Περού Περού, η γνώμη σας μετράει!

Cris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική
Γεια σας! Θέλω να ταξιδέψω στο Περού τον Αύγουστο, δυστυχώς μονο για 2 εβδομάδες περίπου. Αυτός είναι ο λόγος που προσανατολίζομαι να κλείσω με πρακτορείο αν και ψάχνω εναλλακτικές για να το αποφύγω.

Τα εισητήρια πια έχουν ακριβύνει αλλά αναρωτιέμαι πόσο εύκολο είναι να φτάσω στη Λίμα και εκεί να προγραμματίσω όλες τις υπόλοιπες διαδρομές και εσωτερικές πτήσεις, και αν θα είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με το πρακτορείο. Έψαξα την πιθανότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά η μόνη απόσταση που παλεύεται είναι μέχρι Ica & Nazca (oasis Huacachina-που κανένα πρακτορείο δεν περικλείει).

Τοποθεσίες ενδιαφέροντος: Cuzco-M.P., Arequipa, Colga Canyon, Puno-Titikaka, Puerto MAldonado, etc.

'Οποιος έχει κάτι να προτείνει (είτε πρακτορείο στην Αθήνα, είτε το πως να κινηθεί κανείς στη χώρα) θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
για αρχη ξεκινα διαβαζοντας τις ιστοριες που εχουμε γραψει για το Περού
πηγαινε και στις πληροφοριες για Λατινικη Αμερική , εχουν γραφτει πολλα πραγματα επισης.
Μετά οτι αποριες εχεις , εδω ειμαστε να βοηθησουμε .....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αύγουστο πιστεύω πως με πρακτορείο θα σου βγει φτηνότερα. Για 15 μέρες δεν θα χάσεις χρόνο σε ψαξιματα κλπ
 

karustos

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Lake of seven colours
Αγαπητη Cris,

Πάνε 12 χρονια από τότε που έκανα ακριβώς αυτη τη διαδρομή που αναφερεις! Με τη βοηθεια Lonely Planet και με προσωπικό ψάξιμο! Δεν ξερω ποσο πολύ έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα. Ομως έχει πολλά πρακτορεία εκεί για να οργανώσεις μικρές εκδρομές όπως στον Αμαζόνιο - Puerto Maldonado ή στο Machu Picchu. Αυτό που θέλει χρόνο είναι οι μετακινήσεις κι επειδή έχεις μόνο 15 μέρες στη διάθεσή σου θα ήταν φρόνιμο να το ψάξεις καλύτερα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εμεις ειχαμε παει με πρακτορειο. Το ταξιδι αυτο ειναι υπεροχο και δεν πρεπει να χασεις Αμαζονιο, Νασκα, Κουσκο, Τιτικακα. Διαβασε πληροφοριες και οτι θες ρωτα.
 

Cris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες & θέματα, και με έχουν βοηθήσει αρκετα στο να σχηματίσω μια εικόνα, ίσως όμως δεν διατύπωσα ξεκάθαρα την απορία μου.
Εννοώ πόσο εύκολο είναι να ταξιδέψει κανείς στο Περού σαν "backpacker", της τελ. στιγμής, χώρις να έχω κλείσει από εδώ ΟΛΑ τα εισητήρια. Οι διανυκτερεύσεις δεν με τρομάζουν, θα πάει κανείς και θα βρει, αλλά πχ διάβασα ότι αν κλείσεις τις εσωτερικές πτήσεις εκεί είναι πιο οικονομικές απ' ότι μέσω internet. Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι εύκολο να βρεις πτήση μια μέρα πριν? Σαν κόστος ταξιδιού συμφέρει αντί για πρακτορείο, λαμβάνοντας υπόψην ότι θα ταξιδέψουν 2 ατομα?
Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω περιορισμένου χρόνου ίσως είναι καλύτερα με το πρακτορείο, απλά ψάχνω αφορμή να πειστώ για το αντίθετο!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω παντως που θα παω Ιουνιο,ειδα μεγαλες διαφορες στις τιμες πρακτορειων...Εννοειται οτι μας βγαινει πολυ πιο φτηνα μονοι μας..2 ατομα,ζευγαρι.Ενα στομο δεν ξερω..:roll:
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Εννοώ πόσο εύκολο είναι να ταξιδέψει κανείς στο Περού σαν "backpacker", της τελ. στιγμής, χώρις να έχω κλείσει από εδώ ΟΛΑ τα εισητήρια.

Εκανα αυτο ακριβως πριν απο δυο χρονια!
Εκανα μια πολυ περιεργη διαδρομη, για δικους μου λογους, δεν πηγα Αμαζονιο και Μπαλεστρας , ειδα ομως Areqiupa και Colca canyon, Huaraz, Trujillo και τα περιξ αυτου. Κινηθηκα με τα τοπικα λεοφωρεια και κυριως με νυχτερινα δρομολογια.
Eκλεισα επι τοπου πτηση Lima -Cusco πολυ ευκολα και σε λογικη τιμη. (μη ρωτησεις ακριβως ποσο, δεν θυμαμαι).
Γενικα ειναι παρα πολυ ευκολο να ταξιδεψεις σαν "backpacker" στο Περου,
ομως επειδη οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες εχει υποψη σου πως ο,τι κερδισεις σε χρονο θα το χασεις σε λεφτα και αντιστροφα...
Θα το κερδισεις ,ομως σιγουρα σε εμπειρια;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Υβόνη εχεις δίκιο για τους ανεξαρτητες ταξιδιώτες στο Περού , αλλά ο φιλος που ξεκινησε το τόπικ μιλάει για 15 ημερες και Αυγουστο .
Για μενα 15 μέρες στο Περού ειναι λίγες για ελευθερο προγραμμα και τον Αυγουστο τα παντα ειναι ακριβά , υποθετω και τα αεροπορικά ειδικά της τελευταιας στιγμής.
Οταν χρειαστηκε να κλεισω τελευταια στιγμή Χουλιάκα - Λιμα το εβρισκα 260 - 300 ευρω και ήταν Απρίλιος !
Εσυ πόσο καιρό κάθησες ;
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Εμεινα στο Περου 3 εβδομαδες, 16 Αυγουστου με 7 Σεπτεμβριου.
Η πτηση ηταν την τελευταια εβδομαδα,δηλ. Σεπτεμβρη.
Δεν θυμαμαι ακριβως τιμη, αλλα δεν ηταν πανω απο 200 ευρω. Ισως να πετυχα τιμη τελευταιας στιγμης, ισως να ημουν παρα πολυ τυχερη.
Σιγουρα, θα μπορουσα να εχω δει περισσοτερα πραγματα αν ειχα καλυτερα οργανωμενο προγραμμα.
 

Cris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική
Με το ψάξιμο που έχω κάνει μέχρι τώρα έχω βγάλει το συμπερασμα που λέει η Υβόννη, "ο,τι κερδισεις σε χρονο θα το χασεις σε λεφτα και αντιστροφα..."

Μέχρι στιγμής περιμένω προσφορά από 2-3 πρακτορεία όπου έχω ζητήσει να μου βγάλουν το πρόγραμμα σε ατομικό. Δλδ απλά να μου συνδιάσουν αυτοί τα εισητήρια όλα ώστε να μην κινδυνεύω να χάσω κάτι, μιας και θα έχουν άλλα πακέτα πτήσεων-διανυκτερεύσεων (και αφήνω εκτός ξεναγούς, αχθοφορικά και δωμάτια 4*). Συν του ότι βάζω μέσα και Αrequipa-Colca Canyon, καμιά μέρα επιπλέον στο Cuzco ή στον Αμαζόνιο, αν και μου είπαν ότι το τελευταίο είναι υπερεκτιμημένο...
Τις εσωτερικές πτήσεις εκεί τις βρίσκω πχ 200-300Ε, δεν ξέρω τι θα γίνεται τότε!
Θα σας ενημερώσω μόλις μάθω κάτι παραπάνω.
Ευχαριστώ!
 

Cris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική
Kική, ονομάζομαι Χριστίνα! (χωρίς να έχει και μεγάλη σημασία!) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom