και στο κ. Διμηνιό είναι ωραία με πολλές καφετέριες, μπαρ και ταβέρνες αλλά για πιό ήσυχα στο δρόμο προς Ξυλόκαστρο μπορείς να βρείς σημεία με πολύ λιγότερο κόσμο:cool:. Η θάλασσα έχει βότσαλο, είναι καθαρή, ζεστή και βαθαίνει ομαλά. Όταν δεν φυσάει, και γίνεται ένα με τον ορίζοντα είναι απλά τέλεια! Όταν όμως φυσάει, τα ''λιμανάκια'' του Κιάτου είναι μια πολύ καλή λύση.;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Και εγώ συμφωνώ!!! Οι λόγοι βέβαια υποκειμενικοί. Ειμαι από την πόλη της Κορίνθου.........
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παιδακια μου (ωχ νατες τις φαπες ..τις βλεπω να μου ερχονται ..χεχεχε)
παροτι απο τα 13 μου παω στο Κιατο και τα περιξ ... πολυ ωραια τα μαγαζια μας ..εχω ξεσαλωσει..εχω φαει..εχω πιει..εχω κουλαρει πολλακις ..αλλα απο παραλιες δεν..(για μενα παντα)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω παιδακια μου (ωχ νατες τις φαπες ..τις βλεπω να μου ερχονται ..χεχεχε)
παροτι απο τα 13 μου παω στο Κιατο και τα περιξ ... πολυ ωραια τα μαγαζια μας ..εχω ξεσαλωσει..εχω φαει..εχω πιει..εχω κουλαρει πολλακις ..αλλα απο παραλιες δεν..(για μενα παντα)
Κλεοπάτρα οι Κορίνθιοι είναι πάνω από όλα δημοκρατικοί.:innocent: Φυσικά και μπορείς να υποστηρίζεις την αντίθετη άποψη!!! Αλλοίμονο! Φάπες δεν θα πέσουν. Μονο θα αλυσοδεθείς στην παραλία Καλάμια και θα γίνει δημόσιος λιθοβολισμός σου με βότσαλα και ξαπλώστρες. Τίποτα άλλο..... (τυχερή φτηνά θα την γλιτώσεις):D :haha::haha::haha:
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Ανετο πάρκινκ και καθαρά ? Παντού.
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Kleopatra.... Από την εμπειρία μου τουλάχιστον στις Κεχριές ούτε πάρκινγκ υπάρχει- όλοι παρκάρουν στην άμμο ή στην παλιά εθνική- ούτε και καθαρή λες τη θάλασσα.. Ειδικά Σαββατοκύριακο είναι απλησίαστη.. όσον αφορά και στο Βραχάτι κατά τη γνώμη μου πάντα και να με συγχωρήσουν τα παιδιά που είναι από εκεί αλλά το μόνο που το σώζει είναι τα πολλά beachbar γιατί από θάλασσα... μες στη θολούρα.. :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κλεοπάτρα οι Κορίνθιοι είναι πάνω από όλα δημοκρατικοί.:innocent: Φυσικά και μπορείς να υποστηρίζεις την αντίθετη άποψη!!! Αλλοίμονο! Φάπες δεν θα πέσουν. Μονο θα αλυσοδεθείς στην παραλία Καλάμια και θα γίνει δημόσιος λιθοβολισμός σου με βότσαλα και ξαπλώστρες. Τίποτα άλλο..... (τυχερή φτηνά θα την γλιτώσεις):D :haha::haha::haha:
Αχ αυτα τα βοτσαλα ..αχ αυτα τα βοτσαλα dim kyr μου.Αλαλαζοντας ετρεχα να μπω μεσα στο νερο ..ιδιως οταν ειναι και καυτα καυτα....
Κανω μπανιο στον Κορινθιακο και ξερω απο καλο βοτσαλο ....:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Kleopatra.... Από την εμπειρία μου τουλάχιστον στις Κεχριές ούτε πάρκινγκ υπάρχει- όλοι παρκάρουν στην άμμο ή στην παλιά εθνική- ούτε και καθαρή λες τη θάλασσα.. Ειδικά Σαββατοκύριακο είναι απλησίαστη.. όσον αφορά και στο Βραχάτι κατά τη γνώμη μου πάντα και να με συγχωρήσουν τα παιδιά που είναι από εκεί αλλά το μόνο που το σώζει είναι τα πολλά beachbar γιατί από θάλασσα... μες στη θολούρα.. :)
Κοιταξε για διημερακια -3ημερακια απο Αθηνα ειναι καλα και τα μαγαζια ειναι σουπερ ..εχεις τα παντα στα ποδια σου ..οχι στη Μανη που παμε στα 20 χιλ απο το χωριο για να παρουμε τσιγαρα..
Αλλα δεν θα μπορουσα προσωπικα να πηγαινω μονο εκει ολο το καλοκαιρι για διακοπες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λίγο άσχετο με το κυρίως θέμα της ερώτησης αλλά προσοχή που παρκάρετε όταν αποφασίζετε να πάτε σε πολυσύχναστες παραλίες.
Ειδικά στην παραλία των Κεχριών δεν παρκάρετε με τίποτα μπροστά από το στρατόπεδο.
Ξέρω ότι μπορεί να βρείτε τη μια και μοναδική θέση εκεί αλλά μην κάνετε το λάθος και αφήσετε το αυτοκίνητο γιατί καιροφυλακτεί η τροχαία Κορίνθου. Θα σας πάρουν τις πινακίδες και θα σας σπάσουν τα νεύρα καλοκαιριάτικα!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την Kleopatra.... Από την εμπειρία μου τουλάχιστον στις Κεχριές ούτε πάρκινγκ υπάρχει- όλοι παρκάρουν στην άμμο ή στην παλιά εθνική- ούτε και καθαρή λες τη θάλασσα.. Ειδικά Σαββατοκύριακο είναι απλησίαστη.. όσον αφορά και στο Βραχάτι κατά τη γνώμη μου πάντα και να με συγχωρήσουν τα παιδιά που είναι από εκεί αλλά το μόνο που το σώζει είναι τα πολλά beachbar γιατί από θάλασσα... μες στη θολούρα.. :)
Φυσικα όταν λέω <άνετο πάρκινκ> εννοώ ότι τέλος πάντων κάπου θα βρούμε να αφήσουμε το ρημάδι μας και δεν θα ερχόμαστε σαν τις άδικες κατάρες μες τον ήλιο, γύρω γύρω βλαστημώντας και ψάχνοντας κάποιον να φύγει για να παρκάρουμε στην θέση του.
Ειπαμε οι Κέχριες δεν είναι Κορινθιακός.
Θολούρα ? στο Βραχάτι ? :shock: μήπως είχες πάει για μπάνιο απ΄ ευθείας από το μπητσ μπαρ ? :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom