Ουγγαρία Παραμυθενια Βουδαπεστη

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλημερα!
Θελω και εγω να αφηγηθω την πρωτη εμπειρια μου με το εξωτερικο.. ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ...!!!
6 μερες και δεν την χορταινεις με τιποτα..Τοσες πολλες επιλογες αλλα για να μην σας κουραζω θα σας πω το δικο μου προγραμμα!
1η μερα : Φτασαμε μεσημερακι τακτοποιηση στο ξενοδοχειο Studio Along The Danube οικονομικοτατο πολυ καθαρο πολυ ζεστο το προτεινω ανεπιφυλακτα! Αναγνωριστικη βολτα παραπλευρα του Δουναβη και στον κεντρικο δρομο Vaci ολα υπεροχα ωραια μαγαζια , αρκετος κοσμος , ολα φωτισμενα και εντυπωσιακα! Περπατησαμε τα δρομακια και καταληξαμε να τρωμε Goulase soup σε παραδοσιακο ταβερνακι λογω του κρυου πηγαμε Οκτωβρη και ειχε αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες...(οπωσδηποτε μπουφαν!!) Ηπιαμε και τα πιο ωραια κρασια που εχουμε δοκιμασει ποτε και επιστρεψαμε για ξεκουραση!
20151010_154037.jpg

2η Ημερα: πηραμε το τρενο και πηγαμε στον ζωολογικο κηπο!! Υπεροχη εμπειρια μπορεις να δεις νομιζω ολο το ζωικο βασιλειο!Θελεις σιγουρα αρκετες ωρες για να το περπατησεις!!
PA060615.JPG

PA060616.JPG PA060615.JPG


Το βραδυ για φαι στο Lancelot πολυ ωραια εμπειρια με ζωντανο σοου σερβιτορους ντυμενους σαν τους σερβιτορους που βλεπεις σε ταινιες με ιπποτες και το σκηνικο ακριβως ετσι δοκιμαστε φανταστικη ασπρη γκουλας, χοιρινο κοτσι , ελαφι ..το ενα καλυτερο απο το αλλο!!
20151010_154037.jpg
PA060615.JPG
PA060616.JPG
20151008_212743.jpg
20151008_215025.jpg
Η συνεχεια αυριο!!!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλημερα patriarchea !!! Εισαι σιγουρος για Νοεμβρη??? Προετοιμασου καλα γιατι θα κανει πολυ πολυ κρυο.... και συνεχιζω!
3η Ημερα: επειδη ειχαμε κουραστει να ψαχνουμε συνεχως με ποιο τροπο να παμε στο καθε σημειο ενδιαφεροντος ειχαμε παρει ενα ενημερωτικο φυλλαδιο απο αυτα τα γνωστα red bus εμεις τελικα πηραμε 2 εισιτηρια απο τα BIG BUS μας φανηκαν πολυ οικονομικα σε πηγαιναν σε ολα τα σημεια ενδιαφεροντος και απο τις 2 μεριες του Δουναβη ειχε το μεγαλυτερο δρομολογιο μπορουσες να βγεις και να παρεις το επομενο οσες φορες θελεις για 24ωρες σου εκαναν δωρο απεριοριστα δρομολογια για αλλες 24 ωρες και δωρο κρουζιερα στον Δουναβη!! Ετσι ξεκινησαμε για το καστρο της Βουδας μια ολοκληρη πολη χτισμενη και 7!!! πυργους σε ενα καστρο μπορουσες να δεις ολη την Βουδαπεστη απο ψηλα! Θα κατσετε σιγουρα για ενα ζεστο ροφημα μπροστα στην εκκλησια του Βιτου οπου θα ακους και ζωντανη μουσικη και τιμες.... σαν να πινεις καφε σε πλαστικο στην Ελλαδα! :)
PA080715.JPG

PA080742.JPG

Φευγοντας καναμε μια βολτα ακομα με το red bus θελοντας να παμε στον λοφο του Gellert αλλα λογω βροχης το αφησαμε και πηγαμε στην πλατεια των ηρωων ενταξει ωραια ηταν απλα αν σας φερει απο εκει ο δρομος δειτε την δεν θελει πανω απο 5 λεπτα! Ετσι συνεχισαμε με λεωφορειο για το κεντρο να κανουμε μια βολτα να δουμε το κοινοβουλιο και πριν νυχτωσει να φαμε και κατι και επιστροφη για ξεκουραση... και το βραδυ ποτο! Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε εναν δρομο με πολλα μπαρακια να επιλεξουμε!!! GOZSDU ενας πεζοδρομος με πολλα μπαρακια ,κατι σαν το Γκαζι, εμεις διαλεξαμε ενα μαγαζι υπαιθριο που ηταν ακαλυπτος απο Hostel !! πολυ ωραιο προτεινω να το πιειτε το ποτο σας εκει για να ακουσεις και κανενα γνωστο τραγουδακι...
4η Ημερα : Μερα χαλαρωσης και spa!!! Πηγαμε πρωτα στα λουτρα Gellert αλλα δεν βρηκαμε κενο και μας ειπαν για ενα αλλο spa λιγα μετρα πιο κατω δεν θυμαμαι το ονομα πολυ οικονομικο και πολυ χλιδατο... Ειμασταν αποφασισενοι για μασαζ μετα απο τοοσο περπατημα και ετσι αποφασισαμε οτι αξιζει η αναμονη(1 ωρα σιγουρα) αλλα πραγματικα ηταν ΤΕΛΕΙΟ! Μετα το μασαζ χαλαροι καναμε μια βολτα στην περιοχη περπατησαμε Γέφυρα της Ελευθερίας (Liberty Βridge) εμενα προσωπικα μου αρεσε το ιδιο με την γεφυρα των αλυσιδων και σιγα σιγα γυρισαμε για να ετοιμαστουμε για την κρουαζιερα μας! Η κρουαζιερα ειναι κατι που πρεπει να κανετε σιγουρα απλα επιλεξτε μια απο τις τελευταιες να δειτε το κοινοβουλιο ,το καστρο ,τις γεφυρες ολα φωτισμενα! Απο τις πιο ωραιες εμπειριες!
PA080749.JPG
20151008_183511.jpg


Μετα απλα βολτα για λιγο χαλαρωση!
5η Ημερα: Ρωτησαμε και μας ειπαν για ενα φεστιβαλ με το παραδοσιακο γλυκο τους που γινοταν σε ενα αλλο καστρο πραγματικα ισως η πιο ωραια ημερα στην Βουδαπεστη! Δεν θα πω τιποτα για αυτο το μερος οι εικονες θα μιλησουν απο μονες τους!
20151009_131315.jpg
20151009_130646.jpg
20151009_131124.jpg


Εκει φαγαμε ,ηπιαμε ,ψωνισαμε ,ακουσαμε το live και αργα το απογευμα γυρισαμε.
Εφτασε η 6η ημερα αναχωρηση ευτυχως με την τελευταια πτηση οποτε απο νωρις μια τελευταια βολτα στην κοσμικη Vaci για χαλαρο καφε και φαι ,πλεον δεν μπορουσαμε να κανουμε πολλες βολτες ,γιατι σαν γνησιοι Ελληνες με αναχωρηση απο την Ελλαδα με κοντομανικο και χωρις πολυ χοντρα ρουχα , το κρυο πλεον ηταν πολυ τσουχτερο (ειμαι σιγουρη οτι μετα θα χιονισε!) παρτε χοντρα ρουχα!!! και θα περασετε τελεια! Ελπιζω να σας βοηθησα! Καλα να περασετε!
 

Attachments

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
ωραιες οι φωτογραφιες σου. φοβερη η Βουδαπεστη!!! σε ποιο μερος εγινε το φεστιβαλ που αναφερεις? φαινεται πολυ ωραιο..
εγω περυσι τον Απριλιο ειχα πετυχει κατι σαν street food festival κοντα στην vaci και ηταν εκπληκτικα.. ωραιο και πολυ φαγητο!!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
ωραιες οι φωτογραφιες σου. φοβερη η Βουδαπεστη!!! σε ποιο μερος εγινε το φεστιβαλ που αναφερεις? φαινεται πολυ ωραιο..
εγω περυσι τον Απριλιο ειχα πετυχει κατι σαν street food festival κοντα στην vaci και ηταν εκπληκτικα.. ωραιο και πολυ φαγητο!!
Μολις βρηκα το link http://visitbudapest.travel/budapest-events/chimney-cake-festival/
Chimney Cake Festival
City Park, Vajdahunyad Castle
Γενικοτερα εδω μπορεις να δεις τα φεστιβαλ και τις ημερομηνιες
http://visitbudapest.travel/budapest-events/
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Καλημερα patriarchea !!! Εισαι σιγουρος για Νοεμβρη??? Προετοιμασου καλα γιατι θα κανει πολυ πολυ κρυο.... και συνεχιζω!
3η Ημερα: επειδη ειχαμε κουραστει να ψαχνουμε συνεχως με ποιο τροπο να παμε στο καθε σημειο ενδιαφεροντος ειχαμε παρει ενα ενημερωτικο φυλλαδιο απο αυτα τα γνωστα red bus εμεις τελικα πηραμε 2 εισιτηρια απο τα BIG BUS μας φανηκαν πολυ οικονομικα σε πηγαιναν σε ολα τα σημεια ενδιαφεροντος και απο τις 2 μεριες του Δουναβη ειχε το μεγαλυτερο δρομολογιο μπορουσες να βγεις και να παρεις το επομενο οσες φορες θελεις για 24ωρες σου εκαναν δωρο απεριοριστα δρομολογια για αλλες 24 ωρες και δωρο κρουζιερα στον Δουναβη!! Ετσι ξεκινησαμε για το καστρο της Βουδας μια ολοκληρη πολη χτισμενη και 7!!! πυργους σε ενα καστρο μπορουσες να δεις ολη την Βουδαπεστη απο ψηλα! Θα κατσετε σιγουρα για ενα ζεστο ροφημα μπροστα στην εκκλησια του Βιτου οπου θα ακους και ζωντανη μουσικη και τιμες.... σαν να πινεις καφε σε πλαστικο στην Ελλαδα! :) View attachment 155700
View attachment 155701
Φευγοντας καναμε μια βολτα ακομα με το red bus θελοντας να παμε στον λοφο του Gellert αλλα λογω βροχης το αφησαμε και πηγαμε στην πλατεια των ηρωων ενταξει ωραια ηταν απλα αν σας φερει απο εκει ο δρομος δειτε την δεν θελει πανω απο 5 λεπτα! Ετσι συνεχισαμε με λεωφορειο για το κεντρο να κανουμε μια βολτα να δουμε το κοινοβουλιο και πριν νυχτωσει να φαμε και κατι και επιστροφη για ξεκουραση... και το βραδυ ποτο! Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε εναν δρομο με πολλα μπαρακια να επιλεξουμε!!! GOZSDU ενας πεζοδρομος με πολλα μπαρακια ,κατι σαν το Γκαζι, εμεις διαλεξαμε ενα μαγαζι υπαιθριο που ηταν ακαλυπτος απο Hostel !! πολυ ωραιο προτεινω να το πιειτε το ποτο σας εκει για να ακουσεις και κανενα γνωστο τραγουδακι...
4η Ημερα : Μερα χαλαρωσης και spa!!! Πηγαμε πρωτα στα λουτρα Gellert αλλα δεν βρηκαμε κενο και μας ειπαν για ενα αλλο spa λιγα μετρα πιο κατω δεν θυμαμαι το ονομα πολυ οικονομικο και πολυ χλιδατο... Ειμασταν αποφασισενοι για μασαζ μετα απο τοοσο περπατημα και ετσι αποφασισαμε οτι αξιζει η αναμονη(1 ωρα σιγουρα) αλλα πραγματικα ηταν ΤΕΛΕΙΟ! Μετα το μασαζ χαλαροι καναμε μια βολτα στην περιοχη περπατησαμε Γέφυρα της Ελευθερίας (Liberty Βridge) εμενα προσωπικα μου αρεσε το ιδιο με την γεφυρα των αλυσιδων και σιγα σιγα γυρισαμε για να ετοιμαστουμε για την κρουαζιερα μας! Η κρουαζιερα ειναι κατι που πρεπει να κανετε σιγουρα απλα επιλεξτε μια απο τις τελευταιες να δειτε το κοινοβουλιο ,το καστρο ,τις γεφυρες ολα φωτισμενα! Απο τις πιο ωραιες εμπειριες! View attachment 155702 View attachment 155703

Μετα απλα βολτα για λιγο χαλαρωση!
5η Ημερα: Ρωτησαμε και μας ειπαν για ενα φεστιβαλ με το παραδοσιακο γλυκο τους που γινοταν σε ενα αλλο καστρο πραγματικα ισως η πιο ωραια ημερα στην Βουδαπεστη! Δεν θα πω τιποτα για αυτο το μερος οι εικονες θα μιλησουν απο μονες τους! View attachment 155704 View attachment 155705 View attachment 155706

Εκει φαγαμε ,ηπιαμε ,ψωνισαμε ,ακουσαμε το live και αργα το απογευμα γυρισαμε.
Εφτασε η 6η ημερα αναχωρηση ευτυχως με την τελευταια πτηση οποτε απο νωρις μια τελευταια βολτα στην κοσμικη Vaci για χαλαρο καφε και φαι ,πλεον δεν μπορουσαμε να κανουμε πολλες βολτες ,γιατι σαν γνησιοι Ελληνες με αναχωρηση απο την Ελλαδα με κοντομανικο και χωρις πολυ χοντρα ρουχα , το κρυο πλεον ηταν πολυ τσουχτερο (ειμαι σιγουρη οτι μετα θα χιονισε!) παρτε χοντρα ρουχα!!! και θα περασετε τελεια! Ελπιζω να σας βοηθησα! Καλα να περασετε!
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Καλημερα patriarchea !!! Εισαι σιγουρος για Νοεμβρη??? Προετοιμασου καλα γιατι θα κανει πολυ πολυ κρυο.... και συνεχιζω!
3η Ημερα: επειδη ειχαμε κουραστει να ψαχνουμε συνεχως με ποιο τροπο να παμε στο καθε σημειο ενδιαφεροντος ειχαμε παρει ενα ενημερωτικο φυλλαδιο απο αυτα τα γνωστα red bus εμεις τελικα πηραμε 2 εισιτηρια απο τα BIG BUS μας φανηκαν πολυ οικονομικα σε πηγαιναν σε ολα τα σημεια ενδιαφεροντος και απο τις 2 μεριες του Δουναβη ειχε το μεγαλυτερο δρομολογιο μπορουσες να βγεις και να παρεις το επομενο οσες φορες θελεις για 24ωρες σου εκαναν δωρο απεριοριστα δρομολογια για αλλες 24 ωρες και δωρο κρουζιερα στον Δουναβη!! Ετσι ξεκινησαμε για το καστρο της Βουδας μια ολοκληρη πολη χτισμενη και 7!!! πυργους σε ενα καστρο μπορουσες να δεις ολη την Βουδαπεστη απο ψηλα! Θα κατσετε σιγουρα για ενα ζεστο ροφημα μπροστα στην εκκλησια του Βιτου οπου θα ακους και ζωντανη μουσικη και τιμες.... σαν να πινεις καφε σε πλαστικο στην Ελλαδα! :) View attachment 155700
View attachment 155701
Φευγοντας καναμε μια βολτα ακομα με το red bus θελοντας να παμε στον λοφο του Gellert αλλα λογω βροχης το αφησαμε και πηγαμε στην πλατεια των ηρωων ενταξει ωραια ηταν απλα αν σας φερει απο εκει ο δρομος δειτε την δεν θελει πανω απο 5 λεπτα! Ετσι συνεχισαμε με λεωφορειο για το κεντρο να κανουμε μια βολτα να δουμε το κοινοβουλιο και πριν νυχτωσει να φαμε και κατι και επιστροφη για ξεκουραση... και το βραδυ ποτο! Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε εναν δρομο με πολλα μπαρακια να επιλεξουμε!!! GOZSDU ενας πεζοδρομος με πολλα μπαρακια ,κατι σαν το Γκαζι, εμεις διαλεξαμε ενα μαγαζι υπαιθριο που ηταν ακαλυπτος απο Hostel !! πολυ ωραιο προτεινω να το πιειτε το ποτο σας εκει για να ακουσεις και κανενα γνωστο τραγουδακι...
4η Ημερα : Μερα χαλαρωσης και spa!!! Πηγαμε πρωτα στα λουτρα Gellert αλλα δεν βρηκαμε κενο και μας ειπαν για ενα αλλο spa λιγα μετρα πιο κατω δεν θυμαμαι το ονομα πολυ οικονομικο και πολυ χλιδατο... Ειμασταν αποφασισενοι για μασαζ μετα απο τοοσο περπατημα και ετσι αποφασισαμε οτι αξιζει η αναμονη(1 ωρα σιγουρα) αλλα πραγματικα ηταν ΤΕΛΕΙΟ! Μετα το μασαζ χαλαροι καναμε μια βολτα στην περιοχη περπατησαμε Γέφυρα της Ελευθερίας (Liberty Βridge) εμενα προσωπικα μου αρεσε το ιδιο με την γεφυρα των αλυσιδων και σιγα σιγα γυρισαμε για να ετοιμαστουμε για την κρουαζιερα μας! Η κρουαζιερα ειναι κατι που πρεπει να κανετε σιγουρα απλα επιλεξτε μια απο τις τελευταιες να δειτε το κοινοβουλιο ,το καστρο ,τις γεφυρες ολα φωτισμενα! Απο τις πιο ωραιες εμπειριες! View attachment 155702 View attachment 155703

Μετα απλα βολτα για λιγο χαλαρωση!
5η Ημερα: Ρωτησαμε και μας ειπαν για ενα φεστιβαλ με το παραδοσιακο γλυκο τους που γινοταν σε ενα αλλο καστρο πραγματικα ισως η πιο ωραια ημερα στην Βουδαπεστη! Δεν θα πω τιποτα για αυτο το μερος οι εικονες θα μιλησουν απο μονες τους! View attachment 155704 View attachment 155705 View attachment 155706

Εκει φαγαμε ,ηπιαμε ,ψωνισαμε ,ακουσαμε το live και αργα το απογευμα γυρισαμε.
Εφτασε η 6η ημερα αναχωρηση ευτυχως με την τελευταια πτηση οποτε απο νωρις μια τελευταια βολτα στην κοσμικη Vaci για χαλαρο καφε και φαι ,πλεον δεν μπορουσαμε να κανουμε πολλες βολτες ,γιατι σαν γνησιοι Ελληνες με αναχωρηση απο την Ελλαδα με κοντομανικο και χωρις πολυ χοντρα ρουχα , το κρυο πλεον ηταν πολυ τσουχτερο (ειμαι σιγουρη οτι μετα θα χιονισε!) παρτε χοντρα ρουχα!!! και θα περασετε τελεια! Ελπιζω να σας βοηθησα! Καλα να περασετε!
γεια σου χριστινα,μηπως ποιο ηταν το σπα και ποιο το καστρο?
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
γεια σου χριστινα,μηπως ποιο ηταν το σπα και ποιο το καστρο?
Καλημερα! Τα spa ειλικρινα δεν θυμαμαι πως λεγοταν ...παντως ηταν κοντα στα Gellert και αν ρωτησεις τους ντοπιους θα στο προτεινουν εμεις ρωτησαμε ντοπιους σε μια υπαιθρια αγορα που ηταν κοντα και πουλαγαν πετσετες μαγιω κτλ και μας ελεγαν για εκει. Αν εννοεις το καστρα με τα γλυκα το εχω γραψει και παραπανω λεγεται City Park, Vajdahunyad Castle
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
ευχαριστω,κ εμενα μου αρεσε πολυ η βουδαπεστη,εχω παει μονη μου ,κ θελω να ξαναπαω με την οικογενεια μου,:lol:
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
ευχαριστω,κ εμενα μου αρεσε πολυ η βουδαπεστη,εχω παει μονη μου ,κ θελω να ξαναπαω με την οικογενεια μου,:lol:
Και εγω με τον αντρα μου ενθουσιαστηκαμε και ειπαμε οτι θα επιστρεψουμε μετα απο χρονια οταν θα εχουμε παιδια γιατι ειναι υπεροχος προορισμος για παιδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom