Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ontopic, άλλο ένα παιχνίδι (και πρόκριση) που έκρινε η διαιτησία, τεράστια αδικία για την Ακτή Ελεφαντοστού.
Nαι τεράστια αδικία που το σκορ δεν τέλειωσε 3-1 ή 4-1.

Υ.Γ. Επίσης διαβάζω ότι πέφτει πολύ κλάμα στους δρόμους του Αμπιτζάν.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Nαι τεράστια αδικία που το σκορ δεν τέλειωσε 3-1 ή 4-1.

Υ.Γ. Επίσης διαβάζω ότι πέφτει πολύ κλάμα στους δρόμους του Αμπιτζάν.

Ναι γιατί είναι γνωστό άλλωστε πως τα δοκάρια θα έπρεπε να μετράνε για γκολ.
Υ.Γ. Η εκδίκηση της καγκουριάς στην ομόνοια, βγήκαν οι καημένοι να ρεφάρουν την εθνική τους ασημαντότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και ο διεθνης τυπος δεν κάνει αναφορά στο μουφα πέναλτι, προφανώς επειδή πέρασε η ομάδα που ηθελε την πρόκριση περισσότερο και έπαιξε πολύ καλύτερα.

Δεν ξέρω τι λέει ο γραπτός Τύπος πάντως και τα 7 τηλεοπτικά κανάλια που είδα "'εκραξαν" το θέμα πέναλτι και μιλούν για κατάφωρη αδικία, αφού αν ο διαιτητής σφύριζε σωστά η Ελλάδα θα είχε πάει σπίτι της. Ο κανονισμός λέει πως κερδίζει όποιος βάλει περισσότερα γκολ κι όχι όποιος θεωρούμε εμείς πως έπαιξε καλύτερα. Ε, η Ελλάδα βοηθήθηκε προφανώς να βάλει γκολ, νομίζω πως δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει και άθλημα που να προσφέρει συγκινήσεις από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Το μπάσκετ π.χ, μπορεί να προσφέρει μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα, και αυτό υπό την προϋπόθεση πως το σκορ είναι αμφίρροπο.


Εξαρτάται το τι συγκινεί το καθένα, εμένα για παράδειγμα με συγκινεί
α) το να κερδίζει αυτός που παίζει καλύτερα
β) το να υπάρχει θέαμα (που στο μπάσκετ γίνεται σχεδόν σε κάθε φάση, από μια τάπα στα 2.40, μια crossover από αυτές που δε θα μπορέσω να κάνω ποτέ μου, ένα άλμα στο Θεό, μια no look assist, ένα step back τρίποντο από τα 10 μέτρα του Λεμπρον, ακόμη κι ένα αριστερό λέι απ που το 99% όσων έχουν πιάσει μπάλα αδυνατούν να κάνουν)
γ) το να υπάρχει η δυνατότητα ανατροπής

Ε το ποδόσφαιρο σε αυτά, και ειδικά στο α) και β) πατώνει οικτρά. Χασμουροειδώς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.376
Μήπως ξέρει κανείς το site που γράφει ο 10900;
Κάπου είχε πει ότι γράφει σε ένα site της Θεσσαλονίκης.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Σε οσους δεν αρεσει το στυλ που παιζει η Εθνικη, μπορουν απλα, να μην την βλεπουν.....
Και κατι ακομα. Σε αυτην την ζωη, ευτυχως η δυστυχως, ολα κρινονται απο το αποτελεσμα. Και αυτο συμβαινει παντου. Οχι μονο στο ποδοσφαιρο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επειδή κομπλεξική δεν είμαι (λέμε τώρα) η αλήθεια είναι οτι χτες όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι μπορεί και να την άξιζε την πρόκριση η Εθνική αλλά το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από πέναλτι που για μένα δεν ήταν και σήμερα πάνε με αναλύσεις να μας πείσουν οτι δεν ξέρουμε τι βλέπουμε!
Παρόλα αυτά συνεχίζω να λέω οτι δεν παίζουμε ποδόσφαιρο της προκοπής και τις κωλοτούμπες των ΜΜΕ και όχι μόνο τις βρίσκω τουλάχιστον γελοίες!
Από τα σχόλια τύπου ''οι φίλαθλοι βγάζουν φώτο γιατί είναι πιο ευχάριστο από το να βλέπουν το παιχνίδι'' στο ''η ομάδα αυτή έχει ψυχη'' κτλ κτλ, απλά, ελληνικά, εμετικά!
Με την Κόστα Ρίκα η λογική λέει οτι ελπίδες δεν υπάρχουν (εκεί επιμένω να εκτίθεμαι...:D) αλλά με την κ@λόφαρδη αυτή ομάδα ποτέ δεν ξέρεις! Θέλω να δω τι 11άδα θα κατεβάσει πάλι τώρα που έχει διαθέσιμο και τον ρουφ!
Για τα πρωτοσέλιδα και τους πανηγυρισμούς οκ αναμενόμενο, πιο προβλέψιμα πεθαίνεις, αξία ανεκτίμητη οι δηλώσεις Κάρα οτι απάντησαν με αυτήν την πρόκριση σε όσους έλεγαν οτι δεν τους αρέσει το styling της Εθνικής!
Πες τα ρε Γιώργαρε... ΖΕΛΕ και φύγαμε για τελικό...:bleh:

Στο άλλο ματς τώρα τη χάρηκα την πρόκριση της Ουρουγουάης έχω δηλώσει πολλάκις οτι τη συμπαθώ αλλά αυτός ο Σουάρες έδωσε ρέστα πάλι και αναμενόμενο να πάρουν τα social φωτιά, κορυφαίο όμως όλων προσωπικά αυτό!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αδικη διαιτησια.. λιγη κωλοφαρδια..μια φορα μας χαμογελασε η τυχη... καλη η προσπαθεια...
10502402_10154451942030131_8502762086027547419_n[1].jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κρίμα για την Κόστα Ρίκα. Θα αποκλειστεί από την Ελλάδα.
Μάαααγος είσαι;
Η Ελλαδα θα παιξει με Ιταλια..
Στο επόμενο Μουντιάλ, ίσως.... Σ' αυτό, η Ιταλία προτίμησε να παίξει με Ιαπωνία...

Εσείς μπορεί να γκρινιάζετε και να μη γουστάρετε Εθνική Ελλάδας, αλλά εμένα καθόλου δε με χαλάει που η πρόκρισή της μου χάρισε αεροπορικά εισιτήρια κι αν καθαρίσει και την Κόστα Ρίκα, εξασφάλισα και τα ξενοδοχεία.

Φόρτσα Ελλαδάρα!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ρε παιδια για να καταλάβω. Ολοι εσεις που ειδατε τα παιχνιδια ειδατε την Ιαπωνία και την Ακτή καλυτερες απο την Εθνική μας;
Σε αυτο τον ομιλο που ειμασταν, οπως παιξαμε αξιζαμε να περασουμε.
Στο πρώτο ματς ημασταν αθλιοι αλλα η Κολομβία κέρδισε τους πάντες στον όμιλο.
Στο δευτερο ματς με τους Ιαπωνες παιξαμε καθαρα για το αποτελεσμα και σε καμία περίπτωση οι αντιπαλοι μας δεν ηταν καλυτεροι.
Χθες με την Ακτη ειμασταν πολυ καλυτεροι και δειξαμε οτι το θελαμε παρα πολυ.
Επαναλαμβανω οτι μετα το 1-1 και μεσα σε 10 λεπτα ειχαμε ενα δοκαρι την μεγαλη ευκαιρια του Σαλπιγγιδη ενα καλο σουτ του Χριστοδουλοπουλου και την φαση του πεναλτι.
Σχεδον ολα τα σαιτ λενε οτι ηταν λαθος η αποφαση του διαιτητή, η μικρη μειοψηφια νομιζω που προσπαθει να μας βγαλει τυφλους, απολαμβανει τον χλευασμο των σοβαρων φιλάθλων.
Και το χθεσινο ματς στο β ημίχρονο ηταν μια χαρά.
Δηλαδη το Ουρουγουάη Ιταλια ηταν καλυτερο;
Ας μην τα μηδενιζουμε ολα.

Ας πάμε και στο ματς με την Κοστα Ρικα.
Ο Σαντος εχει χρυση ευκαιρια να φύγει ως ηρωας.
Για μενα πρεπει να αφησει στον παγκο τους παλαιμαχους, να κατεβασει μια φρεσκια ομάδα που θα κυνηγήσει ρεαλιστικα και οχι στηνοντας πουλμαν κλπ τις πιθανοτητες μας για πρόκριση.
Και αν οι αλλοι ειναι καλυτεροι ας αποκλειστουμε. Οι υγιεις Ελληνες φιλαθλοι θα νιωσουν περηφανοι, οι δε ουδετεροι δεν θα μας αντιμετωπισουν με χλευασμο.
Θα αποκτήσουμε νεους φιλους.
Τα πιο πανω για εμενα ειναι πιο σημαντικα απο μια προκριση στους
8. Την υπερβαση μας ηδη την καναμε.

Υγ.Αν ειναι ποδοσφαιρικα δικαιος ο Σαντος και οχι δημοσιοσχεσιστας ο Κατσουρανης και Σαλπιγγιδης πρεπει να μεινουν στον πάγκο και φυσικα να ξεκινησουν Σαμαρης και Λαζαρος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom