Ελβετία Περιήγηση στη Βόρεια Ελβετία

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα βρεθώ αρχές Δεκέμβρη στην Ελβετία.Με αφορμή αυτό θα ήθελα να κάνω μια περιήγηση στο βόρειο τμήμα της χώρας.Μια πρώτη ιδέα για πρόγραμμα είναι η εξής:
Άφιξη Ζυρίχη-ενοικίαση αυτοκινήτου
Konstanz (διανυκτέρευση)
St Gallen (υποχρεωτικά 2 διανυκτερεύσεις)
Lichtenstein (διανυκτέρευση)
Basel (διανυκτέρευση)
Zurich (2 διανυκτερεύσεις)-αναχώρηση
Τι αλλαγές θα προτείνατε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα βρεθώ αρχές Δεκέμβρη στην Ελβετία.Με αφορμή αυτό θα ήθελα να κάνω μια περιήγηση στο βόρειο τμήμα της χώρας.Μια πρώτη ιδέα για πρόγραμμα είναι η εξής:
Άφιξη Ζυρίχη-ενοικίαση αυτοκινήτου
Konstanz (διανυκτέρευση)
St Gallen (υποχρεωτικά 2 διανυκτερεύσεις)
Lichtenstein (διανυκτέρευση)
Basel (διανυκτέρευση)
Zurich (2 διανυκτερεύσεις)-αναχώρηση
Τι αλλαγές θα προτείνατε;
- Δε χρειάζεσαι διανυκτέρευση στο Lichtenstein. 4-5 ώρες υπόθεση είναι όλη η χώρα... Πήγαινε, δες, ξεμπέρδεψε, και πήγαινε μετά κάπου στη Bodensee (π.χ. στο Lindau μέσω Αυστρίας). Το βράδυ μπορείς ακόμη και να επιστρέψεις στο St. Gallen (γύρω στη μισή ώρα δρόμο είναι)...
- Basel το χειμώνα δε λέει και πάρα πολλά... Πάντως οι αποστάσεις είναι μικρές, η Βέρνη είναι κοντά, και (ειδικά το χειμώνα) είναι πάρα πολύ όμορφη.
- Για Konstanz ειδικά δεν έχω άποψη, αλλά γιατί δε μένεις ένα βράδυ παραπάνω στο St Gallen να μην αλλάζεις ξενοδοχεία? Δίπλα είναι...
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Για Konstanz και St Gallen δεν ξέρω γιατί δεν πήγα,αλλά στην Βέρνη θα σου προτεινα και εγώ να μείνεις.Είχα παει και εγώ Δεκέμβριο και ήταν πάρα πολυ όμορφα.Εχει ωραια πράγματα να δεις, πολυ ομορφη παλιά πολη, γενικά αξίζει να πας!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
-Η διανυκτέρευση στο Liechtenstein,υπολογίστηκε για να σπάσει τον "κύκλο" St Gallen-Basel μια και από το πρώτο μπορώ να φύγω μετά το μεσημέρι.
-Στην Konstanz έλεγα να διανυκτερεύσω,γιατί βλέπεις διαφορετικά μια πόλη με την ησυχία σου παρά στο τρέξιμο με αυτοκίνητο.
-Ας υποθέσω,με βάση τις συμβουλές σας,οτι διαγράφω Basel και εντάσσω Bern.Πόσος χρόνος χρειάζεται;
H Lucern που είναι επίσης στον δρόμο,αξίζει διανυκτέρευσης;
-Το Lindau μπορεί να γίνει σε μορφή μονοήμερης;
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σημειωτέον κατά τις 2 υποχρεωτικές διανυκτερεύσεις στο St Gallen δεν θα υπάρχει δευτερόλεπτο κενό για περιήγηση.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Nαι νομίζω πως η Λουκέρνη αξίζει κ αυτή διανυκτερυεση. Είναι από τις πιο ομορφες ,για να μην πω η πιο όμορφη, πόλεις που επισκεφθηκα στην Ελβετία. Είναι πανέμορφη, πολύ γραφική, δυστυχώς εγώ είχα πάει μονοήμερη,αλλά σίγουρα αν ξαναπήγαινα θα έβαζα διανυκτερευση. Είναι μαγεία!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Δύσκολα μου βάζεις.Βέρνη,Λουκέρνη,Ζυρίχη.Σίγουρα ΟΛΕΣ αξίζουν διαμονής αλλά κάτι πρέπει να βγεί εκτός.Μου μένουν βάση τροποποίησης 3 διανυκτερεύσεις και πρέπει να αξιοποιηθούν κατά το δυνατό καλύτερο :roll::roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δύσκολα μου βάζεις.Βέρνη,Λουκέρνη,Ζυρίχη.Σίγουρα ΟΛΕΣ αξίζουν διαμονής αλλά κάτι πρέπει να βγεί εκτός.Μου μένουν βάση τροποποίησης 3 διανυκτερεύσεις και πρέπει να αξιοποιηθούν κατά το δυνατό καλύτερο :roll::roll:
Με δεδομένο ότι το καταχείμωνο δεν είναι η καλύτερη εποχή για να επισκεφτείς στη Bodensee, ίσως να πρέπει να την αφήσεις αν θες να τα χωρέσεις όλα στο πρόγραμμα... Αλλιώς άσε τη Λουκέρνη για να την επισκεφτείς μια επόμενη φορά, μαζί με τις Άλπεις.

Αλλιώς, ξεκίνα ένα πρωί από το St Gallen, και πήγαινε καρφί στο Lichtenstein. Το μεσημέρι μια βόλτα στο Lindau και το βράδυ διανυκτέρευση είτε Konstanz, είτε πίσω στο St Gallen (οι αποστάσεις είναι αστείες). Αν δε σε παίρνουν οι μέρες, ΑΥΤΗ είναι η μέρα που θα βγάλεις από το πρόγραμμα.

Δεύτερη μέρα, πρωί πρωί πας Λουκέρνη. Τη Βλέπεις, και το απόγευμα πας Βέρνη. Μένεις εκεί το βράδυ, τη βλέπεις κι αυτή το πρωί της Τρίτη μέρας, και το βράδυ μετακινείσαι για Ζυρίχη. Μένεις εκεί το βράδυ (αν έχεις αυτοκίνητο προτίμησε ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο, γιατί τα πάρκινγκ στην πόλη είναι τσουχτερά για overnight), και την επόμενη μέρα, μέχρι να έρθει η ώρα για την πτήση σου, βλέπεις και την πόλη...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σκεφτομαι και εγώ μαζί με την παρέα μας να κανουμε ενα ταξίδι στην ελβετία στις 15-20/12 με το προγραμμα 50 plus που προσφερει ταξιδιωτικό γραφείο και ξεκινα 6/10 και καθε τετάρτη..
κοστίζει 570 ευρώ το ατομο που περιλαμβανει 5 διανυκτερευσεις σε 4αστερο ξενοδοχείο περιοχη αεροδρομίου ζυρίχης-εισητηρια με swiss πρωινη-βραδυνή πτήση-ημιδιατροφή και 2 ξεναγήσεις στην ζυρίχη και βασιλεία.
υπάρχουν 4 ημερησιες προαιρετικές εκδρομές με κοστος 180 ευρώ το ατομο σε βερνη-λουκερνη,νταβός-σαιντ μοριτζ,στρασβούργο και μπαντεν-τιτιζε-φραιμπουργκ.
επειδή θα ειμαστε 2 ζευγάρια σκεφτόμαστε να νοικιασουμε αυτοκίνητο την 2η μέρα και να ακολουθήσουμε δικό μας πρόγραμμα αντι να δοσουμε 180χ4=720 στο πρακτορείο...με αυτα τα χρήματα θα νοικιασουμε το αυτοκινητο και θα πληρωσουμε τα καυσιμα...και θα εχουμε την ανεξαρτησία μας...
τι λέτε για τις εκδρομές που προτεινει...βγαινουν με ημερησιες η να αλλαξουμε το προγραμμα..
και...επειδη θα ειναι χειμώνας...δεν ξερουμε τι θα συναντήσουμε..τι γινεται με τους δρόμους...ξερω οτι τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα απο δεκεμβριο-μαρτιο φορούν χιονολαστιχα...αλλα οσοι εχουν εμπειρία... ας την αναφέρουν .ευχαριστώ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
τι λέτε για τις εκδρομές που προτεινει...βγαινουν με ημερησιες η να αλλαξουμε το προγραμμα..
και...επειδη θα ειναι χειμώνας...δεν ξερουμε τι θα συναντήσουμε..τι γινεται με τους δρόμους...ξερω οτι τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα απο δεκεμβριο-μαρτιο φορούν χιονολαστιχα...αλλα οσοι εχουν εμπειρία... ας την αναφέρουν .ευχαριστώ.
Ας τα πάρουμε ένα ένα... η εποχή είναι μυστήρια μεν για τον καιρό αλλά πρέπει να πέσεις στην περίπτωση για να έχεις πρόβλημα με τους κεντρικούς δρόμους... επίσης πας σε εποχή που ανθίζουν οι Χριστουγεννιάτικες αγορές... με βάση αυτά λοιπόν θα έβγαζα έξω το Νταβός που είναι κυρίως χιονοδρομικό κέντρο και αν δεν κάνεις σκι και τα συναφή δεν έχει και πολλά να σου δώσει και το Στρασβούργο που ναι μεν δεν είναι άσχημο αλλά είναι λίγο πιό μακριά και εκτός Ελβετικής πραγματικότητας... επίσης λόγω καιρού και πιθανής βροχής θα έβγαζα έξω και το εξαιρετικό Μπάντεν και την γύρω περιοχή μια που πιστεύω ότι η άνοιξη ή το καλοκαίρι είναι σαφώς ιδανικότερες εποχές γιαυτή την εκδρομή...

Μοιραία όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Βέρνη και την Λουκέρνη... αν ξεκινήσεις πρωί και σε πάει και λίγο ο καιρός (δεν βρέχει) θα περάσεις αξέχαστα... και οι δύο αυτές πόλεις είναι εξαιρετικές και μαζί με την Ζυριχη αποτελούν για μένα τις ωραιότερες της Ελβετίας... έξτρα μπόνους εξάλλου θα έχεις τις χριστουγεννιάτικες αγορές τους... δώσε ιδιαίτερη βάση στη Ζυρίχη και αν σου πέσει κανένα λαχείο, έχει ήλιο και δεν έχει κρύο δηλαδή πήγαινε Σαφχάουζεν και καταρράκτες, αξίζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom