Περί κριτικής

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Επειδή έχουν παρουσιαστεί τον τελευταίο καιρό κάποιες εντάσεις θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα για το πως βλέπω την όλη κατάσταση στο forum.

Πρώτα απόλα πιστεύω ότι κύριος λόγος ύπαρξης ενός forum πόσο μάλλον ταξιδιωτικού είναι η ανταλαγή απόψεων και εμπειριών και η αποκόμιση ταξιδιωτικών και όχι μόνο γνώσεων. Αυτονόητο λοιπόν είναι να υπάρχουν διαφωνίες, εντάσεις ή και ειρωνείες μια και το forum είναι ένας ζωντανός οργανισμός που συνεχώς εξελίσεται. Εκείνο που από όλους πιστεύω ότι είναι καταδικαστέο είναι οι ύβρεις. Όταν κάποιος λοιπόν αποφασίσει να εκθέσει δημόσια τις απόψεις του ή την ιστορία του στο forum μοιραία πιστεύω πως είναι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει την όποια κριτική ή πολλές φορές και την ειρωνεία για κάτι ανακόλουθο που έγραψε. Το να έχεις γνώμη είναι απόλυτα σεβαστό αλλά βέβαια αυτή την γνώμη πρέπει να την τεκμηριώνεις με επιχειρήματα. Θα το θεωρούσα ενδιαφέρον να έγραφε κάποιος έξτριμ απόψεις και να τις θεμελίωνε με επιχειρήματα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ ως άποψη μια μπούρδα που πετάει κάποιος χωρίς να την στηρίζει πουθενά και κατόπιν να οχειρώνετε πίσω από αυτή υποστηρίζοντας ότι πρέπει να είναι σεβαστή γιατί είναι η άποψή του. Όποιος γράφει κάτι είναι υπεύθυνος των γραπτών του και δυστυχώς γιαυτόν θα πρέπει να είναι αναγκασμένος να υποστεί τις συνέπειες ήτε αυτές είναι σκληρή κριτική ήτε αυτές είναι ειρωνία. Πιστεύω ότι η κριτική και η ειρωνία είναι τρόπος να κάνεις τον άλλον να σκεφτεί πριν γράψει αβασάνιστα ότι του κατέβει στο κεφάλι. Υποθέτω ότι το forum το διαβάζουν και μικροί φίλοι οι οποίοι παραδειγματίζονται και μαθαίνουν από αυτά που γράφονται εδώ μέσα. Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω μερικούς αλλά εγώ όσο θα διαβάζω ανακρίβειες και αστείες-ατεκμηρίωτες απόψεις και θα τις κριτικάρω και θα τις ειρωνεύομαι.Είναι κατανοητό βέβαια πως δεν έχουν όλοι ταλέντο στο γραπτό λόγο ή ότι υπάρχουν και οι μικρότεροι οι οποίοι θέλουν να εκφράσουν την χαρά τους για ένα ταξίδι αλλά δεν έχουν την πείρα. Σίγουρα όλοι έχουν βήμα στο forum, αυτό έλειπε άλλωστε και οι πάντες θα αντιμετωπίζονται με συμπάθεια και ΧΩΡΙΣ ειρωνίες αλλά άλλο αυτό και άλλο να γράφει ο καθένας ότι θέλει...

Πάμε τώρα στα του site. Είμαι καινούργιος εδώ, δεν ξέρω πρόσωπα και πράγματα γιαυτό και πιστεύω ότι βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά. Πρώτα από όλα θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους δημιουργούς γιατί το site χωρίς καμμιά δόση υπερβολής είναι τεχνικά άψογο.
Εκεί που καταφανώς χωλαίνει είναι στην ποικιλία των θεμάτων και στην μικρή συμμετοχή μελών. Αυτό πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα βελτιωθεί και είναι ζήτημα χρόνου να γίνει γνωστό και συνεπώς να υπάρξει και πλουραλισμός θεμάτων.

Ένα θέμα που θα ήθελα να θίξω και θα ζητούσα και την βοήθεια όλων είναι να προσπαθήσουμε όλοι να ανεβάσουμε το ταξιδιωτικό επίπεδο του forum. Το είχα ξαναπεί αυτό και παρεξηγήθηκα. Τι εννοώ.
Όσο αφορά τις ταξιδιωτικές ιστορίες. Βασικός σκοπός του forum είναι να εκφράζουν όλοι τις απόψεις τους και τις εμπειρίες τους. Θα περίμενα όμως κάτι καλύτερο στις ταξιδιωτικές ιστορίες. Δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία η απλή περιγραφή ενός προγράμματος ταξιδιωτικού γραφείου ούτε η αντιγραφή θεμάτων από ταξιδιωτικούς οδηγούς. Εγώ διαβάζοντας την περιγραφή μιας ιστορίας περιμένω να μεταφερθώ νοερά στον προορισμό που περιγράφετε, να μάθω κάτι παραπάνω γιαυτόν ,να μου πουν που να μείνω, που να φάω, που να πάω ή να μην πάω να έχει δηλαδή και μια χρηστική αξία η ιστορία. Σίγουρα έχουν γραφεί υπέροχες και χρηστικές περιγραφές από μέλη αλλά πιστεύω ότι η πλειοψηφία είναι κατώτερη των προσδοκιών. Σκοπός μας είναι να μάθουμε από κάποιον που έχει πάει και θα μας μεταφέρει τα μικρά μυστικά του τόπου και όχι να διαβάζουμε μια απλή περιγραφή, γιαυτά υπάρχουν οι οδηγοί.
Άλλο ένα θέμα που παρεξηγήθηκα είναι όταν αναφέρθηκα σε προορισμούς σαβούρες. Ασφαλώς και δεν έχω την απαίτηση ότι αρέσει σε μένα να αρέσει σε όλους αλλά υπάρχουν και ορισμένα ρημάδια μέρη που είναι πάνω από κάθε κριτική. Δηλαδή το Παρίσι π.χ ή η Ρώμη είναι μέρη αντικειμενικά ωραία που δεν περιμένουν από κανένα να τα κρίνει γιατί μιλάνε από μόνα τους. Δεν μπορεί δηλ. στο όνομα των προσωπικών απόψεων να τα ισοπεδώνουμε όλα. Ορισμένα μέρη τα έχει κρίνει ανα τους αιώνες η ιστορία και δεν χρειάζονται κανενός την επιβεβαίωση. Θεωρώ οτι υπάρχουν all time classic μέρη τα οποία αν αγαπάς τα ταξίδια ΟΦΕΙΛΕΙΣ να επισκεφτείς. Αν δεν έχεις πάει π.χ στη Βενετία και ανταυτής διαλέξεις το Ντουμπάι κατεμέ είσαι λάθος. Πρέπει πρώτα απόλα να δεις τα κλασσικά αξεπέραστα μέρη και σιγά σιγά να διευρύνεις τους ορίζοντές σου. Εγώ έτσι έμαθα και έτσι πορεύτηκα... Αυτά βέβαια είναι οι προσωπικές μου απόψεις και είναι συζητήσιμες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραίο ποστ Νίκο. Σχολιάζω καναδυό σημεία που βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα:

Όταν κάποιος λοιπόν αποφασίσει να εκθέσει δημόσια τις απόψεις του ή την ιστορία του στο forum μοιραία πιστεύω πως είναι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει την όποια κριτική ή πολλές φορές και την ειρωνεία για κάτι ανακόλουθο που έγραψε.
Αυτό το έχουμε ξαναπεί και μάλιστα έχει ξανα-αντιμετωπιστεί στο φόρουμ σε παλιότερο τόπικ (για όσους θυμούνται). Συντάσσομαι με τον γράφων, και ξαναλέω ότι το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων. Επομένως, όλα τα γραπτά όλων των μελών υπόκεινται σε κριτική. Κανένας δεν είναι υπεράνω αυτής, ούτε υποχρεώνει κανείς τα μέλη που κάνουν κριτική να είναι φειδωλοί ή επιεικείς όταν την πράττουν. Όπως δεν μπορούμε να υπαγορεύσουμε σε κάποιο μέλος να γράψει την οποιαδήποτε γνώμη έχει για ένα μέρος, έτσι δε μπορούμε και να υπαγορεύσουμε σε ένα άλλο μέλος να μην κάνει αυστηρή κριτική, αν θεωρεί ότι πρέπει, με την υποσημείωση ότι θα πρέπει να γίνεται με καλή διάθεση, και αυτό να φαίνεται στο μήνυμα, ώστε να μην προκύπτουν παρεξηγήσεις. Θυμηθείτε ότι το φόρουμ είναι ένας χώρος απρόσωπος και η εντύπωση που δίνουν τα γραπτά είναι διαφορετική απ'ότι δίνουν στο μιλητό.

Εκεί που καταφανώς χωλαίνει είναι στην ποικιλία των θεμάτων και στην μικρή συμμετοχή μελών. Αυτό πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα βελτιωθεί και είναι ζήτημα χρόνου να γίνει γνωστό και συνεπώς να υπάρξει και πλουραλισμός θεμάτων.
Νίκο εδώ η παρατήρησή σου είναι μεν σωστή αλλά προφανώς η ποικιλία θεμάτων ενός σάιτ εξαρτάται από την αύξηση στη συμμετοχή των μελών του, και την αύξηση στις νέες εγγραφές μελών. Όπως θα έχεις δει, δεν έχουμε ακολουθήσει την προσφιλή τακτική πολλών φόρουμς, που "κρύβουν" πράγματα από τους απλούς επισκέπτες με σκοπό να τους πιέσουν να εγγραφούν. Εδώ όλο το περιεχόμενο είναι διαθέσιμο, με σκοπό να γράφονται μόνο όσοι θέλουν πραγματικά να πουν κάτι ή να συμμετέχουν στις συζητήσεις. Τους τελευταίους μήνες το φόρουμ πάει πάρα πολύ καλά, και πιστεύω ότι τους επόμενους μήνες θα αυξηθεί και η ποικιλία στα θέματα. :)

Δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία η απλή περιγραφή ενός προγράμματος ταξιδιωτικού γραφείου ούτε η αντιγραφή θεμάτων από ταξιδιωτικούς οδηγούς.
Συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά δε νομίζω ότι έχουμε πολλές τέτοιες Ιστορίες, οι περισσότερες είναι προσωπικές αφηγήσεις. Νομίζω ότι υπάρχει κόσμος που έχει ζήσει πολύ περισσότερα από αυτά που γράφει, αλλά είτε γιατί δεν έχει ευχέρεια στο γράψιμο, είτε γιατί δεν υπάρχει χρόνος, γράφει πολύ λιγότερα. Εγώ είμαι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα. :)

Ορισμένα μέρη τα έχει κρίνει ανα τους αιώνες η ιστορία και δεν χρειάζονται κανενός την επιβεβαίωση. Θεωρώ οτι υπάρχουν all time classic μέρη τα οποία αν αγαπάς τα ταξίδια ΟΦΕΙΛΕΙΣ να επισκεφτείς.
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του βιώματα , τις δικές του αξίες και ενδιαφέροντα, και τις δικές του ανησυχίες. Σε καμία περίπτωση δε μπορώ να βάλω ταμπέλα σε κάποιον που προτιμάει το Ντουμπάι από το Παρίσι ή κάτι αντίστοιχο. Συμφωνώ στο ότι ορισμένα μέρη δε χρειάζονται από κανέναν επιβεβαίωση για την αξία τους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αποτελεί λάθος η επιλογή ενός διαφορετικού προορισμού από κάποιον άνθρωπο. Σε αυτά τα πράγματα δεν πιστεύω σε λάθη και σωστά, μόνο σε επιλογές που αφορούν την προσωπική μας ιδιοσυγκρασία.

:)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Aυτό που κυρίως έχουμε καταφέρει εδώ, είναι να είμαστε μια καλη παρέα που απολαμβάνει πρωτίστως τα ταξίδια, ανταλλάσσει πληροφορίες, ανεβάζει φωτογραφίες, συζητάει καμιά φορά για μπάλα, κάνει κριτική, αλλά (σχεδόν πάντα ) με καλη διάθεση.
Αγαπητέ traveller, ειλικρινά ευχαριστιέμαι τις διηγήσεις σου και τις πληροφορίες που παραθέτεις. Θεωρώ δε, οτι έχουμε και παρόμοιες αντιλήψεις και ταξιδιωτική φιλοσοφία.
Φυσικά και μπορουμε να κριτικάρουμε τις απόψεις των άλλων, ακόμη και να τους "τσιγκλάμε" με περιπαικτική διάθεση. Δεν δικαιούμαστε όμως να είμαστε απαξιωτικοί,.
Αυτό επιβάλλουν οι καλοί μας τρόποι, η ισοτιμία και ο σεβασμός της φιλοξενίας.
Οι ( πάσης φύσεως ) περιπλανήσεις μας, μας έμαθαν να σεβόμαστε πρώτα από όλα τη διαφορετικότητα.
ΥΓ.¨Ασε που δεν βγαίνουμε και χαμένοι απ αυτό. Αν όλοι όσοι πάνε στο Ντουμπάι και τη Μαγιόρκα, αποφάσιζαν να πάνε στο Μάτσου Πίτσου αυτό θα βουλιαζε ( Βενετία θα γινόταν)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φυσικά και μπορουμε να κριτικάρουμε τις απόψεις των άλλων, ακόμη και να τους "τσιγκλάμε" με περιπαικτική διάθεση. Δεν δικαιούμαστε όμως να είμαστε απαξιωτικοί,.
Αυτό επιβάλλουν οι καλοί μας τρόποι, η ισοτιμία και ο σεβασμός της φιλοξενίας.
Οι ( πάσης φύσεως ) περιπλανήσεις μας, μας έμαθαν να σεβόμαστε πρώτα από όλα τη διαφορετικότητα.
:clap::clap::clap::clap:

Τι καθόμουν και έγραφα σεντόνια εγώ, με δυο γραμμές τάπες όλα. :D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αφου αυτή ήταν ησυμφωνία μας.
Να τους κουράσεις εσύ με το σεντόνι και γω να τους αποτελειώσω.:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Αφου αυτή ήταν ησυμφωνία μας.
Να τους κουράσεις εσύ με το σεντόνι και γω να τους αποτελειώσω.:D
Πω πω πλεχτάνη!!!

Πάλι με τσιγκλάς με το άλλο που έγραψες. Δεν είναι προφανέστατο με αυτό που έγραψες περί Ματσου Πίτσου και Ντουμπάι-Μαγιόρκας τι σημαίνει ποιοτικός προορισμός και τι προορισμός σαβούρα??
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Η μόνη -προφανής - διαφορά μας ειναι οτι δεν πρόκειτα να χαρακτηρίσω κανενός την προτίμηση ως σαβούρα.
Φαντάζεσαι ας πούμε οτι αυτό το διαβόητο 7στερο ξενοδοχείο του Ντουμπάι να θεωρηθεί μελλοντικά αξιοθέατο , σαν τον πύργο του Άιφελ;
Ή μήπως δεν ειναι (και ) δείγμα απέραντης ματαιοδοξίας εκεινο το υπέροχο παλάτι που ειδα στην Ορτσα ( Ινδία) που κατασκευάστηκε για να χρησιμοποιηθεί για μια μέρα μόνο;
Συμπέρασμα δικό μου:
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ότι πεις εσύ αφεντικό... Σε καμιά 200 χρόνια το συζητάμε αν το Burj al Arab θα θεωρείτε μνημείο της Unesco. Προς το παρόν το θεωρώ επειδή έχω πάει ένα εντυπωσιακό hotel αλλά σίγουρα δεν είναι τουριστικό αξιοθέατο από μόνο του.Εχουμε και λέμε για το Dubai λοιπόν, ένα πρωινό στο hotel ,ενα απόγευμα ένα tour στην έρημο και το επόμενο πρωι μια βαρκάδα στο Creek και μια βόλτα στο παζάρι. Σε 11/2 μέρες άντε 2 μέρες τα είδες όλα... Αξίζει τα λεφτά του και τον πολύτιμο χρόνο σας? Μια βόλτα θα σας πείσει.. Εγώ απλά σας προειδοποίησα...

Υ.Γ Αναφέρομαι γενικά και οχι προσωπικά σε σένα vagantos...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτά που περιγράφεις μπορεί να τα είδες όλα σε 2 μέρες, αλλά προσωπικά αυτό που μου αρέσει είναι να γνωρίζω τους ανθρώπους, τον τρόπο που ζουν, να μιλήσω μαζί τους, κλπ.

Αυτό λοιπόν δε μπορείς να μου το περιορίσεις χρονικά γιατί πολύ απλά εγώ του δίνω διαφορετική βαρύτητα από σένα, από τον vagantos, από κάθε έναν. Άρα λοιπόν το τι "αξίζει" να επισκεφθεί κάποιος και τι όχι, είναι 101% υποκειμενικό. Σαφώς και όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα προσπαθήσουμε να πείσουμε με το ζόρι κάποιον άλλον ότι οι δικές του επιλογές είναι σαβούρα και μόνο οι δικές μας είναι "σωστές".

Και για αντιπαραβολή με το Burj Al Arab και τον Eiffel Tower. Όταν κατασκεύασε ο Γουστάβος Άιφελ τον πύργο με αφορμή τη διεθνή έκθεση του Παρισιού, οι Γάλλοι τον μίσησαν. Τους φάνηκε εμετικό κατασκεύασμα, και ζήτησαν να κατεδαφιστεί αμέσως μετά το τέλος της έκθεσης. ΚΑι σήμερα είναι το εθνικό μνημείο της Γαλλίας, πιο αναγνωρίσιμο ας πούμε πχ από τη Βαστίλλη. :)


Edit: Τα μηνύματα που αφορούν αυτήν την κουβέντα μπήκαν σε ξεχωριστό θέμα. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.987
Likes
9.516
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησω με τον Defkalion οτι δεν ειμαστε εδω για να πεισουμε καποιον οτι οι δικεs μαs επιλογεs ειναι σωστεs και του αλλου σαβουρα , αφου δεν υπαρχει καταλογοs που να λεει πηγαινε πρωτα Παρισι και μετα Καρπενησι.Θελω να πω οτι δεν υπαρχουν μερη που οφειλουμε να παμε , αλλα μερη που διψαμε να παμε , ο καθεναs για τουs δικουs του λογουs. Αυτο προσπαθησα να πω και σε προηγουμενο θεμα που ειχαμε και εληξε αδοξα :lol::lol:.
Και στην επιλογη ταξιδιου δεν υπαρχει ποτε λαθοs...ειναι το πιο σωστο πραγμα που κανουμε στη ζωη μαs , οπου κι αν παμε.
Μα κι εσυ φιλε traveller , πηγεs στα συγκεκριμενα μερη (που αποκαλειs σαβουρα) κι ετσι εβγαλεs τα συμπερασματα σου.Αs παμε και οι υπολοιποι λοιπον να βγαλουμε τα δικα μαs..Φυσικα οι προειδοποιησειs σου ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενεs :D , αλλα αν αποφασισω να παω στο Ντουμπαι , μην μου το αποκαλεσειs σαβουρα , γιατι την επελεξεs πριν απο μενα για ταξιδι εσυ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Όταν πας στο fast food για να φας, τρως σαβούρα, όταν διαβάζεις viper nora διαβάζεις σαβούρα, όταν πηγαίνεις σε ένα φτιαχτό προορισμό που αντικειμενικά (γιατί το ωραίο είναι αντικειμενικό) δεν έχει να σου προσφέρει τίποτε πηγαίνεις σε προορισμό σαβούρα. Όλοι μας έχουμε φάει σε fast food, όλοι μας έχουμε διαβάσει σάχλες, όλοι μας έχουμε πάει σε προρισμούς που δεν αξίζουν. Το θέμα είναι να αξιολογούμε τι κάνουμε και να προσπαθούμε να "συμβουλεύουμε" τους άλλους για το τι τους περιμένει.
Όσο για το αν έχω πάει στο Dubai ασφαλώς κι έχω πάει για 1 μέρα σε ενα stop over για Singapore και από τότε θεωρώ καθήκον μου μια και έχει γίνει μαύρη διαφήμηση για το μέρος να προστατεύσω κάποιον που δεν ξέρει.. Αυτό άλλωστε δεν είναι και ένας από τους σκοπούς του forum?

Σου υπόσχομαι αγαπητή μου, όταν με το καλό κάνεις τα ταξίδια που έχω κάνει εγώ και καταλήξεις να πας στο Dubai για να το κρίνεις , ότι δεν θα το αποκαλέσω σαβούρα!!! Έχεις καιρό όμως μέχρι τότε ε??? Γιατί εγώ πάντα κρίνω μέρη που έχω επισκεφτεί ο ίδιος...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.682
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom