Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Στη Πελοπόννησο κατοίκησαν τα τρία κυριότερα ελληνικά φύλα, οι Αχαιοί, οι Ίωνες και οι Δωριείς. Αποτελεί ιστορική κοιτίδα του ελληνισμού και κατοικείται από τα προϊστορικά χρόνια.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Τι διαβάζουμε Χριστέ και Παναγιά βραδιάτικα....

. Το 3000 π.Χ. θεωρείται κατά προσέγγιση η αφετηρία του μινωικού πολιτισμού, ο οποίος είναι ο αρχαιότερος της Ευρώπης.

Μινωικός vs Μυκηναϊκός σημειώσατε 1
Κνωσός vs Μυκηνών σημειώσατε 1
Βυζαντινή Περίοδο -Ενετοκρατία
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
Οθωμανική Περίοδος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 2
κι ας έχουμε την
(Κρητική επανάσταση 1770 και την
Κρητική επανάσταση 1866 το Αρκάδι)


Απελευθέρωση Μακεδονίας (Μάχη του Σκρα )
και Β παγκόσμιος πόλεμος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
(Η μάχη της Κρήτης)


Επίσης δε μετράνε μόνο τα ντουβάρια αλλά και η συνεισφορά στα γράμματα και στις τέχνες(Β.Κορνάρος,Χορτάτσης Ερωτόκριτος και Ερωφίλη ,Δομίνικος Θεοτοκόπουλος όπως και οι προσωπικότητες Βενιζέλος, η μουσική κ.α

υ.γ Πείτε και για τις βόρειες παραλίες και μέρη της Πελοποννήσου π.χ Αίγιο που δε βλέπονται...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έχω ζήσει για αρκετά χρόνια στην Πελοπόννησο (Πάτρα) και ταξιδέψει εκτεταμένα από μικρό παιδί και αργότερα κάνει πεζοπορίες στα βουνά της (έχω γράψει και μια ιστορία) και κάμπιγκ στις παραλίες της. Στην Κρήτη έχω πάει δύο φορές. Στο μυαλό μου η Κρήτη είναι πιο εξωτική, μοναδική, πολιτισμένη, αλλά αυτά ο κάθε ένας στο μυαλο του διαφορετικά. Το πρώτο ταξίδι, το 2004, το συνδύασα με μια εγχείρηση διόρθωσης μυωπίας, με μια πρωτοποριακή μέθοδο που επινοήθηκε στην Κρήτη. Παρένθεση: Kαθόλου τυχαίο καθώς το Πανεπιστήμιο Κρήτης πρωτεύει κάθε χρόνο μεταξύ των Πανεπιστημίων της Ελλάδας στις πιο σημαντικές λίστες πχ.Times Higher Education Rankings. Είδα το φως μου. Αλλά όχι αμέσως καθώς η παρενέργεια της εγχείρησης ήταν να βλέπεις θολά. Στην πραγματικότητα για όλες τις μέρες της επίσκεψής μας στην Κρήτη έβλεπα τα πάντα σαν μέσα από ένα χοντρό γυαλί, και στηριζόμουν σε άλλους για να βαδίσω από το ένα μέρος στο άλλο. Αν και δεν αφήσαμε νομό ή αρχαιολογικό χώρο. Σουεράλ. Την δεύτερη φορά που πήγα ήταν για να συναντήσω την φιλενάδα μου που δούλευε εκεί - τα είχαμε χαλάσει και τα ξαναφτιάξαμε επί Κρητικού εδάφους -, οπότε μπορείς να πεις και πάλι τυφλός, αλλά για διαφορετικό λόγο. Τότε πήγα κι σε ένα ωραίο γάμο στην Ιεράπετρα.

Οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω δει την Κρήτη. Αλλά ταξιδεύω νεωρά κάθε φορά που σκέφτομαι κάτι αντιπροσωπευτικό από την Ελλάδα που μ' αρέσει, την Μεσογειακή διατροφή, την Κρητική μουσική (κουίζ: ποιος Κρητικός δίδαξε στους Πελλοπονήσιους μουσική και τον πυρρίχιο; Ή που εμφανίζεται η πιο παλιά απεικόνιση κλασικής Ελληνικής λύρας ; ), τις μοναδικές παραλίες, την φιλοξενία, το μυστήριο του δίσκου της Φαιστού και πολλά άλλα.

Με την Πελοπόννησο νομίζω απλά παραγνωριστήκαμε.... Γιαυτό ψήφισα Κρήτη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Μινωικός vs Μυκηναϊκός σημειώσατε 1
Κνωσός vs Μυκηνών σημειώσατε 1
Εδώ αν κατάλαβα καλά ο άσος μπαίνει λόγω παλαιότητας.
Βυζαντινή Περίοδο -Ενετοκρατία
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
Οθωμανική Περίοδος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 2
Απελευθέρωση Μακεδονίας (Μάχη του Σκρα )
και Β παγκόσμιος πόλεμος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
Όλα αυτά πως προκύπτουν? :)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Βρήκα και μια φωτό από την επίσκεψη του 2004 στην Κρήτη, που μου θύμισε τους δρόμους της - να τα λέμε όλα.

DSCN0799.JPG

Προσοχή και στην ροζ αφίσα από κάτω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
μην τις αναφέρουμε όλες τώρα, άσε που πρέπει να ψάξω να βρω ονόματα, πχ ένας θολωτός τάφος που κυνηγούσαμε μέσα στους ελαιώνες, έχει άπειρο πράγμα η Κρήτη, οι περισσότεροι θα πάνε Κνωσό, Φαιστό, Σπιναλόγκα, άντε καμία Ζάκρο στο τσακίρ κέφι κι αφήνουν τα υπόλοιπα για μας που μας αρέσουν οι κοτρώνες και να χανόμαστε σε δάση με βελανιδιές για να βρούμε τους Αρμένους. Οπότε ναι, 10 η Πελοπόννησος, αλλά κάτω από 9 δεν μπορώ να βάλω στην Κρήτη, αν συνυπολογίσουμε και τα υπόλοιπα (πχ από κάστρα και πολύ εντυπωσιακές μονές είναι πληρέστατη).
Ο θολωτός τάφος που κυνηγούσατε στις ελιές ήταν μήπως στο Μάλεμε? στην πραγματικότητα είναι χαμένος μέσα στις βίλλες, το νεκροταφείο των Αρμένων καλό είναι δεν λέω. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να γράψεις μια ωραία ιστορία από εκείνες που μας είχες συνηθίσει, μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς τους θολωτούς τάφους της Ηλείας και της Μεσσηνίας, θέλει πολύ χρόνο και περπάτημα αφού συνολικά είναι παραπάνω από 50 και δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος (εκτός από κανένα πειραγμένο αρχαιολόγο) που τους έχει δει όλους. Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για τι μνημεία πρόκειται που δεν αναφέρονται καν στα τοπ της Πελοποννήσου.
Για τις ρωμαίικές πόλεις της Κρήτης το αφήνω ασχολίαστο.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τι διαβάζουμε Χριστέ και Παναγιά βραδιάτικα....

. Το 3000 π.Χ. θεωρείται κατά προσέγγιση η αφετηρία του μινωικού πολιτισμού, ο οποίος είναι ο αρχαιότερος της Ευρώπης.

Μινωικός vs Μυκηναϊκός σημειώσατε 1
Κνωσός vs Μυκηνών σημειώσατε 1
Βυζαντινή Περίοδο -Ενετοκρατία
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
Οθωμανική Περίοδος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 2
κι ας έχουμε την
(Κρητική επανάσταση 1770 και την
Κρητική επανάσταση 1866 το Αρκάδι)


Απελευθέρωση Μακεδονίας (Μάχη του Σκρα )
και Β παγκόσμιος πόλεμος
Κρήτη vs Πελοπόννησος σημειώσατε 1
(Η μάχη της Κρήτης)


Επίσης δε μετράνε μόνο τα ντουβάρια αλλά και η συνεισφορά στα γράμματα και στις τέχνες(Β.Κορνάρος,Χορτάτσης Ερωτόκριτος και Ερωφίλη ,Δομίνικος Θεοτοκόπουλος όπως και οι προσωπικότητες Βενιζέλος, η μουσική κ.α

υ.γ Πείτε και για τις βόρειες παραλίες και μέρη της Πελοποννήσου π.χ Αίγιο που δε βλέπονται...
Επιβεβαιωνεις και χαίρομαι γι αυτό, ότι από τη καταστροφή του μεγάλου Μινωικού πολιτισμού γύρω στο 1500πΧ, που δεν ήταν βέβαια ελληνικός σε αντίθεση με τον μυκηναϊκό, η Κρήτη εμφανίζεται να υπάρχει ιστορικά 3000 χρόνια μετά, τη περίοδο δηλ που στην Ελλάδα και τη Πελοπόννησος που ήταν βέβαια Ελλάδα, αναπτύχθηκαν και ευημέρησαν ασύγκριτοι πολιτισμοί. Η Κρήτη απλά δεν υπάρχει μεταξύ 1500πΧ και Ενετοκρατίας, η οποία φυσικά έκανε έντονη τη παρουσία της και στη Πελοπόννησο με φοβερά κάστρα που αφήνουν μέχρι σήμερα το αποτύπωμα τους.
Συμφωνώ επίσης και για τη μετριότητα της Β. Πελοποννήσου, όπως έχω ξαναγράψει υπάρχει ανισότητα στη Πελοπόννησο με φοβερούς Νόμους και αλλους πιο μέτριους. Αλλά οκ το Αίγιο είναι όπως είναι, πες μας όμως και για όλες μα όλες τις πόλεις της Κρήτης πλην Χανίων και Ρεθύμνου, όπου δεσπόζει η ασχημότερη πόλη της Ελλάδας το Ηράκλειο και τα χωριά είναι μάλλον χαβούζες, μοναδική ίσως θλιβερή παραφωνία στα αρχιτεκτονικά υπέροχα νησιά μας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ο θολωτός τάφος που κυνηγούσατε στις ελιές ήταν μήπως στο Μάλεμε? στην πραγματικότητα είναι χαμένος μέσα στις βίλλες, το νεκροταφείο των Αρμένων καλό είναι δεν λέω. Αλλά αν πραγματικά θέλεις να γράψεις μια ωραία ιστορία από εκείνες που μας είχες συνηθίσει, μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς τους θολωτούς τάφους της Ηλείας και της Μεσσηνίας, θέλει πολύ χρόνο και περπάτημα αφού συνολικά είναι παραπάνω από 50 και δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος (εκτός από κανένα πειραγμένο αρχαιολόγο) που τους έχει δει όλους. Ψάξε λίγο στο ίντερνετ για τι μνημεία πρόκειται που δεν αναφέρονται καν στα τοπ της Πελοποννήσου.
Για τις ρωμαίικές πόλεις της Κρήτης το αφήνω ασχολίαστο.
Απλά να υπενθυμίσω ότι θολωτό τάφο έχει και στον Κόκκινο Μύλο στο Μενιδι....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom