Παρελθόν οι έλεγχοι διαβατηρίων στα σύνορα Ελβετιας με τις χώρες της ΕΕ

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παρελθόν οι έλεγχοι διαβατηρίων στα σύνορα με τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης



Από την Παρασκευή (12/12/2008) οι ταξιδιώτες που επισκέπτονται οδικώς την Ελβετία δεν θα είναι υποχρεωμένοι να επιδεικνύουν το διαβατήριό τους, καθώς από τα μεσάνυχτα χθες τέθηκαν σε ισχύ οι συμφωνίες του Σένγκεν, που καταργούν τους συστηματικούς ελέγχους ταυτότητας στα σύνορα με όλες τις όμορές της χώρες- μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

Η Ελβετία, που συνορεύει με τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία και την Αυστρία, είναι η 25η χώρα που καταργεί τους ελέγχους ρουτίνας προσχωρώντας στην ομάδα Σένγκεν των ευρωπαϊκών χωρών.

Ωστόσο οι ελβετικές αρχές δηλώνουν ότι λόγω της μη συμμετοχής της στην Ευρωπαϊκή Ενωση, η Ελβετία παραμένει εκτός της τελωνειακής ζώνης της ΕΕ, επομένως οι συνοριακοί φρουροί θα συνεχίσουν να κάνουν τυχαίους τελωνειακούς ελέγχους, κατά τους οποίους οι ταξιδιώτες θα καλούνται να επιδεικνύουν την ταυτότητά τους.

Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, περίπου 900.000 πολίτες της ΕΕ ζουν και εργάζονται στην Ελβετία, ενώ πολλοί περισσότεροι διασχίζουν σε τακτική βάση τα σύνορά της, συχνά επειδή εργάζονται σε ελβετικές πόλεις όπως η Γενεύη και η Βασιλεία και διαμένουν στη Γαλλία ή τη Γερμανία, όπου η στέγη είναι φθηνότερη.

Οι ταξιδιώτες που επισκέπτονται την Ελβετία αεροπορικώς προερχόμενοι από χώρες της ΕΕ, θα περιμένουν μέχρι τις 29 Μαρτίου του 2009 για εισέρχονται στη χώρα χωρίς να επιδεικνύουν τα διαβατήριά τους.




typos.com
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καιρός ήταν. Όταν μέναμε στην Γενεύη για να πάμε από το ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης περνούσαμε από έλεγχο... Και μάλιστα οι ελεγχτές-μπάτσοι ήταν πολύ αγενείς. Φαντάζομαι ότι θα έχετε όλοι τέτοιες ιστορίες να πείτε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καιρός ήταν. Όταν μέναμε στην Γενεύη για να πάμε από το ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης περνούσαμε από έλεγχο... Και μάλιστα οι ελεγχτές-μπάτσοι ήταν πολύ αγενείς. Φαντάζομαι ότι θα έχετε όλοι τέτοιες ιστορίες να πείτε.
Έλεγχο μέσα στην πόλη;:shock: Ή μένατε Γαλλία μεριά;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μέναμε σε ένα προάστιο στην Γαλλική πλευρά. Αλλά δεν καταλαβαίνεις που τελειώνει η πόλη και που αρχίζει το προάστιο
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Εγώ το καλοκαίρι δεν είχα κανένα πρόβλημα μπήκα Ελβετία απο Αυστρία αλλά χαλαρά, ήμουν με μοτο, μας είπαν να βγάλουμε τα κράνη μας είδαν τα διαβατήρια και περάσαμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καιρός ήταν. Όταν μέναμε στην Γενεύη για να πάμε από το ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης περνούσαμε από έλεγχο... Και μάλιστα οι ελεγχτές-μπάτσοι ήταν πολύ αγενείς. Φαντάζομαι ότι θα έχετε όλοι τέτοιες ιστορίες να πείτε.
E?

Τη μια φορά που πέρασα τα σύνορα στη Γενεύη, δε σταματήσαμε καν το αυτοκίνητο.... Σα σταθμός διοδίων σε μέρα που τον είχανε αφήσει ανοικτά για όλους. Δεν υπήρχε κάν άνθρωπος στο γκισέ. (Όλα αυτά από το δρόμο προς Evian/Chammonix, από την πλευρά του CERN δεν πέρασα τα σύνορα αλλά είδα να γίνονταν έλεγχοι).

4 φορές πέρασα με αυτοκίνητο τα Ελβετικά σύνορα τον Ιούλιο 2007, μόνο μια φορά, στο δρόμο από Varese προς Lugano με σταμάτησαν και ζήταγαν διαβατήρια (κι αυτό μάλλον επειδή είχαν δεί ότι είχαμε ανοίξει τη βιντεοκάμερα για να καταγράψουμε τη διέλευση χωρίς έλεγχο)...
Στο Mustair μάλιστα, ενοχλήθηκαν που παρκάραμε το αυτοκίνητο μετά τα σύνορα και γυρίσαμε πίσω να τους ρωτήσουμε αν όντως αρκούσε να περάσουμε έτσι ...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Εμείς περάσαμε τα σύνορα από Κόμο προς Λουγκάνο πριν 2 βδομάδες, κανένας απολύτως έλεγχος...ήταν εκεί κάτι παλικάρια, αλλά απλώς μας έκαναν νόημα με το χέρι να φύγουμε..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
E?

Τη μια φορά που πέρασα τα σύνορα στη Γενεύη, δε σταματήσαμε καν το αυτοκίνητο.... Σα σταθμός διοδίων σε μέρα που τον είχανε αφήσει ανοικτά για όλους. Δεν υπήρχε κάν άνθρωπος στο γκισέ. (Όλα αυτά από το δρόμο προς Evian/Chammonix, από την πλευρά του CERN δεν πέρασα τα σύνορα αλλά είδα να γίνονταν έλεγχοι).
Εγώ ήμουν εκεί το προπερασμένο καλοκαίρι. Το σημείο ελέγχου είναι πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης (αν θυμάμαι καλά, 2-3 χιλιόμετρα απόσταση) και αναγκαστικά περάσαμε καμιά 10αριά φορές. Υπήρχαν φορές που δεν ήταν κανένας. Το βράδυ όμως, μετά τις 11 υπήρχαν μπάτσοι που κάναν έλεγχο και ο τρόπος που μιλούσαν ήταν επιεικώς απαράδεκτος.. μας ρώτησαν που πάμε και τι κάνουμε και αφού μας κρατήσαν 10 λεπτα για να ελέγξουν τα διαβατήρια μας αφήσαν να περάσουμε.

Μπορεί να έτυχε, ή να ψάχναν κάτι εκείνη την στιγμή. Το γεγονός όμως που βρίσκω δυσάρεστο είναι ότι υπάρχουν σημεία ελέγχου διαβατηρίων που χωρίζουν την Γενεύη (ή αν προτιμάτε, την Γενεύη με τα προάστιά της).
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
και μενα απο κομο για λουγκανο μας εκαναν ενα τυπικο ελεγχο που δε διηρκεσε πανω απο 5'.δεν μπορω να πω ομως ηταν πολυ ευγενεις.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Παρελθόν οι έλεγχοι διαβατηρίων στα σύνορα με τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης




Οι ταξιδιώτες που επισκέπτονται την Ελβετία αεροπορικώς προερχόμενοι από χώρες της ΕΕ, θα περιμένουν μέχρι τις 29 Μαρτίου του 2009 για εισέρχονται στη χώρα χωρίς να επιδεικνύουν τα διαβατήριά τους.




typos.com
Δηλαδη τωρα που θα παω ελβετια θα πρεπει να εχω διαβατηριο?Εγω εχω μονο ταυτοτητα νεου τυπου...Τι γινετε τωρα?
 
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
κοπενγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα, us
Καλημερα εγω εχω παει δυο φορες Ελβετια τον Οκτωβρη του 07 και τον Αυγουστο 08 και τις δυο φορες δεν μας ζητησαν διαβατηριο.Πηγαμε αεροποτικως.Με νεου τυπου ταυτοτητες
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δηλαδη τωρα που θα παω ελβετια θα πρεπει να εχω διαβατηριο?Εγω εχω μονο ταυτοτητα νεου τυπου...Τι γινετε τωρα?
γιατι δεν τηλεφωνεις στην αεροπορικη εταιρεια με την οποια θα ταξιδεψεις θετοντας το ερωτημα?
ασε που επρεπε νατοχες κανει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom