Γαλλία Παρισι πρωτοχρονια

DimtrisRania

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολη την ομαδα του travelstories...!!!Σχεδιασα την πρωτοχρονια για πρωτη φορα στην ζωη μου(35χρονων) με ενα ταξιδι στο εξωτερικο για 7 νυχτες.
Με γνωμονα οτι θα ηθελα να κανω ενα ταξιδι που θα μεινει αξεχαστο σε εμενα και στην γυναικα μου , θα ηθελα την βοηθεια σας για τον σχεδιασμο του ταξιδιου μου.
1/Ποια θα ηταν τα αξιοθεατα που θα πηγαινατε ?
2/Ποια ειναι τα μερη που θα πηγαινατε για φαγητο...?
3/Που θα κανατε πρωτοχρονια...?

Ευχαριστω.... :)
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Την ίδια περίοδο θα βρισκόμαστε και εμείς Παρίσι.
Από το μέτριο ψάξιμο που έχω κάνει ως τώρα μπορώ να σου απαντήσω την πρώτη ερώτηση.

1. Αξιοθέτα - Μέρη για επίσκεψη (σε τυχαία σειρά)
- Πύργος του Eiffel
- Αφίδα του Θριάμβου
- Κατακόμβες
- Λούβρος
- Παναγία των Παρισίων
- Μονμάρτη
- Βερσαλλίες
- Eurodisney (ίσως 2 μέρες)
- Πύργος Montparnasse
- Κρουαζιέρα στο Σηκουάνα
- Όπερα (με ????)
- Μουλέν Ρουν (με ???)

Ό,τι έχει να προσθέσεις θα είναι πολύ χρήσιμο και για μας!!!!!!

Στο 2ο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω καθόλου.
Θα σου πω ότι πάντα ψάχνουμε εκείνη την ώρα με εφαρμογές
όπως foursquare και tripadvisor και πάντα με γνώμονα και την
αίσθηση που μας κάνει όπως το βλέπουμε, καθώς και τον κόσμο
που είναι μέσα.

3. Το πιο πιθανό είναι έξω, κάπου "κοντά" στο Πύργο του Eiffel.

Περιμένω τις απαντήσεις σου για ό,τι πληροφορίες συλλέξεις!!!!!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Όλα τα παραπάνω αξιοθέατα αξίζουν, αλλά μερικά σχόλια / ιδέες:

Για Eurodisney νομίζω μία μέρα αρκεί, και αν υπάρχει δεύτερη θα πρότεινα το πάρκο Αστερίξ. Βέβαια γούστα είναι αυτά, η Eurodisney μου άρεσε πολύ όταν είχα πάει μικρή, όταν ξαναπήγα ενήλικη, με εκνεύρισε ο άπειρος κόσμος και ότι όλα ήταν φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να σε κάνουν να ψωνίσεις.

Ο Λούβρος είναι τεράστιος, διαλέξτε από πριν ποια τμήματα θέλετε να δείτε αν είναι να μπείτε μέσα. Επίσης το Μουσείο Orsay είναι εκπληκτικό, και πιο μαζεμένο σε μέγεθος. Και το μουσείο Πικάσο (ξανα)άνοιξε πρόσφατα και είναι ενδιαφέρον.

Όπερα θα πρότεινα να κλείσετε μια παράσταση να δείτε (στην παλιά όπερα που είναι εκπληκτικό το κτήριο - το καινούριο κτήριο είναι απλά μοντέρνο, έχετε ξαναδεί τέτοια κτήρια). Εισιτήρια εδώ: https://www.operadeparis.fr/en

Κατακόμβες δεν μπήκα ποτέ, δεν ξέρω αν είναι "must".
Κρουαζιέρα στον Σηκουάνα φαντάζομαι εννοείς αυτή της μίας ώρας, με τα καραβάκια. Αν εννοείς τα μεγάλα πλοία που τρως εν πλω, δεν το πήρα ποτέ αλλά μου φαίνεται πολύ τουριστικό και βράδυ δεν βλέπεις τα αξιοθέατα γύρω σου.

Νομίζω ότι η ταράτσα του πύργου Montparnasse, από όσα μέρη είχα ανέβει, ήταν η αγαπημένη μου θέα του Παρισιού από ψηλά. Ήταν ωραία η "γωνία" από όπου το έβλεπες και δεν είχες μιλιούνια κόσμου μαζί μ' εσένα, όπως από τον Πύργο του Eiffel και την Αψίδα του Θριάμβου. Στη στέγη της Παναγιάς των Παρισίων δεν κατάφερα ν' ανέβω ποτέ, είχε πάντα ουρά 3 τετράγωνα.

Βασικά θα έλεγα ότι όλο το Παρίσι είναι ένα αξιοθέατο από μόνο του. Μην τρέχετε να δείτε κάποιο συγκεκριμένο, απλά περπατήστε το και όπου σας βγάλει. Ιδίως κατά μήκος του ποταμού στις γέφυρες ή στο 5ο και 6ο διαμέρισμα με τα μαγαζιά, τους φοιτητές, τα μπαρ κτλ.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Ακόμα δεν έχουμε βγάλει πιο αναλυτικό πρόγραμμα για τα πως και που θα πάμε
και εννοείται ότι όλα προσαρμόζονται σύμφωνα με τη διάθεση και τις συνθήκες!!!

Όπερα σίγουρα αξίζει για παράσταση αλλά λίγο που είδα τιμές ξεκινάνε από 100€ το άτομο
αυτή τη στιγμή και δεν ξέρω αν είμαστε διατεθιμένη αυτή τη φορά.

Σηκουάνα καραβάκια 1 ώρα ναι, την απλή κρουαζιέρα.

Μονπαρνές έχει και μάι καφετέρια λίγο πιο κάτω από την ταράτσα που έχει εκπληκτική θέα επίσης και δεν πληρώνεις είσοδο για αν μπεις. Αλλά προσωπικά θα προτιμήσω τη θές από την ταράτσα!

Για το πάρκο Αστερίξ θα το κοιτάξω!!! Δεν το είχα καν υπόψιν μου!

Αν σκεφτείς και κάτι ακόμα στείλε, θα είναι πολύ χρήσιμο!
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Θα είμαι και εγώ με την κοπέλα μου για Πρωτοχρονιά εκεί για 5 μέρες και είμαι στην διαδικασία σχεδιασμού του που θα πάω και τι θα δω.
 

mariadas

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Πριν 2 χρόνια πήγα για Πρωτοχρονιά στο Παρίσι με τον σύντροφό μου (7 μέρες/6 νύχτες). Όλα αυτά που γράφεις είναι στα must places του Παρισιού. Οργάνωσε να τα δεις ανα γειτονιά/διαμέρισμα ανάλογα και με τα ενδιαφέροντά σας και το budget σας.

Μερικά tips/σκέψεις/σχόλια
- Κρουαζιέρα στο Σηκουάνα με τα bateux mouche. Eπιλέξτε να πάτε την ώρα που σουρουπώνει. Αξέχαστη εμπειρία!
- Τα Μουλέν Ρουζ κατά τη γνώμη μου είναι πολύ τουριστική attraction
- Eντυπωσιαστήκαμε από το Centre Pompidou, το Μουσείο Orsay (έχει εκπληκτική καφετέρια) αλλά και το Μουσείο Πικάσο. Φυσικά και το Μουσείο του Λούβρου αξίζει. Εμείς τα επισκεφτήκαμε όλα καθώς είναι στα ενδιαφέροντά μας.
- Πρωτοχρονιά στη champs elysees με ένα μπουκάλι γαλλική σαμπάνια εκτός κι αν το budget σας το επιτρέπει και επιθυμείτε να φάτε σε κάποιο γνωστό/ακριβό εστιατόριο (οπωσδήποτε να κάνετε κράτηση)
- Την Eurodisney την αφήσαμε για επόμενο ταξίδι καθώς λόγω εορτών μας συμβούλευσαν να μην πάμε (λόγω κόσμου) και δεν το μετανιώσαμε
 

dimi k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!! Εχουμε κλεισει με το αγορι μου Πρωτοχρονια στο Παρισι και ψαχνουμε καποια μερη για φαγητο/ρεβεγιον την παραμονη της πρωτοχρονιας , αλλα και την πρωτοχρονια το μεσημερι.. Σε αυτα που εχουμε κοιταξει οι τιμες ειναι απλησιαστες. Σκεφτομαστε για αλλαγη του χρονου στα Ηλυσια πεδια. Εκει κοντα μπορεί να βρουμε κατι πιο οικονομικο;; Αν δεν κλεισουμε καπου, θα βρουμε πουθενα να τσιμπησουμε κατι;
Επισης, σχετικα με τη διασκεδαση το βρασυ της αλλαγης, εχει καποιος να προτεινει κατι;;
Εχω πολλες ερωτησεις!! Ακομα, η βολτα με το λεωφορειο hop on - hop off συμφερει;; Φαινεται καλο, είναι ομως ετσι;
Σχετικα με την καρτα των μουσειων, αν παμε μονο στο Λουβρο, δε νομιζω να αξιζει να βγαλουμε αυτη που ειναι για τα πολλα.. Για να μπεις στην Παναγια των Παρισιων πληρωνεις εισιτηριο;;

Επιπλεον, αξιζει να βγαλεις την καρτα για το μετρο που λενε, visit pass, ή να παρεις καρνε με εισιτηρια μετρο;;

Αχ βοηθηστε βρε παιδια γιατι εχω αγχωθει!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα!εγω το μόνο που μπορώ να σου πω στις ερωτήσεις είναι ότι το hop on hop off αξίζει παρά πολυ εμείς το χρησιμοποιήσαμε σαν ταξί απλά από τις 7-8 περίπου κ μετά σταματάνε όποτε είναι για πιο πρωινές διαδρομές όσο για το φαγητό εμάς 3 φορές που έχουμε πάει δεν μας αρέσει καθόλου αλλά αυτό είναι υποκειμενικό καλά να περάσετε!
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Επανέρχομαι!!!

Βγήκε, ας πούμε, το "τελικό" πρόγραμμα!

Το ανεβάζω για ιδέες και για προτάσεις!!!!!


day1 24/12
- φτάνουμε απόγευμα
- βόλτες στην περιοχή κοντά στην Gallery Lafayette

day2 25/12
- Βασιλική της Ιερής Καρδιάς
- βόλτες στη Μονμάρτη

day3 26/12
- Τροκαντερό
- Πύργος του Άιφελ
- βόλτες τριγύρω
- Μουσείο Ορσέυ

day4 27/12
- Eurodisney

day5 28/12
- Παναγία των Παρισίων
- Κέντρο Πομπίδου
- Βόλτες στο Μαραί
- Πλατεία Βαστίλης
- Πάνθεον
- Πύργος Μονπαρνές
- Κατακόμβες

day6 29/12
- Βερσαλίες ή ελέυθερη μέρα για βόλτες και ψώνια

day7 30/12
- Λούβρος
- Μουσείο Αρωμάτων
- Βόλτες τριγύρω
- Λεωφόρος Ηλυσίων πεδίων
- Αψίδα του Θριάμβου

day8 31/12
- Ελεύεθερη μέρα για βόλτες και ψώνια
- Ξεκούραση για να βγούμε για την αλλαγή του χρόνου

day9
- Επιστροφή
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αδεια η ημερα των Χριστουγεννων, καπως χαλαρη η επομενη και πολυ φορτωμενη η 28η. Προσπαθησε να την αποσυμφορησεις. Εχεις βαλει πολλα.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Αδεια η ημερα των Χριστουγεννων, καπως χαλαρη η επομενη και πολυ φορτωμενη η 28η. Προσπαθησε να την αποσυμφορησεις. Εχεις βαλει πολλα.
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

Ίσως μεταφέρουμε το Κέντρο Πομπίδου σε μία άλλη μέρα γιατί αλλιώς δε θα βγει!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom