Γενικά Πασχαλινοί προορισμοί για Ευρώπη

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Καλησπέρα σε όλους. Εξετάζουμε με την γυναίκα μου το ενδεχόμενο για ένα ταξιδάκι μέσα στο Πάσχα κάπου στην Ευρώπη και ήθελα κάποιες γνώμες/προτάσεις από άτομα που έχουν ταξιδέψει γενικά αυτήν την περίοδο πριν χωθώ στα επιμέρους τόπικ.

Έχουμε σκεφτεί αρχικά το Άμστερνταμ (και τριγύρω) ή Βαρκελώνη, αλλά δεν έχουμε μπει ακόμα σε παράγοντες όπως κόστος κλπ που μπορεί να επηρεάσουν την τελική μας επιλογή.

Έχει κανείς να σχολιάσει ή να προτείνει ιδανικούς προορισμούς για αυτήν την εποχή του χρόνου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Να μπειτε σε παραγοντες οπως το κοστος γιατι στο Αμστερνταμ θα κλαψετε με μαυρο δακρυ.
Ιδανικοι προορισμοι ειναι οπου δεν βρεχει πολυ. Η ασταματητη βροχη ειναι δυνατον να καταστρεψει μια εκδρομη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αναζήτηση με ανοιχτό προορισμό για τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν γιατί για Πάσχα τα αεροπορικά είναι στα ύψη, πόσο μάλλον ενάμισι μήνα πριν.
Άφησε το εισιτήριο να διαλέξει τον προορισμό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αναζήτηση με ανοιχτό προορισμό για τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρουν γιατί για Πάσχα τα αεροπορικά είναι στα ύψη, πόσο μάλλον ενάμισι μήνα πριν.
Άφησε το εισιτήριο να διαλέξει τον προορισμό.
Συμφωνώ. Επίσης δεν υπάρχουν πασχαλινοί προορισμοί με την έννοια των χριστουγεννιάτικων. Τσεκαρετε για μια ομάδα επιλογών που σας αρέσουν τιμές αεροπορικων αλλά και διαμονής.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άφησε το εισιτήριο να διαλέξει τον προορισμό.
Πολύ σωστή απάντηση, αλλά πριν γίνει το κλικ για εισιτήριο τσεκάρουμε πρώτα διαμονή, γιατί εκεί γίνονται οι μεγάλες οι «εκπλήξεις» πλέον. ;)
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αν ψάξετε τώρα για Πάσχα στους "κλασικούς" ευρωπαϊκούς προορισμούς, θα εισιτήρια θα είναι ήδη πολύ ψηλά. Θα πρέπει να ψάξετε στους πιο ασυνήθεις προορισμούς, που δεν τους προτιμούν πολλοί, π.χ. Τιφλίδα, Γιερεβάν, Κισινάου κτλ. Εκεί θα είναι και η διαμονή πιο προσιτή, λόγω διαφοράς κόστους ζωής.
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι το αργήσαμε λίγο, αλλά υπήρχαν τεχνικοί λόγοι. Το Άμστερνταμ γενικά ως προορισμός είναι κάτι που συζητάμε πολύ καιρό τώρα, αλλά λίγο που το ψάξαμε διαπιστώσαμε ότι γενικά η περίπτωση Ολλανδία είναι αρκετά πολύπλοκη (ειδικά εφόσον θέλεις να δεις περισσότερα από ένα μέρος) και απαιτεί αρκετή οργάνωση. Πχ η γυναίκα μου είδε ότι για την άφιξη στην Ολλανδία αρκετοί επιλέγουν να προσγειωθούν στο Αινχόφεν και να πάνε από εκεί Άμστερνταμ μέσω τρένου (νομίζω, παίζει και να μου είπε λεωφορείο). Το θέμα βέβαια είναι αν τότε αξίζει οικονομικά η διανομή σε άλλη πόλη γύρω από το Άμστερνταμ (που να έχεις σκοπό να δεις επίσης) και να πας να δεις το Άμστερνταμ. Βέβαια τότε μπαίνουν στο κάδρο μετακινήσεις κλπ. Μπέρδεμα γενικά.

Το θέμα 'βροχή' είναι πονεμένο, γιατί αρχίζουμε να πιστεύουμε ότι μας ακολουθεί παντού, ανεξαρτήτου εποχής. :rolleyes:

Να διευκρινίσω ότι ο χαρακτηρισμός "Πασχαλινοί προορισμοί" δεν είχε να κάνει με εκδηλώσεις κλπ (όπως ίσως αναφερόμαστε όταν μιλάμε για χριστουγεννιάτικους), αλλά με προορισμούς που είναι όμορφοι αυτή την εποχή του χρόνου. Πχ για Άμστερνταμ που ρωτήσαμε σε ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο (περισσότερο πήγαμε για να πάρουμε καμιά ιδέα, δεν έχουμε σκοπό να πάμε με γκρουπ) μας είπαν ότι αυτήν την εποχή με τις τουλίπες κλπ είναι πανέμορφα.

Ενδιαφέρουσα η ιδέα του ανοιχτού προορισμού, θα ρίξουμε μια ματιά.

ΥΓ. Και Μάλτα λέγαμε να πάμε κάποια στιγμή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν ειστε διατεθειμενοι να χασετε μια μερα για να πατε απο Αιντχοφεν στο Αμστερνταμ για να γλιτωσετε λιγα ευρω στο εισιτηριο, η Ολλανδια δεν ειναι για σας. Η διαμονη ειναι πανακριβη, δεν μπορω να περιγραψω τι θα πληρωσετε για να μεινετε συν τα τρενα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
ΥΓ. Και Μάλτα λέγαμε να πάμε κάποια στιγμή
Εξαιρετική σκέψη δεδομένου ότι φέτος το καθολικό δεν συμπίπτει με το ορθόδοξο Πάσχα, οπότε δεν θα έχει πολυκοσμία. Οι Μαλτέζοι είναι γενικώς αρκετά τη φιέστας και των "θεατράλε" λιτανειών, οπότε υποψιάζομαι πως τις ημέρες του καθολικού Πάσχα θα έχει πολύ κόσμο και βαβούρα το νησί. Γενικά είναι ωραίος μήνας ο Μάιος για Μάλτα, αλλά, αν το αποφασίσετε, σπεύστε γιατί πιθανότατα την ίδια σκέψη θα κάνουν για φέτος το Πάσχα και αρκετοί άλλοι Έλληνες, Σέρβοι, κλπ...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
..... Μπορείτε από Αιντχοφεν όμως να κάνετε Βέλγιο, σίγουρα πιο οικονομικά, εμείς αντί Καΐρου που προγραματίζαμε, τελικά αποφασίσαμε τις Βελγικες ακτές.
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι το αργήσαμε λίγο, αλλά υπήρχαν τεχνικοί λόγοι. Το Άμστερνταμ γενικά ως προορισμός είναι κάτι που συζητάμε πολύ καιρό τώρα, αλλά λίγο που το ψάξαμε διαπιστώσαμε ότι γενικά η περίπτωση Ολλανδία είναι αρκετά πολύπλοκη (ειδικά εφόσον θέλεις να δεις περισσότερα από ένα μέρος) και απαιτεί αρκετή οργάνωση. Πχ η γυναίκα μου είδε ότι για την άφιξη στην Ολλανδία αρκετοί επιλέγουν να προσγειωθούν στο Αινχόφεν και να πάνε από εκεί Άμστερνταμ μέσω τρένου (νομίζω, παίζει και να μου είπε λεωφορείο). Το θέμα βέβαια είναι αν τότε αξίζει οικονομικά η διανομή σε άλλη πόλη γύρω από το Άμστερνταμ (που να έχεις σκοπό να δεις επίσης) και να πας να δεις το Άμστερνταμ. Βέβαια τότε μπαίνουν στο κάδρο μετακινήσεις κλπ. Μπέρδεμα γενικά.

Το θέμα 'βροχή' είναι πονεμένο, γιατί αρχίζουμε να πιστεύουμε ότι μας ακολουθεί παντού, ανεξαρτήτου εποχής. :rolleyes:

Να διευκρινίσω ότι ο χαρακτηρισμός "Πασχαλινοί προορισμοί" δεν είχε να κάνει με εκδηλώσεις κλπ (όπως ίσως αναφερόμαστε όταν μιλάμε για χριστουγεννιάτικους), αλλά με προορισμούς που είναι όμορφοι αυτή την εποχή του χρόνου. Πχ για Άμστερνταμ που ρωτήσαμε σε ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο (περισσότερο πήγαμε για να πάρουμε καμιά ιδέα, δεν έχουμε σκοπό να πάμε με γκρουπ) μας είπαν ότι αυτήν την εποχή με τις τουλίπες κλπ είναι πανέμορφα.

Ενδιαφέρουσα η ιδέα του ανοιχτού προορισμού, θα ρίξουμε μια ματιά.

ΥΓ. Και Μάλτα λέγαμε να πάμε κάποια στιγμή
Μήπως και καμία Κροατία - Μαυροβούνιο? Δεν εχω παει αλλα κ εγώ το σκέφτομαι σαν μια ωραία λύση για ανοιξη. Αλλιώς Μάλτα, γιατί όχι? Για Κροατία αν ξέρει καποιος ας μας πει αν εχει πτησεις Θεσσαλονίκη Ντουμορόβνικ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom