Γαλλία Πηγαίνοντας Γαλλία χωρίς αεροπλάνο!

kuriaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γειά σααααας! Είμαι φοιτήτρια στην Καλών Τεχνών και φέτος κάνω την αίτησή μου, για να συμμετάσχω στο πρόγραμμα του erasmus. Επιθυμώ να πάω στην Γαλλία μιας και γνωρίζω καλά τη γλώσσα και έχω φίλους εκεί. Το θέμα μου είναι ο τρόπος με τον οποίο θα φτάσω μέχρι εκεί χαχα. Οι τοποθεσίες που με ενδιαφέρουν είναι δύο πόλεις στην Άνω Βρετάνη, οι οποίες είναι η Ρεν και η Ναντ και η πόλη Μπεζανσόν, στην περιφέρεια Φρανς-Κοντέ. Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι ακόμη συγκρεκριμένη ως προς την τοποθεσία, μιας κι ακόμη δεν γνωρίζω σε ποιό ίδρυμα θα γίνω δεκτή. Το ερώτημά μου, λοιπόν ,προς εσάς είναι "Πώς μπορώ να ταξιδέψω από Αθήνα για Γαλλία και συγκεκριμένα για Βρετάνη ή Βουργουνδία χωρίς να μπω σε αεροπλάνο;". Προφανώς γνωρίζω οτι αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει εν μία νυκτί και οτι μπορεί να είναι αναγκαίος ο συνδυασμός πλοίου και τρένου, κάτι το οποίο θα μου ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο και ουσιαστικά είναι το ζητούμενό μου. Μία συναρπαστική διαδρομή μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου. Σας πετώ, λοιπόν, το γάντι, jeter le gant που λένε και οι Γάλλοι, μιας κι εσείς είστε σοφοί κι ο νους σας κατεβάζει. Μην ντραπείτε να φανείτε δημιουργικοί και να συνδυάσετε μέσα και τοποθεσίες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
πηγαινω συχνα γαλλια και ως πετοφοβικη,χρησιμοποιω καραβι και τρενο.Απο Αθηνα για Πατρα,απο το λιμανι πλοιο για ανκονα,απο ανκονα τρενο για μιλανο και βραδυνο τρενο για παρισι.Ειναι ακριβωτερο απο ενα αεροπορικο,και περνας ενα βραδυ στο πλοιο κι ενα στο βραδυνο τρενο.Αν κλεισεις καιρο πριν μπορεις να βρεις τιμες στο βραδυνο.Αν θελεις λεπτομερειες ,μπορω να βοηθησω.Κανω αυτο το ταξιδι καθε χρονο.Επισης υπαρχει γραμμη λεωφορειων που μεταφερει πραγματα και επιβατες.Λεγεται new lines travel και ειναι μια φτηνοτερη λυση.Δεν την χρησιμοποιησα φετος γιατι δεν με βολευαν οι αναχωρησεις τους.
 

kuriaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
πηγαινω συχνα γαλλια και ως πετοφοβικη,χρησιμοποιω καραβι και τρενο.Απο Αθηνα για Πατρα,απο το λιμανι πλοιο για ανκονα,απο ανκονα τρενο για μιλανο και βραδυνο τρενο για παρισι.Ειναι ακριβωτερο απο ενα αεροπορικο,και περνας ενα βραδυ στο πλοιο κι ενα στο βραδυνο τρενο.Αν κλεισεις καιρο πριν μπορεις να βρεις τιμες στο βραδυνο.Αν θελεις λεπτομερειες ,μπορω να βοηθησω.Κανω αυτο το ταξιδι καθε χρονο.Επισης υπαρχει γραμμη λεωφορειων που μεταφερει πραγματα και επιβατες.Λεγεται new lines travel και ειναι μια φτηνοτερη λυση.Δεν την χρησιμοποιησα φετος γιατι δεν με βολευαν οι αναχωρησεις τους.
Τέλεια σ'ευχαριστώ! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Θα το ερευνήσω και πιθανόν να σου στείλω για να μου πεις λεπτομέρειες!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν υπαρχει αλλος τροπος,δεν υπαρχει απ ευθειας σιδηροδρομικη συνδεση και η προσβαση μεσω βαλκανιων ειναι πολυ δυσκολη.αυτος που σου περιεγραψα ειναι ο πιο σιγουρος τροπος.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
θα προσθεσω οτι σε περιπτωση που το τρενο σου φανει πολυ ακριβο η ενδεχομενος θελεις να σπασεις το ταξιδι με διαφορες στασεις, ισως να σε βολεψουν 2 ευρωπαικα κτελ το flixbus καθως και η eurolines ξεκινωντας απο Ιταλια μεχρι στον τελικο προορισμο.

Παντα φυσικα εξαρταται απο το χρονο που διαθετεις, ποσες στασεις θελεις να κανεις, τι να δεις στο ενδιαμεσο και κυριως το budget.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom