Περιήγηση στην Κούβα - Νεο blog: Cubafriends

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Γύρισα πρόσφατα από ενα δίμηνο ταξίδι περιήγησης και φωτογράφησης στην Κούβα. Ενα ταξίδι με σακίδιο στον ώμο και πολύ περπάτημα. Είχα τη χαρά να φιλοξενηθώ στα σπίτια τους και να αποκτήσω δεσμούς φιλίας και αγάπης με τη χώρα και τους ανθρώπους της. Οταν επέστρεψα κουβαλώντας μαζί μου πάνω από 2000 φωτογραφίες, πολλά κείμενα για την καθημερινή ζωή στην Κούβα και πολλά αισθήματα, ένοιωσα την υποχρέωση να ανταποδώσω ένα μικρό μέρος αυτών που μου προσέφεραν, με τη δημιουργία αυτού του blog.

Οι Φιλοι της Κουβας



Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον.
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλώς όρισες στην παρέα μας!Κούβα δεν έχω πάει και σίγουρα θα είναι χρήσιμες οι πληροφορίες σου,από μια πρώτη ματιά που έριξα στη σελίδα σου τα έχεις φτιάξει πολύ ωραία!,να ξέρεις ότι κι εδώ στα γκρούπ του travelstories υπάρχει ειδικό γκρούπ!για την Κούβα!
και πάλι καλώς ήρθες και πάντα τέτοια όμορφα ταξίδια να έχεις!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαλωσόρισες
Μιας και η Κούβα είναι και στα δικά μου μελλοντικά σχέδια, το μπλογκ σου καταχωρήθηκε στα "προς μελέτη"
Κι άμα περάσεις κι απ την κρίση των "Κουβανών" του σάιτ τοσο το καλύτερο για όλους μας
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ευχαριστούμε για το ωραίο μπλογκ και τα ωραία κείμενα
που έχεις γράψει.
το ταξίδι στην κούβα δεν ήταν απλά ένα ταξίδι
ήταν εμπειρία ζωής την οποία θέλω και θα ξαναζήσω..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πολύ ωραίο και ενδιαφέρον! θα περιμένουμε και συνέχεια!
 

holidolic

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Αν μετράει και ο δικός μου λόγος, και επειδή έχω πάει και εγώ στην Κούβα, δίνω ένα μεγάλο μπράβο για την δουλειά σου στο μπλόγκ και για την επιλογή της χώρας καθώς είναι μαγική μια βόλτα στο νησί από άκρη σε άκρη! Ο λαός είναι καταπληκτικός και οι φωτογραφίες σου, όσες είδα, είναι αντιπροσωπευτικότατες! Μπράβο...!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Όμορφο το blog σου και οι φωτογραφίες των παιδιών εξαιρετικές ευχαριστούμε και καλώς όρισες
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλή αρχή και σου έυχομαι μια εξίσου δημιουργική συνέχεια.
 

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Malecón. Η πρώτη γνωριμία.

a3.bp.blogspot.com__M73tiwRQJ7s_S0yUdeez0TI_AAAAAAAAAhE_E1h4Uk1mBCo_s200_01_IMAG0522.jpg Malecón. Είναι ο παραλιακός δρόμος πάνω στον λιμενοβραχίονα. Πιο πολύ όμως είναι ο πνεύμονας της Αβάνας. Απο δω αναπνέει η πόλη ρουφώντας τον δροσερό αέρα του ωκεανού.





a1.bp.blogspot.com__M73tiwRQJ7s_S0yUK56vaSI_AAAAAAAAAg0_oxP64jb4a2c5e3d5cb11bfecdfdb33f0cc77cb.jpg Ένα χέρι σαν αγκαλιά, 8 χιλιόμετρα μακρύς και 5-6 μέτρα πάνω απ’ τη θάλασσα. Και πάνω από τα προβλήματα, τα πολλά τα καθημερινά. Εδω συναντιούνται οι παρέες για τραγούδι, ποτό, μπάνιο, φιλία και έρωτα.
Κοιτάζει το βορρά σαν μια ανοιχτή αγκαλιά για τον έξω κόσμο...



a3.bp.blogspot.com__M73tiwRQJ7s_S0yUKWt_Y5I_AAAAAAAAAgs_ehuKXYXXZxg_s200_04_Havana__28205_29.jpg 6-6-2009, 7:00πμ Κατεβαίνω στο Castillo de la Punto για το ξημέρωμα. Από 'δώ ξεκινά η Malecón από την γραφική παλιά πόλη, την Havana Vieja, και φτάνει στο πιο σύγχρονο και πλούσιο Miramar.Τα σπίτια εδώ, με τα σημάδια του βοριά και της αλμύρας, δίνουν μόνα τους τη μάχη με το χρόνο, αφου οι άνθρωποι που τα κατοικούν, δίνουν τη δική τους, για επιβίωση.
Πολλά κτίρια χτυπημένα απο τους τυφώνες, όπως τον καταστροφικό Wilma του 2005 έχουν γίνει ερείπια. Με τη βοήθεια της UNESCO κάποια έχουν αναστηλωθεί αφού όλο το ιστορικό κέντρο της Αβάνας έχει αναγνωρισθεί ως παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά. Όμως ο οικονομικός στραγγαλισμός απο το embargo δεν αφήνει περιθώρια.


a2.bp.blogspot.com__M73tiwRQJ7s_S0yUJ2rcHqI_AAAAAAAAAgk_XJNEbc5_yY0_s200_05_Havana__28194_29.jpg Ο ήλιος σηκώνεται αργά. Ώρα να πηγαίνω. Τελευταία εικόνα, δυό κοπέλες πηγαίνοντας στη δουλειά περνούν κάτω απο τις "Καρυάτιδες". Σκέφτομαι τις δικές μας ξενητεμένες και σιγοτραγουδάω τον αγαπημένο μου Παπάζογλου.





a2.bp.blogspot.com__M73tiwRQJ7s_S0yUJkyh9aI_AAAAAAAAAgc_IRFg3UAHYvI_s200_06_Havana__28202_29.jpg "Μαθαίνω πως απόχτησε
περίεργες συνήθειες
πως με τις ώρες παρατηρεί
τον ουρανό τις νύχτες.
Ποτές μου δεν την έχω δεί
ούτε κι αυτή με ξέρει
μα σίγουρα πολύ συχνά
κοιτάμε το ίδιο αστέρι..."



Αναδημοσίευση απο την ιστοσελίδα: Οι Φιλοι της Κουβας
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητέ το να προσπαθείς να προωθήσεις το σάιτ σου με αυτόν τον τρόπο δεν είναι και το πιο θεμιτό πράγμα.

Έκανες την εισαγωγή σου στην αρχή, μας έγραψες για το blog σου, έβαλες το λινκ, νομίζω πως είναι αρκετό. Σίγουρα επισκέπτονται μέλη του travelsotries το site σου.

Εάν θέλεις να μοιράζεσαι όμως τα κείμενά σου μαζί μας, μπορείς να τα αντιγράφεις εδώ. Το να βάζεις 2 γραμμές μια εισαγωγή και στη συνέχεια να παραπέμπεις στο blog σου δε νομίζω ότι είναι και το πιο σωστό πράγμα.

Ευχαριστώ.
 

curio

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
συνεχιζω Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Αβάνα
Defkalion, προσωπικά δεν θεωρώ οτι η προώθηση μιας ανιδιοτελούς ιστοσελίδας με καλούς σκοπούς σε ένα forum με σχετικό αντικείμενο είναι αθέμιτο. Δέχομαι όμως αυτό που λές ώς κανόνα του forum και ως εκ τούτου οφείλω να τον σεβαστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom