Γαλλία Παρισι Χριστουγεννα

bmw318cabrio

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Οπου τυχει ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη-ΗΠΑ
Καλησπερα σε ολους τους φιλους...
Τα χριστουγεννα θα παω με την κοπελα μου στο Παρισι , για 5 μερες με γρουπ...Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια...
1ον Το ξενοδοχειο που θα μεινω ειναι το Μarriot Rive Gauche..Μηπως εχει μεινει κανεις?
2ον Στο 5ημερο ταξιδι τι μου προτεινετε να δω στο Παρισι?Που μπορω να παω σε καποιο ωραιο μερος για φαγητο?Που μπορω να βγω το βραδυ ?Και γενικα αν εχετε καποιο Tip να μου πειτε εσεις που εχετε παει...
Ευχαριστω , Νικος!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Παρίσι τα Χριστούγεννα είναι τέλειο αν αποφύγεις τα πολύ τουριστικά σημεία.

Η πόλη είναι υπέρ-στολισμένη πάντα, και το περπάτημα στους δρόμους της μοναδικό.

Η δική μου συμβουλή είναι να μείνεις με το γκρουπ μόνο τη μέρα της ξενάγησης που θα σας φέρουν γύρω γύρω να δείτε τα αξιοθέατα, και θα αποκτήσεις ένα αρχικό προσανατολισμό. Μετά ξεκίνα να περπατάς στην πόλη μέχρι σημείου εξάντλησης. :)

Πίστεψέ με δε θα χάσεις.

Τώρα, για το τι μπορείς να δεις στο Παρίσι ή πού μπορείς να φας, είναι σα να ρωτάς ποια κανάλια να δεις στη Βενετία ή ποια Φιορδ στη Σκανδιναβία. :)

Θα παρακάμψω τα πολύ τουριστικά (Άιφελ, Τροκαντερό, Βερσαλλίες, Όπερα, Λούβρο κλπ) και θα σου πω να πας στην St. Eustace, μια εκκλησία με εκπληκτικά βιτρό, που δεν έχει τόση λαοθάλασσα μέσα όσο η Notre Dame - την οποία βέβαια σίγουρα θα δεις, και δώστης αρκετό χρόνο.

Εγώ επειδή παλιμπαιδίζω τρομερά, στάνταρ πάω και μια μέρα Disneyland, αλλά να είσαι προετοιμασμένος για ΤΡΕΛΕΣ ουρές τα Χριστούγεννα.

Πολύ όμορφες περιοχές για περπάτημα έιναι -φυσικά- η Μονμάρτρη, στην οποία θα γίνεται φυσικά το σώσε από κόσμο, και η αγορά της Alles. Κάντε και μια βόλτα από Centre Pompidu αν είστε λάτρεις της μοντέρνας τέχνης, έχει ζωή εκεί γύρω, και ατελείωτες βόλτες στις όχθες του Σηκουάνα φυσικά - καιρού επιτρέποντος.

Για να φας, δώσε λίγο info παραπάνω, δηλαδή τι χρήματα θες να δώσεις κλπ. Το Παρίσι έχει μερικά από τα καλύτερα εστιατόρια του κόσμου, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να ανοίξεις το πορτοφόλι σου διάπλατα. :)

Για βραδυνές εξόδους για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατέχω. Κανένας λάτρης του nightlife του Παρισιού να μας διαφωτίσει βρε παιδιά; :D


Γενικά, ένα και μοναδικό tip: γύρνα την πόλη και ανακάλυψέ την μόνος σου, μην αφήσεις το γκρουπ να σε σύρει σε όλα τα τουριστικά σημεία. Η πόλη πραγματικά σηκώνει πολύ περπάτημα και αξίζει να το κάνεις.

ΥΓ. Ρίξε μια ματιά και στο άλλο thread που υπάρχει για το Παρίσι εδώ.
 

bmw318cabrio

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Οπου τυχει ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη-ΗΠΑ
Πραγματικα ευχαριστω πολυ...Πολυ διαφωτιστικες οι πληροφοριες σου...οσο για το γκρουπ μονο Disney θα παω μαλλον...Οσο για τον κοσμο , φανταζομαι οτι θα γινεται χαμος χριστουγεννα , και θα θελει τεραστια υπομονη...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
καλημέρα :welcome: bmw
Βασικά συμφωνώ σε όλα με τον κυρ πρόεδρο.
Να προσθέσω τα εξής: Για Eurodisney διάλεξε μια εργάσιμη μέρα για να μη φας όλη τη μέρα με 2 ουρές. Κοίταξε στο πρόγραμμα ποιες μέρες έχει νυχτερινή παρέλαση (μπορεί όμως να είναι μόνο το καλοκαίρι), αξίζει τον κόπο.
Στη Μονμάρτη όταν κάνει καλό καιρό στα σκαλιά της Sacre Coer (Δεν ξέρω αν το γράφω σωστά, τα γαλλικά μου είναι για κλάμματα) γίνονται πολύ ωραία πράγματα, happenings αυθόρμητες συναυλίες κ.α.
Must να σας φτιάξουν το πορτρέτο οι πολλοί και καλοί φοιτητές που συχνάζουν εκεί και στη Notre Damme.
Το γκρουπ αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ακολουθήσεις και σε βραδιά σε καμπαρέ που πιθανότατα θα έχει προγραμματισμένη γιατί νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις εισητήρια μόνος σου. Το καλύτερο είναι το Lido.
Αν σε ενδιαφέρουν μουσεία ένα πολύ ωραίο μουσείο είναι το Μουσείο του Ανθρώπου (Musee d'homme?)
Το Παρίσι είναι γεμάτο με μικρά clubs με ζωντανή μουσική. Δεν θυμάμαι να σου προτείνω κάποιο θα πρέπει να τα ανακαλύψεις μόνος σου.
Επίσης σε κάθε γωνιά υπάρχουν τα tabac, τα οποία ως ποιότητα κυμαίνονται πολύ, από άθλια μέχρι κανόνικά εστιατόρια. Εγώ πήγαινα σε ένα στην Rue La Fayette ανάμεσα στο μετρό Cadet και στο Poissonniere. Δεν ξέρω ούτε το όνομα ούτε αν υπάρχει ακόμα. Αν ψάχνεις για φτηνά, τα κινέζικα είναι τα πιο φτηνά στο Παρίσι αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστα.
Όσο για την περιπλάνηση μόνος σου στο Παρίσι μη φοβάσαι τίποτα. Το πιο εύκολο μετρό του κόσμου.
Να περάσεις τέλεια.
ΥΓ Τι θα έλεγες και για μια πρότασούλα γάμου πάνω στον Άιφελ;). Εμένα ο αντρούλης μου εκεί μου την έκανε και με τούμπαρε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για Eurodisney διάλεξε μια εργάσιμη μέρα για να μη φας όλη τη μέρα με 2 ουρές. Κοίταξε στο πρόγραμμα ποιες μέρες έχει νυχτερινή παρέλαση (μπορεί όμως να είναι μόνο το καλοκαίρι), αξίζει τον κόπο.
Νυχτερινή παρέλαση έχει κάθε μέρα, και είναι all the money, ειδικά με τα πυροτεχνήματα στο τέλος, το γνωστό "Wishes". Επίσης φέτος, λόγω των 15ων γενεθλίων του Πάρκου, θα υπάρχει και μια επιπλέον παρέλαση. :) Και φυσικά εννοείται εργάσιμη ημέρα.


Το γκρουπ αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ακολουθήσεις και σε βραδιά σε καμπαρέ που πιθανότατα θα έχει προγραμματισμένη γιατί νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις εισητήρια μόνος σου. Το καλύτερο είναι το Lido.
Τα καμπαρέ είναι σε φάση παρακμής στο Παρίσι. Αν θες πάντως να πας, το Lido που λέει η Μαίρη είναι το καλύτερο αμερικάνικο show. Αν θες κάτι παραδοσιακό γαλλικό, το Moulin Rouge είναι η επιλογή σου.

ΥΓ Τι θα έλεγες και για μια πρότασούλα γάμου πάνω στον Άιφελ;). Εμένα ο αντρούλης μου εκεί μου την έκανε και με τούμπαρε.
:haha::haha::haha::haha::haha:
 

bmw318cabrio

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Οπου τυχει ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη-ΗΠΑ
Προταση γαμου??Αχμμ....Δαχτυλιδι να παρω απο εδω η θα βρω εκει???χχαχαχαχα!!!!
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
Για νυχτερινή έξοδο υπάρχουν πολλές "πιάτσες" - Βαστίλη, Όμπερκαμφ, Οντεόν, Πιγκάλ+Μονμάρτρη... Πες τι στυλ θέλεις και βλέπουμε.
Για φαγητό, έχει ό,τι θες σε τιμές πολύ καλές - ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς που το βρίσκουν ακριβό, μάλλον θα πηγαίνουν στο Πιλ-Πούλ ;). Τώρα το χειμώνα, δοκίμασε κάποιο Chez Papa, πολύ καλή οβερνιάτικη κουζίνα. Σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο σου είναι ένα φοβερό καντονέζικο στη Σεν Μισέλ, δε λέει από αμπιάνς, αλλά έχει καταπληκτική πάπια στη σούβλα. Κοντά στo St Eustace που αναφέρθηκε, ίσως βρεις το Fresh, γαλλική κουζίνα, επίσης εξαιρετικό, χωρίς φρου φρου. Γενικά οι επιλογές άπειρες και η τιμή/απόδοση πολύ καλή, σπάνια να πέσεις έξω - εκτός αν πας στα φόλα τουριστάδικα.

Για έξτρα ινφο, πες μας κάτι για σένα, να δούμε τι προτάσεις υπάρχουν.
 

bmw318cabrio

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Οπου τυχει ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη-ΗΠΑ
Για νυχτερινή έξοδο υπάρχουν πολλές "πιάτσες" - Βαστίλη, Όμπερκαμφ, Οντεόν, Πιγκάλ+Μονμάρτρη... Πες τι στυλ θέλεις και βλέπουμε.
Για φαγητό, έχει ό,τι θες σε τιμές πολύ καλές - ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς που το βρίσκουν ακριβό, μάλλον θα πηγαίνουν στο Πιλ-Πούλ ;). Τώρα το χειμώνα, δοκίμασε κάποιο Chez Papa, πολύ καλή οβερνιάτικη κουζίνα. Σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο σου είναι ένα φοβερό καντονέζικο στη Σεν Μισέλ, δε λέει από αμπιάνς, αλλά έχει καταπληκτική πάπια στη σούβλα. Κοντά στo St Eustace που αναφέρθηκε, ίσως βρεις το Fresh, γαλλική κουζίνα, επίσης εξαιρετικό, χωρίς φρου φρου. Γενικά οι επιλογές άπειρες και η τιμή/απόδοση πολύ καλή, σπάνια να πέσεις έξω - εκτός αν πας στα φόλα τουριστάδικα.

Για έξτρα ινφο, πες μας κάτι για σένα, να δούμε τι προτάσεις υπάρχουν.
Βασικα αυτο που θελω να δω στις νυχτερινες μου εξορμησεις αλλα και στο φαγητο μου , ειναι το παραδοσιακο Παρισι...Δεν θελω δηλαδη να φαω αμερικανικο στο Παρισι ...Νομιζω δεν εχει νοημα...Επειδη παω λιγες μερες θελω να δω καποια τοπικα πραγματα...
Παντως σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου , και αν αυτο βοηθαει που σου ειπα και μπορεις να προσθεσεις κατι αλλο , τοτε καλως!!!
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
το παραδοσιακο Παρισι...Δεν θελω δηλαδη να φαω αμερικανικο στο Παρισι ...Νομιζω δεν εχει νοημα...Επειδη παω λιγες μερες θελω να δω καποια τοπικα πραγματα...
Καλά θα περάσεις, μην αγχώνεσαι. Παραδοσιακό Παρίσι θα βρεις αν γυρίσεις σε λαϊκές γειτονιές, στα ταμπά(κ) και τις τις μπρασ(ε)ρί από το Στάλινγκραντ και πέρα, ή νότια προς τη Βανβ. Για μένα το πιο ωραίο "τοπικό" στο Παρίσι, και δεν κάνω πλάκα, είναι το μούλτι κούλτι. Αφρικάνικα στη Μπαρμπές, μαγκρέμπ στο Μενιλμοντάν και στο Ζυσιέ, κινέζικα στο 18ο και αλλού, απ' όλα έχει.

Εγώ γενικά στο Παρίσι είχα ένα στάνταρ μοντέλο: διάλεγα κάποιες εκθέσεις και μουσεία, κι αν έβρεχε γερά, έτρωγα τη μέρα εκεί. Συνήθως όμως έχει ένα επίμονο ψιλόβροχο χωρίς κρύο, οπότε μ' ένα καλό αδιάβροχο μπορείς να λιώνεις στο περπάτημα...

Τσέκαρε κι αυτά εδώ:
http://www.paris.org/
http://www.timeout.com/paris/index.html
http://www.paris-art.com/
 

bmw318cabrio

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Οπου τυχει ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη-ΗΠΑ
Εεεε ειμαστε λογοδοσμενοι..βλεπουμε....χεχε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.788
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom