Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ciao squadra azzura.

Η Ουρουγουάη το ηθελε πιο πολύ. Η Ιταλία ξεκίνησε καλά με Αγγλία αλλά με Κόστα Ρίκα και σήμερα ήταν απογοητευτική. Ο Σουάρεζ απλά απαράδεκτος, έπρεπε να αποβληθεί.

Φίλε samion το είπα με Κόστα Ρίκα θα παίξουμε
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η εντεκάδα της Ελλάδας: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης Καραγκούνης, Κονέ, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος και Σαμαράς

Tους εχουμε παίδες!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ερώτηση:
Αν (που δεν το πιστεύω) κερδίσουμε την Ακτή και αν (που κι αυτό δεν το πιστεύω) κερδίσουν οι Ιάπωνες την Κολομβία (αν και βαθμολογικά αδιάφορη ως πρώτη νομίζω η νίκη είναι θέμα γοήτρου) τότε περνάμε εμείς αν νικήσουμε με πόσο σκόρ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.800
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για άλλο ένα Μουντιάλ η Ιταλία μας πληρώνει με τον αποκλεισμό της, μετά τα φανταστικά που έκανε με τη Σλοβακία, εύγε.

Είχε μια παγκόσμια έρευνα για τις συμπαθέστερες/αντιπαθέστερες ομάδες του Μουντιάλ, την είδα σήμερα στο γερμανικό κανάλι. Πιο αντιπαθητικοί με σειρά ήταν οι Αργεντίνοι (τους ψήφισαν όλοι οι Λατίνοι), οι Αμερικανοί (ο μισός πλανήτης μάλλον λόγω πολιτικής) και οι Ιρανοί (έλεος, μιλάμε για το συμπαθέστερο λαό έβερ, μάλλον οι γιάνκηδες την ψήφισαν αυτή την μπούρδα). Αντιπαθέστερος τρόπος ποδοσφαίρου: Ελλάδα (δεύτερη η Ιταλία, τρίτη η Ουρουγουάη και οι δύο με τεράστια διαφορά από την Ελλάδα, αλλά η έρευνα έγινε πριν το Μουντιάλ).

Όταν είπα ότι δεν έχει πολλές θεαματικές ενέργειες, αναφέρθηκα εις το ποδόσφαιρον γενικά κι όχι στο Μουντιάλ. Καταρχήν τα 30-35-40 λεπτά από τα 90 πάνε στράφι, διότι πολύ απλά η μπάλα είναι νεκρή: τη στήυνει ο τερματοφύλακας για ελεύθερο, την πιάνουν τα παιδάκια στο αράουτ, φτιάχνεται ένα τείχος για φάουλ, περιμένουμε να πάνε οι αμυτνικοί στην επίθεση για κεφαλιά στο κόρνερ, πεταμένος χρόνος. Στο υπόλοιπο μισό που απομένει, ένα 70-80% είναι εκτελέσεις πλαγίων, πασούλες στην άμυνα που τις κάνω κι εγώ , ελεύθερο και κεφαλιές στο πουθενά.

Ειλικρινά, να κάτσω να δω 90 λεπτά για 2-3-5-10 ενέργειες που όντως απαιτούν μια τεχνική που δεν την έχω εγώ, το βρίσκω πολύ βαρετό. Η αναλογία βαρεμάρας/θεάματος είναι τέτοια που το ποδόσφαιρο το καταλογίζω στα χόμπι των μπαρμπάδων όπως το ΚΙΝΟ, την πρέφα και το τάβλι. Φυσικά δεν περιμένω να πείσω κανέναν, απλά εξηγώ γιατί με απωθεί τόσο το άθλημα: είναι αντιθέαμα κι αυτό διότι δεν υπάρχουν κανονισμοί που να αποσκοπούν στο να κάνουν θεαματικό (το μπρος-πίσω ας πούμε θα υποχρέωνε πολλές ομάδες να παίξουν μπάλα, όπως και το "κάθε 5 κόρνερ πέναλτι" ή η αποβολή παικτών για κάποια λεπτά όπως στο πόλο κλπ κλπ). Ε, αν προσθέσεις και το ότι όλα εν τέλει κρίνονται σε μία ή δύο φάσεις όπου ο διαιτητής δεν έχει δικαίωμα να δει αυτό που βλέπει όοοολος ο υπόλοιπος πλανήτης στην οθόνη του, ε είναι μαζοχισμός αυτό, δεν είναι άθλημα.

Το όμορφον του Μουντιάλ είναι το impact που έχει παγκοσμίως. Το πόσοι άνθρωποι το παρακολουθούν, το πώς το ζουν, οι προσωπικές ιστορίες, τα στερεότυπα κλπ. Κι εγώ για το βλέπω, αλλά ποδόσφαιρο και θέαμα μαζί υπάρχουν μόνο με τις λέξεις "δεν, όχι, ποτέ, αποκλείεται" κλπ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
hydronetta 3-0, 4-1. Aπλα δε γινεται
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η γειτονιά πανηγυρίζει! Ο Σπυρόπουλος τα 'χασε προς στιγμήν... "Ελλάδα 1 - Νιγηρία 0":bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.800
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως είμαι με τα γιαπωνεζάκια. Μιλάμε για πολύ cult παρουσίες στις εξέδρες, χώρια που με τη μεγαλύτερη κοινότητα αποδήμων Ιαπώνων να ζουν στη Βραζιλία, το όλο θέμα έχει μια εσάνς εμιγκρέδικου βλαχομπαρόκ με γιαπωνέζικο touch που δεν παίζεται. Ελπίζω να μας ισοφαρίσουν να έρθει Χ, γιατί όλα Χ τα έπαιξα. ΠΑρεμπιπτόντως, δεν ξέρω πώς παίζει η Ελλάδα, εδώ μας δείχνουν Τζαπάν διότι "δε θέλουμε να ξανακοιμηθούν οι τηλεθεατές μας με το ποδόσφαιρο που παίζει η Ελλάδα". Προκαλούμε θαυμασμό με τη μπαλάρα που παίζουμε, να τα λέμε αυτά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πάμε και για το δεύτερο.
Τους έχουμε!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.800
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To φαγανε οι σαμουράι. Ταχύτατοι οι Κολομβιανοί και ο Χάμες Ροντρίγκες -όπως αναμενόταν- είναι από τα μεγάλα αστέρια του Μουντιάλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.800
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρακαλούνται οι μεξικανοί σπίκερ να σταματήσουν να κάνουν αστεία με το επώνυμο του Kagawa ("αυτός που κάνει διάρροια" στα ισπανικά). Το' παμε μια, το πάμε δυο, έλεος.

Ώρε τι έχασαν τα γιαπωνεζάκια. Ο Οσπίνα στις εξόδους κάτι σε Ελευθερόπουλο μου κάνει, σε διασταύρωση με τροχονόμο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και η Ακτη εχει το φαρδος του αιωνα.
Πάμε γ@μ@ την γκαντεμια μου.
Τους έχουμε παιδια!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.935
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom