ΗΠΑ Περιοχες για μεινεις σε Νεα Υορκη και Καλιφόρνια

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Γεια σας και απο εδω!!

Τον Ιουλιο θα πάμε Νεα Υορκη,Σαν Φραντζίσκο, Λος Αντζελες, Λας Βέγκας.

Επειδη διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα θεματα και απο το ενα παω στο αλλο χωρις να λύνω τη συγκεκριμένη απορία μου μπορείτε σας παρακαλω πολύ να μου πείτε σε ποια περιοχή να ψάχνω ξενοδοχεία για την κάθε πόλη??

Τα αεροδρόμια που θα επιβιβαστούμε/αποβιβαστούμε θα ειναι το JFK,SFO,LAX,LAS!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Γεια σας και απο εδω!!

Τον Ιουλιο θα πάμε Νεα Υορκη,Σαν Φραντζίσκο, Λος Αντζελες, Λας Βέγκας.

Επειδη διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα θεματα και απο το ενα παω στο αλλο χωρις να λύνω τη συγκεκριμένη απορία μου μπορείτε σας παρακαλω πολύ να μου πείτε σε ποια περιοχή να ψάχνω ξενοδοχεία για την κάθε πόλη??

Τα αεροδρόμια που θα επιβιβαστούμε/αποβιβαστούμε θα ειναι το JFK,SFO,LAX,LAS!!
Περίπου το ίδιο ταξίδι θα κάνω και εγώ με την γυναίκα μου (με επιπλέον προορισμους το Μεξικό,Μπελίζ και το Bufalo και πιθανον και το Ρευκιαβικ:shock:-μην ρωτας για το τελευταίο που κολάει).
Στην Νέα Υόρκη θα μείνουμε κοντα στην Times Square,στο Las Vegas πάνω στην Strip στο San Francisco στην Union Square.Δεν έχω συμπεριλάβει το Los Angeles όπου ανταυτού θα κάνω Road trip σε Mojave,Death Valey και διανυκτέρευσεις (2) σε Yosemite Valey.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας και απο εδω!!

Τον Ιουλιο θα πάμε Νεα Υορκη,Σαν Φραντζίσκο, Λος Αντζελες, Λας Βέγκας.

Επειδη διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα θεματα και απο το ενα παω στο αλλο χωρις να λύνω τη συγκεκριμένη απορία μου μπορείτε σας παρακαλω πολύ να μου πείτε σε ποια περιοχή να ψάχνω ξενοδοχεία για την κάθε πόλη??

Τα αεροδρόμια που θα επιβιβαστούμε/αποβιβαστούμε θα ειναι το JFK,SFO,LAX,LAS!!
Απαντάω σχεδόν μονολεκτικά γιατί τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές στο forum...:

NY: Times Square ή Village αλλά προσέξτε να είναι κοντά σε Express subway.
SFO: Chinatown. Από κει όλο το κέντρο είναι "περπατήσιμο", αν μείνεις αλλού θα χρειαστείς πολλά ΜΜΜ.
LAS: Σε καζίνο πάνω στο strip. Ούτε καν σκέψη για κάτι διαφορετικό.
LAX: Όπου και να μείνεις θα είσαι 10-15 χιλιόμετρα μακρυά από τουλάχιστον τα 2/3 αυτών που θες να δείς. Φρόντισε να έχεις διαθέσιμο αυτοκίνητο, και μείνε όπου να' ναι.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
NY: Times Square ή Village αλλά προσέξτε να είναι κοντά σε Express subway.
το συγκεκριμένο δε το θεωρώ καθόλου απαραίτητο. μέναμε δίπλα σε στάση local τρένων και δεν είχαμε απολύτως κανένα πρόβλημα..αν θες να πας μακριά και θες να κερδίσεις χρόνο απλά μπορείς να αλλάξεις τρένο (μια ή δύο φορές το κάναμε σε 11 μέρες..)
επίσης times square δεν θα έμενα ποτέ αλλά είναι τελείως προσωπικό γούστο το που σου αρέσει να μένεις..
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Σας ευχαριστώ παρα πολύ!!!
Αυτό ήθελα συγκεκριμένες περιοχές για να βάζω στα ψαχτήρια των σαιτς!!

Πάλι απο την αρχη το ψάξιμο!!!
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
το συγκεκριμένο δε το θεωρώ καθόλου απαραίτητο. μέναμε δίπλα σε στάση local τρένων και δεν είχαμε απολύτως κανένα πρόβλημα..αν θες να πας μακριά και θες να κερδίσεις χρόνο απλά μπορείς να αλλάξεις τρένο (μια ή δύο φορές το κάναμε σε 11 μέρες..)
επίσης times square δεν θα έμενα ποτέ αλλά είναι τελείως προσωπικό γούστο το που σου αρέσει να μένεις..

Συμφωνώ απολύτως! Εμενα δίπλα σε local και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλάζεις τρένα πανεύκολα σε επόμενη στάση. Γενικά το μετρό μου φάνηκε εύκολο και κατανοητό. Οσο για την Times Square, χάρηκα πάραα πολύ που είχα κλείσει 15 δρόμους πιο κάτω και δεν ήμουν κοντά...:D Ηταν η περιοχή που απεύφεγα περισσότερο από όλες να πηγαίνω στις 16 μέρες που έμεινα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Οσο για την Times Square, χάρηκα πάραα πολύ που είχα κλείσει 15 δρόμους πιο κάτω και δεν ήμουν κοντά...:D Ηταν η περιοχή που απεύφεγα περισσότερο από όλες να πηγαίνω στις 16 μέρες που έμεινα.
εγώ να δεις χαρά που μέναμε 20 δρόμους πιο κάτω.... ;)
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
εγώ να δεις χαρά που μέναμε 20 δρόμους πιο κάτω.... ;)
:D:lol::lol: καταλαβαίνω απόλυτα Μαίρη!!! Τι τρελλοκομείο ήταν η Times Square???? Α πα πα πα, κινιόσουν μισή ώρα ανάμεσα στο πλήθος και ξέχναγες το όνομα σου!!!! Ειλικρινά απορώ με όσους θέλουν να μένουν εκεί....να με πλήρωνες δεν έμενα. Το πιο άσχημο σημείο σε όλο το Manhattan κατ'εμέ...
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Πανικός ε?? χμμμ δεν ειναι και οτι καλύτερο αυτό..να βάζω στο ψαχτηρι νεα υορκη center?
Γιατι δεν μπορω να διαθέσω και πολλά λεφτα..οτι έχω βρε παιδία με 130? δεν εχει ιδιωτικό μπανιο...:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πανικός ε?? χμμμ δεν ειναι και οτι καλύτερο αυτό..να βάζω στο ψαχτηρι νεα υορκη center?
Γιατι δεν μπορω να διαθέσω και πολλά λεφτα..οτι έχω βρε παιδία με 130? δεν εχει ιδιωτικό μπανιο...:(
Με 130 στη ΝΥ μη ζητάς και ιδιωτικό μπάνιο... Είναι πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία εκεί....

Από κει και πέρα, αν θές να έχεις στα πόδια σου συγκοινωνία για οπουδήποτε, και μετά το θέατρο/εστιατόριο/μπαρ να μπορείς να γυρίσεις με τα πόδια στο ξενοδοχείο, η Times Square είναι μονόδρομος (Theater District γενικότερα, όχι απαραίτητα ΠΑΝΩ στην Times Square, εκεί άλλωστε και οι τιμές δεν παίζονται...)
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Ωραια πραγματα δηλαδη... τοτε θα ψαχνω για ξενοδοχείο κοντα σ'αυτή τη τιμή σε όποια περιοχή βρεθεί..
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Επειδή το θέμα έχει ξαναειπωθεί και οι απόψεις διιστανται (κάθε περιοχή έχει τα θετικά και αρνητικά της -εξαρταται απο εσένα τι θέλεις) κοίταξε σε προηγούμενο πρόσφατο φορουμ και βγάλε τα συμπεράσματα σου:http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...F%EF-%F3%F4%E7-%ED%DD%E1-%F5%FC%F1%EA%E7.html
Απο εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις βάση αυτού που θέλεις ,ζητας και οικονομικά αντέχεις.Σου εύχομαι καλή επιτυχία:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.168
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom