Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

meli90

Member
Μηνύματα
83
Likes
10
Πολύ με δυσκολεύει το κομμάτι της διαμονής στο Παρίσι. Ένα παραπάνω που θα είναι στην παρέα μας άτομο με αμαξίδιο. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν airbnb για άτομα με αναπηρία σε ολόκληρο Παρίσι; Μου φαίνεται αδιανόητο. Και κράζουμε την Ελλάδα. Μα δεν έχω βρει ούτε ένα airbnb. Επίσης τα ξενοδοχεία δεν απαντούν στα μειλ που στέλνω για επιβεβαίωση συνθηκών για αμεα. Θέλαμε την περίπτωση του airbnb για να είμαστε όλοι μαζί και να το χαρούμε παρεΐστικα. Έχω ξενερώσει. Το μόνο θετικό ότι τουλάχιστον κλείσαμε εισιτήρια και υπάρχει κάτι έτοιμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Κεντρικο ως απολυτη εννοια και στο μπατζετ μου δε νομιζω οτι γινεται στο Παρισι. Σε πολεις τετοιου μεγεθους νομιζω παιζει ρολο η προσβαση στα ΜΜΜ και το να ειναι το ξενοδοχειο σε walking distance απο πραγματα που θες να κανεις. Με βαση αυτα ψαχνω
Ο,τι ειπε ο @tripakias . Αν δεν μεινετε καρακεντρο, δεν υφισταται περπατησιμη αποσταση για τα αξιοθεατα.


Ολοι οσοι προβληματιζεστε για τις υπερβολικες τιμες και τις φτωχες παροχες γι αυτες τις τιμες φετος, γιατι δεν σπατε τη διαμονη στο Παρισι μιση μιση με μια επαρχιακη πολη πχ την καταπληκτικη Ρουεν πολυ κοντα απο κει, να δειτε και κατι αλλο? Τη Γαλλια σε πιο χαλαρη αυθεντικη φαση, ξεκουραστη, λιγοτερο αγχωτικη, καλυτερο φαι σε λογικες τιμες, χωρις να χρειαζεται μετρο και να κοψετε το κοστος φετος που οι Ολυμπιακοι το εχουν εκτιναξει?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.184
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ με δυσκολεύει το κομμάτι της διαμονής στο Παρίσι. Ένα παραπάνω που θα είναι στην παρέα μας άτομο με αμαξίδιο. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν airbnb για άτομα με αναπηρία σε ολόκληρο Παρίσι; Μου φαίνεται αδιανόητο. Και κράζουμε την Ελλάδα. Μα δεν έχω βρει ούτε ένα airbnb. Επίσης τα ξενοδοχεία δεν απαντούν στα μειλ που στέλνω για επιβεβαίωση συνθηκών για αμεα. Θέλαμε την περίπτωση του airbnb για να είμαστε όλοι μαζί και να το χαρούμε παρεΐστικα. Έχω ξενερώσει. Το μόνο θετικό ότι τουλάχιστον κλείσαμε εισιτήρια και υπάρχει κάτι έτοιμο.
Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει

Hébergements et handicap - Paris

Να αποφύγεις σίγουρα το 18ο, και τις περιοχές γύρω από Bellevile, Πάνθεον και την γειτονιά Butte aux Cailles και γενικά άμα βλέπεις Butte πολύ κοντά να περιμένεις ανηφόρες. Για άλλους λόγους να απορρίψεις το 19ο, το ανατολικό 20ο και το βόρειο 17ο. Φρόντισε να έχει κοντά στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς σχεδόν όλο το κεντρικό Παρίσι έχει πολύ παλιά κτίρια που είναι αδύνατο να γίνουν παρεμβάσεις και υποδομές για ΑμεΑ. Αν δεν βρείτε κάτι κεντρικό κλείστε κάπου στα σύνορα 13ου, 14ου, 15ου και 16ου όπου έχει καινούριες πολυκατοικίες (μην φανταστείς καινούριες σε σχέση με τα 300+ έτη του κέντρου) και μονοκατοικίες που μπορεί να σας βολέψουν.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
132
Likes
493
250 ευρω και λιγο πιο πανω. Δεν εχω ιδεα απο τιμες μιας και τελευταιο οικογενειακο ταξιδι στο εξωτερικο το εκανα μεσω ταξιδιωτικου οποτε ειχα πληρωσει ενα αρκετα εμγαλο ποσο που περιελαμβανε προφανως και αλλα πραγματα. Ειπα να δοκιμασω στο Παρισι να κλεισω τα παντα μονος μιας και πιστευω οτι θα γλυρωσω ετσι καποια χρηματα.
Κοίτα στην ιστορία που δημοσίευσα:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
εκεί γράφω αναλυτικά για το ξενοδοχείο που έμεινα τον Οκτώβριο του 2023.
πιστεύω ότι είναι εντός του προϋπολογισμού σου
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
862
Likes
830
Καλα για τις μετακινησεις εχω πελαγωσει αλλα ας κλεισω ξενοδοχειο και θα το μελετησω εκ των υστερων. Θα ηθελα να ειναι καπως κεντρικα το ξενοδοχειο ωστε να μπορουμε το μεσημερι να πεταγομαστε για ενα διαλειμμα μιας και μας αρεσει να περπαταμε συνεχεια και οσο να ναι τα παιδια δεν αντεχουν τοσο οσο οι μεγαλοι. Το 2 της picollo_mondo δυστυχως ειναι εκτος μπατζετ οποτε -προς το παρον- κοιταω για καποια απο τα novotel να δω που θα καταληξω. Εννοειται αν υπαρχει κατι αλλο επανερχομαι .
Εγω εκλεισα το 5 τελικα, αφου φλερταρα αρκετα με το 2, κι αφου ειπε και ο tripakias οτι το 5 ειναι βολικο. Και μπαινοντας στο street view να δω τους δρομους γυρω απο το ξενοδοχειο ειδα οτι στην περπαταδα απο το ξενοδοχειο μεχρι το μετρο (σταση Pasteur) βλεπεις τον πυργο!!! Απο μακρια μεν, αλλα τον βλεπεις! Ε, με κερδισε!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.184
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω εκλεισα το 5 τελικα, αφου φλερταρα αρκετα με το 2, κι αφου ειπε και ο tripakias οτι το 5 ειναι βολικο. Και μπαινοντας στο street view να δω τους δρομους γυρω απο το ξενοδοχειο ειδα οτι στην περπαταδα απο το ξενοδοχειο μεχρι το μετρο (σταση Pasteur) βλεπεις τον πυργο!!! Απο μακρια μεν, αλλα τον βλεπεις! Ε, με κερδισε!
Νόμιζα πως ήταν πιο κοντά στο Gare Montparnasse αλλά και δίπλα στον Pasteur να είναι πάλι καλά είναι. Γλιτώνεις και μια στάση για κέντρο.
 

meli90

Member
Μηνύματα
83
Likes
10
Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει

Hébergements et handicap - Paris

Να αποφύγεις σίγουρα το 18ο, και τις περιοχές γύρω από Bellevile, Πάνθεον και την γειτονιά Butte aux Cailles και γενικά άμα βλέπεις Butte πολύ κοντά να περιμένεις ανηφόρες. Για άλλους λόγους να απορρίψεις το 19ο, το ανατολικό 20ο και το βόρειο 17ο. Φρόντισε να έχει κοντά στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς σχεδόν όλο το κεντρικό Παρίσι έχει πολύ παλιά κτίρια που είναι αδύνατο να γίνουν παρεμβάσεις και υποδομές για ΑμεΑ. Αν δεν βρείτε κάτι κεντρικό κλείστε κάπου στα σύνορα 13ου, 14ου, 15ου και 16ου όπου έχει καινούριες πολυκατοικίες (μην φανταστείς καινούριες σε σχέση με τα 300+ έτη του κέντρου) και μονοκατοικίες που μπορεί να σας βολέψουν.
Αα σε ευχαριστώ παρα πολυ! Να είσαι καλα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ολοι οσοι προβληματιζεστε για τις υπερβολικες τιμες και τις φτωχες παροχες γι αυτες τις τιμες φετος, γιατι δεν σπατε τη διαμονη στο Παρισι μιση μιση με μια επαρχιακη πολη πχ την καταπληκτικη Ρουεν πολυ κοντα απο κει, να δειτε και κατι αλλο?
Από μένα είναι ένα τεράστιο όχι. Ειδικά αν μιλάμε για πρώτη φορά στο Παρίσι, αυτό το πράγμα δεν το κάνεις.

Αναγκαστικά το παίρνεις απόφαση ότι θα δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα από αυτά που υπολογίζες και συνεχίζεις με το αρχικό σου πλάνο. Μπορεί να μην ξαναπάς ποτέ στο Παρίσι, θα είναι κρίμα να μην δεις ότι θες και να τρέχεις σε πόλεις τύπου Rouen που τις βλέπεις σε μισή μέρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.184
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

nin00diii

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας,
Πρόκειται να ταξιδέψω με τον σύζυγο μου και το παιδί μου 8 μηνών τον Φεβρουάριο για 5 ημέρες. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη τοποθεσία διαμονής,
Rue de la Chau. d'Antin, 9ο διαμερισμα.
Γενικά ψάχνω σε airbnb λόγω ότι με ενδιαφέρει να έχει κουζινάκι για τις ανάγκες του παιδιού.
ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom