Περιστρεφόμενοι Δερβίσηδες σε Αθήνα και Θεσ/νίκη

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Να μια ωραία λύση:
Δεν πάτε στους δερβίσηδες - που έτσι κι αλλιώς θα ξανάρθουν στην Ελλάδα, κάθε 2-3 χρόνια έρχονται σαν φτηνή λύση που είναι για τα Μέγαρα Μουσικής - και πάτε κατευθείαν για ποτά και χορούς.
Θα περάσετε καλύτερα, πίστεψε με.

Και κάτι άλλο: οι πραγματικοί δερβίσηδες - που είναι υπό διωγμό στη σύγχρονη Τουρκία - δεν παρελαύνουν σε μέγαρα μουσικής και άλλους παρεμφερείς χώρους. Είναι μυστικιστικό τάγμα και ποτέ δεν δείχνουν το τελετουργικό τους σε αμύητους. Αυτά που έρχονται κατά καιρούς και επίσης τα βλέπουμε και στην Τουρκία, είναι επαγγελματικά σχήματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με την spiritual πραγματικότητα των αληθινών δερβίσηδων.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αγαπητέ traveladdict, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες αλλά τυχαίνει να έχω ιδιαίτερη σχέση με τον ισλαμισμό (βαθύτερη απ'όσο πιθανόν εικάζεις) και να γνωρίζω πολύ καλά τα όσα αναφέρεις και πολλά ακόμη για τους Δερβίσηδες. Οι πραγματικοί Δερβίσηδες είναι ασκητές και ο όλος χορός είναι μέρος προσευχής σε προσπάθεια επίτευξης της ένωσης με το Θείο. Κατά συνέπεια, δεν θα γίνοταν ποτέ μέρος ενός θεάματος όπως αυτό του Μεγάρου. Παρ'ολα αυτά, κάτι που πιθανόν εσύ θεωρείς βαρετό, για μένα δεν παύει να είναι δείγμα μιας ολόκληρης τελετουργίας, την οποία δεν κουράζομαι ποτέ να απολαμβάνω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πριν μερικα χρονια παρακολουθησα μια παρεμφερη εκδηλωση στο Μεγαρο Μουσικης της Θεσσαλονικης. Καταρχην να πω οτι η επιλογη χωρου ηταν απολυτως λαθος: τεραστιος χωρος των χιλιων διακοσιων ανθρωπων οπου η σκηνη ειναι υπερυψωμενη. Το αποτελεσμα θα ηταν πολυ πιο υποβλητικο αν ο χορος λαμβανε χωρα στο ιδιο επιπεδο με τον θεατη (οι οποιοι να ειναι και λιγοτεροι) και αν ο χωρος ηταν διαφορετικος, για παραδειγμα το παλιο χαμαμ της Αιγλης με τους θολους του και το ιδιαιτερη λιθοδομη του. Αλλα παρολαυτα τα μειονεκτηματα η μουσικη, που ηταν ζωντανη, ηταν υπεροχη και την απολαυσα εξαιρετικα. Θα πηγαινα ξανα να δω τους δερβισηδες, ακομη και σε αυτες τις ξενερωτες αιθουσες, ακομη και αν αυτες ηταν εντελως γεματες μονο και μονο για να ξανακουσω αυτη τη μουσικη.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πριν 3 χρόνια, παρακαλούθησα χορό των Δερβίσηδων στην Κωνσταντινούπολη.

Προσωπικά μου video μπορείτε να δείτε .

Μοναδική εμπειρία, αναμφισβήτητα!

Και, σίγουρα, θα προσπαθήσω να τους δω σε λίγες μέρες που θα είναι εδώ στη πόλη μας!
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πριν 3 χρόνια, παρακαλούθησα χορό των Δερβίσηδων στην Κωνσταντινούπολη.

Προσωπικά μου video μπορείτε να δείτε [URL="

Μοναδική εμπειρία, αναμφισβήτητα!

Και, σίγουρα, θα προσπαθήσω να τους δω σε λίγες μέρες που θα είναι εδώ στη πόλη μας!
Πριν πολλά χρόνια, πάνω από 20 τους είδα για πρώτη φορά στο Λυκαβητό και είχα εντυπωσιαστεί. Βέβαια έψαλε ένας από τους μεγαλύτερους μουσικούς του Ισλάμ (τυφλός) που δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά του. Ένα χρόνο πριν τους είδα και πάλι στην Καππαδοκία σε ένα πολύ όμορφο χώρο (σε ένα παλιό Καραβάσεράι, Μουσείο σήμερα). Πολύ όμορφος ο χώρος!!!!!!
Μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση (κακώς ίσως) όταν τέλειωσε η "παράσταση" που ο επικεφαλής-αρχιχορευτής έμπαινε στο Ρενώ του φωνάζοντας και γελώντας στο κινητό! Επαγγελματίας βλέπετε.
Στο βίντεο του Μπίζελου φαίνονται κάποιοι με φορέματα λίγο προς το Μπάρμπι. Εγώ από όσα έχω διαβάσει ξέρω για λευκό μόνο στο χορό και σαν πανοφώρι το μαύρο ή το πολύ σκούρο καφέ. Μια φίλη που είπε για παράσταση στο Κάϊρο που οι πολύχρομες φούστες σηκώνονταν και σχηματίζανε λουλούδια(!!!!!!!!!!!!!!). Μέχρι που μπορεί να φτάσει η εκμετάλευση.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ... στο Καιρο ειδα και εγω δερβισηδες με πολυχρωμες φουστες σε ολα τα χρωματα της ιριδας και με τη σωστη σειρα βαλμενα το οποιο ειχε το εξαιρετικο ενδιαφερον οπτικο αποτελεσμα καθοτι οταν στροβιλιζοταν με ταχυτητα η πολυχρωμη φουστα γινοταν λευκη. Και απο οτι μας ειπαν αυτο ειχε και μια σημασια συμβολικη (κατι του τυπου οταν στροβιλιζεσαι και αγγιζεις το θειο λευκαινει η ψυχη σου). Το λευκο το ειδα, τα λουλουδια παλι οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.202
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom