Πείτε τη γνώμη σας για τα ΜΜΕ

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Δεν θα ξεχάσω αυτό που έβλεπα όταν πέρασα τα σύνορα Μεξικού-Γουατεμάλας και πηγαίνοντας προς την πόλη Φλόρες.
Σ' όλα τα χωριά ακόμη και σε σπίτια (εννοώ παράγκες, όποιος έχει πάει καταλαβαίνει) στην μέση του πουθενά είχαν κεραία για τηλεόραση,μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση !!
Μάλιστα το CNN ήταν Ισπανόφωνο,δηλαδή ο βορβαδισμός στο μυαλό των ντόπιων (εννοείτε το 99% ήταν αγράμματοι) ήταν ανελέητος και οι άνθρωποι τελείως ανυπεράσπιστοι.Φαντάζομαι κάτι ανάλογο συμβαίνει σ' όλο τον κόσμο!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το ιδιο συμβαινει και στο Καιρο,αλλα και στην Δαμασκο(σε λιγοτερο βαθμο). Αναμεσα στα σκουπιδια και στην αναρχα δομημενη πολη,στις παλιες πολυκατοικιες κρεμονταν καλωδια και στις ταρατσες αλλα και στα μπαλκονια.Οπουδηποτε υπηρχε χωρος εβλεπες εκατονταδες δορυφορικα πιατα να πνιγουν τα ηδη "ταλαιπωρημενα σπιτια".
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
θάθελα περισσότερα σήριαλ ελληνικά κωμωδίες με έξυπνους διαλόγους και ατάκες οπως ήταν το΄΄παρα πέντ崨,το θυμάστε;να χαλαρώνω δηλ γυρνώντας το βράδυ σπίτι,απο τα φετινά το μόνο που ξεχωρίζω και μου αρέσει είναι το σήριαλ με τον Μπέζο καθε παρασκευή στις 10 ,δε θυμάμαι ακριβως τον τίτλο,άκρως οικογενειακό νομίζω λεγεται.Παρακολουθώ την εκπομπή του Λαζόπουλου ,μ αρέσει πολύ και τη βλέπω πολλές φορές στις επαναλήψεις το σάββατο.Ισως τελικά ναναι το μόνο που αξίζει φέτος....
Δεν ξέρω γιατί προβάλλουν πολλές φορές ταινίες ξένες πολύ καλές,αλλά πολύ αργά ......μετά τις 11μιση,τόχω τσεκάρει επανειλημένα,μέχρι τότε σπάνια κάτι καλό και μετά τσουπ η καλή ταινία,μπορεί να μου λύσει κάποιος αυτή την απορία;
Ειδικά το σαβκυριακο έτσι και κατσεις σπίτι το βράδυ και ανοίξεις τηλεόραση είσαι ....καταδικασμένος.....δεν έχει τίποτε.όλο επαναλήψεις ,εκπομπες με αθλητικά ,συνεντεύξεις και τηλεκουτσομπολιά .......άλλο πάλι κι αυτό ο ένας παίρνει συνέντευξη απο τον άλλο......
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.869
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
:shock::shock::shock: Εντυπωσιακό δεν υπάρχουν γνώμες :shock::shock::shock:
μπορείς λίγο να διευκρινήσεις κάποια πράγματα:
1. μμε ισον μεσα μαζικής ενημέρωσης. Στο παράδειγμα ομως που ανεφερες εγινε λόγος για το ισπανοφωνο cnn!! το οποίο ειναι ηλεκτρονικό μέσο μαζικής ενημέρωσης.
2. μμε ειναι και η εφημερίδα πχ η Ελ Παις η die Welt
και το ραδιόφωνο πχ ΒΒC, deutsche welle !!!

Θέλεις τη γνώμη μας πάνω σε τι ακριβώς;:roll:
Οπουδηποτε υπηρχε χωρος εβλεπες εκατονταδες δορυφορικα πιατα να πνιγουν τα ηδη "ταλαιπωρημενα σπιτια
παρόμοιες εικόνες εχω δει σε γερμανικά σπίτια με τούρκους μετανάστες!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αυτό ίσχυσε και σε μας παλιά στον Βόρειο Έβρο. Πολλοί μετανάστες είχαν φέρει τηλεοράσεις προτού ξεκινήσουν οι ελληνικές εκπομπές και έπιαναν ένα και μοναδικό σταθμό της γειτονικής Βουλγαρίας. Μιλάμε για εποχή 1965-1969. Μάλιστα σε γνωστό μας που είχε την τηλεόραση στο καφενείο του η αστυνομία του «συνέστησε» να την ανοίγει μόνο σε ποδόσφαιρο γιατί στα υπόλοιπα προγράμματα παρόλο που λίγοι γνώριζαν τη γλώσσα, εμφανιζόταν σφυροδρέπανα κλπ, αυτή η προπαγάνδα δηλ. που λέμε. Σήμερα όμως δεν βλέπω γιατί να υπάρχει αυτός ο κίνδυνος. Με ελάχιστα χρήματα που μπορεί να διαθέσει ο οποιοσδήποτε σε οποιοδήποτε (σχεδόν) μέρος του κόσμου, μπορεί να εγκαταστήσει δορυφορικό πιάτο και να βλέπει τα προγράμματα της αρεσκείας του χωρίς να περιορίζεται στα επίγεια.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
1. μμε ισον μεσα μαζικής ενημέρωσης. Στο παράδειγμα ομως που ανεφερες εγινε λόγος για το ισπανοφωνο cnn!! το οποίο ειναι ηλεκτρονικό μέσο μαζικής ενημέρωσης.
Το CNN είναι τηλεοπτικό ειδησεογραφικό κανάλι

2. μμε ειναι και η εφημερίδα πχ η Ελ Παις η die Welt
και το ραδιόφωνο πχ ΒΒC, deutsche welle !!!
Ναι συμφωνώ

Θέλεις τη γνώμη μας πάνω σε τι ακριβώς;
Πως τα βλέπετε,πως τα κρίνετε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα ξεχάσω αυτό που έβλεπα όταν πέρασα τα σύνορα Μεξικού-Γουατεμάλας και πηγαίνοντας προς την πόλη Φλόρες.
Σ' όλα τα χωριά ακόμη και σε σπίτια (εννοώ παράγκες, όποιος έχει πάει καταλαβαίνει) στην μέση του πουθενά είχαν κεραία για τηλεόραση,μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση !!
Μάλιστα το CNN ήταν Ισπανόφωνο,δηλαδή ο βορβαδισμός στο μυαλό των ντόπιων (εννοείτε το 99% ήταν αγράμματοι) ήταν ανελέητος και οι άνθρωποι τελείως ανυπεράσπιστοι.Φαντάζομαι κάτι ανάλογο συμβαίνει σ' όλο τον κόσμο!
Το CNN είναι το πρόβλημα? Αυτό τουλάχιστον μεταδίδει σχετκά ποιοτικό περιεχόμενο (με το οποίο μπορείς να συμφωνείς ή να διαφωνείς, αλλά τουλάχιστον δε σε αποχαυνώνει). Το πρόβλημα με τις επίγειες τηλεοράσεις όλου του κόσμου είναι η "χαϊβανίτιδα" που σπέρνουν. Η αποβλάκωση που προκαλεί το χαμηλού επιπέδου καταναλωτικό πρόγραμμα.

Θα συμφωνήσω με την ευαγγελία για την εικόνα των ταρατσών στην Αίγυπτο - και ιδίως στην επαρχία της χώρας. Είναι φοβερή η εικόνα χαμόσπιτων που πιθανόν και να μην έχουν τρεχούμενο νερό και σίγουρα δεν έχουν αποχέτευση, αλλά έχουν όλα από ένα δορυφορικό πιάτο (ή και περισσότερα ενίοτε).

Στα παραδοσιακά μέσα, υπάρχει ποικιλία επιλογών, και διαβαθμηση ποιότητας ανάμεσά τους. Μπορείς πάντα να βρείς ένα που να έχει ανεκτό επίπεδο και να μπορεί να σε πληροφορήσει - έστω και αν διαφωνείς με μέρος ή και το σύνολο από την αρθρογραφία του. Αντίθετα, η σύγχρονη ελέυθερη τηλεόραση έχει περάσει στη σφαίρα της ψυχαγωγίας, χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε και οι όποιες εξαιρέσεις υπάρχουν μόνο στη συνδρομητική TV (σε όλο τον κόσμο όπου η τηλεόραση είνει ελεύθερη το ίδιο ισχύει).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να συμφωνήσω κι εγώ στο ότι το ισπανόφωνο CNN είναι πολύ ποιοτικό και σχετικά αντικειμενικό. Χίλιες φορές καλύτερο από οτιδήποτε άλλο έχει η Γουατεμάλα. Φυσικά κι έχει πολιτική άποψη, αλλά συνήθως καλύπτει και τις δυο πλευρές. Το TELESUR έχει πια αρκετά χρονάκια και είναι μια εναλλακτική (σαφώς πιο "βαμμένη") άποψη σε όλα τα μέτωπα, που επίσης μου αρέσει. Μακάρι να είχαμε και κανένα Al Jazeera ή BBC στα ισπανικά. Στη Γουατεμάλα δεν είναι 99% αγράμματοι, έχουν πολλά προγράμματα εναλφαβητισμού και παρότι εξακολουθούν να είναι πολύ πίσω, η πρόοδος είναι εμφανής, να' ναι καλά οι Κουβανοί. Το CNN στα σπίτια μάλλον ανεβάζει το επίπεδο.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Όσον αφορά την τηλεόραση βλέπω.
1. Καμιά καλή σειρά: ευτυχισμένοι μαζί (αυτή με το Μπέζο), LAPD, NCIS
2. Καμιά καλή ταινία
3. Ντοκυμαντέρ (σε National, Discovery, History)

Στη δουλειά (ραδιοτηλεοπτικές μεταδόσεις) έχουμε τηλεοράσεις σε διάφορα σημεία. Κάποιοι τρόμπες τη βρίσκουν με τα τηλεσκουπίδια της μεσημεριανής ζώνης. Τα δελτία ειδήσεων τα έχω κόψει. Διαδίκτυο και μόνο διαδίκτυο για ειδήσεις.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εδες ?? το social δεν το πολυκοιτώ...θάπρεπε όμως.
ΜΜΕ λοιπόν..
Θλιβερά πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες ..ανούσια, που δεν σε παραπέμπουν να αγοράσεις την φυλλάδα..ανοησίες διάσπαρτες και ότι κάτσει..τι να διαβάσεις σε δαύτα ..ούτε κάν ένα μονόστηλο πολιτικού δεν υπάρχει..δεν έχει και δεν ξέρει τι να γράψει..(ελάχιστες και σπάνιες οι εξαιρέσεις)..
TV.άλλο πάλι και τούτο!! εδώ καταλαβαίνεις την αγραμματοσύνη του κάθε πολιτικού,η άρθρωση του λόγου και αυτή ανύπαρκτη,το κενό βλέμμα -αγελάδας ...στο μεγαλείο του....
δημοσιογράφοι ικανοί απομακρύνονται διακριτικά,μη χαλάσουν την πιάτσα....
ελευθερία των ΜΜΕ ...μα που την βλέπουν?στα αισχρά πρωινάδικα με gust τις μαγιονέζες και τα αγγουρακια? στις θλιβερές υπάρξεις που λέγοντας ανοησίες ρουφάνε τον χρόνο του κάθε αδαή? ποιά η ποιοτική εκπομπή που θα σε καθηλώσει ?καμία ...ακόμα και οι ώρες επιθεώρησης επαναλαμβάνονται και καταλήγουν ανιαρές...πράγματα χιλιοειπωμένα ,μαρουβισμένα,που κουράζουν αφόρητα...ολη η tv ένας μονόλογος ..
αντικειμενικές ειδήσεις με θέματα ουσίας αποφεύγονται...αυτό δεν πουλάει άλλωστε..τα ντοκυμοντέρ ίσως μιά μικρή παρηγοριά!! προτιμώ να βλέπω αυτά,ζώα ζώα σαβάνες,ζώα,Λάκηδες και Φανούλες ...
Αυτό που έχω μάθει είναι οτι άν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος να γνωρίσει πράγματα,πρέπει να ανατρέξει σε πραγματικές πηγές,αν αρκεστούμε σε όλα αυτά που μας ταίζουν αλοίμονο!!! η λοβοτομή καραδοκεί...
σήμερα,το περιεχόμενο όλων των μμε αναξαιρέτως είναι sex,βία,κατανάλωση,πέρασμα σε λάθος μοντέλο ζωής,και όποιος αντέξει!!!
Τυχεροί όσοι έχουν ξεφύγει απο αυτά όλα,ξεκόβουν απο το κοπάδι,και ψάχνουν αλήθειες και εαυτόν, de profundis !!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
νομίζω πως η κοινωνία έχει τα ΜΜΕ και την πληροφόρηση που της αξίζει.αφού αυτά πουλάνε,αυτά προβάλουν.έχετε δει δελτίο ειδήσεων στις 8?μία ώρα τάχα ότι αναλύουν ένα θέμα ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του και το αποτέλεσμα ποιό?τα ΜΜΕ δεν ενοιμερώνουν,δεν ψυχαγωγουν(με ελάχιστες εξαιρέσεις)και σαφώς δεν μορφώνουν.τι κάνουν?χειραγωγούν και αποχαυνώνουν και μάλιστα όχι αναλφάβητους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom