Πενθήμερο γαμήλιο ταξίδι σε νησί - Αρχές Σεπτεμβρίου

Iota Pi

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Γεια σας παίδες! Αρχές Σεπτεμβρίου παντρευόμαστε και ψάχνουμε για νησί για 5-6 μερούλες. Μέγας περιοριστικός παράγοντας, ερχόμαστε από Κύπρο που σημαίνει ότι απευθείας πτήσεις στις μέρες που θέλουμε υπάρχουν μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη και ο χρόνος μας δεσμεύει. Έχω περιορίσει τις επιλογές μας σε Άνδρο και Σίφνο, λόγω της εύκολης πρόσβασης με πλοιο από Αθήνα. Επίσης, έχω βρει αεροπορικά δρομολόγια για Αστυπάλαια και Σαντορίνη, ωστόσο η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη σε σχέση με την Άνδρο και τη Σίφνο.

Για να σας βοηθήσω να μας βοηθήσετε :bleh:, σας λεω ότι ιδανικός προορισμός για εμάς θα ήταν η Αμοργός ωστόσο δεν μας βολεύουν καθόλου τα δρομολόγια. Από τα παραπάνω νησιά, θα προτιμούσαμε Αστυπάλαια αλλά μας προβληματίζει το κόστος και δεν ξέρουμε κατά πόσον αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά. Αυτό που ψάχνουμε είναι ένα νησί όμορφο, με ωραίες παραλίες κι όμορφη ενδοχώρα για να ανακαλύψεις που να έχει κι ένα δυο μπαράκια με κίνηση για το βράδυ. Επίσης να μπορείς να το γυρίσεις εύκολα με μηχανάκι, το κόστος ενοικίασης αυτοκινήτου είναι αρκετά υψηλό. Εν ολίγοις, κάτι που να προσφέρεται για διακοπούλες νιόπαντρων ;). Είμαστε ανοικτοί σε εισηγήσεις!
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Συμφωνώ... η Αστυπάλαια είναι πολύ γραφική και αυθεντική... κι έχει μια Χώρα που βλέπει πέλαγος... έχει και καινούργια (μικρά) ξενοδοχεία, ό,τι πρέπει για νεόνυμφους (δεν θυμάμαι ονόματα, αλλά θα τα βρεις στο ιντερνετ)...
 

Iota Pi

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Πολύ χαίρομαι που μου δίνετε άλλοθι για το επιπλέον κόστος της Αστυπάλαιας, σας ευχαριστώ! Κατά τ' άλλα τη γυρνάς με μηχανάκι; Η Χώρα ενδείκνυται ως βάση έτσι;
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Κατ'αρχάς η ώρα η καλή!!
Ενα ρομαντικό νησί με εύκολη καί ολιγόωρη πρόσβαση από τον Πειραιά, είναι οί Σπέτσες.
Διατηρητέοι οικισμοί, πετρόχτιστα σπίτια, όμορφες μικρές παραλίες, νυχτερινή ζωή, γραφικά ταβερνάκια, ρομαντικές βόλτες με μόνιππα, μικρές αποστάσεις γιά να τις γυρίσετε με μηχανάκι (έτσι κι'αλλιώς αυτοκίνητα δεν κυκλοφορούν), κατάφυτο, με εύκολη πρόσβαση σε άλλα νησάκια τού Αργοσαρωνικού γιά ημερήσιες αποδράσεις (πχ Υδρα).
Αν πετύχετε καί την γιορτή της Αρμάτας, πού γίνεται κάθε χρόνο το πρώτο σαββατοκύριακο μετά τις 8 Σεπτεμβρίου (πυρπόληση ναυαρχίδας, πυροτεχνήματα κτλ) , θα είναι τέλεια.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κατ'αρχάς η ώρα η καλή!!
Ενα ρομαντικό νησί με εύκολη καί ολιγόωρη πρόσβαση από τον Πειραιά, είναι οί Σπέτσες.
Διατηρητέοι οικισμοί, πετρόχτιστα σπίτια, όμορφες μικρές παραλίες, νυχτερινή ζωή, γραφικά ταβερνάκια, ρομαντικές βόλτες με μόνιππα, μικρές αποστάσεις γιά να τις γυρίσετε με μηχανάκι (έτσι κι'αλλιώς αυτοκίνητα δεν κυκλοφορούν), κατάφυτο, με εύκολη πρόσβαση σε άλλα νησάκια τού Αργοσαρωνικού γιά ημερήσιες αποδράσεις (πχ Υδρα).
Αν πετύχετε καί την γιορτή της Αρμάτας, πού γίνεται κάθε χρόνο το πρώτο σαββατοκύριακο μετά τις 8 Σεπτεμβρίου (πυρπόληση ναυαρχίδας, πυροτεχνήματα κτλ) , θα είναι τέλεια.
Πω πω!τι είπες τώρα!Πραγματικά οι Σπέτσες είναι το κατάλληλο μέρος!όμορφο, γραφικό, εύκολα προσβάσιμο, ρομαντικό, τι άλλο να λέμε!!!(δεδομένων των περιορισμών της απόστασης και της ταλαιπωρίας για την κατά τα άλλα υπέροχη Αστυπάλαια που αναφέρθηκε επίσης)
 

Iota Pi

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Πραγματικά είναι πολύ όμορφο νησί οι Σπέτσες, έχω πάει και μου άρεσε πολύ! Ο πιο περιοριστικός παράγοντας για Αστυπάλαια είναι το κόστος μεταφοράς που βγαίνει πάρα πολύ ψηλό, ψηλότερο από το κόστος μετάβασης στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες (καθώς έχουμε στη διάθεση μας ένα δωρεάν εισιτήριο με συγκεκριμένες αερογραμμές) οπότε έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε και για Ευρώπη. Βεβαίως ευρωπαϊκή πρωτεύουσα και νησί είναι εντελώς διαφορετικές εμπειρίες, οπότε θα πρέπει να συγκρίνουμε και να δούμε.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πολύ χαίρομαι που μου δίνετε άλλοθι για το επιπλέον κόστος της Αστυπάλαιας, σας ευχαριστώ! Κατά τ' άλλα τη γυρνάς με μηχανάκι; Η Χώρα ενδείκνυται ως βάση έτσι;
Ναι, με μηχανάκι μια χαρά. και φυσικά θα μείνετε στη Χώρα.

Τώρα όσον αφορά τις Σπέτσες, σαφώς είναι πανέμορφο και γραφικό και κοντινό νησί... όμως η προσωπική μου εμπειρία πριν από 4 χρόνια για ένα τριήμερο ήταν απογοητευτική στο θέμα της ηχορρύπανσης.
Στο νησί δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα, επιτρέπονται όμως τα μηχανάκια. Μπροστα στα δωμάτια ήτάν ενα μικρό δρομάκι, φαινόταν απόμερο... αλλά μόλις ξαπλώσαμε το πρώτο βράδυ... διαπιστώσαμε ότι δεν ήταν... Οι βρυχηθμοί από τις εξατμίσεις δεν περιγράφονται... Απλώς να σας πω ότι περιμενα να γυρίσω σπίτι για να κοιμηθω σαν άνθρωπος. :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
για την Αστυπαλαια , λαβε υποψιν οτι αρχες Σεπτεμβριου ,αδειαζει
απο κόσμο ,πολλά μαγαζιά κλεινουν ειδικα κατα τη διαρκεια της ημερας και ανοιγουν μόνο βραδυ κυρίως τα φαγαδικα και γενικα επικρατει πολυ ησυχία , σχεδον ερημιά , στα μπαρακια 5-6 ανθρωποι κτλ κτλ .
μου ετυχε μεσημερι 2-3 Σεπτ. να μην βρισκω μαγαζι στη Χωρα ανοιχτο για να φαω κάτι !!!
κατά τα άλλα μια χαρά νησί ειναι , παω τακτικά γιατι φιλοξενουμαι
εκει και περναω μια χαρά ....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ιοta Pi γεια σου! Είδα πως στο αρχικό σου post αναφέρεις και Σαντορίνη! Πιστεύω πως ο Σεπτέμβρης είναι μια πολύ ρομαντική εποχή για να ανακαλύψει κανείς το νησί. Αν ενδιαφέρεσαι σε αυτό το topic υπάρχουν πολλές πληροφορίες για διαμονή, φαγητό, διασκέδαση κλπ. Καλά να περάσετε!
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/18171-%F3%E1%ED%F4%EF%F1%DF%ED%E7-luxury-budget-tips.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για τα ελληνικά νησιά που αναφέρεις ως επιλογές για γαμήλιο ταξίδι και εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα τη Σαντορίνη.

Η Αστυπάλαια είναι πράγματι πολύ όμορφη, αλλά η Κική έχει μάλλον δίκιο. Τέλος της σεζόν, οι επιλογές σας για φαγητό και διασκέδαση θα είναι πολύ λίγότερες και δυσκολότερες. Οι ρυθμοί στα λιγότερο τουριστικά νησιά είναι διαφορετικοί και αλλάζουν μόλις περάσει η φούρια του Ιουλίου και του Αυγούστου.

Και η επιλογή της Ευρώπης πάντως με τα ίδια χρήματα, δεν είναι καθόλου άσχημη.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Λοιπον! Σαντορινη και παλι Σαντορινη! Στους υπολοιπους προορισμους δεν εχω παει αλλα με τις προδιαγραφες που αναφερεις και την περιοδο που θες η Σαντορινη ειμαι top! Και δωματιο με θεα ασυζητητι!!! Ακουγεται κλασικο το ξερω αλλα ειναι ολα τα λεφτα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom