Τουρκία Περί ελέγχου σύνορα Τουρκίας...

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Καλή χρονιά.
Είναι να περάσω με έναν φίλο μου με λεωφορείο τους Κήπους και μετά από Ατατούρκ για Ταϊλάνδη.
Θα ήθελα να μάθω τι ελέγχους κάνουν στους Κήπους, μιας και θέλω να αγοράσω μηχανή και φορητό από Ταϊλάνδη...Όταν περνάς προς Τουρκία σημειώνουν μήπως τι DSLR έχεις κλπ.? Γενικά ζητούν να τους πεις αν έχεις κάτι μαζί σου, για να σημειώσουν ότι το είχες όταν περνούσες από Ελλάδα ώστε να δουν μετά αν έχεις διαφορετικά πράγματα μαζί σου? Ρωτάω μιας και η συγκεκριμένη DSLR θα φαίνεται σίγουρα ακριβή...
Αν γνωρίζει κάποιος να πει για το συγκεκριμένο τελωνείο και γενικά όποια άλλη εμπειρία έχει που να μπορεί να βοηθήσει.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλή χρονιά.
Είναι να περάσω με έναν φίλο μου με λεωφορείο τους Κήπους και μετά από Ατατούρκ για Ταϊλάνδη.
Θα ήθελα να μάθω τι ελέγχους κάνουν στους Κήπους, μιας και θέλω να αγοράσω μηχανή και φορητό από Ταϊλάνδη...Όταν περνάς προς Τουρκία σημειώνουν μήπως τι DSLR έχεις κλπ.? Γενικά ζητούν να τους πεις αν έχεις κάτι μαζί σου, για να σημειώσουν ότι το είχες όταν περνούσες από Ελλάδα ώστε να δουν μετά αν έχεις διαφορετικά πράγματα μαζί σου? Ρωτάω μιας και η συγκεκριμένη DSLR θα φαίνεται σίγουρα ακριβή...
Αν γνωρίζει κάποιος να πει για το συγκεκριμένο τελωνείο και γενικά όποια άλλη εμπειρία έχει που να μπορεί να βοηθήσει.
Το 2007 που πέρασα κι εγώ με λεωφορείο, ο ξεναγός μάζεψε τα διαβατήρια, περιμέναμε 30 λεπτά, τους έδωσε το "μαρούλι" τους και περάσαμε. Έλεγχος μηδέν.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τι ελεγχο να κανουν, dslr & notebook εχει πια και η κουτση Μαρια. Η μεταφορα ναρκωτικων και οπλων θα δημιουργουσαν προβληματα.
Ασχετο, δεν εχω παει ποτε ταυλανδη αλλα πριν απο καθε αγορα προσεξε καλα το θεμα της εγγυησης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
περασα τα συνορα το μαιο του 2011..
στο πηγαινε δεν ελεγξαν τιποτα παρα μονο ταυτοτητες διαβατηρια και σου δινουν ενα χαρτακι που το κρατας για την επιστροφη..ουτε του εδωσα σημασια,το εχασα και στην επιστροφη ο τουρκος τελωνειακος απλα δυσανασχετησε..

στην επιστροφη εψαξαν τυπικα μεσα στο λεωφορειο σακουλες κτλ και καποιες αποσκευες στο κατω μερος του λεωφορειου..στην τυχη οχι ολες..

οποτε οτι να ναι..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.724
Likes
11.560
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ χύμα καταστάσεις και στον "έλεγχο" που είχα εγώ τις δύο φορές που πέρασα τα σύνορα (την πρώτη με πούλμαν, την δεύτερη με τραίνο) και από ό, τι ξέρω δεν έχουν αλλάξει τα δεδομένα.
 

spaparrizos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα κι από εμένα,

Απο τους κήπους έχω περάσει μόνο με γκρουπ, αρκετές φορές, και στα γκρουπ ασκείται διαφορετικός έλεγχος απ' ότι σε μεμονωμένους ταξιδιώτες (λόγω του μαρουλιού όπως είπατε)

Απο Καστανιές όμως που έχω περάσει πάνω απο 20 φορές (φοιτητής στην Ορεστιάδα!), όταν περνούσαμε με τα πόδια μας κάναμε ελαφρύ έλεγχο, μας κοιτούσαν βέβαια τα ψώνια, χαλαρά πάντα, εξάλλου δεν αγοράζαμε πολλά, αλλά όταν είχαμε αυτοκίνητο τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Συνήθως έγκειται στην κρίση του εκάστοτε τελωνειακού (και σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και οι Έλληνες!).

Μου έχει τύχει για παράδειγμα να περάσω άνετα από τα τουρκικά σύνορα, και στα Ελληνικά να περιμένω 30 λεπτά επειδή ο αστυνομικός ήθελε να κάνει έλεγχο για ναρκωτικά! (4 φοιτητές, ένας συμφοιτητής μου με Αλβανικό διαβατήριο, ο άλλος με Ελβετικό, ε παραξενεύτηκαν!)

Αλλά γενικά εκτός από τις φορές που ο αστυνομικός ήταν γνωστός (μικρή κοινωνία βλέπετε), τις περισσότερες φορές οι Έλληνες τελωνειακοί μας έλεγχαν, τι κουβαλούσαμε.

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θα ήθελα να μάθω τι ελέγχους κάνουν στους Κήπους, μιας και θέλω να αγοράσω μηχανή και φορητό από Ταϊλάνδη...Όταν περνάς προς Τουρκία σημειώνουν μήπως τι DSLR έχεις κλπ.? Γενικά ζητούν να τους πεις αν έχεις κάτι μαζί σου, για να σημειώσουν ότι το είχες όταν περνούσες από Ελλάδα ώστε να δουν μετά αν έχεις διαφορετικά πράγματα μαζί σου?
Πέρασα τα σύνορα με πούλμαν (το λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή σε καθημερινή βάση) πριν από λίγες μέρες. Εκτός από τον έλεγχο των διαβατηρίων/ταυτοτήτων έκαναν δειγματοληπτικά έλεγχο σε κάποιες αποσκευές. Βασικά αυτό που ψάχνουν είναι ναρκωτικά, οπότε δεν τους ενδιαφέρει αν θα έχεις μια φωτογραφική ή ένα λάπτοπ, που, όπως λέει πιο πάνω και ο Σωκράτης, τη σήμερον ημέραν τα έχει πια και η κουτσή Μαρία.


περασα τα συνορα το μαιο του 2011..
στο πηγαινε δεν ελεγξαν τιποτα παρα μονο ταυτοτητες διαβατηρια και σου δινουν ενα χαρτακι που το κρατας για την επιστροφη..ουτε του εδωσα σημασια,το εχασα και στην επιστροφη ο τουρκος τελωνειακος απλα δυσανασχετησε..
Το χαρτάκι με την ημερομηνία εισόδου στη χώρα το δίνουν μόνο σε αυτούς που ταξιδεύουν με ταυτότητα. Σε όσους έχουν διαβατήριο, απλά το σφραγίζουν.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχω περάσει αρκετές φορές ως μεμονωμένος με ΙΧ και από τους Κήπους και από τις Καστανιές. Στην είσοδο στην Τουρκία δεν με έχουν ελέγξει οι τούρκοι σχεδόν ποτέ. Και πάντα έχω μαζί μου dslr και laptop. Στην είσοδο στην Ελλάδα πάντα ελέγχουν οι έλληνες, από απλό τυπικό έλεγχο ( τσιγάρα, αλκοόλ έχεις; ) μέχρι και άνοιγμα των πάντων, μια φορά μου έλεγξαν ακόμη και τη ρεζέρβα για ναρκωτικά! Εννοείται ότι κανείς δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με φωτογραφικές, laptop κλπ.
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Πολύ κατατοπιστικές! :)
ΥΓ. Η κουτσή Μαρία (την γνωρίζω προσωπικά χαχαχα) έχει DSLR, αλλά μεσαίου ή μικρού μεγέθους...εγώ στην επιστροφή θα έχω DSLR μεγάλου μεγέθους, κανά 2 φακούς και γενικά ό,τι θα έχω θα φαίνεται καινούργιο...γιαυτό και ανησυχούσα κάπως...
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα,
εγώ προ λίγων μηνών που πήγα Ταιλάνδη δεν με ελέγξανε καθόλου. Ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν ερχόμουν. Έχει τύχει να περάσω ξανά με λεωφορείο και δεν κατεβήκαμε καθόλου στο Ελληνικό τελωνείο. Ανέβηκε πάνω και μου λέει "διαβατήριο" πάω να το βγάλω και μου λέει "Ελληνικό είναι; Άστο..." Πήρε τα υπόλοιπα διαβατήρια, τα έλεγξε και τα έδωσε στο παιδί του λεωφορείου και τέλος.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Θα ήθελα να ρωτήσω εγώ, εκτός από τους κήπους και τις Καστανιές, αλλά και στο Ατατούρκ, όταν παραλαμβάνεις αποσκευές άν γίνεται έλεγχος.
Μήπως πρέπει να προσπαθήσεις να δηλώσεις μπαίνοντας (οδικώς) από τα σύνορα τι έχεις από την αρχή μαζί σου, ώστε να μη τραβιέσαι με τους Τούρκους τελωνιακούς στο αεροδρόμιο;
Όλοι κουβαλάμε από 1-2 ipad μαζί μας αλλά δεν παίζει να πληρώνεις τελωνείο όποτε περνάς σύνορα.
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Καλημέρα,
εγώ προ λίγων μηνών που πήγα Ταιλάνδη δεν με ελέγξανε καθόλου. Ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν ερχόμουν. Έχει τύχει να περάσω ξανά με λεωφορείο και δεν κατεβήκαμε καθόλου στο Ελληνικό τελωνείο. Ανέβηκε πάνω και μου λέει "διαβατήριο" πάω να το βγάλω και μου λέει "Ελληνικό είναι; Άστο..." Πήρε τα υπόλοιπα διαβατήρια, τα έλεγξε και τα έδωσε στο παιδί του λεωφορείου και τέλος.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση(την πολυπόθητη χαχα).
Αν επιτρέπεται με ποιο πρακτορείο λεωφορείων πέρασες τα σύνορα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom