Τουρκία Περί ελέγχου σύνορα Τουρκίας...

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα ήθελα να ρωτήσω εγώ, εκτός από τους κήπους και τις Καστανιές, αλλά και στο Ατατούρκ, όταν παραλαμβάνεις αποσκευές άν γίνεται έλεγχος.
Μήπως πρέπει να προσπαθήσεις να δηλώσεις μπαίνοντας (οδικώς) από τα σύνορα τι έχεις από την αρχή μαζί σου, ώστε να μη τραβιέσαι με τους Τούρκους τελωνιακούς στο αεροδρόμιο;
Όλοι κουβαλάμε από 1-2 ipad μαζί μας αλλά δεν παίζει να πληρώνεις τελωνείο όποτε περνάς σύνορα.
4-5 φορές που ήρθα από Ataturk δεν μου έγινε κανένας έλεγχος στο τουρκικό αεροδρόμιο αλλά ούτε και έτυχα να ελέγχουν άλλους επιβάτες. Περνώντας από Καστανιές οι έλληνες τελωνειακοί με ρώτησαν από πού ερχόμουν (πέρα από Τουρκία). Τους είπα κατά περίπτωση από Κίνα, Βραζιλία, Λετονία, Λονδίνο. Δεν μου έκαναν έλεγχο ούτε αυτοί. Αντίθετα μας κάνουν έλεγχο όταν περνάμε με αυτοκίνητο για αυθημερόν βόλτα σε Αδριανούπολη. Εκεί μπορεί να φορολογήσουν αν έχεις κάποιο δερμάτινο η πράγματα κάποιας αξίας (π.χ. άνω των 100 ευρώ) Τότε μπορεί να σου βάλουν να πληρώσεις 10-20 ευρώ ανάλογα. Επίσης ελέγχουν αν φέρνεις από το φρή σόπ ποτά ή τσιγάρα παραπάνω από αυτά που δικαιούσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom