Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Άρτι αφιχθείσα από Λονδίνο, θέλω να τονίσω ότι η πιστωτική/χρεωστική είναι άκρως απαραίτητη σχεδόν παντού. Είχα πάρει ένα σχετικά μικρό ποσό μαζί μου σε μετρητά, και πραγματικά τα μισά τα έφερα πίσω γιατί σχεδόν πουθενά δε δέχονταν πληρωμή με μετρητά! Ειδικά στα εστιατόρια, ασχέτως ακριβού/φτηνού, δε δέχονταν μετρητά.
Είχες revolut ή πλήρωνες με την πιστωτική σου;
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Καλησπέρα. Αν μεταφέρω χρήματα σε ευρώ στην κάρτα revolut, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω στο Η.Βασιλειο για ανέπαφες πληρωμές σε pounds(χωρίς κάποια μετατροπή του νομίσματος της κάρτας)??Πληρώνω σε ευρώ όσο είναι η ισοτιμία η υπάρχει κάποια προμήθεια που κρατάει η ρεβολουτ? Επίσης αν τη χρησιμοποιήσω σε τοπικό ΑΤΜ μου δίνει pounds στην ισοτιμία με το ευρώ η κρατάει καποια προμήθεια? Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.
Αν έχετε συγκεκριμένο επίσημο λινκ με τις πληροφορίες αυτές παρακαλώ θερμά παραθεστε το (στο site της revolut δεν βρήκα κάποια σαφή σχετική πληροφορία, μπορεί κάτι να μου διαφεύγει)
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα. Αν μεταφέρω χρήματα σε ευρώ στην κάρτα revolut, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω στο Η.Βασιλειο για ανέπαφες πληρωμές σε pounds(χωρίς κάποια μετατροπή του νομίσματος της κάρτας)??Πληρώνω σε ευρώ όσο είναι η ισοτιμία η υπάρχει κάποια προμήθεια που κρατάει η ρεβολουτ? Επίσης αν τη χρησιμοποιήσω σε τοπικό ΑΤΜ μου δίνει pounds στην ισοτιμία με το ευρώ η κρατάει καποια προμήθεια? Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.
Αν έχετε συγκεκριμένο επίσημο λινκ με τις πληροφορίες αυτές παρακαλώ θερμά παραθεστε το (στο site της revolut δεν βρήκα κάποια σαφή σχετική πληροφορία, μπορεί κάτι να μου διαφεύγει)
Kαλησπερα!
Την χρησιμοποιείτε κανονικά στο Η.Βασιλειο! Αν αφήσετε ευρώ θα παίρνει με την ισοτιμία της ημέρας , αν τα μετατρεψετε όλα σε λίρες θα πάει με βάση την ισοτιμία εκείνης της ημέρας! Προμήθεια έχει μόνο σε μετατροπές που γίνονται το ΣΚ. Αναλήψεις κάνετε έως 5/200 ευρώ χωρίς καμία προμηθεια. Αρκετά αναφέρονται στο λινκ που παραθέτω . Revolut – Τι είναι; Πλήρης οδηγός + bonus

ΥΓ. Οι προμηθειες είναι αστεία μικρές..
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Άρα έχει προμήθεια μόνο αν μετατρέψω κατά τη διάρκεια του ΣΚ το ποσό των ευρώ που έχει η κάρτα σε λίρες?ενώ αν τη χρησιμοποιήσω ανέπαφα το ΣΚ δεν έχει κάποια προμήθεια?
"Έως 5/200 ευρώ" , εννοείτε έως 1000€?(γιατί το γράφουμε 5/200🤗??)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ πολύ..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Άρα έχει προμήθεια μόνο αν μετατρέψω κατά τη διάρκεια του ΣΚ το ποσό των ευρώ που έχει η κάρτα σε λίρες?ενώ αν τη χρησιμοποιήσω ανέπαφα το ΣΚ δεν έχει κάποια προμήθεια?
"Έως 5/200 ευρώ" , εννοείτε έως 1000€?(γιατί το γράφουμε 5/200🤗??)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ πολύ..
Αν την χρησιμοποιήσετε ανέπαφα , δεν έχει προμήθεια. Θα τραβήξει είτε ευρώ είτε λίρες ( ότι έχετε στην κάρτα σε νόμισμα ) . Δεν το έθεσα σωστά. Έως 5 δωρεάν αναλήψεις ή 200 ευρώ ανάληψη χωρίς προμήθεια τον μήνα. Άρα 5 αναλήψεις των 40 ευρώ πχ, ή μια και καλή με 200 ευρώ δεν έχει προμήθεια.
Επίσης για μετατροπή νομισμάτων χωρίς προμήθεια έχετε ένα όριο 1000 ανά μήνα!
 
Last edited:

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Επίσης με συνάλλαγμα τι κάνατε??? Εγώ κ σε άλλες χώρες που έχω πάει χρησιμοποιώ την πιστωτική μου...κ συνήθως δεν κάνουμε χρήματα..να βγάλω κάποια από εδώ ή να περιμένω να πάμε εκεί???
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επίσης με συνάλλαγμα τι κάνατε??? Εγώ κ σε άλλες χώρες που έχω πάει χρησιμοποιώ την πιστωτική μου...κ συνήθως δεν κάνουμε χρήματα..να βγάλω κάποια από εδώ ή να περιμένω να πάμε εκεί???
Στα πάντα πληρωσα με κάρτα. Δεν χρησιμοποιησα καθολου μετρητα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Last edited by a moderator:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με την πιστωτική πληρώνεις προμήθεια συναλλαγής και αυξημένο κόστος συναλλάγματος στις τράπεζες
Μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν χρεώνουν προμήθεια συναλλαγών.
Κόστος συναλλάγματος τι εννοείς;Η ισοτιμία στάνταρ δεν είναι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν χρεώνουν προμήθεια συναλλαγών.
Κόστος συναλλάγματος τι εννοείς;Η ισοτιμία στάνταρ δεν είναι;
Όχι, η ισοτιμία δεν είναι ίδια παντού. Ποιά ελληνική τράπεζα δεν έχει προμήθεια συναλλαγών/συναλλάγματος για αγορές με κάρτα εκτός Ευρώ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.472
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom