Γενικά Παρο η Ιο απο Ναξο-Προτασεις.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο το καλοκαιρι θεου θελοντος και ΔΝΤ επιτρεποντος θα παμε Ναξο.
Σκεφτομουν μια μερα να κανουμε μονοημερη σε καποιο κοντινο νησι.Περσι για παραδειγμα ειχαμε παει Κουφονησια.Στο μυαλο μας παιζει πολυ η Ιος και ηδη εχω μαζεψει πληροφοριες απο τα μελη.
Σαν κοντινη εναλλακτικη ομως ,σε περιπτωση που δεν παιξει η Ιος σκεφτηκα και την Παρο γιατι ειναι μιση ωρα με το καραβι απο Ναξο.
Αρα:
1.Τι προτεινετε για μονοημερη Παρο η Ιο?
2.Σε περιπτωση που καταληξουμε Παρο ποια ειναι η καλυτερη παραλια να παμε (αλλα να μας βγαινει ο χρονος για μονοημερη,μην ειναι δηλ στην αλλη ακρη του νησιου).
Μας αρεσουν τα γαλαζοπρασινα νερα τυπου τροπικαλ ,αλλα αν γινεται να μην εχει και ολη την μπακουρια η την πιπιναρια-γκομεναρια των Αθηνων.
Thankie-Thankie
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μας αρεσουν τα γαλαζοπρασινα νερα τυπου τροπικαλ ,αλλα αν γινεται να μην εχει και ολη την μπακουρια η την πιπιναρια-γκομεναρια των Αθηνων.
Thankie-Thankie
Με την ίο αυτό δεν το γλιτώνεις με τπτ.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ιο - Μαγγαναρι, σιγουρα. Δε εχει εκει πολυ πιτσιρικαρια και η θαλασσα καταπληκτικη. Παει καραβακι απο το λιμανι και το απογευμα σας γυριζει παλι. Πανε και λεωφορεια αλλα καλυτερα το καραβακι...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με την ίο αυτό δεν το γλιτώνεις με τπτ.
Ειπαμε βρε παιδι μου για μια μερα θα παμε ..οκ δεν θα μας φαει και η μπακουρία ..απλα λεω αν στα 2 νησια υπαρχει παραλια ωραια με πιο οικογενειακα στανταρντς .Αν παμε Ιο =Μαγγαναρι δαγκωτο
Αν παμε Παρο =???

Ιο - Μαγγαναρι, σιγουρα. Δε εχει εκει πολυ πιτσιρικαρια και η θαλασσα καταπληκτικη. Παει καραβακι απο το λιμανι και το απογευμα σας γυριζει παλι. Πανε και λεωφορεια αλλα καλυτερα το καραβακι...
Ευχαριστω για Ιο εχω μαζεψει πολλες πληροφοριες .Για την Παρο ψαχνω παραλια που ειναι και η πιο κοντινη λυση απο Ναξο.

Ελα παιδακια ?Κανενας για Παρο?
Αφου σε αλλα θεματα για ελληνικα νησια βλεπω οτι την αναφερετε πολυ συχνα.Ηelp!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν δεν φυσαει βοριας τοτε Παρασπορος. Εχει υποδομη: 2 μπαρακια και 2 ταβερνες. Αν φυσαει λιγο πιο κατω η Αγια Ειρηνη: Δυο μικροι κολπισκοι, ο καθενας με την ταβερνα του, αλλα μαζευει κοσμο. Επομενη σταση Βουτακος. Δυο παραλιες και εδω, μια με βοτσαλακι και αλμυρικια και μια με αμμο, πολυ ησυχες και χωρις σοβαρη υποδομη. Νομιζω οτι εχει μονο ομπρελες και μια καντινα για νερο. Χρειαζεστε ομως αυτοκινητο. Για πιο extreme καταστασεις η πιο αγαπημενη μου, πιο μακρινη= μετα την Αλυκη και τον Φαραγγα και χωρις υποδομη ειναι η Τρυπητη. Ολες αυτες ειναι στη δυτικη μερια του νησιου. Αλλες καλες παραλιες στα νοτια εινια τα Γλυφα και ο Λωλαντωνης. Εχουν ταβερνες αν θυμαμαι καλα.
Αν δεν εχετε αυτοκινητο , υπαρχουν και καραβακια που ξεκινουν απο την Παροικια και σε πανε στον Κριο και στο Μαρτσελο, παραλιες εντος του κολπου της Παροικιας. επισης σε πηγαινουν και στην Αντιπαρο.
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Για Παρο συμφωνω Μαρτσελο,εμενα μου αρεσε πολυ και ειναι και πολυ κοντα απο κει που θα σας αφησει το καραβι.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν σε παρει ο χρονος να πας μια βολτα στις Λευκες!!!Υπεροχο και καθαρα αυθεντικο αιγαιοπελαγιτικο χωριο.Αν πας λοιπον,θα το περπατησεις ολο και θα καταληξεις χαμηλα στην εκκλησια του χωριου.Ακριβως απεναντι ειναι τι "καφενειο της Μαριγως".Να φας καρυδοπιτα με παγωτο....:icecream:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν δεν φυσαει βοριας τοτε Παρασπορος. Εχει υποδομη: 2 μπαρακια και 2 ταβερνες. Αν φυσαει λιγο πιο κατω η Αγια Ειρηνη: Δυο μικροι κολπισκοι, ο καθενας με την ταβερνα του, αλλα μαζευει κοσμο. Επομενη σταση Βουτακος. Δυο παραλιες και εδω, μια με βοτσαλακι και αλμυρικια και μια με αμμο, πολυ ησυχες και χωρις σοβαρη υποδομη. Νομιζω οτι εχει μονο ομπρελες και μια καντινα για νερο. Χρειαζεστε ομως αυτοκινητο. Για πιο extreme καταστασεις η πιο αγαπημενη μου, πιο μακρινη= μετα την Αλυκη και τον Φαραγγα και χωρις υποδομη ειναι η Τρυπητη. Ολες αυτες ειναι στη δυτικη μερια του νησιου. Αλλες καλες παραλιες στα νοτια εινια τα Γλυφα και ο Λωλαντωνης. Εχουν ταβερνες αν θυμαμαι καλα.
Αν δεν εχετε αυτοκινητο , υπαρχουν και καραβακια που ξεκινουν απο την Παροικια και σε πανε στον Κριο και στο Μαρτσελο, παραλιες εντος του κολπου της Παροικιας. επισης σε πηγαινουν και στην Αντιπαρο.
Ερση μου πολλα πολλα ευχαριστω.Τα σημειωσα ολα με προσοχη.Σιγουρα θα περασουμε και αυτοκινητο μαζι μας.

Για Παρο συμφωνω Μαρτσελο,εμενα μου αρεσε πολυ και ειναι και πολυ κοντα απο κει που θα σας αφησει το καραβι.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν σε παρει ο χρονος να πας μια βολτα στις Λευκες!!!Υπεροχο και καθαρα αυθεντικο αιγαιοπελαγιτικο χωριο.Αν πας λοιπον,θα το περπατησεις ολο και θα καταληξεις χαμηλα στην εκκλησια του χωριου.Ακριβως απεναντι ειναι τι "καφενειο της Μαριγως".Να φας καρυδοπιτα με παγωτο....:icecream:
Αν επιλεξουμε Παρο και οχι Ιο σιγουρα θα εχουμε χρονο γιατι ειναι μιση ωρα μονο απο Ναξο,οποτε θα φτασουμε νωρις.Οι Λευκες ειναι μακρια απο το λιμανι της Παροικιας?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κανενα τεταρτο δρομος με το αυτοκινητο. Πραγματικα πολυ γραφικο χωριο. Να πατε απογευματακι γιατι το μεσιμερι ειναι νεκρο ως μεξικανικο χωριο λογω μεσημβρινης σιεστας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειδα καποιες φωτο απο παραλιες της Παρου.Μου αρεσε και η Σαντα Μαρια ,αλλα μαλλον ειναι μακριουτσικα.Επισης ο Φαραγκας+Τρυπητη.Ποση ωρα ειναι περιπου αυτα τα 2 απο το λιμανι?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Σαντα Μαρια οντως ειναι ομορφη παραλια, αλλα ειναι πολυ γνωστη και γινεται χαμος.
Στον Φαραγκα που ειναι οντως υπεροχη παραλια με αλμυρικια και διπλη=σκαρφαλωνεις ενα μονοπατι και βρισκεσαι σε μια πιο μικρη με υπεροχα γαλαζια νερα, εχει δυστυχως ενα beach bar το οποιο οσες φορες πηγα ειχε μουσικη στο διαπασον. Δεν ξερω αν στο μεταξυ εχει αλλαξει διαχειρηση και εχει ηρεμησει η κατασταση. Παντως πολυς κοσμος αρχισει να μαζευεται στον Φαραγκα. Υπολογιζε για τις δυο παραλιες κανενα μισαωρο αφου βγεις απο την Παροικια. ειναι κοντα μεταξυ τους. Νομιζω ομως οτι η Τρυπητη δεν εχει σημανση που πρεπει να στριψεις για να πας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Σαντα Μαρια οντως ειναι ομορφη παραλια, αλλα ειναι πολυ γνωστη και γινεται χαμος.
Στον Φαραγκα που ειναι οντως υπεροχη παραλια με αλμυρικια και διπλη=σκαρφαλωνεις ενα μονοπατι και βρισκεσαι σε μια πιο μικρη με υπεροχα γαλαζια νερα, εχει δυστυχως ενα beach bar το οποιο οσες φορες πηγα ειχε μουσικη στο διαπασον. Δεν ξερω αν στο μεταξυ εχει αλλαξει διαχειρηση και εχει ηρεμησει η κατασταση. Παντως πολυς κοσμος αρχισει να μαζευεται στον Φαραγκα. Υπολογιζε για τις δυο παραλιες κανενα μισαωρο αφου βγεις απο την Παροικια. ειναι κοντα μεταξυ τους. Νομιζω ομως οτι η Τρυπητη δεν εχει σημανση που πρεπει να στριψεις για να πας.
Ευχαριστουδια Ερση !
Οποτε για να ανακεφαλαιωσω:
Αν παμε Ιο=Μαγγαναρι
Αν παμε Παρο =Τρυπητη-Φαραγκας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Βουτακος επισης ειναι πολυ ομορφη και ησυχη παραλια. Επειδη εκει εχουν τις βιλες τους μερικοι μεγαλοσχημονες, δεν εχουν αφησει να αναπτυχθει. Αυτη ειναι κανενα τεταρτο απο την Παροικια. Ενας λογος επισης που δεν αναπτυχθηκε ειναι οτι εχει κρυα νερά (εμενα δεν με πειράζει-μου αρεσουν). Εν ολιγοις ανημερα δεκαπενταυγουστο εκει βρισκω ησυχια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom