Περού Περού το Δεκέμβριο

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Γεια χαρά ταξιδιώτες,

Σκέφτομαι την περίοδο των Χριστουγέννων να πάω Περού μάλλον όμως δεν είναι καλή περίοδος σύμφωνα με το Find the best time to go to the most traveled places on earth!. Να μην το σκέφτομαι καθόλου για αυτή την περίοδο; :(
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τοτε ειναι η περιοδος των βροχων, αν το αποφασισεις προετοιμασου. Εξαιρειται η Λιμα οπου δεν βρεχει σχεδον ποτε.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Όντως δε θεωρείται η καλύτερη περίοδος αν και εγώ είχα πάει Δεκέμβριο και δεν έβρεξε καμία μέρα πουθενά
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Να πω την αλήθεια μου έμεινε η περιέργεια, βρέχει τόσο πολύ όταν βρέχει; Μάλλον ήμασταν πολύ τυχεροί...
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Τέλη Απριλίου-μέσα Μαϊου που ήμουν φέτος στο Περού έβρεξε μόνο 2 μέρες στα Βόρεια, μέτρια βροχή. Νότια καθόλου. Απρίλιος Μάϊος και Σεπτέμβριος θεωρούνται οι πιο "στεγνοί" μήνες, αν και απ'ότι μας είπαν οι ντόπιοι έχουν πλέον κλιματικές αλλαγές.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν και εγω πηγα Αυγουστο, θα σου πω οτι εχω διαβασει και ελπιζω να τα θυμαμαι καλα, αν οχι ας με διορθωσουν οσοι εχουν εμπειρια.
Στις ακτες του Ειρηνικου απο Λιμα μεχρι Nazca δεν θα υπαρχει προβλημα, ειναι ανυδρες και ερημοι ετσι για Nazca & Paracas δεν θα εχεις προβλημα.
Στον Αμαζονιο ομως θα συναντησεις σιγουρα βροχες (μεση βροχοπτωση 250 μερες το χρονο), περισσοτερη ζεστη απο τον Αυγουστο και αυξημενη υγρασια.
Κουσκο, ματσουπιτσου, τιτικακα και γενικα η ορεινη περιοχη φανταζομαι πως θα εχεις ψιλοταλαιπωρια με τη βροχη, αν εισαι φωτογραφικος τυπος ή θα χασεις το παιχνιδι ή θα πετυχεις υπεροχες σκηνες, υπολογισε και τις παρενεργειες του υψομετρου που σιγουρα θα αισθανθεις σε μικρο ή μεγαλο βαθμο και αποφασισε.
Γνωμη μου ειναι παντως οτι αν ειναι αδυνατο να πας την ιδανικη περιοδο πηγαινε οποτε μπορεις. Την ταλαιπωρια την ξεχνας, την εμπειρια οχι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μην σκέφτεσαι τον καιρό.
Πήγαινε.
Έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι καιρικές συνθήκες, που πλέον τα μέχρι τώρα στατιστικά ανατρέπονται ραγδαία.
Και να έχει βροχή, τι θα γίνει? Μια χαρά θα περάσεις. Ιδιαίτερα στην Αμαζονία, είναι μια υπέροχη εμπειρία οι τροπικές βροχές. Το έζησα φέτος στον Ορινόκο και ήταν ένα απέραντο βρεγμένο γλέντι. Στεγνώνεις σε 5 λεπτά.
Ούτε να το σκέφτεσαι.
Πήγαινε...
Το Περού είναι προσκύνημα, όχι ταξίδι
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Βασικά στα ταξίδια είμαι αγκαλιά με τη φωτογραφική μηχανή και αν ο καιρός είναι βροχερός δεν νομίζω ότι θα το ευχαριστηθώ. :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom