Περού Περού

Georgia k

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα
Σκέφτομαι να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο στο Περού αλλά προβληματίζομαι για τον καιρό(έχουν χειμώνα).Ενδείκνυται να ταξιδέψω αυτήν την περίοδο ή να αλλάξω προορισμο?
Η επόμενη μου σκέψη είναι Βιετνάμ ή Κένυα.Τι με συμβουλεύετε?Για αυτήν την περίοδο ποιες άλλες επιλογές έχω για μακρινά και μοναδικά ταξίδια?
Ευχαριστώ:clap:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Καλησπέρα
Σκέφτομαι να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο στο Περού αλλά προβληματίζομαι για τον καιρό(έχουν χειμώνα).Ενδείκνυται να ταξιδέψω αυτήν την περίοδο ή να αλλάξω προορισμο?
Η επόμενη μου σκέψη είναι Βιετνάμ ή Κένυα.Τι με συμβουλεύετε?Για αυτήν την περίοδο ποιες άλλες επιλογές έχω για μακρινά και μοναδικά ταξίδια?
Ευχαριστώ:clap:
Μπορεί η περίοδος μεταξύ Μαίου - Σεπτεμβρίου να έχει κρύο, είναι όμως παράλληλα η στεγνή περίοδος. Γι'αυτό και είναι προτεινόμενη για επίσκεψη σε όλα τα βιβλία που έχω διαβάσει.

Εάν θα άλλαζα ημερομηνία στη θέση σου, θα το έκανα για να είμαι εκεί στις 24 Ιουνίου για το Inti Raymi. Αν φυσικά δεν σε ενοχλούν πολλοί τουρίστες και οι θυσίες 2 λάμα.

Disclaimer: Δεν έχω επισκεφτεί το Περού ακόμα, άλλα μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω το ταξίδι για 2,5 εβδομάδες μεταξύ Ιουνίου-Ιουλίου σε Peru, Ecuador κτλ και το έχω ψάξει αρκετά.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Καλησπέρα
Σκέφτομαι να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο στο Περού αλλά προβληματίζομαι για τον καιρό(έχουν χειμώνα).Ενδείκνυται να ταξιδέψω αυτήν την περίοδο ή να αλλάξω προορισμο?
Η επόμενη μου σκέψη είναι Βιετνάμ ή Κένυα.Τι με συμβουλεύετε?Για αυτήν την περίοδο ποιες άλλες επιλογές έχω για μακρινά και μοναδικά ταξίδια?
Ευχαριστώ:clap:
γεια σου γεωργια,μη σε προβληματιζει καθολου ο καιρος,ειναι μια τελεια επιλογη το περου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το καιρο..:Dταξιδεψα αυγουστο,εποχη που σιγα σιγα βγαινει ο χειμωνας εκει..το περου εχει πολλα μικροκλιματα και απο περιοχες σε περιοχες εχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας..στη λιμα π.χ. ημουνα με ενα φουτερ απλο,με αρκετη υγρασια,στον αμαζονιο με κοντομανικο,και στο κουσκο(ανδεις)με σκουφομπλουζες απο αλπακα..:haha::haha:(μαλλινες)..οποτε εχε στο νου σου μιας και προκειτε για μεγαλη χωρα οτι θα συναντησεις μεγαλες ενναλαγες στη θερμοκρασια..δεν ειναι περιοδος των βροχων,αν και πετυχα στο κουσκο κανα δυο καλες μπορες,αλλα ταιριαξαν αριστα με το τοπιο και την ολη φαση εκει..:lol:
μη το σκεφτεσαι καθολου ολοι οι δρομοι οδηγουν στο περου,και ειμαι σιγουρος οτι θα περασεις γαματα (στο ευχομαι)και θα σου μεινει το ταξιδι αξεχαστο και σιγουρα θα θες να ξαναγυρισεις..:clap::clap::clap::peru01::peru01::peru01:
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Να το κανεις το ταξιδι στο Περου γιατι ειναι το κατι αλλο. Οσο για τον καιρο συμφωνω με το Γιωργο.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω εκλεισα για Περου τελος Ιουνιου φευγω για 2 εβδομαδες!
Αποτι διαβασα ειναι η καλυτερη περιοδος απο θεμα καιρου..
Οτι συμβουλες για τι ρουχισμο χριαζομαστε να παρουμε ευπροσδεκτες..δεν ξερω ποσο κρυο θα κανει για να σου πω..:roll:
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Νομιζω οτι ο Ιουνιος ειναι χειμωνας εκει. Απο ρουχα παρε απο σορτσακια μεχρι χοντρο , ζεστο και αδιαβροχο μπουφαν.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Κι εγω εκλεισα για Περου τελος Ιουνιου φευγω για 2 εβδομαδες!
Αποτι διαβασα ειναι η καλυτερη περιοδος απο θεμα καιρου..
Οτι συμβουλες για τι ρουχισμο χριαζομαστε να παρουμε ευπροσδεκτες..δεν ξερω ποσο κρυο θα κανει για να σου πω..:roll:
αν και ακομα χρωσταω ιστορια..:D:D..ευχομαι καλα να περασετε και απ οτι εχω ακουσει ειναι ισως ο πιο κρυος μηνας σε καποιες περιοχες,αλλα σιγουρα με την εξαψη που θα εχετε ζωντας εστω και λιγες μερες σε αυτη την υπεροχη χωρα,σε αυτο το στολιδι του χαρτη,σε αυτο το κομματι γης που πιο ομορφο δεν υπαρχει στο κοσμο,:D:D:D:peru01::peru01::peru01::peru01::peru01::xalara::xalara: θα ειστε συνεχεια με ενα κοντομανικο..:D:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.465
Κι εγω εκλεισα για Περου τελος Ιουνιου φευγω για 2 εβδομαδες!
Αποτι διαβασα ειναι η καλυτερη περιοδος απο θεμα καιρου..
Οτι συμβουλες για τι ρουχισμο χριαζομαστε να παρουμε ευπροσδεκτες..δεν ξερω ποσο κρυο θα κανει για να σου πω..:roll:
Ανεξάρτητα το κανόνισες? Τι πρόγραμμα έχεις περίπου? Και με τι εταιρεία πετάς?

Πέστα!! :lol::lol:
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Περου! Περου! Περου!
Η καλυτερη επιλογη! Οσο για το κρυο, η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι αλπακα πουλοβερ ,
που θα αγορασετε εκει.
Ζεστα ,ελαφρια, παμφθηνα!
Μονο αν σκοπευετε να κανετε trekking στα βουνα, χρειαζονται τεχνικα ρουχα.

meli, γραψε τι προγραμμα εχετε να ζηλεψω λιγο!:D
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα
Σκέφτομαι να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο στο Περού αλλά προβληματίζομαι για τον καιρό(έχουν χειμώνα).Ενδείκνυται να ταξιδέψω αυτήν την περίοδο ή να αλλάξω προορισμο?
Η επόμενη μου σκέψη είναι Βιετνάμ ή Κένυα.Τι με συμβουλεύετε?Για αυτήν την περίοδο ποιες άλλες επιλογές έχω για μακρινά και μοναδικά ταξίδια?
Ευχαριστώ:clap:
Ειναι η ιδανικη εποχη για να πας. Οι εποχες χωριζονται σε υγρη-ξερη και οχι σε χειμωνα-καλοκαιρι. Το προβλημα δεν ειναι το κρυο αλλα η βροχα να πεφτει στρειτ θρου που ελεγε και ο ζαμπετας και σιγουρα δεν θελει κανεις να ειναι απο το πρωι ως το βραδυ μεσα στο τσαλαβουτημα. Προχωρα χωρις δευτερη σκεψη.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Κι εγω εκλεισα για Περου τελος Ιουνιου φευγω για 2 εβδομαδες!
Αποτι διαβασα ειναι η καλυτερη περιοδος απο θεμα καιρου..
Οτι συμβουλες για τι ρουχισμο χριαζομαστε να παρουμε ευπροσδεκτες..δεν ξερω ποσο κρυο θα κανει για να σου πω..:roll:
Στον αμαζονιο καλοκαιρινα ρουχα, καλυτερα μακρυμανικα για να αποφευγεις τα εντομα και οπωσδηποτε μποτακια για πιθανοτητα βροχης και αποφυγη φιλοξενιας απροσκλητων επισκεπτων στα ποδια σου (τρυπωσε μεσα απο το καλοκαιρινο παπουτσακι μου μεσα στο ποδι ενα μυρμηγκι σε μεγεθος αραχνης και με πεθανε στη φαγουρα, αδειασα μισο φενιστιλ για να μου περασει. ). Αντι για ομπρελα καλυτερα ενα αδιαβροχο ελαφρυ πανοφωρι, αν και σε πολλα loudges στα εχουν στο δωματιο. Φακος ευπροσδεκτος. Εντομοαπωθητικα σπρευ και αλοιφη για τα τσιμπηματα που σιγουρα θα υπαρξουν. Οχι εμβολια, εκανα αλλα ηταν μεγαλη υπερβολη.
Στη Λιμα, Nazca, Paracas και γενικα στην πλευρα του ειρηνικου φθινοπωρινα ρουχα και ενα ελαφρυ μπουφαν. Δεν βρεχει σχεδον ποτε.
Ψηλοτερα (Κουσκο, τιτικακα, βολιβια αν πατε κλπ) ελαφρα χειμωνιατικα, οταν πηγα τουλαχιστον δεν εκανε τρελο κρυο, απλα ψυχρα. Οπως ειπε και η ΥΒΟΝΝΗ αν σας λειψει κατι αγοραζετε απο εκει, ειναι φτηνα, ενδυματολογικα εχουν πλακα (αν και ενα πουλοβερ που πηρα το φοραω ακομα) και αποφευγετε να κουβαλησετε ολη σας την χειμερινη γκαρνταρομπα.
Αν ολα αυτα τα χωρεσετε στις αποσκευες με το επιτρεπομενο βαρος των 20 κιλων νομιζω συν τα ψωνια που θα κανετε, μπραβο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.938
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom