Περίεργο site για κρατήσεις?

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγαρι
Γεια χαρα σε όλους!

Ψάχνωντας να κλείσω ξενοδοχείο για Παρίσι έπεσα σε ενα site που μου προκάλεσε ερωτηματικά...

πρόκειτε για το AGODA.gr

Από τη μια με πεταξε στο site αυτο το trip advisor που είναι ένα γνωστό site και εγκυρο. από την άλλη μόλις μπήκα στο site αυτο μου βγήκε warning από το AVG Antivirus που έχω με το εξής μήνιμα "WOT Warning: The site has a poor reputationbased on user rating".

επιπλέον πραγματικά οι τιμές που δείνει το site αυτό σε σύγκριση με όλα τα υπολόιπα είναι υπερβολικά χαμηλες.

Εχει κανένας κάποια εμπειρία με το Site αυτό? Δε λέει να βάλω πιστωτική εαν δεν ειμαι σύγουρη....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γενικα ακουγονται παρα πολλα παραπονα για το agoda και το διαδικτυο ειναι γεματο αρνητικα reviews για το συγκεκριμενο site, τα οποια εχουν να κανουν κυριως με ταλαιπωριες ή επιπλεον "παρανομες" χρεωσεις πελατων και λιγοτερο με απατες τυπου "δεν βρηκα δωματιο να μεινω". Οι τιμες που βλεπεις ειναι χωρις φορους τους οποιους προσθετει οταν προχωρησεις στην κρατηση κι ερχεται περιπου στα ιδια (λιγο πανω, λιγο κατω) με αλλα sites. Εγω να απεφευγα να κλεισω απο 'κει.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Τον Αυγουστο, έκλεισα χωρίς κανένα πρόβλημα ένα δωμάτιο στο Hilton της Σόφιας, με 80€ excecutive room, με πρωϊνό και προσβαση στο lounge. H αμέσως επόμενη επιλογή για το ίδιο δωμάτιο ήταν στα 103 από άλλο πασίγνωστο site.

Πρώτη φορά χρησιμοποιούσα το Agoda (συνήθως επιλέγω το bookings) και μου έκαναν εντύπωση οι όντως χαμηλές τιμές σε σχέση με το olotels, hotels, bookings κλπ.

Το βρήκα μέσω του hotelscombined.com
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
Γενικα ακουγονται παρα πολλα παραπονα για το agoda και το διαδικτυο ειναι γεματο αρνητικα reviews για .
αυτο καταλαβες οτι ρωτησε? ρωτησε δικες μας εμπειριες. το με τι ειναι γεματο το νετ δεν το ρωτησε, το βρισκει αν θελει κ δεν με ενδιαφερει καθολου εδω. πολυ πιο χρησιμη ειναι η δικη σου-μου -μας εμπειρια.
το εχω χρησιμοποιησει στην Ασια οπου και ξεχωριζει απο ολα. πολλες φορες χωρις το παραμικρο προβλημα. θα εκλεινα αφοβα, αλλωστε παντα το κοιταω στα εκτος Ευρωπης ταξιδια. και αυριο με κρατηση απο αυτο παμε Ασια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια χαρα σε όλους!

Ψάχνωντας να κλείσω ξενοδοχείο για Παρίσι έπεσα σε ενα site που μου προκάλεσε ερωτηματικά...

πρόκειτε για το AGODA.gr

Από τη μια με πεταξε στο site αυτο το trip advisor που είναι ένα γνωστό site και εγκυρο. από την άλλη μόλις μπήκα στο site αυτο μου βγήκε warning από το AVG Antivirus που έχω με το εξής μήνιμα "WOT Warning: The site has a poor reputationbased on user rating".

επιπλέον πραγματικά οι τιμές που δείνει το site αυτό σε σύγκριση με όλα τα υπολόιπα είναι υπερβολικά χαμηλες.

Εχει κανένας κάποια εμπειρία με το Site αυτό? Δε λέει να βάλω πιστωτική εαν δεν ειμαι σύγουρη....
Το agoda.gr δεν το ξέρω, και δε μπορώ να τσεκάρω τώρα σε ποιόν ανήκει. Το agoda.com είναι από τα μεγαλύτερα booking engines στο internet. Για Ασία ειδικά δεν παίζεται, όταν ταξιδεύω προς τα κει το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά (όταν δεν κλείνω σε ξενοδοχεία διεθνών αλυσίδων, στα οποία κλείνω πάντα απευθείας).
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εκλεισα για Κωνσταντινούπολη πριν ενα χρόνο. Κανενα πρόβλημα. Μόνο που προκρατηθηκαν τα χρήματα χωρις να αναφέρεται κάπου παρότι ηταν με επιστρεψιμη χρεωση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.434
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό είναι συνηθισμένη πρακτική πολλών ξενοδοχείων, δεν έχει να κάνει συνήθως με το site.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και εγώ και μια συναδελφος (η οποία μου το προτεινε κιολας) έχουμε κλείσει στην Κωνσταντινουπολη, χωρίς κανένα πρόβλημα... :)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Αυτό είναι συνηθισμένη πρακτική πολλών ξενοδοχείων, δεν έχει να κάνει συνήθως με το site.
Οι όροι της κράτησεις ήταν αυτοί:
Any cancellation received within 7 day/s prior to arrival will incur the first 1 night/s charge. Failure to arrive at your hotel will be treated as a No-Show and will incur the first 1 night/s charge (Hotel policy).

Από πουθενά δεν προκύπτει πως θα γινόταν κράτηση όλου του ποσού προκαταβολικά. Η κράτηση ήταν ένα μήνα πρίν οπότε θα μπορούσα να αλλάξω γνώμη. Βέβαια σε τέτοια περίπτωση θα περίμενα πολύ καιρό να πάρω τα χρήματα μου πίσω.

Σε αντίθεση όσες φορές έκλεισα από το booking.com ΚΑΜΜΙΑ φορά δεν χρεώθηκε η κάρτα μου, ακόμα σε περίπτωση ΜΗ επιστρέψιμης χρέωσης.
Πάντα η πληρωμή γινόταν στο ξενοδοχείο.

Βέβαια η τιμή στην προκειμένη περίπτωση για το ίδιο ξενοδοχείο ήταν πολύ πιο κάτω από την αντίστοιχη του Booking.com για αυτό και έκανα την κράτηση.
 

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Το χρησιμοποιησα 2-3 φορες για Ταιλανδη-ηταν ολα οκ . Μαλιστα μου επεστρεψε και ενα ποσο το οποιο ειναι χρεωμενο στο λογαριασμο μου -εγινα μελος-(1-2 δολλαρια αν θυμαμαι καλα)για χρηση σε επομενο κλεισιμο ξενοδοχειου
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.434
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οι όροι της κράτησεις ήταν αυτοί:
Any cancellation received within 7 day/s prior to arrival will incur the first 1 night/s charge. Failure to arrive at your hotel will be treated as a No-Show and will incur the first 1 night/s charge (Hotel policy).

Από πουθενά δεν προκύπτει πως θα γινόταν κράτηση όλου του ποσού προκαταβολικά. Η κράτηση ήταν ένα μήνα πρίν οπότε θα μπορούσα να αλλάξω γνώμη. Βέβαια σε τέτοια περίπτωση θα περίμενα πολύ καιρό να πάρω τα χρήματα μου πίσω.

Σε αντίθεση όσες φορές έκλεισα από το booking.com ΚΑΜΜΙΑ φορά δεν χρεώθηκε η κάρτα μου, ακόμα σε περίπτωση ΜΗ επιστρέψιμης χρέωσης.
Πάντα η πληρωμή γινόταν στο ξενοδοχείο.

Βέβαια η τιμή στην προκειμένη περίπτωση για το ίδιο ξενοδοχείο ήταν πολύ πιο κάτω από την αντίστοιχη του Booking.com για αυτό και έκανα την κράτηση.
Πολύ πρόσφατα ξενοδοχείο από το booking.com μου δέσμευσε, μετά την κράτηση, ποσό ίσο προς το ποσό που θα χρέωνε αν δεν ακύρωνα εγκαίρως το δωμάτιο. Μάλλον το ίδιο συναίβει και με την δικιά σου περίπτωση. Τελικά, για άσχετο λόγο, το ακύρωσα και τα χρήματα αποδεσμεύτηκαν μετά από μια εβδομάδα περίπου.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Εγω χρειάστηκε να ακυρώσω ξενοδοχείο λόγο "ανωτερας βίας", κατάληψη αεροδρομίου της Ταϋλανδης το 2008 και μου επεστρεψε τα χρήματα εξ΄ολοκληρου ένα μήνα μετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.687
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom