Γαλλία Παρισι..μαλλον!

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Εχω μπει εδω και μερες σε αναζητηση εισιτηριων και διαμονης στο Παρισι,και ενδιαμεσα μια βολτα 2 μερες στο Μπορντω..Αυτο που θα ηθελα απο τους γνωστες της πολης ειναι μια αποψη για τα παρακατω location σχετικα με διαμονη..Εχω βρει μια καλη λυση εκει αναλογικα και με χρηματα (πανακριβααααααα) και το σκεφτομαι..Περιμενω λοιπον τη γνωμη σας για το ποσο βολευει η περιοχη για μετακινησεις,ποσο μακρυα βρισκομαι απο το "κεντρο",αν εκει κοντα υπαρχει ζωη κλπ,και οτι αλλο νομιζετε πως θα βοηθουσε..Ευχαριστω!!:D:D

jaures metro paris - Χάρτες Google

http://maps.google.com/maps?f=q&sou...48.890822,2.344551&spn=0.014052,0.038581&z=15

ΥΓ.Εχω προσθεσει αλλη μια περιοχη..
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
http://maps.google.com/maps?f=q&sour...,0.038581&z=15

το παραπανω δε θα στο προτεινα.μπορει το μετρο να βολευει και να σε πηγαινει παντου,αλλα αυτη ηπεριοχη δεν ειναι κοντα στο κεντρο.κεντρο του παρισιου θεωρειται η περιοχη γυρω απο το il de la cite που βρισκεται η notre dame.απο εκει με το μετρο πας πολυ γρηγορα σε πολλα αξιοθεατα!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω μπει εδω και μερες σε αναζητηση εισιτηριων και διαμονης στο Παρισι,και ενδιαμεσα μια βολτα 2 μερες στο Μπορντω..Αυτο που θα ηθελα απο τους γνωστες της πολης ειναι μια αποψη για τα παρακατω location σχετικα με διαμονη..Εχω βρει μια καλη λυση εκει αναλογικα και με χρηματα (πανακριβααααααα) και το σκεφτομαι..Περιμενω λοιπον τη γνωμη σας για το ποσο βολευει η περιοχη για μετακινησεις,ποσο μακρυα βρισκομαι απο το "κεντρο",αν εκει κοντα υπαρχει ζωη κλπ,και οτι αλλο νομιζετε πως θα βοηθουσε..Ευχαριστω!!:D:D

jaures metro paris - Χάρτες Google

Le Montclair Montmartre in Paris, France - Χάρτες Google

ΥΓ.Εχω προσθεσει αλλη μια περιοχη..
Αντιλαμβάνομαι ότι το budget έχει ιδιέταιρη σημασία.Αν η τιμή είναι καλή, μια χαρά είναι και οι 2 περιοχές. Και στις 2 έχεις εύκολη πρόσβαση σε όλο το Παρίσι με το μετρό. Δεν είσαι καρακέντρο, δεν πληρώνεις για καρακέντρο, τίμιο deal. Είναι και οι 2 σε γειτονιές μεταναστών, αλλά φαντάζομαι δε θα σου είναι πρόβλημα. Έχει και καλό έθνικ φαγητό. Μεταξύ των 2 θα επέλεγα την πρώτη, γιατί είναι δίπλα στο Canal St-Martin, και με 2,5-3 χιλιόμετρα περπάτημα φτάνεις στο κέντρο, αν σε πιάσει η μαύρη νύκτα...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
χμμ..Μαλλον καταληγω στην δευτερη!Για διαφορους λογους!Η τιμες ακομα και στα χοστελ ειναι αρκετα τσιμπημενες στο Παρισι,απλα στο συγκεκριμενο εχω βρει ενα καλο δωματιο και σε "καλη" τιμη..Η αληθεια ειναι πως με προβληματιζει λιγο η αποσταση μονο για τη νυχτα,διοτι τη μερα θα βολευτω με το μετρο!Ελπιζω να μην πουληθω στα ταξι!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χμμ..Μαλλον καταληγω στην δευτερη!Για διαφορους λογους!Η τιμες ακομα και στα χοστελ ειναι αρκετα τσιμπημενες στο Παρισι,απλα στο συγκεκριμενο εχω βρει ενα καλο δωματιο και σε "καλη" τιμη..Η αληθεια ειναι πως με προβληματιζει λιγο η αποσταση μονο για τη νυχτα,διοτι τη μερα θα βολευτω με το μετρο!Ελπιζω να μην πουληθω στα ταξι!!
Το μετρό σταματάει στις 01:20 τις καθημερινές και 02:20 τα Σάββατα. Αν προσέξεις δε θα έχεις πρόβλημα...

Αν διαβάζω σωστά την καταμέτρησή σου, θα συμπέσουμε για 2 μέρες στο Παρίσι...
 

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το μετρό σταματάει στις 01:20 τις καθημερινές και 02:20 τα Σάββατα. Αν προσέξεις δε θα έχεις πρόβλημα...

Αν διαβάζω σωστά την καταμέτρησή σου, θα συμπέσουμε για 2 μέρες στο Παρίσι...
μπορεις να μου taver τα must για παρισι?η πολη των επιστημων αξιζει ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μπορεις να μου taver τα must για παρισι?η πολη των επιστημων αξιζει ?
Αν είσαι 7-13 ετών και μιλάς καλά Γαλλικά, τότε αξίζει.... Αλλιώς πήγαινε μια άλλη φορά στο Science Museum στο Λονδίνο, ή στο Ciudad de las Artes y de las Ciencias στη Valencia.

Το γύρω πάρκο ψιλο-λέει κάτι, αλλά μέχρις εκεί.

Τα must στο Παρίσι είναι τόσα πολλά.... Δες στην travelpedia για κάποια από αυτά (update: Το μουσείο Picasso είναι κλειστό για ανακαίνιση μέχρι τουλάχιστον το 2012).
Στα παραπάνω να προσθέσω μόνο και μια βόλτα ανάμεσα στους ουρανοξύστες της γειτονιάς Defense.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Σκέφτομαι να επισκεφτώ τον Ιούνιο το Παρίσι. Μετά από σχετικό ψάξιμο 2 ξενοδοχεία είναι τα επικρατέστερα. Το Pavillion Saint Louis Bastille/Belle Epoque στη Βαστίλλη με 160 ευρώ το δίκλινο με πρωϊνό. Welcome to Pavillon Saint-Louis Bastille
Και το Ηοtel Caron de Beaumarchais στο Marais με 160 ευρώ χωρίς πρωϊνό. H?tel 3 ?toiles Paris Marais, Caron de Beaumarchais h?tel de charme Paris. Τα δωμάτια του πρώτου μου φαίνονται πιο καινούργια, ευρύχωρα και με πολύ ωραία μπάνια. Τα δωμάτια του δεύτερου φαίνονται μικρότερα, παλιότερα, πιο ατμοσφαιρικά όμως, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα μπάνια. Το δεύτερο κερδίζει επίσης στην περιοχή.
Έχει επισκεφτεί κανείς κάποιο, έχει ακούσει κάτι ή έχει κάποια άποψη από την εμπειρία του σχετικά με το Παρίσι; Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!
 
Last edited by a moderator:

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
.
Έχει επισκεφτεί κανείς κάποιο, έχει ακούσει κάτι ή έχει κάποια άποψη από την εμπειρία του σχετικά με το Παρίσι; Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!
Να κοιτάξεις να είναι κοντά σε μετρό...αν και μετρό έχει παντού στο Παρίσι άρα είναι πολύ πιθανό να έχει και σε αυτά.
Για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω γιατί οι τιμές τους είναι πολύ αυξημένες για το βαλάντιό μου :D
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom