Περού; Ναι ναι εν μέσω πανδημίας!

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Να κάνω μία ίσως χαζή ερώτηση; μπήκες στον πειρασμό να κλείσεις όλο το πακέτο του ταξιδιού από το dos manos;
Όχι δεν είχα τέτοιο θέμα. Απλώς κοιτούσα τις εκδρομές που ήθελα και όποιο πρακτορείο τις είχε οικονομικότερα με αυτό έκλεινα. Στις δύο εκδρομές που έκανα πλην του μάτσου πίτσου τις έκλεισα στο Dos Manos γιατί ήταν οικονομικότερο. Επίσης, ήξερα ότι αν τα κλείσεις όλα πακέτο από ένα πρακτορείο σου κάνουν και καλύτερη τιμή στο σύνολο.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
\
Σε ευχαριστούμε για τις περιγραφές και τις εικόνες. Δυναμώνεις τη φλόγα που ήδη έχω για τη χώρα.

Μια ερώτηση, η μονοήμερη εκδρομή είναι αυτή; 1 Day Inca Trail to Machu Picchu

Δεν είναι λίγο (έως πολύ) τσιμπημένη η τιμή; Πιστεύεις τα αξίζει; Έχω άγνοια για τιμές εκδρομών στην περιοχή.
[/QU
Ναι ακριβώς αυτή είναι η εκδρομή. Το κόστος είναι αυτό, εμάς μας έκοψε 20$ επειδή στην επιστροφή μείναμε Ollanta. Γενικά ή εκδρομή στο Περού είναι πολύ ακριβή. Και μόνος σου να το κάνεις είναι ακριβό. Στην τιμή των 377$ που έκλεισα εγώ είναι όλα μέσα. Εισιτήριο, φαγητό (πολύ νόστιμο και χορταστικό), μεταφορές. Αν το κλείσεις μεμονωμένα το εισιτήριο είναι στα 152$ και το τρένο 150$ περίπου. Θές μεταφορά για Poroy ή Ollantaytambo. Αν το κάνεις με collectivo θα δώσεις πολύ λίγα χρήματα. Το λεωφορείο από Aguas Calientes για Machu Picchu και πίσω είναι νομίζω 25$. Συν τον ξεναγό που πρέπει να πάρεις για να μπείς στον αρχαιολογικό χώρο. Αν κάνω κάποιο λάθος στις τιμές ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει καλύτερα αλλά εγώ όταν το έψαχνα αυτές τις τιμές είχα βρει. Οπότε κρίνοντας από αυτά, το κόστος της συγκεκριμένης εκδρομής δεν είναι ακριβό γιατί κάνεις και την πεζοπορία και το προσεγγίζεις αλλιώς.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
μια χαρά ήτανε. το κουστούμι για Κουσκο Μάτσου Πίτσου για 4 μέρες με δραστηριότητες και καλο ξενοδοχείο είναι γύρω στα 1200 ευρώ το ζευγάρι με λίγη οικονομία. και μπορείς να ξεφύγεις άνετα και στα τρία με 4 χιλιάρικα. βλέπε τρένο Χιραμ Μπινγκαμ. και το καλοκαίρι δεν θέλω παράπονα ότι η ξαπλώστρα στην ψαρού είναι ακριβή....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν το κλείσεις μεμονωμένα το εισιτήριο είναι στα 152$ και το τρένο 150$ περίπου.
Οι τιμές αυτές είναι για δύο άτομα ή για ένα; Εισιτήριο όταν λες εννοείς το εισιτήριο για το Μάτσου Πίκτσου σωστά;
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Οι τιμές αυτές είναι για δύο άτομα ή για ένα; Εισιτήριο όταν λες εννοείς το εισιτήριο για το Μάτσου Πίκτσου σωστά;
Για ένα άτομο. Ναι το εισιτήριο εισόδου στον αρχαιολογικό χώρο του Maccu Picchu
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για ένα άτομο. Ναι το εισιτήριο εισόδου στον αρχαιολογικό χώρο του Maccu Picchu
Δηλαδή τα εισιτήρια των μεταφορικών (Ογιανταιτάμπο => Άγουας Καλιέντε & Άγουας Καλιέντε => Ογιανταιτάμπο & Λεωφορείο Ογιανταιτάμπο => Κούσκο) έχουν αυξηθεί ~25%/άτομο και η είσοδος στο Μάτσου Πίκτσου έχει αυξηθεί κατά 145%/άτομο :shock:.....
Το πρώτο μπορώ να το δεχτώ έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα (πριν 3,5 χρόνια είχα πληρώσει 125$/άτομο). Αλλά για το εισιτήριο είσαι σίγουρη; Γιατί έχω μείνει άναυδη!.....(το είχα κλείσει ~62$/άτομο χωρίς ξεναγό με ανάβαση στο Ουάινα Πίκτσου)
 
D

Delmem38110

Guest
Δηλαδή τα εισιτήρια των μεταφορικών (Ογιανταιτάμπο => Άγουας Καλιέντε & Άγουας Καλιέντε => Ογιανταιτάμπο & Λεωφορείο Ογιανταιτάμπο => Κούσκο) έχουν αυξηθεί ~25%/άτομο και η είσοδος στο Μάτσου Πίκτσου έχει αυξηθεί κατά 145%/άτομο :shock:.....
Το πρώτο μπορώ να το δεχτώ έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα (πριν 3,5 χρόνια είχα πληρώσει 125$/άτομο). Αλλά για το εισιτήριο είσαι σίγουρη; Γιατί έχω μείνει άναυδη!.....(το είχα κλείσει ~62$/άτομο χωρίς ξεναγό με ανάβαση στο Ουάινα Πίκτσου)
ίσως να μπερδεύτηκε.
aa.jpg
 
D

Delmem38110

Guest
Σίγουρα μπερδεύτηκε κάπου, αλλά εγώ έπαθα ένα κάτιτις όταν το διάβασα :haha:
Όπως και να έχει το βουνό μαδάει ένα χιλιάρικο την επίσκεψη. από τις πιο ακριβές ατραξιόν στον κόσμο... και πολύ κούραση... και καθόλου αναπνοή. 😂😂😂
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
και πολύ κούραση... και καθόλου αναπνοή. 😂😂😂
Εμένα μου λες;;; :xalara::haha:

Όπως και να έχει το βουνό μαδάει ένα χιλιάρικο την επίσκεψη. από τις πιο ακριβές ατραξιόν στον κόσμο...
Indeed! Η 5μερη επίσκεψη στη περιοχή του Κούσκο μας βγήκε 1150€ για δύο άτομα, αλλά να δούμε αυτά που θέλαμε όπως το θέλαμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παιδιά sorry για το κοκομπλόκο:haha::haha: έχετε απόλυτο δίκιο! εγώ αυτό που κοιτούσα λέει διαδρομή Llaqta de Machupicchu.Με το μπαρδόν και πάλι
Σιγά μη σε μαλώσουμε κιόλας! Άντε περιμένουμε τη συνέχεια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom