Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Tώρα βλέπω ότι είναι όντως Πελοπόννησος παρότι πάνω από τον ισθμό :ο
Εννοείται ότι δεν είναι Πελοπόννησος πάνω απ' τον ισθμό. Το ό,τι διοικητικά σ' ένα νομό της Πελοποννήσου ανήκει κομμάτι της Στερεάς Ελλάδας, αυτό δεν αλλάζει τη γεωγραφία.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ο Μινωικός πολιτισμός όντας παλαιότερος και πιο μυστηριώδης από τον Μυκηναϊκό μου κάνει πιο πολύ κλικ. Νομίζω ξέρουμε πολύ λίγα σχετικά για τους Μινωίτες αλλά όσα ξέρουμε είναι εντυπωσιακά. Η γραμμική Α' είναι από τα μεγαλύτερα μυστήρια της σύγχρονης αρχαιολογίας. Μυκηναϊκά επίσης βρίσκεις σε πολλά μέρη της Ελλάδας (πχ. η Μαγνησία βρίθει, δεν χρειάζεται να πας στην Πελοπόννησο για να δεις θολωτό τάφο). Μινωικά ή Μινωικής επιρροής σε λιγότερα μέρη.
Η ιστορία της Κρήτης καλύπτει τόσες πολλές εποχές που την κάνουν μοναδική στην Ευρώπη (Δορικά, Ρωμαϊκά, Βυζαντινά, Ισλαμικά, Βενετικά). Η Αναγεννησιακή επιρροή δίνει επίσης έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα. Μέχρι και στην κατάκτηση του Περού παίξανε ρόλο οι Κρητικοί. Σε ιστορία/αρχαιολογία θα ψηφίσω Κρήτη.
Είναι μοναδικό παγκοσμίως σταυροδρόμι πολιτισμού.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δε θα σχολιάσω τίποτε από τα παραπάνω, ολα καταρρίπτονται σχετικά ευκολα αν και θέλει επιχειρήματα και συζήτηση στην οποία δε θα ήθελα να εμπλακώ διαδικτυακά, αλλά δε κρατιέμαι να σχολιάσω τα περί συμβολής της Κρήτης στη κατάκτηση του Περου....
Επειδή πράγματι ένας Έλληνας κρητικός, ο Πέδρο ντε λα Κάντια (από το Χανδακα, δηλ το Ηράκλειο), συμμετείχε ως πυροβολητής του Πιζάρο στο Περου, έχουν οι Κρητικοί και η Κρήτη συμβολή στην κατάκτηση των Ίνκας; Μου θυμίζει τις γραφικότητες που βλέπουμε στα κανάλια και προσπαθούν πίσω από το κάθε τι να «ανακαλύψουν» τη συμβολή του έλληνα, χωρίς τον οποίον βεβαίως βεβαίως, δε θα γινόταν τίποτα, αφού ολα οφείλονται στο ελληνικό δαιμόνιο, από τα εμβόλια μέχρι τις διαστημικές αποστολές της ΝΑΣΑ.
Είπαμε, τοπικισμός και αγάπη για τον τόπο μας μέχρι ενός σημείου...
Η κατάκτηση του Περου είναι ιστορικό γεγονός που αφορά αποκλειστικά τους Ισπανούς...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δε θα σχολιάσω τίποτε από τα παραπάνω, ολα καταρρίπτονται σχετικά ευκολα αν και θέλει επιχειρήματα και συζήτηση στην οποία δε θα ήθελα να εμπλακώ διαδικτυακά, αλλά δε κρατιέμαι να σχολιάσω τα περί συμβολής της Κρήτης στη κατάκτηση του Περου....
Επειδή πράγματι ένας Έλληνας κρητικός, ο Πέδρο ντε λα Κάντια (από το Χανδακα, δηλ το Ηράκλειο), συμμετείχε ως πυροβολητής του Πιζάρο στο Περου, έχουν οι Κρητικοί και η Κρήτη συμβολή στην κατάκτηση των Ίνκας; Μου θυμίζει τις γραφικότητες που βλέπουμε στα κανάλια και προσπαθούν πίσω από το κάθε τι να «ανακαλύψουν» τη συμβολή του έλληνα, χωρίς τον οποίον βεβαίως βεβαίως, δε θα γινόταν τίποτα, αφού ολα οφείλονται στο ελληνικό δαιμόνιο, από τα εμβόλια μέχρι τις διαστημικές αποστολές της ΝΑΣΑ.
Είπαμε, τοπικισμός και αγάπη για τον τόπο μας μέχρι ενός σημείου...
Η κατάκτηση του Περου είναι ιστορικό γεγονός που αφορά αποκλειστικά τους Ισπανούς...
Το Περού ήταν δουλεία μιας ντουζίνας μισθοφόρων (13 λένε κάποιες πηγές), ένας εκ των οποίων ο Πέδρο ντε λα Κάντια. Όσο και να λυπεί η κατάληξη των Ίνκα, η τόλμη αυτών των 13 που βρέθηκαν εκεί - ανεξάρτητα από λαούς και βασιλιάδες - οδήγησε στα πιο ενδιαφέροντα ιστορικά γεγονότα ποτέ, την κατάκτηση ενός από τους μεγαλύτερους πολιτισμούς σε λίγους μήνες. Ό,τι θέλεις συζητάμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Οι περίφημοι 13 σύντροφοι του Πιζάρο (13 νομίζω μαζί με τον Φρανσισκο), ένας από τους οποίους ήταν ο Πέτρος, δε κατέκτησαν μόνοι τους το Περου, δε θα μπορούσε αυτό να είναι πιο μακριά από την αλήθεια. Αυτοί οι 13 ήταν που έμειναν πιστοί στο όραμα της κατάκτησης μετά από την αποτυχημένη απόπειρα να αποβιβαστούν στις ακτές του Περου και ναυάγησαν σε ένα νησί σε άθλια κατάσταση, όποτε και ο Πιζάρο τράβηξε μια γραμμή και πρόσταξε όσους ήθελαν να τον ακολουθήσουν να περάσουν τη γραμμή (τα λέω εκ μνήμης). Φυσικά και ακολούθησαν πολλοί περισσότεροι μαζί τους, με πυροβολικό και φυσικά το ανίκητο ισπανικό ιππικό. Αλλοιμονο αν 13 μόνο στρατιώτες κατέκτησαν το Περου. Ούτε ο κρητικός Τζον Ράμπο δε θα μπορούσε :)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Οι περίφημοι 13 σύντροφοι του Πιζάρο (13 νομίζω μαζί με τον Φρανσισκο), ένας από τους οποίους ήταν ο Πέτρος, δε κατέκτησαν μόνοι τους το Περου, δε θα μπορούσε αυτό να είναι πιο μακριά από την αλήθεια. Αυτοί οι 13 ήταν που έμειναν πιστοί στο όραμα της κατάκτησης μετά από την αποτυχημένη απόπειρα να αποβιβαστούν στις ακτές του Περου και ναυάγησαν σε ένα νησί σε άθλια κατάσταση, όποτε και ο Πιζάρο τράβηξε μια γραμμή και πρόσταξε όσους ήθελαν να τον ακολουθήσουν να περάσουν τη γραμμή (τα λέω εκ μνήμης). Φυσικά και ακολούθησαν πολλοί περισσότεροι μαζί τους, με πυροβολικό και φυσικά το ανίκητο ισπανικό ιππικό. Αλλοιμονο αν 13 μόνο στρατιώτες κατέκτησαν το Περου. Ούτε ο κρητικός Τζον Ράμπο δε θα μπορούσε :)
Δεν είπα ότι ήταν μόνο 13 στρατιωτες. Κάποιοι όμως παίξαν πιο καθοριστικό ή αρχηγικό ρόλο από άλλους, πχ. ο Πέτρος ήταν επικεφαλής του πυροβολικού. Διαβάζοντας προσεκτικά την ιστορία μπορεί να δει κανείς ότι μόνο ανίκητοι δεν ήταν οι Σπανιόλοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Περι της συμβολης της Κρητης στον πολιτισμο, επειδη μισω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου τον Καζαντζακη, μου ειναι αδυνατον να ψηφισω τον τοπο που ολοι ορκιζονται στο ονομα του, θεωρειται το βαρυ πυροβολικο της συγχρονης λογοτεχνιας της και αν το ελεγα σε Κρητικους θα αντιμετωπιζα το "Μα ειναι δυνατον να μη σου αρεσει ο Καζαντζακης"?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ευτυχώς που ήταν ο συντεκνος δηλ.
Στο Περου ακόμα καταριούνται τη Κρήτη για τη συμφορά που τους βρηκε...
Ας πούμε κάτι άλλο, τόσα και τόσα έχει να δείξει ιστορικά η Κρήτη που σωστά είπες ότι ήταν σταυροδρόμι και χωνευτήρι πολιτισμών, αν και ιστορικά σχετικα ασήμαντο σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα αφού ούτε οικισμούς σπουδαίους είχε, ούτε προσωπικότητες ανέδειξε, ούτε ούτε....η Κρήτη μπαίνει ξανά σοβαρά στο χάρτη με τους Ενετούς. Αναμφίβολα και πιο πριν είχε μεγάλη στρατηγική σημασία για τον έλεγχο των θαλάσσιων οδών της Μεσογείου, αλλά ως εκεί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Περι της συμβολης της Κρητης στον πολιτισμο, επειδη μισω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου τον Καζαντζακη, μου ειναι αδυνατον να ψηφισω τον τοπο που ολοι ορκιζονται στο ονομα του, θεωρειται το βαρυ πυροβολικο της συγχρονης λογοτεχνιας της και αν το ελεγα σε Κρητικους θα αντιμετωπιζα το "Μα ειναι δυνατον να μη σου αρεσει ο Καζαντζακης"?
Τα χει πει κι ο Ρένος Αποστολιδης πολλάκις!
Κατά καποιους σοβαρούς ανθρώπους της λογοτεχνίας (δεν ανήκω σε αυτούς φυσικά) ο Καζαντζακης είναι μέτριος ως συγγραφέας. Προσωπικά δεν έχω άποψη, δηλώνω άσχετος, μόνο το Ζορμπά έχω διαβάσει και μου άρεσε, αλλά δε θεωρώ σοβαρή τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom