Αργεντινή Χιλή Παταγωνία, Πούντα Αρένας, Πουέρτο Νατάλες, Ελ Καλαφάτε, Ουσουάϊα, Πάρκο Torres del Paine.

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Ποτάμι Paine και ο συνονόματος καταρράκτης.
Σύμφωνα με τον ξεναγό, είναι το πιο κοντινό σημείο που μπορεί να πλησιάσει αυτοκίνητο και να δεις τα βουνά. Άρα καλός φωτογραφικός εξοπλισμός (όχι κάμερες της συμφοράς και iphone, android χωρίς τηλεφακό όχι ψηφιακά ζουμ). Και πολύ τύχη να είναι τα βουνά χωρίς σύννεφα.
IMG_5690.jpg

IMG_5691.jpg

IMG_5692.jpg

IMG_5693.jpg

IMG_5694.jpg


Τα σύννεφα νερού από τον καταρράκτη παγώνουν πάνω στα κοντινά κλαριά.
IMG_5695.jpg

IMG_5696.jpg

IMG_5697.jpg

IMG_5698.jpg

IMG_5699.jpg

IMG_5700.jpg

IMG_5688.jpg

IMG_5689.jpg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αγαπητή @Sassenach77 κάνε βαλίτσες.
Έτοιμες είναι φίλε μου προ πολλού! Το μόνο που μένει είναι να πραγματοποιήσω πρώτα τα ταξίδια που θέλω να κάνω σε όσο το δυνατόν μικρότερη ηλικία. Και δυστυχώς αναγκάζομαι να ακυρώσω για τρίτη φορά το ταξίδι που έχει προτεραιότητα...:confused:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έτοιμες είναι φίλε μου προ πολλού! Το μόνο που μένει είναι να πραγματοποιήσω πρώτα τα ταξίδια που θέλω να κάνω σε όσο το δυνατόν μικρότερη ηλικία. Και δυστυχώς αναγκάζομαι να ακυρώσω για τρίτη φορά το ταξίδι που έχει προτεραιότητα...:confused:
Βλέποντας κάτι βίντεο και τον συνωστισμό που επικρατεί εκεί το καλοκαίρι δεν το μετάνιωσα καθόλου που πήγα χειμώνα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βλέποντας κάτι βίντεο και τον συνωστισμό που επικρατεί εκεί το καλοκαίρι δεν το μετάνιωσα καθόλου που πήγα χειμώνα.
Γιατί να το μετανιώσεις; Απο τη στιγμή που δεν σε ενδιέφερε να κάνεις κάποιες δραστηριότητες που γίνονται σε άλλη περίοδο, έπραξες καλά κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι τι γίνεται αν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις σε δικό τους χειμώνα.
Εδώ είχε συνωστισμό στο Κιλιματζάρο Ιούνιο μήνα που είναι η αρχή της υψηλής περιόδου δεν θα έχει στο Τorres del paine; :haha:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Είχαμε την τύχη να πάρουμε δωμάτιο στον Πύργο στον 4 όροφο με απίστευτη θέα
Τυχερούλη,εγώ την έβγαλα στο ισόγειο,αλλά δεν ήξερα ότι είχε δωμάτια στον πύργο να ζητούσα μήπως υπήρχε κάποιο ελεύθερο.
1.jpg

IMG_0982.JPG


Το άλλο ξενοδοχείο που ήταν στον δρόμο μας ήταν κοντά στο καλύτερο ίσως σημείο για φωτογράφηση στον κόσμo όπως μας είπε ο οδηγός μας
Ναι βέβαια,όχι όμως μόνο για φωτογραφίες αλλά και για διαμονή με την υπέροχη θέα.

ht.JPG
htl.jpg

Το θέμα είναι τι γίνεται αν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις σε δικό τους χειμώνα.
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η καλύτερη εποχή για να πας στην Παταγωνία είναι ο Δεκέμβριος.Οι μέρες είναι μεγαλύτερες(σχεδόν διπλάσιες από τον Αύγουστο) και ο καιρός καλύτερος,έτσι μπορείς να χαρείς περισσότερο την υπέροχη καλοκαιρινή φύση της περιοχής.Τα μονοπάτια σε περιμένουν να τα περπατήσεις και θα είναι όλα βατά.Στο "τέλος του κόσμου" θα σε περιμένει η Ushuaia,ίσως νάναι και ηλιόλουστη όπως την πέτυχα εγώ,για να πιεις την τοπική μπύρα ή ένα κρασί Fin del mundo.
χρ.JPG
χρ1.JPG
χρ2.JPG
χρ4.JPG
χρ9.jpg
χρ11 (1).JPG
χρ11 (2).JPG

xr5.JPG
xr6.JPG
xr7.JPG

tf.JPG
tf1.JPG
tf2.JPG
ttf (1).JPG

tff.JPG

Επίσης έχω συνδέσει τη Γη του Πυρός με την Ανταρκτική. Άλλος καημός αυτό...
Οσο για την Ανταρκτική,καλομελέτα κι έρχεται κι αυτή
ant.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Τυχερούλη,εγώ την έβγαλα στο ισόγειο,αλλά δεν ήξερα ότι είχε δωμάτια στον πύργο να ζητούσα μήπως υπήρχε κάποιο ελεύθερο.
View attachment 441868
Είχα κλείσε δωμάτιο με θεά θάλασσα μας δώσανε τα κλειδιά και ανεβήκαμε στον 4ο. Μείναμε άφωνοι.
Καθαρή τύχη. Τώρα το ξέρεις για την επομένη φορά. Το ξενοδοχείο είχε ελάχιστους επισκέπτες και γινόντουσαν έργα μέσα.
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Κέντρο επισκεπτών. Εδώ ελέγχουν τα εισιτήρια για το πάρκο και αρχίζουν οι πεζοπορίες για τα βουνά. 8 ώρες το καλοκαίρι 12 ώρες τον χειμώνα (καιρού επιτρέποντας). Η τελευταία τουαλέτα για μερικές ώρες για όσους είναι σε οργανωμένη εκδρομή σε βανακι. Αριθμός ατόμων που "περίμενε" στην αναμονή για έλεγχο εισιτηρίων και σφραγίδα διαβατηρίου 8 άτομα. Εμείς και εμείς δηλαδή.
(Βλέποντας και τις φωτό των συνφορουμητών) πέσαμε σε καλοκαιρινό καιρό στη μέση του χειμώνα με αρκετό αέρα όμως και πολύ κρύο.


IMG_5725.jpg

IMG_5722.jpg

IMG_5723.jpg

IMG_5726.jpg

IMG_5728.jpg


Laguna Larga.
IMG_5729.jpg

IMG_5730.jpg
IMG_5731.jpg
IMG_5732.jpg

IMG_5733.jpg

IMG_5734.jpg


Λίμνη Nordenskjöld.
IMG_5735.jpg

IMG_5738.jpg

IMG_5739.jpg

IMG_5740.jpg

IMG_5741.jpg

IMG_5742.jpg

IMG_5743.jpg

IMG_5744.jpg

IMG_5745.jpg

IMG_5746.jpg

IMG_5747.jpg
IMG_5749.jpg

IMG_5750.jpg

IMG_5751.jpg
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γιατί να το μετανιώσεις; Απο τη στιγμή που δεν σε ενδιέφερε να κάνεις κάποιες δραστηριότητες που γίνονται σε άλλη περίοδο, έπραξες καλά κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι τι γίνεται αν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις σε δικό τους χειμώνα.
Εδώ είχε συνωστισμό στο Κιλιματζάρο Ιούνιο μήνα που είναι η αρχή της υψηλής περιόδου δεν θα έχει στο Τorres del paine; :haha:
Ο συνωστισμός βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακός. Είναι τόσο μεγάλο το trail (εάν μιλάμε για το base del Torres) που δε σε ενοχλεί ο κόσμος. Μόνο σε κάποια σημεία που είναι αρκετά ανηφορικά και κάποιος κόσμος ζορίζεται οπότε θα ήθελες να έχεις καλύτερο ρυθμό, αλλά οκ δεν είναι τόσο τραγικό. Εκτός εάν θέλεις να κάνεις W ή O που αυτό έτσι και αλλιώς θέλει 2-3 μήνες πριν κράτηση για να το κάνεις Δεκέμβριο ή Ιανουάριο.

Για να έχεις μια εικόνα του κόσμου αρχές Ιανουαρίου, δες παρακάτω. Εμένα προσωπικά δε με χάλασε, γνώρισα αρκετό κόσμο στη διαδρομή και την έκανε πιο ευχάριστη. Σίγουρα τον Φεβρουάριο εκτιμώ ότι θα έχει αισθητά λιγότερο κόσμο.

Πάντως έτσι όπως το βλέπω από τις φωτος για Αύγουστο περίμενα περισσότερο χιόνι. @tatooine ξέρεις εάν το μονοπάτι για base del Torres ήταν ανοιχτό στους επισκέπτες ή κλειστό;

IMG_9174.jpg


IMG_9180.jpg
IMG_9183 (1).jpg


IMG_9193 (1).jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.794
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom